Notices
 

Thread: Deochiul

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15
  1. Deochiul 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam alikom ,

    As fi curioasa sa vad cum vede o mama musulmana subiectul " deochi " .
     

  2.  
    #2
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Slam alikom ,

    As fi curioasa sa vad cum vede o mama musulmana subiectul " deochi " .
    ..........poate este interesanta si parerea altor mame ?
     

  3.  
    #3
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


    "Deochiul" s-ar putea defini ca "privire rea", "ochiul rau" - "evil eye"...si este cat se poate de real - fapt care ar trebui sa ne preocupe pe noi toti, nu numai pe mamele dintre noi...

    ...iata un fragment tradus dintr-o Fatwa, care poate fi citita in intregime AICI



    Allah spune (traducerea sensurilor):

    "Si împotriva raului pizmuitorului, cand pizmuieste."
    [113:5]


    Imam Ahmad (15550), Maalik (1811), al-Nasaa’i si Ibn Hibbaan au relatat de la Sahl ibn Haneef ca Profetul a iesit si a calatorit cu el spre Mecca pana au ajuns la trecatoarea al-Kharaar in al-Jahfah. Acolo, Sahl ibn Haneef a facut ghusl, si el era un barbat frumos cu pielea alba, minunata. ‘Aamir ibn Rabee’ah, unul dintre Banu ‘Adiyy ibn Ka’b l-a privit in timp ce acesta facea ghusl si a spus: "Nu am vazut vreodata o piele mai frumoasa ca aceasta, nici macar la o fecioara," si Sahl cazu la pamant. Ei au mers la Trimisul lui Allah si i-au spus "O, Trimis al lui Allah, poti sa faci ceva pentru Sahl, pentru ca, pe Allah, nu-si poate ridica capul sau." El spuse, "Invinuiti pe careva in ce il priveste?" Ei spusera:" ‘Aamir ibn Rabee’ah s-a uitat la el." Atunci Profetul l-a chemat pe ‘Aamir si l-a mustrat puternic. El a spus: "Pentru ce si-ar ucide cineva fratele? Daca vezi ceva care iti place, atunci roaga-te de binecuvantare pentru el." Apoi i-a spus, "Spala-te pentru el." Si el si-a spalat fata, mainile, bratele pana la cot, genunchii, si picioarele si inauntrul izaar-ului (piesa de imbracaminte pentru partea inferioara a trupului), intr-un vas. Apoi acea apa a fost turnata peste el, si un om a turnat-o peste capul sau si peste spatele sau. I-au facut aceasta si atunci Sahl s-a ridicat si s-a alaturat celorlalti si nu mai avea nimic. (Clasificat ca sahih de al-Albaani in al-Mishkaat, 4562.)

    Shaykhul Muhammad al-Saalih al-‘Uthaymeen a fost intrebat:

    Poate o persoana fi afectata de deochi? Cum se poate trata? A se apara de deochi intra oare in contradictie cu principiul de a-si pune increderea in Allah?

    Shaykhul raspunse:


    Opinia noastra privind privirea rea (deochiul) este ca este reala si dovedita atat prin invataturile islamice cat si prin experienta reala de viata.
    Allah spune (traducerea sensurilor):

    "Aceia care nu cred aproape ca te doboara cu privirile lor , cand aud Indemnarea , si zic ei: "El este smintit!"
    [68:51]


    Ibn ‘Abbaas spunea, comentand acest verset, ca aceasta inseamna ca ei pun deochi asupra ta, prin privirile lor. Profetul spunea: "Privirea rea este reala si daca ar fi ca ceva sa depaseasca hotararea divina, aceasta ar fi privirea rea. Atunci cand sunteti rugati sa va imbaiati (pentru a furniza un tratament) impotriva privirii rele, ar
    trebui sa va imbaiati."
    (Muslim). Al-Nasa’i si Ibn Maajah au relatat ca ‘Aamir ibn Rabee’ah a trecut pe langa Sahl ibn Haneef, pe cand acesta se imbaia ...si a citat hadithul de mai sus.

    Realitatea confirma acestea si nu poate fi negata.

    In cazul in care esti afectat de privirea rea, ar trebui sa faci uz de tratamentele recomandate in Shariah, care sunt:

    1 - Sa reciti Ruqyah. Profetul spunea:"Nu exista ruqyah, decat in cazul privirii rele sau a febrei." (al-Tirmidhi, 2057; Abu Dawood, 3884). Jibreel obisnuia sa faca Ruqyah pentru Profet si sa spuna: “Bismillaahi arqeeka min kulli shay’in yu’dheeka, min sharri kulli nafsin aw ‘aynin haasid Allaahu yashfeek, bismillaahi arqeek (In numele lui Allah fac ruqyah pentru tine, impotriva a tot ce iti dauneaza, impotriva raului fiecarui suflet sau ochi invidios, fie ca Allah sa te vindece, in numele lui Allah, fac ruqyah pentru tine)."

    2 – Sa i se ceara persoanei care a deochiat sa se spele, asa cum Profetul i-a poruncit lui ‘Aamir ibn Rabee’ah sa faca, in hadithul de mai sus. Apoi acea apa sa fie turnata peste cel afectat.

    Cat priveste a lua din secretiile sale, urina sau scaun, nu exista nici o baza pentru a face acest lucru, ca si a lua orice alt lucru din posesia sa. Ci mai degraba relatat este ceea ce este mentionat mai sus, anume spalarea madularelor si spalarea pe sub imbracaminte. Si Allah stie cel mai bine.

    Nu este nimic rau in a se proteja impotriva privirii rele, inainte de a se intampla ceva, si acest lucru nu intra in contradictie cu idea de tawakkul (a-si pune increderea in Allah). In fapt, aceasta este tawakkul, pentru ca tawakkul inseamna a-si pune increderea in Allah si deasemeni a implementa ceea ce a fost permis sau interzis. Profetul obisnuia sa caute adapost pentru al-Hasan si al-Husayn si sa spuna: U’eedhukuma bi kalimaat Allaah al-taammati min kulli shaytaanin wa haammah wa min kulli ‘aynin laammah (caut adapost pentru voi amandoi in cuvintele perfecte ale lui Allah, impotriva oricarui diavol si oricarei reptile otravitoare si impotriva oricarui ochi rau.)" Al-Tirmidhi, 2060; Abu Dawood, 4737. Si spunea, "Astfel obisnuia Ibrahim sa caute adapost la Allah pentru Ishaq si Isma'il, pacea fie asupra lor." relatat de al-Bukhaari, 3371.

    Fataawa al-Shaykh Ibn ‘Uthaymeen, 2/117, 118


    sursa
    IslamQ&A




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  4.  
    #4
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Sa ne gandim doar la modele de top....
    cred ca este una din categoriile cele mai vulnerabile la deochi...
    de bine sau de rau...de la admiratori sau de la dusmani.
    dar nu le deoache nimeni....
    vin atunci cunoscatorii si spun:
    numai anumite persoane pot deochea...alea ce poseda energie
    plecam iar prin targ si vedem ca multe persoane frumoase,inteligente,realizate ,bogate...
    nu sunt deocheate,ba din contra.
    vin iar cunoscatorii si spun:
    numai anumite persoane pot fi deocheate,cele ce au energie negativa...

    ce este dupa mine deochiul?
    o superstitie,o superstitie a poporului simplu care nu stia de infectii,migrene,tensiuni nervoase sau stress.
    mama mi-a pus o ata rosie la mana iar eu i-am pus fetei mele ca sa nu o supar pe mama...
    cand am intrebat-o de ce/
    mi-a zis:
    -"sa nu se deoache"
    -"cum asa mama sa se deoache singura?"
    -"ei si tu...e copil frumos, se poate uita unu cu ciuda si-o deoache"
    -"bun...o deoache...si ce i se poate intampla...? schioapata? orbeste? ii piere graiul? "
    nici de data asta nu m-a palmuit ,ca nici cand eram copila,dar stiu ca am necajit-o.

    asa ca sa lasam babele sa fie grozave si sa descante,sa lasam popii sa faca banuti pentru vilele lor din dezlegari de deochi si vraji,iar noi care stim ca organismul reactioneaza la orce perturbare sa mergem la doctor si sa cautam cauza...
    de regula putin antibiotic,o aspirina sau un algocalmin te scapa de "deochi"...
     

  5.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Am deschis subiectul dintr-un motiv simplu . Ieri am fost la moschee cu prietena mea si era o fetita acolo de care mi-a spus ca are momente in care plange de mama focului si tipa . Mi s-a parut ca e un copil cuminte fapt pe care i l-am spus si prietenei mele . La care la un moment dat a luat-o in brate si fetita a vazut ceva la mama ei si a inceput sa grangure . Si in acel moment prietena mea a inceput oo ai deochiat-o . Deci eram curioasa de subiectul deochi in perceptia islamica
     

  6.  
    #6
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Am deschis subiectul dintr-un motiv simplu . Ieri am fost la moschee cu prietena mea si era o fetita acolo de care mi-a spus ca are momente in care plange de mama focului si tipa . Mi s-a parut ca e un copil cuminte fapt pe care i l-am spus si prietenei mele . La care la un moment dat a luat-o in brate si fetita a vazut ceva la mama ei si a inceput sa grangure . Si in acel moment prietena mea a inceput oo ai deochiat-o . Deci eram curioasa de subiectul deochi in perceptia islamica
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ... deochiul este un lucru real si dovedit, la fel de real cum este si vrajitoria, sau lumea ascunsa ochilor nostri...in Islam nu se accepta superstitia, iar pentru fiecare pericol real exista o vindecare si un mod de protectie, dupa cum reiese din traducerea de mai sus...

    ...concluzia este ca oricine poate deochia, cu sau fara voie, privirea rea poate fi perceputa sau nu...de aceea, eu mi-am obisnuit copiii, atunci cand admira, de pilda, un bebelus, sa nu priveasca fara sa spuna imediat "mashaAllah", iar puterea peste toate lucrurile si adapostirea noastra de tot raul este numai la Allah subhanahu wa ta'ala...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  7.  
    #7
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post

    In cazul in care esti afectat de privirea rea, ar trebui sa faci uz de tratamentele recomandate in Shariah, care sunt:

    1 - Sa reciti Ruqyah.
    2 – Sa i se ceara persoanei care a deochiat sa se spele, asa cum Profetul i-a poruncit lui ‘Aamir ibn Rabee’ah sa faca, in hadithul de mai sus. Apoi acea apa sa fie turnata peste cel afectat.

    Cat priveste a lua din secretiile sale, urina sau scaun, nu exista nici o baza pentru a face acest lucru, ca si a lua orice alt lucru din posesia sa. Ci mai degraba relatat este ceea ce este mentionat mai sus, anume spalarea madularelor si spalarea pe sub imbracaminte. Si Allah stie cel mai bine.
    interesant cum se poate sti cine este persoana care a deochiat -presupunand ca exista asa ceva- atunci cand suntem in familie,intre prieteni si fiecare se mira de ce frumosi si destepti sunt copii prietenilor.
    dar sa zicem ca a cazut magareata pe cineva,uite ma ofer eu...am deocheat.
    mira-m-as stimata doamna ca doriti ca apa in care m-am imbaiat sa o turnati peste copilul dv...
    precis trebuie sa fie si punctul 3 dupa cele doua de mai sus
     

  8.  
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    De regula, putin antibiotic, o aspirina, un algocalmin luate asa din cap, nu fac altceva decat sa confirme ca multe capete sunt capete de "babe grozave".
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  9.  
    #9
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    nimic in corpul omenesc nu este inutil sau intamplator.totul este asa de bine corelat si perfect alcatuit incat fiecare simptom are o cauza.asa cum plansul copilului de cateva luni in pat ,nu arata ca e posedat de diavol ci ca il deranjeaza perna,un snur de la camasuta sau nu a dat gazul dupa masa.

    desi suntem in secolul 21 lumea inca mai alerga dupa vrajitoare,ba se mai si apuca sa le arda, ca in Kenia sau ca tanara din Mexic...
    din fericire alaturi de baba cloanta,de muma padurii,vrajitoarele au incetat de mult sa mai sperie copii.
    nu si pe parlamentarii nostrii care de prea multa vacanta s-au gandit sa se mai distreze putin de-a legile.
    Trei parlamentari maramureseni, Doru Lese, PD-L, Catalin Chereches, independent, si Stefan Buciuta, Uniunea Ucrainienilor, au pregatit un proiect de lege prin care activitatile de ghicit si magie sa fie incadrate in nomenclatorul profesiilor liberale, iar persoanele care le exercita sa aiba autorizatie de libera practica si sa plateasca TVA.
    posibil in curand sa apara chioscuri la toate intersectiile cu ghicitoare,cu legatoare si dezlegatoare de farmece si de dragoste,casa nationala a vrajitoarelor,clubul magicienilor....
    asta probabil pentru ca ni se intorc tiganii
     

  10.  
    #10
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Ma tem ca ai deviat de la subiect si nu ai inteles chintesenta celor sintetizate atat de bine de ummraschid, ALLAH sa o rasplateasca!
    Asa cum spune un hadis autentic, "Orice boala isi are leacul si cand remediul adecvat ii este aplicat bolii, ea inceteaza cu voia lui ALLAH!"
    Noi musulmanii nu credem in deochi asa cum este in conceptia ta, ci credem ca deochiul este o boala care poate afecta omul prin efectele sale, la fel ca o bacterie daca vrei. As putea sa extrapolez la chestii care tin de energie de chakre samd dar nu e cazul, cred...insa poti cauta singura(?) si poti vedea cum functioneaza energia negativa, cum este distrusa starea naturala a organismului prin substante nocive samd.
    Asa ca, tu fa cum crezi si crede cum vrei, insa fii sigura (?) ca "Cel care a trimis boala a trimis si leacul ei."
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •