Notices
 
Results 1 to 8 of 8
  1. Proprietatile ceaiului de hibiscus 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Salam alikom ,

    Intorcandu-ma din Egipt am avut in bagaje si o punga cu flori de hibiscus . Si ma gandeam sa fac ceai sau suc . Care ar fi proprietatiile si astept idei de intrebuintare
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Ai avut noroca ca nu ti l-a oprit la vama.
    pe mine "m-au ususrat" se toate condimentele...

    hibiscus e foarte apreciata planta mai ales pentru ca are vitamina C plus multe multe alte efecte.
    se gaseste si in Romania cu 6 lei/50gr

    se prepară infuzie din planta pura sau în amestec cu alte plante aromate prin adaugarea a 2-3 flori la o ceasca de apa fierbinte. Se lasa in vasul acoperit timp de 20 de min,se strecoara si se poate bea cu sau fara zahar dupa preferinta.
    cineva mi-a spus ca a macinat florile intr-o rasnita electrica si a luat o lingurita de pulbere pe zi sub limba.
    dar asta mai mult ca tratament pentru hipertensiune.
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Chiar nu am avut probleme si am avut 2 pungi mari cu hibiscus , 2 pungi mari cu contimente .
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Chiar nu am avut probleme si am avut 2 pungi mari cu hibiscus , 2 pungi mari cu contimente .
    Bravo...

    am gasit cateva actiuni benefice ale acestui ceai.

    INTERN:

    Diuretic puternic, antioxidant puternic, hipotensiv foarte bun, reduce vâscozitatea sângelui şi îl purifică, hipocolesterolemiant bun, tonic renal şi digestiv, antibacterian bun, stomahic mediu, colagog mediu-slab, stimulează peristaltismul intestinal, laxativ blând, emolient bun, calmant bun, reduce absorbţia alcoolului în organism fiind util în tratamentul alcoolismului, antiinflamator puternic asupra aparatului respirator, expectorant blând, antifebril, relaxant eficace al musculaturii uterine, spasmolitic bun, răcoritor, astringent, analgezic blând, antiherpetic, imunomodulator de intensitate redusă.

    EXTERN: cosmetic, insecticid, grăbeşte vindecarea rănilor, creşte elasticitatea şi gradul de lubrefiere al pielii, stimulează creşterea părului, antiinflamator, calmant, astringent.


    de asemeni trebuie stiut ca se poate planta in curte,chiar sub forma de gard viu,asa ca esti aranjata pe toata viata...
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    avem avem in fata blocului . Ce pot sa zic multumesc
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    sunt curioasa cum te-ai acomodat cu mancarea egipteana,daca ti s-a parut prea iute,daca condimentele au schimbat gustul traditional la pilaf,fasole,varza,sau cartofi asa cum il stim noi de acasa.
     
     

  7.  
    #7
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Cu mancarea nu prea am avut probleme . In sensul ca cei de la hotel cel putin la cina faceau o zi mancare italieneasca , o zi mancare din extremul orient , o zi atceva . A fost diversitate . Dar adevarul e ca puteau sa se organizeze mai bine cand ne dadeau mancarea la pachet cand mergeam in cairo si luxor
     
     

  8.  
    #8
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Cu mancarea nu prea am avut probleme . In sensul ca cei de la hotel cel putin la cina faceau o zi mancare italieneasca , o zi mancare din extremul orient , o zi atceva . A fost diversitate . Dar adevarul e ca puteau sa se organizeze mai bine cand ne dadeau mancarea la pachet cand mergeam in cairo si luxor
    frumos.
    eu 2 luni mi-am dorit sa manac ceva afara si nu am reusit.ba nu era curat locul,ba se uitau urat,dar aveam pofta de o pita cu shuarma,varza si humus si tahina...in fine intr-un final am comandat si am mancat acasa..intr-o zi au vrut sa ma rasfete si mi-au adus porumbel umplut.
    am varsat si sufletul din mine.
    dar in rest m-am acomodat bine cu mancarea,partea nostima era ca ma indemnau sa fac ceva romanesc...cu ce? de unde bors? de unde varza murata? de unde malai?
    le-am facut conopida la cuptor cu pesmet si smantana,apoi in alta zi tochitura...apoi i-am iertat...!!
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •