Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17
  1. Am nevoie de un sfat 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Slam alikom ,

    Am deschis un subiect separat deoarece chiar am nevoie de un sfat . Cel putin in ceea ce privesc relatiile cu parintii mei . Asa cum am mai spus am un priten musulman , din Egipt , dar pe care l-am cunoscut dupa vreo 3 ani dupa ce am inceput sa citesc despre islam . Deci nu el e motivul pentru care am inceput sa fiu interesata de islam . Mama stia despre el , tata nu . Cand am plecat in Egipt am plecat atat pentru a vedea locurile la care visam cat si pentru a sta cateva zile cu el . Toate bune si frumoase pana ne-am intors . O parte din rude stiau de el si impreuna cu mama am hotarat sa ii spunem si tatei . Sa nu afle de la altcineva . De atunci o tine in scandal si situatia e foarte tensionata . I-am spus in fata ca nu pot discuta cu el niciodata pentru ca mai mult e beat si ca prietenul e singurul care m-a sustinut si mi-a spus cuvinte frumoase . Nehotarata nu cred ca e cuvantul cel mai potrivit in a ma caracteriza . Vreau sa ma marit cu el ( m-a cerut de sotie ) , vreau sa continui cu islamul pana la momentul in care pot lua o decizie fie in a ma converti fie a nu ma converti , dar vreau sa si termin facultatea . Nu m-am chinuit atat ca in ultimul an sa ma las pagubasa . Prietenul a zis ca nu are nici o problema pot sa termin facultatea dar ca acum el nu poate veni in Romania datorita armatei si a practicii pe care trebuie sa o faca dupa ce a terminat facultatea . Dar ca daca vreau sa stam in Romania vine in Romania in secunda in care poate . Sa ma mut , sa imi caut un job da e o posibilitate care am luat-o in calcul dar desi gasisem posturi de consilier juridic toata lumea voia sa ai facultatea terminata . Ok am zis sa imi caut o librarie sau ceva unde pot sa imi asez eu programul dar si asa vreau sa termin facultatea . Si un job in secunda asta ar insemna sa pun facultatea pe planul doi . Si fara job cum sa imi platesc o chirie ? mama a inteles ceea ce imi doresc dar tata tine totul in tensiune . De ieri pana azi macar a discutat putin cu mama despre prietenul meu a vrut sa afle lucruri despre el dar cam atat . Si sincer nelinistea asta ma termina . Am nevoie de calm mai ales in ultimul an de facultate si oricine are o parere sau un sfat despre situatia asta e binevenit . In sfarsit tin sa mentionez ca daca a facut asa scandal pentru un om o sa iasa urat cat o sa afle de islam
     
     

  2. Mersi Alexyna de la :

    maryam (11-13-2010)

  3.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Draga mea, cred ca lucrurile trebuie luate asa, pas cu pas, in ordinea prioritatilor si faraa fi amestecate.
    islamul este islam, cu sau fara prieten, facultatea este facultate, jobul job si parintii parinti.
    Fireste ca nu asta este ordinea normala, insa normalul este ceea ce tu consideri ca este normal si nu ceea ce consider eu sau oricine altcineva.
    Asa incat prioritatile trebuie musai sa le stabilesti tu, cu calm si fara tensiunile despre care vorbesti.
    Din punctul meu de vedere, situatia ta ar putea fi mult mai simpla daca ai fi linistita si in sufletul tau n-ar mai fi niciun amalgam de...nelinisti, de indoieli. Cred ca, intoarcerea ta la islam este o chestiune care tine doar de timp, pentru ca, am impresia ca nehotararea ta este aproape de a se sfarsi...insa, asta doar ALLAH stie, eu, poate din propria-mi experienta, asa vad ca stau lucrurile.
    Si am sa si argumentez de ce scriu ce scriu.
    Islamul, sau mai bine zis, intoarcerea la islam este cateodata un drum lung, poate chiar istovitor si asta pentru ca nu e usor sa te rupi, sa te schimbi si sa schimbi, sa inveti sa traiesti desi stii s-o faci deja, sa inveti sa mergi, sa mananci, sa gandesti, sa iubesti...desi stii deja cum se fac astea toate, insa este greu sa reinveti sa faci totul altfel. INSA NU E IMPOSIBIL, E CHIAR CAPTIVANT POATE, DACA TE UITI IN URMA...
    Stii, uneori un nou intrat in islam este ca un bebe mic, care trebuie sa invete totul, dar totul desi acest tot e atatd e accesibil in fata lui.
    Repet, nu e simplu, insa este cred cel mai bun mod de a-ti linisti sufletul, de a sfarsi starile de...neampacare cu tine/viata.
    Uneori, tocmai in timpul acestui demers se intampla tot felul de chestii care par sa iti puna capac, sa te epuizeze fizic, psihic, ai "sansa" de a intampina tot felul de obstacole, de greutati, de poveri, de nedreptati si cred, ca asta este doar pentru ca sa poti sa alegi mai repede...si mai bine.
    cred ca asta este ceea ce traiesti tu acum, cred ca ALLAH iti arata multe "semne", insa nu te va lua nimeni niciodata de mana si nu-ti va alina vreo durere, nu-ti va sterge nicio lacrima...ele se vor duce asa cum au venit, lacrimile se vor usca sau poate vor curge multe altele...de bucuriue, de multumire, ca raspuns!
    Ar mai trebui sa-ti spun ca nimic nu e usor de castigat, oare cum am spera intr-o buna vesnicie ca si cum am clipi din ochi?
    Dupa parerea mea, lucruile stau atat de simplu, poate pentru ca, cum spuneam ma regasesc cumva in ceea ce priveste angoasele si gandurile, intrebarile si dorinta de a face totul mai simplu.
    Continua-ti studiile, asta este o chestiune ce nu are nicio legatura cu niciuna dintre decizii, este un drum normal si firesc pe care trebuie sa-l faci.
    Insa inainte de orice, cred ca ar trebui sa te rupi un pic de toate, macar, asa, fictiv, de parinti, de prieteni, de decizii si cauta sa-ti eliberezi sufletul si mintea de orice, ai sa vezi, ca pe "terenul" asta "gol" ais a te poti regasi mai bine intr-o lume care...te asteapta. Intrand in ea, lucrurile nu se vor lamuri peste noapte, nici nu se va rezolva totul ca si cum ai fi dobandit o bagheta magica, insa vei capata intelepciunea de a vedea lucruile...cu credinta curata, vei putea sa ai acea putere de a trece peste toate...cu intelepciune, cu incredere, cu tarie!
    Inshaa ALLAH sper si ma rog ca shahada sa fie drumul care iti va deschide o altfel de lume, o altfel de viata...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Adevarul e ca mi-ar fi placut ca lucrurile sa mearga mai usor . Dar daca lucrurile ar merge cum am recunoaste valoarea lucrurilor pe care Allah ni le-ar da sau ni le-a pregatit ? Adevarul e ca imi doresc sa continui cu cercetarea islamului , sa vad cu prietenul si sa imi termin facultatea . Nu pot sa cer nimanui sa imi traiasca viata dar pot sa am taria de a merge mai departe . Nu pot decat sa va multumesc pentru cuvinte , pentru sfaturi si pentru ca m-ati ascultat . Aveam mare nevoie ca cineva sa ma asculte , sa imi vars ofurile pentru a vedea ce am de facut mai departe . Sau macar sa ma calmez sa pot gandi la rece . Dar acum in principiu stiu ce imi doresc si am sa lupt sa devina realitate
     
     

  5.  
    #4
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    islamul este islam, cu sau fara prieten, facultatea este facultate, jobul job si parintii parinti.
    Iata cel mai bun raspuns care iti face ordine in prioritati si care iti da de inteles ca singurele raspunsuri la intrebarile tale numai tu ti le poti da.
     
     

  6.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Adevarul e ca mi-ar fi placut ca lucrurile sa mearga mai usor . Dar daca lucrurile ar merge cum am recunoaste valoarea lucrurilor pe care Allah ni le-ar da sau ni le-a pregatit ? Adevarul e ca imi doresc sa continui cu cercetarea islamului , sa vad cu prietenul si sa imi termin facultatea . Nu pot sa cer nimanui sa imi traiasca viata dar pot sa am taria de a merge mai departe . Nu pot decat sa va multumesc pentru cuvinte , pentru sfaturi si pentru ca m-ati ascultat . Aveam mare nevoie ca cineva sa ma asculte , sa imi vars ofurile pentru a vedea ce am de facut mai departe . Sau macar sa ma calmez sa pot gandi la rece . Dar acum in principiu stiu ce imi doresc si am sa lupt sa devina realitate

    Iti impartasesc acest "as fi vrut ca..."
    Si eu as fi vrut si poate, cateodata as vrea chiar sa fie mai putine offuri, insa asa cum ai spus tu foarte bine, ALLAH singur stie acele taine care noua ne sunt inaccesibile.
    Face parte din lucurile ascunse stiintei umane acest "de ce asa?".
    Cateodata imi spun, ca, poate chiar e mai bine ca e greu si "cu probleme", ca poate stradania e mai puternica, dorinta de aiesi din rau te motiveaza sa faci mult mai mult si mult mai bine.
    Insa, tragand linie la toate, pot sa-ti spun ca, din intuneric, la lumina, nu are cum sa nu fie stralucire, liniste si...pace.
    Asta e drumul pe care fiecare trebuie sa mergem intr-un fel sau altul, unii il gasesc, unora le este frica sa se incumete, altora le e teama sa creada ca exista cu adevarat, altii se intorc din parcursul lui......................si candva, la un sfarsit, va vedea fiecare de-a fost bine sau nu, pacat ca atunci, nimeni nu va mai putea sa se decida sa paseasca corect!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #6
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Assalamu alaikom,

    Lasa-l pe el in pace si sa te lase in pace , fiecare dintre voi sa-si vada de viata lui, intareste-ti relatia cu parintii, termina-ti facultatea si practic islamul daca te-ai convertit ... daca nu esti inca musulmanca eu zic sa-l lasi sa-si vada de viata lui indiferent unde o vrea ...
     
     

  8.  
    #7
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    D-le Suleiman,baiatul saracu este personaj pozitiv in poveste...
    El este Harap alb,nu o forteaza la nimic, nu o influenteaza la nimic.
    Fata are probleme in ograda ei si mai ales cu ea.
    Alexyna,
    job bun si "unde sa imi asez eu programul",un baiat frumos si langa tine,parinti 100% de acord si o facultate care sa se termine singura, nu ai sa intalnesti..
    mii de oameni muncesc ca sa poate invata,altii sa plateasca chiria,alte mii de oameni hotarasc ca viata lor este mai importanta decat dorintele parintilor...samd...
     
     

  9.  
    #8
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Assalamu alaykum

    Sincera sa fiu,m-am cam vazut in povestea asta...esti in ultimul an...si eu am fost nevoita in ultimul an de facultate sa aleg intre a ma certa non stop cu parintii ,care au sfarsit dandu-ma afara din casa ,si a alege sa merg pe calea cea dreapta spre islam,m-am convertit apoi am avut puterea de-ami lasa in urma familia,facultatea,si am muncit din greu aproape un an , si am ajuns in sfarsit la cel pe care-l iubesc si-mi este sot, nu mi-a pasat de cariera,am vrut liniste...si alhamdullilah am...Nu as dori sa te influentez,ci doar sa iti zik ce am ales eu...si as mai alege de 1000 ori daca as mai avea okazia...tu mai ai relativ putin din scoala,ar fi ok sa o termini,dar el te asteapta?viata e uneori mai drama decat povestile pe care ni le imaginam,si cine stie ce apare...sa nu va puna relatia in pericol...eu una nu am stat pe ganduri, si pana-n ultima clipa kand am parasit casa, am jucat teatru ca sa/mi linistesc parintii,apoi tot ce am vrut eu am facut,incet incet le-am zis ca m-am convertit(o facusem din vremea in care eram acasa),incet incet le-am zis ca nu ma intorc acasa decat cu sotul meu,incet incet am incercat ca ura lor sa se transforme macar in respect pentru el,si cred ca am reusit,desi se vede ca se chinuie mult sa-l accepte...era mai bine sa ramanem in tara lui,dar asta da in alt subiect...sa nu iti para rau,atat iti spun,daca crezi ca cautarile tale s-au sfarsit,daca el e linistea ta si totul pentru tine,atunci lupta..."Ai rabdare...daca e de la Allah sa fii ku el,o sa fii,imi zicea cineva", Allah da, dar trebuie sa te lupti si tu,nimik nu pica pur si simplu...Curaj!Allah sa iti dea rabdare si intelepciune...Prefa-te si tu in fata tatalui tau...si incearca sa canti kum kanta el...in preajma lui, apoi stii tu ce ai de facut...Allah sa iti ia nelinistea si sa va faca fericiti!
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  10.  
    #9
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    mey,mie nu`mi suna bine "da` te mai asteapta el?" iote na,ca tre` sa-l iau musai pe el.Mie ca parinte nu mi`ar conveni ca fetele mele sa lase scoala pt. un barbat!!In viata se intimpla multe iar un barbat se poate transforma din print in broscoi!si ce te faci atunci ?cind cu 2-3 sau mai multi copii n`ai unde te duce,n`ai unde`i culca si ce le pune pe masa?Nimeni nu stie viitorul si ce`i in mana nu` minciuna.Daca va e scris sa fiti impreuna veti fi,eu nu inteleg de ce trebuie sa renuntati la scoala pe motiv ca nu mai asteapta printul.Daca nu asteapta inseama ca nu iubeste de ajuns!
    Si ajung la vorba lui Maryam,scoala`i scoala,islamul -islam,familia `i familie si prietenul -prieten.Toate au rostul lor si locul lor si toate pot functiona perfect impreuna,nu trebuie musai sa renunti la una in favoarea alteia.Insa toate trebuiesc lamurite pe rind in ordinea prioritatilor .
     
     

  11.  
    #10
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by QURRAT-UL-AIN View Post
    Assalamu alaykum

    Ai rabdare...daca e de la Allah sa fii ku el,o sa fii,imi zicea cineva", Allah da, dar trebuie sa te lupti si tu,nimik nu pica pur si simplu...Curaj!Allah sa iti dea rabdare si intelepciune...Prefa-te si tu in fata tatalui tau...si incearca sa canti kum kanta el...in preajma lui, apoi stii tu ce ai de facut...Allah sa iti ia nelinistea si sa va faca fericiti!
    sper ca asta nu este sfat...
    si daca este,sper sa nu tina seama de el..

    prefacatoria intr-un lucru determina apoi prefacatoria si in altele.
    cum ar fi :ma prefac ca cred in Allah,dar in gand ma rog lui Dumnezeul meu ca e mai sigur......
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •