Notices
 
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 38 of 38
  1. Divortul pronuntat intr-o limba straina 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Assalamu 'alaikom,

    Daca un musulman pronunta divortul intr-o limba straina, care nu este limba lui, atunci divortul se aplica ca si cum l-ar fi pronuntat in limba lui, atata vreme cat stie si intelege ceea ce a zis.

    Daca nu stie sensul, ca de exemplu un arab sa zica sotiei lui in romana "esti divortata" fara ca el sa stie ce inseamna atunci trebuie aflata intentia lui ... Daca intentia lui este sa divorteze atunci este divort iar daca nu are aceasta intentie atunci nu este divort.

    Dar daca un barbat spune la sotia lui , indiferent in ce limba , ca e divortata stiind sensul cuvantului avand sau nu intentia de a divorta, atunci este divort .
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui suleiman pentru acest subiect

    Alexyna (12-01-2010), maryam (11-01-2010)

  3.  
    #31
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by sara h View Post
    Recitind astzi Qur'anul mi-am amintit ca te pot contrazice : femeia poate sta in casa barbatului pe periada de 'idha ( de asteptare cele 3 luni ) si asta nu o spun eu , ci Allah in Sfantul Quran:
    " ..... NU le alugati din casele lor si ele sa nu iasa , doar daca au savarsit mare pacat dovedit ( adulter sau alte mari pacate ) ! Acestea sunt poruncile lui Allah, iar acela care calca poruncile lui Allah este nedrept fata de sine insusi ..." [ At talaq 65:1]

    si daca ea este insarcinata in aceasta perioada:
    "Lasati-le sa locuiasca acolo unde locuiti voi, dupa mijloacele voastre ... " [ At talaq 65:5]

    Tocmai asta este miza , Allah nu ne ingreuneaza lucuruile ci din contra, o posibila apropiere intre cei doi, o posibila impacare va fi mai usoara daca ei locuiesc impreuna.
    Daca am gresit cumva ii cer iertare lui Allah si va rog sa veniti cu surse autentice!
    Nu, nu ai greşit! Este corect! Ceea ce ai scris este confrom Quraânului, plus că femeia are dreptul la întreţinere din partea soţului pe toată această perioadă, conform jurisprudenţei; însă de cele mai multe ori această prevedere nu se aplică pentru că femeia, de obicei, NU MAI VREA să stea în casa soţului şi pleacă de la el.
    Am scris în postare ceea ce se întâlneşte frecvent în practică şi nu am făcut referire la prevederile vreunui verset.
     
     

  4.  
    #32
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    Si care sunt acele tari "islamice" despre care este vorba aici?
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #33
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    referitorv la ce? la instante sau la plecatul din casa?
     
     

  6.  
    #34
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    [QUOTE=yvette;43947]referitorv la ce? la instante sau la plecatul din casa?[/QUOTE

    la instante.
    Ne place noua termenul dar concret nu exista pe planeta asta nicio tara islamica.
    Si nicio sharyah 100%. Exista tentative...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #35
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    [QUOTE=maryam;43949]
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    referitorv la ce? la instante sau la plecatul din casa?[/QUOTE

    la instante.
    Ne place noua termenul dar concret nu exista pe planeta asta nicio tara islamica.
    Si nicio sharyah 100%. Exista tentative...
    Păi şi cum să le zic soro??? Comiţii şi comitete? Sfatul bătrânilor, judecător de pace??
    Păi dacă îi postam lui Abbu că în Egipt, în ţara în care se presupune că a stat doi ani, încă la sate se mai alcătuiesc astfel de judecăţi, adică din arbitru şi martori, ca pe vremea Profetului, cred că îi dădeam foc pentru înc-o lună!!!
     
     

  8.  
    #36
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    [QUOTE=yvette;43951]
    Quote Originally Posted by maryam View Post

    Păi şi cum să le zic soro??? Comiţii şi comitete? Sfatul bătrânilor, judecător de pace??
    Păi dacă îi postam lui Abbu că în Egipt, în ţara în care se presupune că a stat doi ani, încă la sate se mai alcătuiesc astfel de judecăţi, adică din arbitru şi martori, ca pe vremea Profetului, cred că îi dădeam foc pentru înc-o lună!!!
    Ei, nu te lua dupa mine, fa-te si tu uneori ca nu vezi, ignora-ma (si io fac la fel), cugetam cu voce tare de s-a imprimat si pe site, nah.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #37
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    Păi şi cum să le zic soro??? Comiţii şi comitete? Sfatul bătrânilor, judecător de pace??
    Păi dacă îi postam lui Abbu că în Egipt, în ţara în care se presupune că a stat doi ani, încă la sate se mai alcătuiesc astfel de judecăţi, adică din arbitru şi martori, ca pe vremea Profetului, cred că îi dădeam foc pentru înc-o lună!!!
    As salam alaykum
    [COLOR="rgb(46, 139, 87)"]Ma scuzati ca intervin in dicutie, dar surioara yvette a facut aici o trimetere interesanta referitoare la unele practici inca practicate in unele zone ale Egiptului.Avind in vedere ca este un om de formatie juridica si ca traieste in Egipt o rog, daca poate ,sa imi dea mai multe amanunte cu privire la rolul si modul de desfasurare a acelor judecati.Sunt interesat de acesta pentru un studiu comparativ.Multumesc mult[/COLOR]
    Allah Akbar
     
     

  10.  
    #38
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    scuzati va rog gresala de exprimare .Era vorba de ....unele practici inca valabile in unele zone ale Egiptului
    Allah Akbar
     
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •