Notices
 
Results 1 to 7 of 7
  1. Lamurire pentr: un barbat = doua femei 
    #1
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    AlSsalamu 3alaykum tuturor!

    Sura Nisa'a verset 11: " Alllah vă porunceşte în privinţa (moştenirii) copiilor voştri: un fiu are (o parte) cu partea a două fiice." - Aici am înţeles de ce un băiat primeşte de dublul decât o fată, căci băiatul va deveni bărbat şi va trebui din averea lui să întreţină femeia şi copii lui.

    Dar: în Sura Baqarah - verset 282 "...Şi luaţi drept martori doi dintre bărbaţii voştri, iar dacă nu sunt doi bărbaţi, un bărbat şi două femei, dintre aceia pe care îi acceptaţi ca martori,...".

    Aici NU am înţeles.

    Întrebarea mea este: de ce mărturia a DOUĂ femei face cât a UNUI bărbat? De ce sunt necesare două femei ca şi contravaloare a unui singur bărbat?

    Trebuie să existe o logică, pentru că orice verset din Quraân are o logică!!!
    Cine îmi poate explica?

    Vă rog să vă abţineţi de la comentarii răutăcioase de genul "crede şi nu cerceta, aşa e scris, nu ai credinţă, nu pune la îndoială, nu esti bun musulman..etc."

    Tot ceea ce vreau este o explicaţie logică, de bun simţ şi mai ales, NEMISOGINĂ!!!

    Nu îmi mai săriţi în cap pentru o simplă întrebare, aşa cum v-aţi suprasurescitat ultima dată când am postat pe acest forum!

    Poate cineva să îmi dea un răspuns pertinent, fără înflorituri şi întorsături de condei?
    Mulţumesc celui care mă poate lămuri cu adevărat!
     
     

  2.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    Yvette, cred ca aceste subiecte au mai fost discutate in acest forum, vrei te rog sa cauti?
    Daca nu gasesti ceva care sa fie si inteligibil, inshaa ALLAh iti raspundem.
    Dar face parte din politica forumului sa nu repetam subiectele.
    Iti multumesc pentru intelegere.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  3.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    poţi să îmi dai link-ul, îmi e mai uşor aşa...nu prea mă descurc...lol
    îmi trebuie neapărat
    încerc să fac un studiu despre Islam şi vreau să combat tot ceea ce ar putea fi rău interpretat. Acum încerc să fiu avocatul "diavolului"(cu iertare să-mi fie de expresie!) Adică, eu caut toate explicaţiile fiecărui verset din Quraân şi acolo unde se poate interpreta cu rea intenţie să aduc explicaţii plauzibile şi constructive
    Îmi trebuie răspunsuri simple, în concordanţă cu vremurile actuale. Sunt mulţi oameni (creştini, mai ales) care sunt convinşi că Islamul este o religie ca oricare alta. Vreau întâi să îmi -----strez prin cunoaştere că nu este aşa şi apoi vreau să le fac cunoscut şi altora acest lucru.
    Am găsit explicaţii nesatisfăcătoare sau doar atingând subiectul în limba engleză. Unii exegeţi duc argumente de genul: "da, e scris aşa, dar şi la voi este scris că..." Mie îmi trebuie o explicaţie, chiar şi personală, nu neapărat citate, care să fie exat pe subiect, iar nu prin comparaţie cu alte disfuncţionalităţi sau neconcordanţe.
    Cu alte cuvinte vreau să găsesc ceva constructiv, nu argumentativ.
    Îţi mulţumesc foarte mult pentru răspuns.
     
     

  4.  
    #4
     

  5.  
    #5
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Versetul din Coran cunoscut ca "versetul îndatoririlor" în care Allah porunceşte încheierea unor contracte scrise pentru datorii ca o măsură preventivă este: "Şi luaţi drept martori doi dintre bărbaţii voştri, iar dacă nu sunt doi bărbaţi, (luaţi) un bărbat şi două muieri, dintre aceia pe care îi acceptaţi ca martori, aşa încât, dacă va greşi una dintre ele, să-şi amintească una celeilalte! Martorii nu au voie să se împotrivească, dacă sunt chemaţi." (Coran 2:282)
    Astfel, în Coran, Allah stipulează că mărturia unui bărbat este egală cu mărturia a două femei. Mai mult, majoritatea juriştilor au stabilit că mărturia unei femei nu este luată în considerare în majoritatea delictelor şi în probleme care nu implică răzbunarea. Deosebirea este departe de a se datora oricărei credinţe în deficienţa umanităţii şi integrităţii femeii.
    Excluderea mărturiei femeii, în cazurile crimelor majore, şi în cazurile care necesită răzbunare, este pentru a proteja femeile şi pentru a le ţine departe de situaţii precum crimele sau agresiuni împotriva sufletelor, onoarei şi a proprietăţii. De exemplu, de cele mai multe ori vom vedea că o femeie închide ochii sau fuge panicată dacă vede o scenă sângeroasă; de aceea, este dificil pentru acea femeie să dea o explicaţie credibilă a crimei.
    Aceasta a însemnat pentru jurişti că mărturia unei femei contează în cazul unor chestiuni feminine precum relaţiile de adopţie, menstruaţia, naşterea şi astfel de situaţii a căror cunoştinţă a fost limitată la femei în ultimii ani şi probabil încă mai este. Totuşi,Ata'a-tabiei (înseamnă un urmaş al unuia din companionii Profetului) susţine că mărturia unei femei în asemenea situaţii chiar contează. În plus, alţi jurişti acceptă mărturia unei femei pentru crime care au avut loc între femei, care, în locuri care de obicei nu sunt frecventate de bărbaţi atât de mult precum sunt de femei (Coran 2:282) piscine orientale, petreceri de nuntă la care participă doar femei şi alte adunări de genul acesta. Oricum, întrebarea este: dacă o femeie ucide, răneşte sau mutilează pe o altă femeie şi unicul martor este o femeie, ar trebui ca mărturia ei să fie exclusă doar pentru că este femeie sau ar trebui ca bărbaţii să depună mărturie pentru ceva la care nu au fost martori? Este logic să fie acceptată mărturia unei femei în acest caz atâta timp cât aceasta are o reputaţie bună. Comentând versetul: "... iar dacă nu sunt doi bărbaţi, (luaţi) un bărbat şi două muieri(Coran 2:282) , şeicul de la Al-Azhar Mahmud Saltut spune: ,,Versetul nu se adresează statutului mărturiei. Se adresează mai degrabă metodelor de verificare şi de stabilire a încrederii pentru drepturile individului în momentul tranzacţiei. Versetul începe, de fapt astfel: " O, voi, cei care credeţi! Dacă voi contractaţi o datorie pentru un anumit timp, atunci însemnaţi-o în scris! Şi să o însemne, între voi, un scrib cu dreptate! Scribul nu are voie să refuze a scrie, aşa cum l-a învăţat Allah.Aşadar, el trebuie să scrie aşa cum îi dictează datornicul, care trebuie să fie cu frică de Allah, Stăpânul său, şi să nu micşoreze (valoarea datoriei) cu nimic! Dar dacă datornicul este fără judecată sau slab sau nu poate dicta el, atunci să dicteze tutorelui său, cu dreptate.Şi luaţi drept martori doi dintre bărbaţii voştri, iar dacă nu sunt doi bărbaţi, (luaţi) un bărbat şi două muieri, dintre aceia pe care îi acceptaţi ca martori, aşa încât, dacă va greşi una dintre ele, să-şi amintească una celeilalte!" (Coran 2:282)
    De aceea situaţia este una de verificare şi de documentare a drepturilor, ci nu una de judecată. Astfel, versetul indică cele mai bune moduri de documentare şi verificare prin care partenerii din înţelegere pot beneficia de securitate maximă. Acest lucru nu înseamnă că mărturia unei singure femei, sau a unui grup de femei fără cea a unui bărbat nu contează şi nici că trebuie luată în considerare de un judecător din moment ce în jurisdicţie maximul cerut este "dovada". De-a lungul acestui subiect de gândire, juristul Ibn Al-Qayyim susţine că "dovada" în legislaţia Islamică este mai cuprinzătoare decât mărturia; confirmând că "dovada" este factorul în stabilirea drepturilor, ceea ce face să fie "evidentă" şi, în consecinţă trebuie să fie luată în considerare de către judecător. Judecătorul pronunţă verdictul pe baza dovezilor decisive, chiar dacă este vorba de mărturia unui non-musulman atâta vreme cât acesta îi inspiră încredere.
    Aceasta îl conduce pe şeicul Saltut la concluzia că atunci când mărturiile a două femei sunt considerate precum mărturia unui bărbat, acest lucru nu este din cauza unei slăbiciuni sau a unei deficienţe a intelectului ei.
    Versetul, totuşi, a fost astfel exprimat pentru a se adresa normelor acelor timpuri, ce sunt încă aceleaşi pentru majoritatea femeilor. Ele nu sunt prezente la şedinţele de înregistrare a datoriilor sau tranzacţiilor. Din nou, versetul serveşte ca o îndrumare pentru verificare maximă. În anumite locuri, tendinţa este pentru femeie să facă tranzacţii şi să asiste la scrierea actelor pentru datorii; este dreptul oamenilor de a accepta mărturia unei femei aşa cum o acceptă pe cea a unui bărbat atâta vreme cât au aceeaşi încredere în memoria ambelor sexe.
    Şeicul Saltut însă nu se opreşte aici; el continuă pentru a analiza un caz în care cuvântul bărbaţilor şi al femeilor cântăreşte la fel: Este o dovadă puternică de egalitate în afirmaţiile Coranului, şi anume că femeia este egală cu bărbatul în tipul mărturiei cunoscută ca jurământul condamnării(un jurământ în care chiar soţul sau soţia îşi acuză partenerul de adulter şi în care singurul martor este unul dintre ei.
     
     

  6.  
    #6
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Va multumesc
    am "prins" ideea. Da, are o logică.
    Pe scurt: O femeie este mai emoţională şi mai sensibilă şi mărturia ei poate fi "deterioarată" prin presiuni psihice sau fizice. OK . Asta e ceea ce căutam!
    Da, este adevărat! O femeie cedează mai uşor şantajelor emoţionale decât bărbaţii. CORECT.
    Perfect valabil şi pentru societatea contemporană. Bănuiam eu că versetul trebuie să aibă o explicaţie logică perfect valabilă pentru toate timpurile, neţinând seama de contexte istorice sau politice; pentru că, eu sunt convinsă, că dincolo de contextul istoric, politic şi social în care au fost revelate versetele quraânice, toate, dar absolut toate, au o aplicabilitate generală.
    MULŢUMESC!!
     
     

  7.  
    #7
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Va multumesc
    am "prins" ideea. Da, are o logică.
    Pe scurt: O femeie este mai emoţională şi mai sensibilă şi mărturia ei poate fi "deterioarată" prin presiuni psihice sau fizice. OK . Asta e ceea ce căutam!
    Da, este adevărat! O femeie cedează mai uşor şantajelor emoţionale decât bărbaţii. CORECT.
    Perfect valabil şi pentru societatea contemporană. Bănuiam eu că versetul trebuie să aibă o explicaţie logică perfect valabilă pentru toate timpurile, neţinând seama de contexte istorice sau politice; pentru că, eu sunt convinsă, că dincolo de contextul istoric, politic şi social în care au fost revelate versetele quraânice, toate, dar absolut toate, au o aplicabilitate generală.
    MULŢUMESC!!

    Da, ai inteles perfect. Mashaa ALLAH aleyki.
    Tine-ne la curent cu demersurile tale. ALLAH sa te ajute catre ceea ce El, Marire Lui, iubeste.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •