Notices
 

Thread: Modernizarea

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14
  1. Modernizarea 
    #1
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Adica, ce inseamna modernizarea,ce aduce bun si ce aduce rau.
    Cum am ajuns astazi sa folosim lucruri mai moderne ca in secolul trecut.
    De ce nu folosim calul si caruta si ne deplasam cu automobilul sau trenul.
    cine le-a facut si de ce.
    De asemeni despre "sclavii culturii care nu de mult erau un nimic " afirmatie a d-lui Suleiman care personal ma deranjeaza -pe mine si pe alte miliarde de oameni care mergem la teatru,ascultam muzica,vizitam muzee,ne place sa pictam sau sa folosim calculatorul cel modern.
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Am sa ontinui prin a da doua exemple.
    Unul este calculatorul care ne-a adus in starea de a ne cauta prieteni virtuali,de a arde ore si ore,ca la sfarsitul lor sa ma intreb :"De ce? ce am facut astazi concret la calculator?- mai nimic" .
    asta patim noi si asta patesc si copii nostrii care nu mai stiu sa vorbeasca normal,sa scrie normal,sa se poarte normal si a petrece cu prietenii afara,a se plimba in parc sau a iesi la munte, arata tot mai curios.
    Asta este ceva rau.

    astazi la emisiunea de la Radio a unui profesor doctor care da sfaturi, a sunat o femeie de 80 de ani.
    Sanatoasa in general,cu mici probleme de diabet,dar gandul ca se poate agrava boala ii dau o stare nervoasa si chiar de stress.
    Doamna (cat pe ce sa zic batrana)...merge la sala,are o insotitoare 4 ore pe zi si intreaba doctorul la cei 80 de ani ai ei,daca ii recomanda sa urmeze ceva cursuri sau sedinte de relaxare si ce dieta este potrivita pentru ea........
    Asta este ceva bun

    (dupa parerea mea).
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    ufffffffffff.........cunosc si eu pe cineva in varsta de 103 ani.batrana a trecut prin multe in viata dar inca merge.vb deseori cu ea mereu imi spune"of am avut destul de ce trebuie sa mai traiesc,nu ma mai pot ajuta singura si mereu am facut asta"am intrebat-o secretul vietii la carea ea mi-a raspuns:mancarea,lumea ce te inconjoara si familia.acum eu am inteles ce voia sa zica:noi nu mai mancam natural si sanatos,poluarea si tot felul de chestii sunt la ele acasa si familia nu mai are aceasi conotatie
    trist dar adevarat modernizarea ne aduce mai multe daune corpului dar ce putem face daca nu putem trai fara?
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    interesant.
    si in parte adevarat.
    Lipsa lucrurilor naturale,a vitaminelor,a vietii linistite,a familiei unite care se vedea zilnic la masa de pranz desigur ca influenteaza negativ asupra ritmului si calitatii vietii.
    Dar pe de alta parte durata medie de viata a crecut.Datorita modernizarii tratamentelor medicale.
    Asa se explica de ce femeile ies la pensie la 65 de ani si barbatii la 67 in unele tari,varste pe care nu le depaeau multi acum 30-40de ani.
    Gospodaria femeii este tot mai comoda,plina de masini si aparate.
    Numia mancarea n mai are acelas gust bun....ce facem ? la ce renuntam?
     
     

  5.  
    #5
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    ,,Adica, ce inseamna modernizarea,ce aduce bun si ce aduce rau.
    Cum am ajuns astazi sa folosim lucruri mai moderne ca in secolul trecut.
    De ce nu folosim calul si caruta si ne deplasam cu automobilul sau trenul.
    ,,cine le-a facut si de ce. ,, Fara indoiala ,noile descoperiri,stiinta,noua tehnologie ne a imbunatatit considerabil caliatea vietii,Hamdulillah ,cand vin de la job ,obosita imi spala masina hainele si farfuriile ...Dar fetelor ....fie 80 ani,100 ,sau 105 ani...viata asta e scurta ,nu va mai preocupati atat pt viata asta si preocupati va pt cea de apoi ,cand va veni Ziu ,si nimik nu veti mai lua cu voi de aici decat faptele voastre.Stiu ca e greu uneori sa mentalizezi chesti asta , dar Ziua va veni inevitabil.Toti ne bucuram ,si avem beneficii in urma noilor technologii si descoperiri,care NU AR FI FOST POSIBILE fara voia lui Allah., daca tot se pune problema de ,,cine le a facut si de ce..Cat despre modernizare ,nu inteleg la ce te referi.
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Cand m-am gandit la modernizare am inclus tot ce tine de viata de zi cu zi....
    de la telefonul mobil,la modernizarea decorarii apartamentului,modernizarea imbracamintii si multe altele.
    personal,cred si eu ca nu luam nimic cu noi in groapa,or asta trebuie sa ne faca sa ne bucuram de viata ce o avem,sa ne bucuram de cuceririle tehnologice si de cele destinate sufletului deopotriva,fiecare dupa conceptia sa de viata,dupa credinta lui.
    iata am intalnit pe un forum ce-l vizitez din cand in cand postarea unei membre a lui pe care o apreciez foarte mult si care se refera la cum ar arata lumea daca ar dispare surentul electric....
    excelenta postare...ascultati:

    Assalamu alaikum!

    Cate s-ar mai schimba fara curent... Cei care cred ca vor citi mai mult... nu prea vor mai avea in cativa ani ce sa citeasca. Decat ce s-a scris si s-a tiparit deja, care vor fi si ele pe cale de disparitie din cauza uzurii si a incercarii unora de a strange cat mai multe carti si a le "conserva" pentru mai tarziu, sau carti foarte scumpe, produse de cine stie ce masinarii care merg si fara curent electric. Se vor reinventa meserii precum copisti, scribi etc, care vor scrie pe piei, ca hartie fara masinarie nu prea facem... Vor merge pe jos, de unde atata combustibil, vor manca poame, ca acum totul este mecanizat. Multi vor saraci, caci de unde locuri de munca. Ne intoarcem la epoca idilica, in care omul manca sanatos, radacini si scoarta si traia fericit... 35 de ani, ca atata era speranta de viata. Nu facea cancer, dar nici nu-si vedea nepotii la facultate...


    numele ei este Gabi Umm 'Aishah iar forumul Islamul Azi,forum cu care m-am contrat destul de des,dar care iata are si multe adevaruri.
     
     

  7.  
    #7
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    De fapt la care tip de modernism te referi?
    La cel tehnologic sau uman?
    Ca diferenta e mare si nu poti amesteca merele cu perele, sa te folosesti de bec si de laptop e ceva (desi se poate fara!), sa zbori cu elicopterul si cu avionul e altceva (desi nu-i musai, daca vrei neaparat sa iesi din "tipar" o poti face, sa vorbesti la mobil e ceva si lista poate fi permanent actualizata.................si sa fi un adept al modernismului uman actual daca-mi permiti o asemenea tampenie lingvistica e cu totul si cu tooooooooootul altceva.
    Exista oameni care supravietuiesc si traiesc - in lumea lor!!!- fara a se folosi de toate astea, poate mor mai devreme dar mai satisfacuti, cine stie??!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #8
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Eu nu m-am referit la modernism,m-am referit la modernizarea
    Modernizarea tehnologica care este in stransa legatura cu cea a relatiilor umane Determinandu-se remodelarea perceptiei individului atat asupra lucrurilor neinsufletite cat si insufletite.
    M-am referit la modernism ca o actiune de adaptare la cerintele actuale,la a corespunde acestor cerinte,intr-un cuvant a te innoi.
    Spre deosebire de modernism care pentru mine este un curent,o tendinta.
    De asemeni nici una nu este obligatorie.
    Cel ce aprinde focul frecand pentru asta 2 bete timp o ora sau pe cel ce foloseste bricheta,sunt la fel de fericiti.
    problema ramane doar spatiul unde se desfasoara actiunea.
    Daca este o jungla in Papua Guinee sau un cartier in Londra,cand se poate spune ca primul nu s-a modernizat.
     
     

  9.  
    #9
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Eu nu m-am referit la modernism,m-am referit la modernizarea.
    M-am referit la modernism ca o actiune de adaptare la cerintele actuale,la a corespunde acestor cerinte,intr-un cuvant a te innoi.
    Spre deosebire de modernism care pentru mine este un curent,o tendinta.


    Nu cumva te cam contrazici??????
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #10
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Eu nu m-am referit la modernism,m-am referit la modernizarea.etc.....etc....etc....
    Nu cumva te cam contrazici??????


    Detaliaza
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •