Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17
  1. Am nevoie de un sfat 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Slam alikom ,

    Am deschis un subiect separat deoarece chiar am nevoie de un sfat . Cel putin in ceea ce privesc relatiile cu parintii mei . Asa cum am mai spus am un priten musulman , din Egipt , dar pe care l-am cunoscut dupa vreo 3 ani dupa ce am inceput sa citesc despre islam . Deci nu el e motivul pentru care am inceput sa fiu interesata de islam . Mama stia despre el , tata nu . Cand am plecat in Egipt am plecat atat pentru a vedea locurile la care visam cat si pentru a sta cateva zile cu el . Toate bune si frumoase pana ne-am intors . O parte din rude stiau de el si impreuna cu mama am hotarat sa ii spunem si tatei . Sa nu afle de la altcineva . De atunci o tine in scandal si situatia e foarte tensionata . I-am spus in fata ca nu pot discuta cu el niciodata pentru ca mai mult e beat si ca prietenul e singurul care m-a sustinut si mi-a spus cuvinte frumoase . Nehotarata nu cred ca e cuvantul cel mai potrivit in a ma caracteriza . Vreau sa ma marit cu el ( m-a cerut de sotie ) , vreau sa continui cu islamul pana la momentul in care pot lua o decizie fie in a ma converti fie a nu ma converti , dar vreau sa si termin facultatea . Nu m-am chinuit atat ca in ultimul an sa ma las pagubasa . Prietenul a zis ca nu are nici o problema pot sa termin facultatea dar ca acum el nu poate veni in Romania datorita armatei si a practicii pe care trebuie sa o faca dupa ce a terminat facultatea . Dar ca daca vreau sa stam in Romania vine in Romania in secunda in care poate . Sa ma mut , sa imi caut un job da e o posibilitate care am luat-o in calcul dar desi gasisem posturi de consilier juridic toata lumea voia sa ai facultatea terminata . Ok am zis sa imi caut o librarie sau ceva unde pot sa imi asez eu programul dar si asa vreau sa termin facultatea . Si un job in secunda asta ar insemna sa pun facultatea pe planul doi . Si fara job cum sa imi platesc o chirie ? mama a inteles ceea ce imi doresc dar tata tine totul in tensiune . De ieri pana azi macar a discutat putin cu mama despre prietenul meu a vrut sa afle lucruri despre el dar cam atat . Si sincer nelinistea asta ma termina . Am nevoie de calm mai ales in ultimul an de facultate si oricine are o parere sau un sfat despre situatia asta e binevenit . In sfarsit tin sa mentionez ca daca a facut asa scandal pentru un om o sa iasa urat cat o sa afle de islam
     
     

  2. Mersi Alexyna de la :

    maryam (11-13-2010)

  3.  
    #11
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    sper ca asta nu este sfat...
    si daca este,sper sa nu tina seama de el..

    prefacatoria intr-un lucru determina apoi prefacatoria si in altele.
    cum ar fi :ma prefac ca cred in Allah,dar in gand ma rog lui Dumnezeul meu ca e mai sigur......
    Abbu, iar nu pricepi ce vrea omu` sa zica.
    De ce nu citesti cu atentie si nu cugeti de mai multe ori inainte de a scrie?
    Fata nu asaftuit-o sa devina o ipocrita si sa faca ceva rau, chiar nu pricepi contextul?
    Poti sa tratezi un om cu mintea limpede asa cum tratezi un om cu mintea imbibata in alcool, in asa fel incat nu stii cat mai e luciditate si cat mai e "nebunie".
    La asta cred ca s-a referit qurratulain cd a scris, la a incerca o astfel de strategie, daca pot sa spun si sa pricepi exact la ce ma refer, fara sa tot explic ca la copiii mici, la a nu isca situatii conflictuale care sa degenereze in chestiuni interminabile si situatii mai rele decat decizia/iile in sine.
    Nu stiu, chiar nu stiu de ce nu poti sa dai la o parte perdeaua asta care te face ca uneori mana sa ti-o ia inaintea cugetului.
    Macar incearca!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #12
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    La asta cred ca s-a referit qurratulain cd a scris,
    cand ai sa fii sigura si nu ai sa "crezi",
    atunci sa faci observatii altuia.
    ..............
    pana una alta mai citeste odata:

    Quote Originally Posted by QURRAT-UL-AIN View Post
    Assalamu alaykum
    ......eu una nu am stat pe ganduri, si pana-n ultima clipa kand am parasit casa, am jucat teatru ca sa/mi linistesc parintii,apoi tot ce am vrut eu am facut,el...in preajma lui, apoi stii tu ce ai de facut.....
     
     

  5.  
    #13
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Sora maryam, abbu :
    Alexyna a cerut un sfat, nu va spus sa va discutati parerile legate de sfatul cerut ... Daca aveti cu ce sa o sfatuiti e bine iar daca nu va rog sa va abtineti.

    Eu nu inteleg ce rost are sa va discutati parerile sau sa luati un sfat dat si sa-l comentati ?!!!!!!!!!!!!
     
     

  6.  
    #14
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Sora maryam, abbu :
    Alexyna a cerut un sfat, nu va spus sa va discutati parerile legate de sfatul cerut ... Daca aveti cu ce sa o sfatuiti e bine iar daca nu va rog sa va abtineti.

    Eu nu inteleg ce rost are sa va discutati parerile sau sa luati un sfat dat si sa-l comentati ?!!!!!!!!!!!!



    Nu intelegi, nu intelegi, asta ar fi chiar culmea sa pretindem ca intelegem totul, sa ca totul e cum intelegem noi, pe mine ma enerveaza, asa e cuvantul, nu de-a dreptul...ca vine cate unul si incepe sa-l puna la zid pe altul care chiar e bine intentionat, parca i-ar fi spus cineva fetei sa dea cuiva in cap, asta era ideea................
    Cand o sa invat araba o sa-ti scriu in araba ca sa intelegi mai bine, nah.
    Are rost sa "ii aperi" pe cei bine intentionati, nu crezi?
    Asa pot sa te intreb si eu ce rost are sa lasi sa se comenteze in cele mai.................. (zi tu!) moduri despre islam, musulmani, samd pe un forum islamic.
    Asta e aiureala, nu crezi?
    De asta e lumea virtuala, ca sa o comenteze lumea, pe aia reala o traieste&discuta, pe asta nu putem decat sa o comentam (Unii! Ptr ca dupa mintea mea un muslim care intra si spune ceva aici, chiara re ceva de zis si mai are si taqwa inainte de toate...)
    Noapte buna!!!!!!!!!!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #15
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Departe de mine sa creez atatea dispute . Pur si simplu simteam nevoia sa vorbesc cu cineva . Sau sa ma agat de ceva . Nu vreau sa devin o povara pentru nimeni nici pentru prieten , nici pentru ai mei dar in acelasi timp vreau sa imi traiesc viata . Asa cum s-a spus islamul e islam , cu sau fara prieten , parintii si facultatea au rolul lor . Prietenul are rolul lui . Adevarul e ca acum lucrurile s-au mai calmat , tata nu mai face scandal . A acceptat ideea ca pot sa iau si eu niste decizii si viitorul nu il stie nimeni . Am inteles ceea ce vreau de la viata , care imi sunt prioritatile si mama este alaturi de mine indiferenent ce aduce viitorul . Sau cel putin asa imi spune . Va multumesc pentru ca m-ati ascultat si din partea mea domnule Suleiman puteti inchide subiectul . In fond depinde si de mine sa fac sa treaca lucrurile si sa stiu ceea ce vreau . Nimeni nu poate lua anumite decizii in ceea ce ma privesc in afara de mine
     
     

  8.  
    #16
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    1 - Avand in vedere ca esti musulmanca eu vorbesc cu tine ca atare si astept din partea ta o reactie mai cuvenita .
    2 - Nu are importanta in ce limba vorbesti, nu e vorba de limba ci de comportament .
    3 - O las sa vorbeasca ce vrea despre Islam din motivul urmator :

    Bau au fost cei care nu cred amagiti de viclenia lor impodobita si au fost abatuti de la drum. Iar aceia pe care ALLAH ii lasa sa rataceasca nu au pe nimeni calauzitor !
    Ar-Ra'd 33

    4 - At-Taqwa e in inima omului si nu o stie decat ALLAH, si nu se cuvine ca un om sa se mandreasca de Taqwa lui.

    Spune: "Oare voiti sa-I vorbiti lui ALLAH despre credinta voastra, cand ALLAH stie ce este in ceruri si ce este pre pamant si ALLAH este a toate stiutor ?"
    Ei iti amintesc ca ti-au facut cinste imbratisand Islamul. Spune: "Nu mi faceti nici o cinste cu Islamul vostru! Dimpotriva, ALLAH v-a facut voua cinste prin aceea ca v-a calauzit spre credinta, daca voi sunteti adevarati!"
    Al-Hujurat 16-17
     
     

  9.  
    #17
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    1 - Avand in vedere ca esti musulmanca eu vorbesc cu tine ca atare si astept din partea ta o reactie mai cuvenita .
    2 - Nu are importanta in ce limba vorbesti, nu e vorba de limba ci de comportament .
    3 - O las sa vorbeasca ce vrea despre Islam din motivul urmator :

    Bau au fost cei care nu cred amagiti de viclenia lor impodobita si au fost abatuti de la drum. Iar aceia pe care ALLAH ii lasa sa rataceasca nu au pe nimeni calauzitor !
    Ar-Ra'd 33

    4 - At-Taqwa e in inima omului si nu o stie decat ALLAH, si nu se cuvine ca un om sa se mandreasca de Taqwa lui.

    Spune: "Oare voiti sa-I vorbiti lui ALLAH despre credinta voastra, cand ALLAH stie ce este in ceruri si ce este pre pamant si ALLAH este a toate stiutor ?"
    Ei iti amintesc ca ti-au facut cinste imbratisand Islamul. Spune: "Nu mi faceti nici o cinste cu Islamul vostru! Dimpotriva, ALLAH v-a facut voua cinste prin aceea ca v-a calauzit spre credinta, daca voi sunteti adevarati!"
    Al-Hujurat 16-17

    Am inteles motivul pentru care permiti astfel de postari, chiar dc nu consmit ca este cel mai bun mod.
    Nu inteleg insa, de ce ca pastor al acestui loc nu iei atitudine atunci cand surori/frati ai tai sunt pusi la zid de catre acesti postatori.
    Nu ma intereseaza si nici nu o sa ma vezi avand reactii care "se cuvin" atunci cand acestia se grabesc sa arunce cu noroi, nu neaparat in mine, ci si in surioarele mele.
    Asa ca nici nu o sa ma caiesc, nici nu o sa-mi cer scuze dc am deranjat pe cineva...doar dc fata de fratii si surorile mele am facut-o, da, am sa o fac, Inshaa ALLAH!
    Si te rog sa nu mai faci ca postatorii care citesc in monitor si gandesc in mouse.
    Unde ai vazut ca m-am mandrit cu credinta mea? Cu ceea ce manifest eu? Nu-mi amintesc ca sa fi venit aici sa fi socotit cate salat optionale fac, cat post tin sau ce sadaqa am impartit, asa ca te rog sa ai mai multa disponibilitate la a intelege sensul cuvintelor. Nu-mi place si nici nu o sa accept ca cineva sa-mi puna in spate lucruri pe care nu le-am facut/spus, gandit.
    Din cate stiu, muttaqun are legatura cu piosenia, asadar e o caracteristica a fiecarui musulman, ce e asa de rau sa vorbesti oamenilor despre ea? Sau ar trebui sa ne fie jena sa vorbim despre asta?????????????????


    PS Nu ar fi mai potrivite versetele la niste topicuri adecvate? Din nefericire acest site se transforma usor, usor intr-un ring intre musulmani si prietenii lor.
    Acesta este motivul ptr care mi-am "permis" sa nu mai las pe nimeni sa faca circ.
    Insa nu e nicio problema, daca iti convine asta, poti sa spui si am pus punct.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •