Notices
 

Thread: Mahram

Results 1 to 5 of 5
  1. Mahram 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Slam alikom ,

    Imi poate explica si mie cineva mai pe larg conceptul de mahram
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Asalamu aleikom w rahmatulah w barakatu

    Alexyna dupa cunostintele mele stiu ca mahram poate fi tradus ca fiind o legatura de singe (rudenie) sau adoptie care exclude posiblitatea de casatorie.Aceasta legatura mahram intre un barbat si o femeie exclude posibilitatea de casatorie intre cei doi.
    Un barbat este mahram pentru mama sa, bunica, fiica, nepoata, sora, matusa, sora bunicului sau bunicei, nepoata sau stranepoatasotia tatalui sau, fiica sotiei sale, soacra sa, mama sa adoptiva (cea care l-a hranit cu laptele ei), surorile sale adoptive, precum si orice alta ruda cu care se inrudeste prin adoptie.
     
     

  3.  
    #3
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ... multumesc surioarei flor, pentru raspuns, Allah subhanahu wa ta'ala sa te aiba in grija Sa...

    o singura obiectie - in Islam nu exista conecptul de "adoptie" in sensul legal, juridic obisnuit in societatea nemusulmana...

    ...conceptul de "mahram" se refera la o ruda de sange, cu care este interzisa, permanent, casatoria, cum ar fi tatal, fratele, fiul, unchiul, etc., deasemenea, rudele de lapte, doica si cei care au fost alaptati de aceeasi doica.... -ATENTIE - fratele sotului, adica cumnatul vostru, NU este mahram!!...

    Allah subhanahu wa ta'ala spune (traducerea sensurilor):

    "Si spune dreptcredincioaselor sa-si plece privirile lor si sa-si pazeasca pudoarea lor, sa nu-si arate gatelile lor, afara de ceea ce este pe dinafara, si sa-si coboare valurile peste piepturile lor! Si sa nu-si arate frumusetea lor decat inaintea sotilor, sau a parintilor lor, sau a parintilor sotilor lor, sau a fiilor lor, sau a fiilor sotilor lor, sau a fratilor lor, sau a fiilor fratilor lor, sau a fiilor surorilor lor, sau a muierilor lor, sau a acelora pe care le stapanesc mainile lor drepte, sau a slujitorilor dintre barbati, care nu mai au dorinta, sau a copiilor mici care nu stiu ce este goliciunea femeilor. Si sa nu loveasca cu picioarele lor, astfel incat sa se afle ce podoabe ascund ele! Si caiti-va cu totii, o, voi, dreptcredinciosilor, fata de Allah, pentru ca voi sa izbanditi!" 24:31


    Si Allah subhanahu wa ta'ala spune (traducerea sensurilor):

    "Va sunt oprite [pentru casatorie] mamele voastre, fiicele voastre, surorile voastre, matusile voastre dupa tata, matusile voastre dupa mama, fiicele fratelui, fiicele surorii, doicile voastre care v-au alaptat, surorile voastre dupa doica, mamele nevestelor voastre, fiicele vitrege de la muierile voastre, la care ati intrat - dar daca nu ati intrat inca la ele, atunci nu este pacat pentru voi - nevestele fiilor vostri din madularele voastre, precum si doua surori deodata, doar daca s-a petrecut mai inainte - caci Allah este Iertator, Indurator." 4:23






    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  4.  
    #4
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    si ce legatura ar fi intre mahram si dreptul femeii de a merge in pelerinaj sau de a face calatorii ?
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Nu cred ca este nici o legatura,asta este legea islamica.Profetul Mohammad (SALLALLAHU ALEHI W SALAM) nu apermis ca femeia sa calatoreasca singura.
    O conditie care se refera la femei este aceea de a avea un însotitor (mahram),in pelerinaj sau calatorii asa cum reiese din hadis-ul urmator: “Un om s-a ridicat si a spus: «O, Profetule, sotia mea a plecat sa facã pelerinajul, iar eu ma pregateam sa te însotesc la razboi». Profetul(SALLALLAHU ALEHI W SALAM) a spus:«Du-te si fa pelerinajul împreuna cu sotia ta».
    Pelerini obisnuiau sa mearga afara din Medina intr-un grup dar profetul (SALLALLAHU ALEHI W SALAM)totusi nu a permis ca femeile sa mearga fara mahram.
    Allah stie mai bine
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •