Notices
 

Thread: Deochiul

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15
  1. Deochiul 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Slam alikom ,

    As fi curioasa sa vad cum vede o mama musulmana subiectul " deochi " .
     

  2.  
    #11
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Alexyana, daca tu te temi ca ai putea deochia pe cineva poti spune Baraka ALLAH (ALLAH sa-l binecuvanteze)! Mashaa ALLAH (Ceea ce ALLAH doreste), LA QUW`ATA ILA BILLAH (Nu exista nicio putere in afara de ALLAH)!
    Ca sa raspund la intrebarea ta, ca mama nu fac o tragedie din asta desi ALLAH e martor ca as putea sa scriu o carte despre ceea ce am (pe)trecut cu unul dintre copii zile, saptamani si luni, pentru ca la final, un doctor renumit sa-mi spuna (aproape cuvant cu cuvant redau) "Doamna, regulile deontologice ma obliga sa va scriu aici pe foaia de extrenare (la cerere!!!) un diagnostic, insa sincer va spun ca ceea ce scriu eu nu este ceea ce are copilul dvs..." Si pot sa-ti povestesc mai departe, ohoho, as face deliciul cititorilor cu multe pagini.
    Insa, repet, chiar patimind asa, enormmmmm, cu mentalitate de baba (ma amuza termenul, nu e vreun atac la user!) nu fac nicio tragedie din asta.
    Sunt sigura ca deochiul este un dezechilibru energetic (o boala, nah) ca oricare altul si care trebuie tratat ca atare, convinsa fiind ca nu medicatia sau incantatiile de orice natura vindeca sau restabilesc firescul si starea de sanatate ci ALLAH! Mai pe inteles, fac ce stiu si am invatat ca trebuie facut, dar Ii incredintez lui ALLAH, caci El este Vindecatorul.
    Cred cu taria ca viata si moartea, sanatatea si boala fac parte din ceea ce se numeste destin si ca atare incerc, cu voia Lui sa urmez drumul corect asa cum, ALHAMDULILLAH mi-a parvenit prin marunta stiinta islamica pe care o posed.
    Incerc mereu sa previn in loc sa tratez si aproape intotdeauna imi incredintez copiii lui ALLAH asa cum a facut-o profetul cu hasan si husein...ma rog pentru ei si stiu ca nu exista du`a mai puternica decat du`a-ul mamei pentru copiii ei.
    Cam asta este punctul meu de vedere, islamic, matern, din experienta...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  3.  
    #12
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    nu am deviat de la subiect,am expus ce cred eu ca mama si ca om.
    fiecare alege ce crede de cuviinta.
    ... deochiul este un lucru real si dovedit, la fel de real cum este si vrajitoria, sau lumea ascunsa ochilor nostri...
    probabil ca sa gandeau si inchizitorii inchizitiei,intre timp insa lumea a mai avansat....nu crezi ?
    si inca ceva:
    "Orice boala isi are leacul si cand remediul adecvat ii este aplicat bolii, ea inceteaza cu voia lui ALLAH!"
    adica daca un doctor bun, vindeca un pacient pe baza cunostiintelor lui,talentului lui este meritul celui de sus,dar daca da gres? e neatent,e obosit sau greseste pur si simplu?
    ai sa spui ...acelas lucru...e voia celui de sus.
    sau ai a spui.. si-a bagat satan coada
    - interesant care varianta se potriveste cand lucrurile nu ies bine.si mai interesant este de ce lumea se mai duce la doctor...sta acasa, sa se faca voia celui de sus...sau toarna apa murdara pe el..si scapa de toti jinii...
     

  4.  
    #13
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    nu am deviat de la subiect,am expus ce cred eu ca mama si ca om.
    fiecare alege ce crede de cuviinta.

    probabil ca sa gandeau si inchizitorii inchizitiei,intre timp insa lumea a mai avansat....nu crezi ?
    si inca ceva:

    adica daca un doctor bun, vindeca un pacient pe baza cunostiintelor lui,talentului lui este meritul celui de sus,dar daca da gres? e neatent,e obosit sau greseste pur si simplu?
    ai sa spui ...acelas lucru...e voia celui de sus.
    sau ai a spui.. si-a bagat satan coada
    - interesant care varianta se potriveste cand lucrurile nu ies bine.si mai interesant este de ce lumea se mai duce la doctor...sta acasa, sa se faca voia celui de sus...sau toarna apa murdara pe el..si scapa de toti jinii...
    ... incet, incet revii la tonul ironic, la care ai fost rugata sa renunti, cel putin in acest forum: incearca sa expui punctul tau de vedere, fara a-ti bate insa joc de ceea scriu ceilalti useri!...si mai ales nu-ti bate joc, printre randuri, de religie si de cei care o practica!!...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  5.  
    #14
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post
    ... incet, incet revii la tonul ironic, la care ai fost rugata sa renunti, cel putin in acest forum: incearca sa expui punctul tau de vedere, fara a-ti bate insa joc de ceea scriu ceilalti useri!...si mai ales nu-ti bate joc, printre randuri, de religie si de cei care o practica!!...
    expun exact punctul meu de vedere.
    daca nu se potriveste cu la tau nici una nu avem vre-o vina
     

  6.  
    #15
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Lumea a evoluat, o fraza care se repeta des in ziua de azi ..
    Lumea a evoluat, este un lucru foarte corect, dar din pacate a evoluat in jos nu in sus si spre rau nu spre bine...
    Dumnezeu nu ne-a cerut sa evoluam in rau ci ne-a dat scriptura ca sa ne fie o lumina care ne indruma cand altii se ratacesc si sa ne salveze cand altii se ineaca .. La ce ne trebuie noua intunericul modernizarii atata vreme cat avem lumina indiferent cat de veche sau antica o vad altii ?!

    Asa suntem noi, din pacate pentru altii, refuzam sa fim orbi si sclavii culturii care nu de mult erau un nimic pana cand ALLAH a trimis asupra lor un neam care poarta Quranul in inimia sa si care i-a invatat multe din ceea ce lor le era ascuns ...

    Cred ca s-a raspuns clar la intrebare ...
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •