Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. Combinarea postului de recuperare din Ramadan, cu primele 10 zile din Dhul Hjjah... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Combinarea postului de recuperare din Ramadan cu primele 10 zile din Dhul Hjjah


    Intrebare:

    Nu am postit toate zilele din Ramadan din cauza ciclului lunar si inca nu am recuperat zilele respective. Pot sa postesc primele zece zile din Dhul Hijjah?


    Raspuns:


    Lauda lui Allah.

    Aceasta chestiune este cunoscuta invatatilor ca implinire a unui post naafil (optional) inainte de recuperarea postului din Ramadan. Intre savanti exista o diferenta de opinii, in aceasta privinta. Unii savanti spun ca este haram sa se tina post optional inainte de a recupera postul datorat, pentru ca este mai importanta o actiune obligatorie decat una optionala. Unii savanti insa spun ca este permis.

    Shaykh Muhammad ibn Saalih al-‘Uthaymeen (Allah sa aiba mila de el) a fost intrebat despre combinarea recuperarii unei actiuni obligatorii si implinirea a ceva ce este mustahabb (recomandat):

    Ii este permis unei persoane sa faca actiuni recomandate si sa recupereze mai tarziu actiunea obligatorie, sau ar trebui sa implineasca actiunea obligatorie mai intai, cum ar fi a posti ziua de Ashura care coincide cu recuperarea postului din Ramadan?

    Cu privire la postul obligatoriu si voluntar, ceea ce este prescris in Shariah si ceea ce este logic este sa se inceapa cu postul obligatoriu si apoi sa se faca cel optional, pentru ca cel obligatoriu este o datorie care trebuie platita, in timp ce postul naafil este voluntar si este pentru cel care il poate face, iar in caz contrar, nu este un pacat. Bazat pe acest lucru, spunem celui care datoreaza un post pierdut in Ramadan: recupereaza ceea ce datorezi, inainte sa tii un post voluntar. Daca el tine un post voluntar inainte sa fi recuperat postul datorat, opinia corecta este ca postul sau voluntar este valabil in caz ca mai este destul timp pentru recuperarea postului obligatoriu, pentru ca o persoana poate recupera postul din Ramadan atata timp cat mai este timp suficient pentru el, inainte de urmatorul Ramadan. In caz ca este inca destul timp acest lucru este permis.

    Cine posteste ziua de 'Arafah sau 'Ashura si datoreaza inca zile din Ramadan, postul sau este valabil. Insa daca face intentia sa posteasca acea zi pentru a recupera postul datorat din Ramadan, el va fi rasplatit de doua ori - una pentru ziua de Arafah sau Ashura si una pentru recuperarea postului pierdut. Acest lucru se aplica pentru toate posturile optionale care nu sunt legate de Ramadan.
    Cat priveste postul celor sase zile in Shawwaal, acestea sunt legate de Ramadan si pot fi postite doar dupa recuperarea postului datorat din Ramadan. Daca o persoana posteste aceste zile inainte sa recupereze postul din Ramadan, el nu va fi rasplatit pentru el, pentru ca Profetul spunea: "Oricine posteste Ramadan si il urmeaza apoi cu sase zile in Shawwaal, va fi ca si cum ar fi postit o viata." Este cunoscut ca cel care inca mai datoreaza un numar de zile, nu este considerat a fi postit Ramadan, pana cand nu-si recupereaza acele zile. Unii oameni cred ca in caz ca se tem ca Shawwaal se sfarseste curand, si postesc cele sase zile, chiar daca inca mai datoreaza cateva zile din Ramadan, acest lucru este acceptabil. Aceasta este o greseala, pentru ca aceste sase zile nu pot fo postite pana ce o persoana nu si-a recuperat datoria din Ramadan.

    Majmoo’ Fataawa Ibn ‘Uthaymeen, 20/438.



    In baza acestora, iti este permis sa postesti primele zile din Dhul Hhjjah, ca post optional, insa este mai bine pentru tine sa le postesti cu intentia de recuperare a zilelor datoarte din Ramadan, si astfel vei fi rasplatita de doua ori.

    Si Allah stie mai bine.


    sursa
    IslamQ&A
    Last edited by ummraschid; 10-25-2015 at 07:33 PM.




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2. Mersi ummraschid de la :

    maryam (11-09-2010)

  3.  
    #2
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    O mică corectură: Ai scris: "Oricine posteste Ramadan si il urmeaza apoi cu sase zile in Shawwaal, va fi ca si cum ar fi postit o viata."
    Conform Sahih Muslim, hadithul corect este ".......ca şi cum ar fi postit anul întreg". Deci, nu "o viaţă întreagă" ci anul întreg când respectivul dreptcredincios a ţiunut încă saşe zile de post după luna Ramadzan.
    Muslim este considerat a fi al doilea după Bukhari referitor la numărul, autenticitatea şi corectitudinea colecţiei sale de hadithuri.
     
     

  4.  
    #3
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuh,

    ...traducerea imi apartine insa sursa este data mai sus...nu te contrazic, pentru ca si mie imi este cunoscuta aceasta forma a hadithului si iti multumesc pentru interventie, am controlat inca o data, si hadithul, in forma, "o viata intreaga", nu apare numai in aceasta fatwa Combinarea postului datorat din Ramadan, cu primele zile Dhul Hijjah, ci si in altele, la fel...

    De altfel, hadithul acesta il gasesti in Sahih Muslim Cartea postului (Kitab Al-Sawm) : 2614 si aici vei gasi ca "o viata intreaga" este inlocuit prin "continuu":
    "Abu Ayyub al-Ansari (Allah sa fie multumit de el) a relatat ca Trimisul lui Allah a spus: Acela care tine postul Ramadan si urmeaza cu sase (posturi) in Shawwal, va fi ca si cum ar postit in continuu."

    Cred insa ca la acest punct, este bine sa cunoastem si sensul acestui hadith.

    Profetul insusi a explicat semnificatia acestui Hadith, spunand: "Oricine posteste pentru sase zile dupa (Eid) Al-Fitr, a completat anul: (oricine face o fapta buna [hasanah] va avea zece hasanah ca ea)." Potrivit unei alte relatari : "Allah a facut pentru fiecare hasanah, zece ca ea, asa ca o luna postita este ca zece luni postite, si postul a sase zile, completeaza anul." (al-Nisaa’i, Ibn Maajah, vezi si Saheeh al-Targheeb wa’l-Tarheeb, 1/421). Este relatat de asemenea de Ibn Khuzaymah, cu cuvintele: "Postul lunii Ramadan aduce rasplata pentru zece luni, si postul pentru sase zile aduce rasplata pentru doua luni, si aceasta este a posti un an intreg."

    sursa
    IslamQ&A


    De aici, este simplu sa deducem ca cel care posteste in fiecare an luna Ramadan, continuand cu sase zile in luna Shaawwal, este ca si cum ar fi postit "continuu" sau "o intrega viata".




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  5.  
    #4
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Este adevărat ce spui că în hadith 2614 (văd că îţi plac detaliile tehnice....) este tradus prin "în continuu" sau "perpetually" -en.
    "în continuu" - aşa cum a fost tradus în limba română nu coincide în mod exact cu sensul cuvântului arab. Este vorba despre continuitatea unei acţiuni ca perseverare în faptă, nu ca valoare de timp.

    Este mai corectă traducerea "un an întreg" pentru că este mai aproape de sensul şi de mesajul hadithului, care vrea să spună că o faptă plăcută înaintea lui Alllah este răsplătită în plus faţă de valoarea ei ca faptă în sine, săvârşită după sistemul de referinţă din această lume. În plus, multiplicarea recompensei pentru o faptă bună este o încurajare pentru cei ce perseverează în fapte bune şi valoarea lor reală va conta în Ziua Judecăţii, nu acum, în această viaţă. Atunci faptele bune vor primi greutatea lor după voia lui Alllah.
    Dacă este interpretat ca "o viaţă întreagă" atunci se poate naşte ideea că: dacă postesc într-un an luna Ramadzan, apoi mai ţin şi cele 6 zile din Şawwal, atunci anul viitor şi anii ce vor urma nu voi mai ţin post, căci ceea ce am făcut anul trecut este echivalentul postului pentru toată viaţa.
    Pentru a evita asemenea acţiuni la limită, care de altfel sunt interzise prin verset 187 din sura AlBaqarah, unde se porunceşte clar: "Acestea sunt hotarele lui Alllah, nu vă apropiaţi de ele!", este mai fireasc pentru non-arabi să fie tradus prin "un an întreg".

    În susţinere am exact şi ceea ce ai scris - Ramadzanul + 6 zile Şawwal = 12 luni - 1 luna x 10 + 6 zile x 10 = 12 luni, deci un an, nu o viaţă.

    Referitor la traducere din arabă în română mai sunt şi alte situaţii similare acesteia, cum ar fi: sura 2 verset 25 unde se traduce că bărbaţii dreptcredincioşi vor avea "soţii curate" în Paradis. Ce ne facem în acest caz cu femeile dreptcredincioase. Ele nu au dreptul la soţi curaţi??? Ba da! Se ştie motivul şi nu-l mai expun. Mai corect ar fi fost traducerea cu "însoţiri curate", ceea ce ar fi cuprins ambele sexe şi nu ar fi făcut Paradisul să apară ca ceva destinat bărbaţilor mai mult decât femeilor.
    traducerea „azwaj – plural al lui zawj” este relativă şi inexactă cu termenul de „soţie, ca feminin al soţului” în traducerea în limba română a Quraânului, căci în arabă, soţul este pentru soţie „zawj”, precum şi soţia este pentru soţul ei tot „zawj”. Deci, mai aproape de sensul versetului ar fi fost căsătorii sau însoţiri curate.
     
     

  6.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    Yvette, mashaa ALLAH ptr obiectii, insa cred ca iti scapa sensul exact al hadisului.
    Ar trebui sa fim siguri ca orice hadis nu are o aplicabilitate unica, de moment, mergand pe rationamentul acesta, n-ar mai fi nici actuale, nici posibile, nu?
    Si fara sa caut exact explicatii la explicatii imi dau seama ca acest hadis se refera la lucru` facut continuu (sfat de altfel de capatai al profetului , trasatura de baza a comportamentului sau, nu?) asa ca traducerea "o viata" mi se pare foarte corecta.
    Daca as alege/accepta un an, ar fi ca si cum as face asta o data, intr-un an...in fine, mie mi se pare ok, insa e doar parerea mea.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #6
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Iar eu ash zice, la cat se gresheshte,pe lumea asta,nimic nu e prea mult,o sa se alerge dupa o rasplata fie ea cat grauntele de nisip,care poate ajuta de a scapa de la focul iadului.Asha ca mai bine decat sa ne gandim la iertare,mai bine actzionam de a aduna cat mai mult hasanaturi.Rasplata postului tzinut este shtiuta numai de Allah Preainaltul,alhamdulilleh.


    Inshallah sa nu parasim lumea aceasta cu nici o datorie, fatza de Allah Preainaltul,nici fatza de oameni.Inshallah fie ca Bunul Allah sa aiba mila de sufletele noastre.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •