Notices
 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 38
  1. Divortul pronuntat intr-o limba straina 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Assalamu 'alaikom,

    Daca un musulman pronunta divortul intr-o limba straina, care nu este limba lui, atunci divortul se aplica ca si cum l-ar fi pronuntat in limba lui, atata vreme cat stie si intelege ceea ce a zis.

    Daca nu stie sensul, ca de exemplu un arab sa zica sotiei lui in romana "esti divortata" fara ca el sa stie ce inseamna atunci trebuie aflata intentia lui ... Daca intentia lui este sa divorteze atunci este divort iar daca nu are aceasta intentie atunci nu este divort.

    Dar daca un barbat spune la sotia lui , indiferent in ce limba , ca e divortata stiind sensul cuvantului avand sau nu intentia de a divorta, atunci este divort .
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui suleiman pentru acest subiect

    Alexyna (12-01-2010), maryam (11-01-2010)

  3.  
    #21
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Se pare ca se lasa asteptata clarificarea lucrurilor atat de domnul suleiman cat si de Yvette care a a runcat problema si a disparut...desi se logheaza.
    Domnule Abu, imi este foarte clar ca nu ai citit cu atentie ce am scris.
    O ţineţi una şi bună cu "îi strigă de trei ori" !!! Sunt TREI LUNI în care se urmează procedura pe care am scris-o.
    Iar divorţul nu se pronuntă aşa cum încerci dumneata să ridiculizezi. Soţia repudiată NU MAI STĂ în casa soţului, ci în casa părinţilor, ori a fratelui, ori a surorii ei, or a vreuneia dintre rudele sale, ori în altă casă dacă e singură pe lume.
    Simpla strigare "eşti divorţată" nu are nici un efect dacă nu e urmată de o acţiune de separare. Cred că nu cazul să scriu şi ce înseamnă "separare"!!
    În România este o problemă din acest punct de vedere, pentru că soţia şi soţul au drepturi egale asupra locuinţei dacă aceasta a fost dobândită în timpul căsătoriei.
    În Islam, bărbatul este cel care trebuie să asigure locuinţa, iar femeia locuieşte în casa soţului ei, pe când în România, de cele mai multe ori locuinţa se dobândeşte prin efeortul financiar comun al celor doi soţi. În acest caz soţia nu pleacă din casă pentru că nu e NUMAI casa soţului.
    DUPĂ cele trei luni de separare, în ţările islamice, cazul se expune unei instanţe de judecată. România NU este tară islamică, domnule Abu!!!
    În România cazul se expune direct instanţei, INDIFERENT dacă sau urmat sau nu o procedura religioasă!!!
    Mie îmi este foarte clar domnule Abu, că dumneata eşti doar cârcotaş....
    Te "miri" atât de procedura asta, dar se pare că uiţi că în România căsătoria religioasă, care se consideră căsătorie în faţa lui Iisus Hristos, nu are nici un efect juridic dacă nu există şi o căsătorie civilă cu martori!!!
    Păi asemeni pot să spun şi eu... dacă îl iau pe unul şi îl duc în biserică şi îi cântă popa "Isaia dănţuieşte" înseamnă că sunt căsătorită??? şi pe urmă mă duc la Primărie şi cer hârtie de căsătorie, fără martori, fără nimic, ce zici?, îmi dau ăia certificatul!?!
    Aşadar, Hăsănica dumitale trebuie să se ducă cu martori în tribunal şi să îl reclame pe soţ şi să spună că numai vrea să fie cu el. La fel şi Hasan! Se duce dumnealui la tribunal şi spune că nu o mai vrea pe Hasanica.
    În tările islamice, se urmează procedura celor trei luni, apoi se merge în instantă cu martori şi probe. Şi mai exact, pentru cei mai neinstruiţi: femeia pleacă din casa soţului în casa tatălui, a fratelui, unchiului ei, mătuşii, etc. şi locuieşte acolo timp de trei luni, în care femeile din casa respectivă sunt martore ale faptului că femeia a trecut sau nu peste ciclul menstrual. Soţul vine şi se interesează de starea soţiei, dacă a trecut sau nu peste ciclul mestrual. Dacă ea a trecut peste ciclu şi el nu s-a răzgândit în privinţa ei, atunci, de faţă cu martori, care regulă, sunt rude ale soţiei, îi spunde in nou "te repudiez!", şi aşa mai departe.
    Confuzia se face pentru că se foloseşte incorect expresia "eşti divorţată", în loc de "eşti repudiată" sau "nu te mai vreau ca nevastă". CLAR?
    Pentru un musulman care trăieşte în România şi vrea să respecte procedura islamică, aşteaptă dumnealui trei luni, face ce i s-a prescris de Islam să facă, apoi ia dumnealui calea tribunalului cu martori şi probe împotriva soţiei.
    În România este permis divorţul din motivul "nepotrivire de caracter", cu alte cuvinte când un bărbat nu mai vrea să fie căsătorit cu o femeie, fără să existe o greşeală din partea ei care să ducă la desfacerea căsătoriei (adulter, părăsire de domicilui, nerespectarea obligaţiei de îngrijire, etc.) Adică pur şi simplu nu mai vrea să stea cu ea, pentru că una dintre condiţiile căsătoriei este că soţii consimt, liber, să convieţuiască.
    PS. POATE TU EŞTI DIN FERENTARI!!! Ce vrei să insinuezi, că musulmanii sunt ţigani?!!! Dacă da, atunci să îţi fie rusine! Şi, în plus, dumneata NU eşti MUSULMAN, că nu meriţi un astfel de nume!
     
     

  4.  
    #22
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    AS avea si eu niste intrebari mai tampitele in legatura cu divortul . La vizita in Cairo ghida care ne ducea colo colo ne-a spus un lucru despre divort care nu l-am inteles prea bine . Spunea ca un barbat musulman se poate separa de sotie , formuland " esti divortata " , insa fara a face vreo procedura sa zic in fata unui judecator . Si barbatul se recasatoreste . Si nu inteleg . Poti sa divortei asa usor si sa iti vezi de viata ? Si mai spunea ca in caz de divort barbatul este obligat sa ii plateasca sotiei sau fostei sotii anumite lucruri . Este adevarat ?
    Ce spunea ghida aia....lasă de dorit.
    Divorţul nu este aşa simplu cum voia femeia aia să vă facă să credeţi.
    În Egipt, conform dreptului Islamic combinat cu dreptul civil în materie de căsătorie şi dreptul familiei, căsătoria este întărită printr-un contract, şi, ca orice contract, el poate avea anumite clauze, cu care soţia trebuie să fie de acord ca să îl semneze. În el se poate prevede faptul că, în caz de divorţi, soţul îi plăteşte soţiei, ca recompensă ori despăgubire, o anumită sumă de bani, ori poate prevede faptul că el îşi poate lua şi o a doua, a treia, sau o a patra nevastă, sau nu. Contractul poate conţine prevedreri şi în ceea ce priveşte durata căsătoriei.
    Aşadar, este o chestiune de negociere a contractului de căsătorie.
    În Egipt mai este permisă şi căsătoria pe termen limitat al cărei contract nu este înregistrat la autorităţile de stat.

    În ceea ce priveşte căsătoria ROMANIA + EGIPT
    Se alcătuieşte un contract, care este, de regulă, bilingv. Acest contract este verificat de legalitate şi înregistrat la Ministerul Justiţiei, care, apoi, are efectul unui certificat de căsătorie. Acesta se depune la oficiul consular al Ambasadei României, care îl transmite autorităţilor României, spre transcriere şi înregistrare şi emitere a unui certificat de căsătorie. Cum în România nu este permisă poligamia, contractul de căsătorie nu poate conţine clauze care să asigure deptul bărbatului de a-şi mai lua o altă nevastă. Aşadar, ca o căsătorie cu un musulman arab să fie valabilă în România este ca el să NU aibă o altă nevastă. De asemnea, contractul[B] nu poate conţine clauze referitoare la durata căsătoriei[/B].
    PS Aceasta este o expunere unor DETALII referitoare la căsătoria cetăţean român cu cetăţean egiptean. Este mult de expus. Practic, ar trebui să ţin un curs de drept comparat între dreptul roman, dreptul anglo-saxon şi dreptul islamic, ca să fac să nu mai fie carcotaşi ca Abu, şi nici aşa nu sunt sigură că vor pricepe chiar toţi.
     
     

  5.  
    #23
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    asadar Yvette,tu vrei sa spui urmatoarele daca inteleg eu bine....
    daca Hassan din bulevardul ferentari 2 i-a strigat Hasanicai lui ,musulmanca si ea,de trei ori Esti divortata....Esti divortata....Esti divortata....,se duce Hasanica la tribunal si spune "Onorata instanta,barbatul meu mi-a strigat de trei ori 'Esti divortata...."
    va rog sa-mi dati sentinta de divort .
    Eu asa inteleg postarea ta si am din pacate cel putin 2 cazuri de prietene care se lupta de 3 respectiv 4 ani sa-si obtina divortul,partajarea si copii.si asta pentru ca s-au casatorit numai la moschee in alta tara si au un act de care nimeni nu tine seama in romania..
    ca romance ele nici nu sunt maritate...!!
    Esţi haotic, domnule Abu şi apoi pretinzi că nu înţelegi!. Hasan şi Hăsănica, din Ferentari, sunt sau nu cetăţeni ai României??? Căsătoria la moscheie e apă de ploaie în România, precum e şi cununia religioasă pe care nimeni nu o consideră căsătorie!
    Unde, în toată postarea mea, am folosit expresia "Eşti divorţată!"???
    Prietenele dumitale s-au grăbit ca fata mare la măritat, fără să se gândească la consecinţe!! Aşada, respectivele madame nu fac decât să plătească ce au făcut în grabă şi în necunoştinţă de cauză!
    Probabil că sunt căsătorite cu arabi cu contract valabil numai în ţara lor de origine, pe care nu l-au transcris în România!! Sau, şi mai grav, nu au făcut nici un contract! Şi atunci, prietenele dumitale se luptă cu morile de vânt, căci în tările arabe, femeile cu greu obţin divorţul, mai ales dacă au copii şi nu există contract prenupţial!
    Aşă că, una este Islamul şi alta este ce îşi ÎNCHIPUIE unii că ar fi!
    sau cum spune românul: Beleşte ochii ca să nu beleşti.... punga!
     
     

  6.  
    #24
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Assalamu 'alaikom,

    Daca un musulman pronunta divortul intr-o limba straina, care nu este limba lui, atunci divortul se aplica ca si cum l-ar fi pronuntat in limba lui, atata vreme cat stie si intelege ceea ce a zis.

    Daca nu stie sensul, ca de exemplu un arab sa zica sotiei lui in romana "esti divortata" fara ca el sa stie ce inseamna atunci trebuie aflata intentia lui ... Daca intentia lui este sa divorteze atunci este divort iar daca nu are aceasta intentie atunci nu este divort.

    Dar daca un barbat spune la sotia lui , indiferent in ce limba , ca e divortata stiind sensul cuvantului avand sau nu intentia de a divorta, atunci este divort .
    Domnule Suleiman, cu tot respectul, prin această formulare referitoare la divorţ nu aţi făcut decât să creaţi CONFUZIE!!!
    iar ultima frază este COMPLET, dar absolut complet, ERONATĂ!!!
    În DREPTUL ISLAMIC unul dintre cele 5 principii de bază este INTENŢIA (= qasd - ceva ce un om este CAPABIL să facă şi VREA să facă )!!
    Însuși Profetul Muhammad (saws) spunea: "Faptele sunt acte de voinţă şi fiecăruia i se atribuie doar ce a INTENTIONAT."
    Simpla pronunţare a unui cuvât NU ARE VALOARE FĂRĂ INTENŢIE! Un jurământ fără INTENȚIE este anulat, o Rugăciune fără INTENȚIE nu este acceptă, un păcat comis fără INTENȚIE este iertat, etc. Sunt atâtea versete în Quraân care subliniază importanţa INTENŢIEI!
     
     

  7.  
    #25
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    yvette....yvette...dar esti furioasa rau....de ce oare?
    tu imi povestesti teoria,eu te intreb cum e practic...
    daca eu -femeie fiind,daca citesti cu atentie-m-am islamizat,m-am casatorit la moschee in Iran si venim apoi in Romania,hasanica al meu obisnuit ca la el acasa striga de trei ori dupa mine,dupa ciclu bineinteles..."Esti divortata"...spune:
    - pot sa ma marit cu altu ?
    asta e problema si e pacat de nervi...ia-o si tu mai moale,e doar forum....
     
     

  8.  
    #26
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Şi atunci, prietenele dumitale se luptă cu morile de vânt, căci în tările arabe, femeile cu greu obţin divorţul, mai ales dacă au copii şi nu există contract prenupţial!
    Aşă că, una este Islamul şi alta este ce îşi ÎNCHIPUIE unii că ar fi!
    sau cum spune românul: Beleşte ochii ca să nu beleşti.... punga!
    Cred ca mata ai o greseala.Prietenele mele (2 la numar) au auzit in repetate randuri ce importanta se da in islam femeii cat este de pusa in capul mesei si ca despagubiri plateste daca cumva vrea sa divorteze de Hassan.
    Dota ei este pastrata si o primeste imediat,tribunalul islamic are usile deschise pentru ea si va fi ascultata cu maxima atentie....
    sper ca nu vreti sa spuneti ca au fost induse in eroare......!!!
     
     

  9.  
    #27
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Cred ca mata ai o greseala.Prietenele mele (2 la numar) au auzit in repetate randuri ce importanta se da in islam femeii cat este de pusa in capul mesei si ca despagubiri plateste daca cumva vrea sa divorteze de Hassan.
    Dota ei este pastrata si o primeste imediat,tribunalul islamic are usile deschise pentru ea si va fi ascultata cu maxima atentie....
    sper ca nu vreti sa spuneti ca au fost induse in eroare......!!!
    măi iubita
    de la teorie la practică cale lungă
    ce scrie în Quraân e varianta IDEALĂ, dar câţi respectăm cu stricteţe ce scrie în el??? Că de aia ne împărţim în credincioşi şi drepţi şi necredincioşi şi nedrepţi
    Mă repet: e important de ştiut cum anume s-au căsătorit prietenele dumitate, ce condiţii, etc.
    Atât pot să îţi spun: în statele islamice are o importanţă deosebită ce fel de cetăţenie deţin copii. Dacă nu îmi dai detalii, nici nu pot da un pronistic şi nici nu pot ajuta.
    Iar în ceea ce priveşte plata unei despăgubiri soţului în cazul în care femeia este cea care cere divorţul este perfect islamică, însă şi acest lucru trebuie scris pe un act sau pot exista norme legale ale statului respectiv în acest sens.
     
     

  10.  
    #28
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    yvette....yvette...dar esti furioasa rau....de ce oare?
    tu imi povestesti teoria,eu te intreb cum e practic...
    daca eu -femeie fiind,daca citesti cu atentie-m-am islamizat,m-am casatorit la moschee in Iran si venim apoi in Romania,hasanica al meu obisnuit ca la el acasa striga de trei ori dupa mine,dupa ciclu bineinteles..."Esti divortata"...spune:
    - pot sa ma marit cu altu ?
    asta e problema si e pacat de nervi...ia-o si tu mai moale,e doar forum....
    Furia îmi vine de la asocierea musulmanilor cu ţiganii
    în rest poţi să spui ce vrei!
    Răspuns la întrebarea ta:
    Nu am cunoştinţe de drept iranian. Iranienii sunt în mare lor majoritate şiiţi si nu suniţi. Ce fel de musulman e Hasan al dumitale__
    Pe urmă ce a însemnat căsătoria aioa la moschee, doar martori şi declaraţie comună de acceptare ca soţ şi soţie??ai semnat vreun act?? a fost actul acela înregistrat la vreo autoritae iraniană?? pe urmă aţi transcria actul ală în România şi în baza lui ai obţinut certificat de căsătorie de România??
    Sunt detalii importante ca să pot spune dacă te poţi mărita cu un altul
    sunt, teoreti, 3 variante
    varianta 1 - casatorită numai la moschee cu martori şi declaraţia de acceptare comună
    hasan procedură islamică de divorţ - tu te poţi mărita cu altul.
    varianta 2 căsătorită cu contract prenupţial
    hasan procedură de divorţ islamică, tribunal, plată dotă, anulare act, tu te poţi mărita cu altul
    varianta 3 căcătorită cu contrat şi emis certificat de căsătorie romania
    hasan - procedură islamică de divorţ, tribunal iran, plată dotă, anulare act transmis autorităţi române, anulat certificat căsătorie
    TU- direct tribunal Romania, chemat hasan la divorţ, anulat certificat de căsătorie
    FINAL: te poţi mărita cu altul
    Fireşte că ce am scris este foarte succint şi depinde foarte mult de tratatele comune semanate de România cu Iranul în ceea ce priveşte căsătoria şi dreptul familiei.
    Nelămuriri?? aştept întrebare, însă am nevoie de detalii
    pup
     
     

  11.  
    #29
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    mersi pentru raspuns.
    le-am dat sa citeasca,daca au nelamuriri sa le ceara direct aici.
     
     

  12.  
    #30
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Soţia repudiată NU MAI STĂ în casa soţului, ci în casa părinţilor, ori a fratelui, ori a surorii ei, or a vreuneia
    DUPĂ cele trei luni de separare, în ţările islamice, cazul se expune unei instanţe de judecată. România NU este tară islamică, domnule Abu!!!

    În tările islamice, se urmează procedura celor trei luni, apoi se merge în instantă cu martori şi probe. Şi mai exact, pentru cei mai neinstruiţi: femeia pleacă din casa soţului în casa tatălui, a fratelui, unchiului ei, mătuşii, etc. şi locuieşte acolo timp de trei luni, în care femeile din casa respectivă sunt martore ale faptului că femeia a trecut sau nu peste ciclul menstrual. Soţul vine şi se interesează de starea soţiei, dacă a trecut sau nu peste ciclul mestrual. Dacă ea a trecut peste ciclu şi el nu s-a răzgândit în privinţa ei, atunci, de faţă cu martori, care regulă, sunt rude ale soţiei, îi spunde in nou "te repudiez!", şi aşa mai departe.
    !
    Recitind astzi Qur'anul mi-am amintit ca te pot contrazice : femeia poate sta in casa barbatului pe periada de 'idha ( de asteptare cele 3 luni ) si asta nu o spun eu , ci Allah in Sfantul Quran:
    " ..... NU le alugati din casele lor si ele sa nu iasa , doar daca au savarsit mare pacat dovedit ( adulter sau alte mari pacate ) ! Acestea sunt poruncile lui Allah, iar acela care calca poruncile lui Allah este nedrept fata de sine insusi ..." [ At talaq 65:1]

    si daca ea este insarcinata in aceasta perioada:
    "Lasati-le sa locuiasca acolo unde locuiti voi, dupa mijloacele voastre ... " [ At talaq 65:5]

    Tocmai asta este miza , Allah nu ne ingreuneaza lucuruile ci din contra, o posibila apropiere intre cei doi, o posibila impacare va fi mai usoara daca ei locuiesc impreuna.
    Daca am gresit cumva ii cer iertare lui Allah si va rog sa veniti cu surse autentice!
     
     

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •