Notices
 
Results 1 to 3 of 3
  1. Legatura intre mobil si cancerul cerebral 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Am vazut o emisiune (Dr. Oz) cel putin ingrijoratoare despre acest subiect.
    http://www.ziare.com/articole/studiu...n+mobil+cancer

    Cateva sfaturi care pot diminua efectele radiatiilor asupra creierului (culmea, cica acestea trec prin craniu!)
    - barbatilor ca si femeilor le este recomandat sa tina telefonul mobil in geanta, in departarea organelor, pentru a fi cat mai putin expusi, pana si purtarea in buzunarul hainei e periculos, caci iti afecteaza coastele (!)
    - este total nerecomandat sa porti mobilul in buzunarul panatalonilor, barbatii sunt extrem de expusi si le sunt afectate organele genitale, iar femeilor ovarele (!)
    Puneti tel in geanat cu cat e mai dep cu atat esti mai putin expus
    - folositi casti cu fir, cele de tip wirelles sunt de asemenea periculoase
    - folositi cat mai putin cu putinta mobilul.

    Mai erau si alte chestii, oricum este destul de grav, sunt oameni care au dat in judecata companiile de telefonie mobila si au castigat.
    Rau este faptul ca istoria folosirii mobilului nu e atat de lunga incat studiile sa fie concludente, iar pe termen scurt studiile nu sunt relevante (inca!)

    Nu stiu care e adevarul, dar ceva nu e in regula, ptr ca nu pot sa-mi bag castile pe sub batic, de multe ori imi pun tel sub bonetica de dedesubt si stau cu el si o ora, doua (!!!) mai ales dc sunt pe drum, daca cea mica doarme afara, daca............am observat ca ma doare capul ffffffff rau dupa aceea, dar tot nu m-am lecuit.
    Emisiunea asta si ce am citit pe net, asa, la prima mana m-a pus pe ganduri.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2.  
    #2
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    salam aleykum.Da si eu am auzit ,e recomadat sa l tinem cat mai departe de corp,si la fel sa nu dormim cu telefonul la cap(pe noptiera .....,asa cum facem cred ca majoritatea )....Emana radiatii.Si nu numai telefonul ci multe alte aparaturi ...pffff...
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Un studiu OMS efectuat pe 10.000 subiecti timp de 10 ani a aratat ca :
    "Studiul nu indica un risc crescut, dar nu putem concluziona ca nu exista deloc, pentru ca suficiente descoperiri sugereaza un posibil pericol,"a declarat Elisabeth Cardis, principalul autor al studiului."
    Urmeaza un studiu mai complet pe o intindere de 30 de ani.

    aceste influente negative,daca sunt, apar mult mai tarziu si poate nu la generatia noastra.
    asa s-a spus ca de la cuptorul cu microunde o sa avem toti cancer,de la Twist- picioarele strambe,ascultatul muzicii la casti o sa ne surzeasca, etc...etc...
    Trebuie pastrata proportia si mai ales de vazut cine sunt interesantii...
    Oricum,cei ce doresc noi generatii de telefoane tot mai sofisticate,cu acces la internet si capabile de performante audio-video remarcabile,care dubleaza si tripleaza timpiul de folosinta, suntem tot noi consumatorii...
    asa ca se inmultesc antenele,se maresre cantitatea si amplitudinea undelor ce ajung la aparatul nostru, langa urechea noastra
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •