Notices
 
Results 1 to 4 of 4
  1. Cum sa-i ajutam pe copii la teme 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    De multe ori temele sunt pentru parinti, o luptă cu copilul (wow, mie-mi spun!!!).
    Mulţi părinţi nu realizează că obiceiurile legate de teme trebuie să fie predate copiilor de mici.
    Aceste 7 sfaturi sunt uşor de implementat le puteti aplica dvs insiva acasa pentru a va ajuta copilul sa aiba mai mult succes şi sa fie mai concentrat atunci când isi face temele.

    1. Stabiliti un program şi tineti-va de el. Asiguraţi-vă că copilul dumneavoastră isi face temele, la aceeasi ora, în fiecare zi. Un program postat într-un loc vizibil in casa, il va responsabiliza pe fiecare, parinte si copil.

    2. Desemnează un "locul temelor" în casă. Asiguraţi-vă că este un spatiu luminat si linistit.

    3. Eliminati orice obiecte si lucruri care l-ar putea distrage pe copil, pentru a il obisnui si a il responsabiliza cu bunul obicei de a face lucrurile in cel mai bun mod. Exista pareri conform carora un fundal sonor linistit si calm ajuta si sporesc concentrarea, insa televizorul ar trebui să fie oprit. Copilul dumneavoastră nu trebuie să utilizeze telefonul în timp ce-si face temele, cu excepţia cazului în el trebuie să clarifice un lucru.
    Daca in casa exista imposibilitatea de a isi face temele, existand multi factori disturbatori, luati in calcul posibilitatea de a isi face temele la biblioteca.

    4. Creaţi copilului dvs un birou bine aprovizionat; la fel cum nu poti lucra la birou, fără anumite lucruri, obiecte esentiale, asa si copilul tau are nevoie de provizii. Menţinerea lor într-un singur loc va încuraja copilul sa-si indeplineasca sarcinile si va reduce/elimina "scuze" ca: "Am nevoie de x lucru", "Mi s-a rupt creionul", etc.
    Biroul ar trebui sa contina: creioane, pixuri, radiere, ascuţitoare, hârtie de scris, lipici, capsator, banda, foarfece, riglă, calculator, post-it,dictionare, culegeri.
    (De asemenea ghiozdanul cu cartile si caietele trebuie sa fie in aceeasi camera, evitandu-se astfel drumuri interminabile in cautarea lor! Asta e de la mine, din vasta si epuizanta experienta)

    5. Fiti dvs un bun exemplu! Lasa copilul sa va vada citind si scriind; discutati despre ceea ce ati citit cu copilul dumneavoastră. Incurajati activităţile care sprijina învăţarea, cum ar fi: jocuri educative, vizite de bibliotecă, plimbări în cartier, excursii la grădina zoologică, sau la muzee care pot insufla o dragoste pentru învăţare copilului dumneavoastră.

    6. Aratati interes în educaţia copilului dumneavoastră. Vizitati biblioteca, citiţi-i copilului dumneavoastră, discutati despre ceea ce copilul dumneavoastră învăţa la şcoală, incurajati-l să participe la activităţi şcolare (si extra scolare!), cunoaste-ti-i prietenii copilului si pe părinţii lor.
    Televizorul, computerul trebuie folosite pentru a dobandi cunostinte despre istorie, ştiinţă, sau literatura adecvata varstei copilului.
    Dacă dvs sunteţi încântat de ele, copilul tau va fi si mai mult.

    7. Fiti la curent cu temele copilului dvs. Nu vă temeti sa-i întrebati chiar si pe profesorii sai despre anumite lucruri, pentru a clarifica anumite aspecte.
    Când copilul dumneavoastră are de realizat anumite sarcini, asigurati-va ca acestia sunt disponibili, in cazul în care el are neclaritati.
    Verificati intotdeuna ca acestea sunt infaptuite.

    Urmand aceste sfaturi simple, dvs ca parinte ii veti arata copilului ca luati in serios aceasta misiune a lui.
    Când copilul va vedea că dvs aveti un rol activ în temele/sarcinile pentru acasă, el va fi mai concentrat şi mai motivat, iar timpul temelor va fi mai usor pentru fiecare parte.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    aiscia (11-05-2010), umalkasem (01-01-2011)

  3.  
    #2
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Cand m-au chemat copii sa ii ajut la lectii,m-am bucurat...m-am bucurat ca am stiut si matematica si gramatica si chiar ceva istorie si geografie.
    Acum nu ma mai bucur.
    Ecuatii nu stiu,fizica nici atat,engleza mea e scam slabuta,am ramas doar confidenta lor la ...compunere..
    Nu cred ca daca cautam pe internet articole pline de "invataminte",aflam "cum sa-i ajut pe copii la teme" -dupa cum suna topicul.
    Asa ca am fost mai practica si ii sprijin cu lectii particulare sa poata asimila corect si in intregime materia.
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    of,of si vai de mine...eu abia astept sa inainteze a` mare in virsta sa`mi citeasca mie una alta(hahaha) am ramas codasa la scris si citit(poate`or crede acum forumistii ca eu dictez si fii`mea scrie)
     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Cand m-au chemat copii sa ii ajut la lectii,m-am bucurat...m-am bucurat ca am stiut si matematica si gramatica si chiar ceva istorie si geografie.
    Acum nu ma mai bucur.
    Ecuatii nu stiu,fizica nici atat,engleza mea e scam slabuta,am ramas doar confidenta lor la ...compunere..
    Nu cred ca daca cautam pe internet articole pline de "invataminte",aflam "cum sa-i ajut pe copii la teme" -dupa cum suna topicul.
    Asa ca am fost mai practica si ii sprijin cu lectii particulare sa poata asimila corect si in intregime materia.
    Depinde, este un punct de vedere, aplicabil in situatia ta.
    In situatia mea, nu.
    Aveam deja in minte sa fac un program si sa-l pun la vedere, asa ca, uite, poti invata chiar si un lucru marunt dintr-un astfel de articol, sau poti sa iti amintesti ce ai de facut, in caz ca ai uitat.
    Cred ca e important ca parintii sa fie educati si sa aiba ceva stiinta, ca sa-i poata ajuta pe copii.
    Desi pe mine nu m-a ajutat nimeni la teme si alhamdulillah si in clasa a 12-a am luat premiu
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •