Notices
 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 38
  1. Divortul pronuntat intr-o limba straina 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Assalamu 'alaikom,

    Daca un musulman pronunta divortul intr-o limba straina, care nu este limba lui, atunci divortul se aplica ca si cum l-ar fi pronuntat in limba lui, atata vreme cat stie si intelege ceea ce a zis.

    Daca nu stie sensul, ca de exemplu un arab sa zica sotiei lui in romana "esti divortata" fara ca el sa stie ce inseamna atunci trebuie aflata intentia lui ... Daca intentia lui este sa divorteze atunci este divort iar daca nu are aceasta intentie atunci nu este divort.

    Dar daca un barbat spune la sotia lui , indiferent in ce limba , ca e divortata stiind sensul cuvantului avand sau nu intentia de a divorta, atunci este divort .
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui suleiman pentru acest subiect

    Alexyna (12-01-2010), maryam (11-01-2010)

  3.  
    #11
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Maryam, Hannen : aveti rabdare , inchallah la prima ocazie o sa fac un astfel de topic .

    Abbu:
    Chiar la divortul din Romania ma refer si oriunde in lume...
    Nu ne intereseaza instanta la casatorie sau la divort. Un divort prin instanta nu are nici o valoare pentru un musulman daca nu implineste conditiile islamice plus ca in Islam un barbat are voie sa o divorteze pe sotia lui de 3 ori maxim si chiar primele 2 fara sa fie inregistrate in starea civila ...

    off topic (vorba ta) : una dintre greselile tale si a non-musulmanilor ca incercati sa modernizati islamul sau sa dati impresia ca asta vi intentia , insa va scapa un lucru foarte important : ALLAH a dat Tora evreilor si ei au pierdut-o , a dat Evanghelia crestinilor si ei au pierdut-o, si a dat lumii Quranul si din mila sa fata de musulmani A Jurat ca o sa protejeze El Quranul ... Asa deci, oricat de tare se straduiesc cei nepriceputi sa modernizeze Islamul nu o sa reusesca , dintr o multime de motive , cel mai simplu fiind "Islamul nu e o relegie umana ci una divina protejata de Creatorul nostru si al vostru si al tuturor" ...
     
     

  4.  
    #12
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Maryam, Hannen : aveti rabdare , inchallah la prima ocazie o sa fac un astfel de topic .

    Abbu:
    Chiar la divortul din Romania ma refer si oriunde in lume...
    Nu ne intereseaza instanta la casatorie sau la divort. Un divort prin instanta nu are nici o valoare pentru un musulman daca nu implineste conditiile islamice plus ca in Islam un barbat are voie sa o divorteze pe sotia lui de 3 ori maxim si chiar primele 2 fara sa fie inregistrate in starea civila ...

    off topic (vorba ta) : una dintre greselile tale si a non-musulmanilor ca incercati sa modernizati islamul sau sa dati impresia ca asta vi intentia , insa va scapa un lucru foarte important : ALLAH a dat Tora evreilor si ei au pierdut-o , a dat Evanghelia crestinilor si ei au pierdut-o, si a dat lumii Quranul si din mila sa fata de musulmani A Jurat ca o sa protejeze El Quranul ... Asa deci, oricat de tare se straduiesc cei nepriceputi sa modernizeze Islamul nu o sa reusesca , dintr o multime de motive , cel mai simplu fiind "Islamul nu e o relegie umana ci una divina protejata de Creatorul nostru si al vostru si al tuturor" ...

    Ba rectific un pic, ALLAH nu a lasat Coranul pentru musulmani, l-a lasat pentru intreaga umanitate, asa cum l-a trimis si pe profet , pentru ca el sa fie un semn si un indemn pentru toti, pana in ziua de apoi.
    Si, cred ca tocmai faptul ca oamenii au pana si in conditiile vietii de astazi o carte sfanta in care sa se poata regasi, in care sa poata crede, cred ca tocmai asta ii face pe multi sa devina...musulmani.
    SLAVA LUI ALLAH!
    Si nu numai nemusulmanii se "straduiesc" sa modernizeze islamul, asta n-ar fi nimic, ei habar n-au (inca, poate!) despre ce vorbesc exact, mai rau e ca si musulmanii se lupta cu indarjire sa o faca ca sa -----streze cate ceva.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #13
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Maryam, Hannen : aveti rabdare , inchallah la prima ocazie o sa fac un astfel de topic .

    Abbu:
    Chiar la divortul din Romania ma refer si oriunde in lume...
    Nu ne intereseaza instanta la casatorie sau la divort. Un divort prin instanta nu are nici o valoare pentru un musulman daca nu implineste conditiile islamice plus ca in Islam un barbat are voie sa o divorteze pe sotia lui de 3 ori maxim si chiar primele 2 fara sa fie inregistrate in starea civila ...

    off topic (vorba ta) : una dintre greselile tale si a non-musulmanilor ca incercati sa modernizati islamul...
    Stimate D-le Suleiman,imi este clar si stiu bine ca Islamul este un tot unitar care nu permite schimbari modernizari sau interpretari.
    Trebuie sa face insa diferenta intre modernizarea religiei si integrarea religiosilor in cadrul altor societati, majoritare de regula.Parerea mea este ca nu se exclude una pe alta.
    Dar sa revenim la divort.
    Sa zicem ca o fata, atrasa sau curioasa sa stie ce este islamul, intra pe forum si citeste cele scrie de dv.
    Care credeti ca ii va fi reactia?
    A unei fete crescuta intr-o societate in care respectarea legii este datorie de baza,religia este mai mult o problema personala,care niciodata nu i-a fost un impediment.
    Care credeti ca ii va fi reactia fata de islam daca intelege ca poate fi divortata printr-o fraza?
    Fara nici-o posibilitate de a reactiona sau opune?Fara posibilitatea de a se adresa unui tribunal cum este obisnuita...?

    Ceea ce v-am expus nu este imaginatie.
    La noi in casa vin musulmani fel de fel, perechi mixte de asemeni.
    Si stiu comentariile lor la aplicarea numai a legii islamice.
     
     

  6.  
    #14
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by QURRAT-UL-AIN View Post
    wa alaykum salaam

    Dar daca intr-o perioada lunga de luni de zile sau chiar ani...dupa ce un barbat a zis o data :"divortez de tine",repeta aceasta expresie,inseamna ca a folosit-o a doua oara, si a treia e ultima din cele trei la o alta peroada lunga apoi practic sunt divortati islamic, sau trebuie spus :"divortez" de 3 ori consecutiv ca sa se ia in considerare?
    Apropos de "consecutiv!!!"

    În perioada preislamică bărbatul putea să o repudieze pe soţie de câte ori voia şi apoi să revină la ea. Chiar dacă o repudia de 1000 de ori tot avea dreptul să revină la ea, astfel încât femeia nu era nici divorţată, căci nu se pronţase un divorţ şi nici măritată, căci soţul nu o mai trata ca pe o soţie.
    Prin urmare, versetul 229 , AlBaqarah restrânge acest drept al bărbatului la numai două dăţi.
    În Islam, după repudierea de două ori, soţul are dreptul să revină asupra deciziei şi să se împace cu soţia în răgazul celor trei cicluri menstruale. După acest interval, el poarte reveni, dar numai prin încheierea unui nou contract de căsătorie. După ce a repudiat-o şi a treia oară el nu mai are dreptul să revină decat dacă ea s-a căsătorit cu un alt bărbat şi acesta a divorţat de ea sau a decedat. A se vedea sunna
    Procedura de divorţ este astfel: 1. repudierea se pronunţă când femeia nu este în timpul menstrei; 2. nu se face repudierea când femeie este în timpul mestrei, bărbatul trebuie să aştepte şi să o repudieze după baia de curăţire; 3.apoi aşteaptă menstra din luna următoare şi după baia de curăţire a femeii, el o repudiază şi a doua oară; 4. dacă pe durata acestor trei luni, până la a treia baie de curăţire de după menstră soţul se răzgândeşte, atunci cei doi îşi pot continua căsnicia; 5. dacă au trecut cele trei luni şi femeia a făcut şi a treia baie de curăţire, şi soţul o repudiază şi a treia oară, atunci cei doi se pot considera divorţaţi şi nu-şi pot relua relaţia decât dacă se recăsătoresc.
    Nu este permis să se repudieze soţia de trei ori consecutiv.
    Profetul Muhammad (saws) blama vehement această practică, iar Hadrat Umar obişnuia să condamne la biciuire acel soţ care folosea asemenea procedură.
    Această procedură este conform Islamului, dacă însă cei doi soţi au cetăţenie diferită şi cei doi soţi sunt musulmani, atunci, după ce se trece prin această procedură de trei luni, ei se pot considera religios divorţaţi, , după aceea iar cazul se expune curţii de justiţie a ţării al cărui cetăţean este. Aceştia, fiecare stat pentru cetăţeanul lui, vor pronunţa şi divorţul civil. Actele se transcriu în limba celor doi soţi şi se legalizază de către autorităţile ambelor state, fiecare prentru cetăţeanul său. Divorţul civil este regle----t de acordurile semnate de cele două state în domeniul legislaţiei prvitoare la căsătorie şi familie.
     
     

  7.  
    #15
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    asadar Yvette,tu vrei sa spui urmatoarele daca inteleg eu bine....
    daca Hassan din bulevardul ferentari 2 i-a strigat Hasanicai lui ,musulmanca si ea,de trei ori Esti divortata....Esti divortata....Esti divortata....,se duce Hasanica la tribunal si spune "Onorata instanta,barbatul meu mi-a strigat de trei ori 'Esti divortata...."
    va rog sa-mi dati sentinta de divort .
    Eu asa inteleg postarea ta si am din pacate cel putin 2 cazuri de prietene care se lupta de 3 respectiv 4 ani sa-si obtina divortul,partajarea si copii.si asta pentru ca s-au casatorit numai la moschee in alta tara si au un act de care nimeni nu tine seama in romania..
    ca romance ele nici nu sunt maritate...!!
     
     

  8.  
    #16
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    asadar Yvette,tu vrei sa spui urmatoarele daca inteleg eu bine....
    daca Hassan din bulevardul ferentari 2 i-a strigat Hasanicai lui ,musulmanca si ea,de trei ori Esti divortata....Esti divortata....Esti divortata....,se duce Hasanica la tribunal si spune "Onorata instanta,barbatul meu mi-a strigat de trei ori 'Esti divortata...."
    va rog sa-mi dati sentinta de divort .
    Eu asa inteleg postarea ta si am din pacate cel putin 2 cazuri de prietene care se lupta de 3 respectiv 4 ani sa-si obtina divortul,partajarea si copii.si asta pentru ca s-au casatorit numai la moschee in alta tara si au un act de care nimeni nu tine seama in romania..
    ca romance ele nici nu sunt maritate...!!

    Ar trebui sa intelegi ca practica religioasa nu se confunda cu practica in materia dreptului familiei (in Romania!), prin urmare n-are nimic de-a face pronuntarea divortului la tribunal cu cel "la moschee".
    Da, dpdv islamic, sotul o poate divorta pe sotia lui, astept topicul lui suleiman cu ce/cand/cu mpoate sotia sa divorteze de sotul ei, isalmic fireste...
    Pentru prietenele tale.....................foarte rau au facut ca nu s-au casatorit si civil (astfel, ca si romance ar fi fost foarte maritate- daca s-ar fi rotejat preventiv (sic!), cu acte cum se spune, oricat am iubi si am fi fericiti de iubirile noastre, nu ar trebui sa pierdem din vedere ca in urma casatoriilor de cele mai multe ori apar si copiii, care, intre noi fie vorba nu au nicio vina, ca uneori, parintii lor uita de ei, ii neglijeaza si le incalca drepturile aruncandu-i in viata ca pe niste obiecte plutitoare, intr-o apa adanca si fara sa stie, fireste, sa inoate, rupand legaturile cu cei pentru care intr-un trecut nu prea indepartat ar fi daramat muntii.
    Raul a fost facut, insa, pentru ele si pentru oricine trece prin astfel de urmari, sper si ma rog la ALLAH sa se gaseasca o posibilitate pentru ca drepturile fiecaruia sa fie acordate si suferinta sa fie pentru toti, cat mai mica!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #17
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Se pare ca se lasa asteptata clarificarea lucrurilor atat de domnul suleiman cat si de Yvette care a a runcat problema si a disparut...desi se logheaza.
     
     

  10.  
    #18
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    AS avea si eu niste intrebari mai tampitele in legatura cu divortul . La vizita in Cairo ghida care ne ducea colo colo ne-a spus un lucru despre divort care nu l-am inteles prea bine . Spunea ca un barbat musulman se poate separa de sotie , formuland " esti divortata " , insa fara a face vreo procedura sa zic in fata unui judecator . Si barbatul se recasatoreste . Si nu inteleg . Poti sa divortei asa usor si sa iti vezi de viata ? Si mai spunea ca in caz de divort barbatul este obligat sa ii plateasca sotiei sau fostei sotii anumite lucruri . Este adevarat ?
     
     

  11.  
    #19
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    stai la coada alexyna...
    eu nu m-am lamurit nici cum e in Romania...
    despre Egipt iti pot povesti,dar maritata-te intai...
    cred ca mai sigur este sa intrebi profesorii la facultate.
    si daca ai un raspuns arunca-l aici..
     
     

  12.  
    #20
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    N-am nici mai mica idee . La drept comparat profesorul nu ne-a spus nimic , iar drept international privat facem semestrul viitor si am inteles ca acolo ne lovim si de confilctul de legi intr-o casatorie dintre 2 persoane aparatinand unor culturi diferite , tari diferite
     
     

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •