Notices
 

Thread: Modernizarea

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14
  1. Modernizarea 
    #1
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Adica, ce inseamna modernizarea,ce aduce bun si ce aduce rau.
    Cum am ajuns astazi sa folosim lucruri mai moderne ca in secolul trecut.
    De ce nu folosim calul si caruta si ne deplasam cu automobilul sau trenul.
    cine le-a facut si de ce.
    De asemeni despre "sclavii culturii care nu de mult erau un nimic " afirmatie a d-lui Suleiman care personal ma deranjeaza -pe mine si pe alte miliarde de oameni care mergem la teatru,ascultam muzica,vizitam muzee,ne place sa pictam sau sa folosim calculatorul cel modern.
     
     

  2.  
    #11
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Eu?????????????
    Afirmatiile sunt contradictorii, eu nu afirm si infirm in acelasi timp...asa ca nu am nimic de spus, reciteste-ti postarea din care am citit si in special cele extrase, cred ca ti-am dat destule indicii...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  3.  
    #12
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Eu nu m-am referit la modernism,m-am referit la modernizarea
    Modernizarea tehnologica care este in stransa legatura cu cea a relatiilor umane Determinandu-se remodelarea perceptiei individului atat asupra lucrurilor neinsufletite cat si insufletite.
    M-am referit la modernism ca o actiune de adaptare la cerintele actuale,la a corespunde acestor cerinte,intr-un cuvant a te innoi.
    Spre deosebire de modernism care pentru mine este un curent,o tendinta.
    De asemeni nici una nu este obligatorie.
    Cel ce aprinde focul frecand pentru asta 2 bete timp o ora sau pe cel ce foloseste bricheta,sunt la fel de fericiti.
    problema ramane doar spatiul unde se desfasoara actiunea.
    Daca este o jungla in Papua Guinee sau un cartier in Londra,cand se poate spune ca primul nu s-a modernizat.
    Eu nu m-am referit la modernism,m-am referit la modernizarea
    Modernizarea tehnologica care este in stransa legatura cu cea a relatiilor umane Determinandu-se remodelarea perceptiei individului atat asupra lucrurilor neinsufletite cat si insufletite.
    M-am referit la modernizare ca o actiune de adaptare la cerintele actuale,la a corespunde acestor cerinte,intr-un cuvant a te innoi.
    Spre deosebire de modernism care pentru mine este un curent,o tendinta.
    De asemeni nici una nu este obligatorie.
    Cel ce aprinde focul frecand pentru asta 2 bete timp o ora sau pe cel ce foloseste bricheta,sunt la fel de fericiti.
    problema ramane doar spatiul unde se desfasoara actiunea.
    Daca este o jungla in Papua Guinee sau un cartier in Londra,cand se poate spune ca primul nu s-a modernizat.

    --------
    am corectat, ai avut dreptate.
     
     

  4.  
    #13
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Am sa fac un pas mai departe si am sa spun cateva despre modernizare.
    Daca astazi nu mai citim la lumanare sau la lampa cu gaz datoram asta lui Edison inventatorul becului cu incandescenta.Urcam in autobuz,ne asezam pe scaun si scoatem o carte din geanta datorita lui Diesel inventatorul motorului cu aprindere prin compresie.Multi dintre noi care am scapat din infectii puternice trebuie sa-i multumim lui Fleming cel care a descoperit penicilina.
    500 Km in 4 ore,comod,cu vagon restaurant,cu cuseta de dormit i le datoram lui Stephenson cel care a ajutat la dezvoltatea cai ferate
    In fine daca scrim aici pe forum,daca marea enciclopedie in 25 de volume care ne ocupa intreaga biblioteca se reduca la un laptop si un google,i le datoram lui Bill Gates.Sunt alte mii si mii de exemple.
    De ce s-a intamplat asa,care a fost mecanismul care a dus la aceste descoperiri,ce au special acesti oameni ,dar mai ales de ce noi le folosim,de ce nu le-am respins,de ce nu a "intepenit' omenirea in starea de acum 1500-2000 de ani cand toti erau mai saraci cu duhul dar fericiti,fara stress,fara crime si moravuri usoare?
    Ce a adus bun modernizarea lumii si ce a adus rau?
     
     

  5.  
    #14
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Si modernismul ? Ce mai e si asta ?
    Este -zic - eu - noua agenda a activitatilor noastre zilnice.
    Trecerea de la casnice plictisite si dornice sa mergem la circ,cinema sau la o tersa sa "vedem lumea" macar o data -doua pe an,la un program activ.
    Da, cuvantul nu este intamplator -Program
    Asta inseamna programare la coafeza,programarea lectiilor de engleza pentru al mare si programarea baletului pentru cea mica.
    Modernismul nu este asa de delimitat si vizibil ca modernizarea mijloacelor cu care il realizam,dar se interactioneaza.
    Mai mult si cele dintre noi ce au ales sa ramana casnice,au direct aport la cresterea modernizarii...
    Ganditi-va numai la o femeie cu 5-6 copii cati pampersi consuma...o multime..asta genereaza o noua linie de fabricatie,mai eficienta,mai rapida,mai...uscata.
    dam de lucru concurentei,dam de lucru agentiilor de publicitate,liniilor de distributie,fabricilor de ambalare si la multi altii...
    Si asta numai amaratul ala de pampers...

    Modernismul vietii noastre....
    care trage dupa el si pe cel al parintilor care trebuie sa lase parcul cu sah si table si sa ia copii de la scoala la ora fixa sau sa treaca de la curtea cu livada la apartament cu 3 camere decomandate...
    Modernismul vietii noastre......nescris nicaieri si in permanenta schimbare.
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •