Notices
 
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 48
  1. Comentarii la topicul "Profetii si Trimisii lui Allah" - forumul "Islamul" 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Avraham nu poate fi Ibrahim....Avraham care a dat monoteismul poporului evreu-pentru prima data, este cel ce si-a luat poporul si au plecat spre tara promisa.
    El este cel ce si-aa luat copilul Isaac sa-l sacrifice...asta cu 3000 de ani inainte de a apare islamul si Coranul.
    mrs abbu nu raspund la provocari sunt obosita.normal tu stii istoria din viziunea ta eu din a mea.punct.mersi orcum
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  2.  
    #11
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by batool391 View Post
    Dar tu de revelatie ai auzit? Daca tu personal nu ai auzit, asta nu inseamna ca nu s-a intamplat.
    am auzit..sigur ca am auzit...e cand stai pe wc si citesti ziarul la partea economica si de-odata te pocneste ideea...sa cumperi actiunile bancii lui Tiriac azi, ca sunt jos....
     
     

  3.  
    #12
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    eu cred ca nu sunteti la subiectul potrivit.eu nu am creat acest topic pt a va certa voi.poftiti de va creati unul doar pt asa ceva.rog pe domnul admin sa stearga tot ce nu are legatura cu subiectul sau sa le mute.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  4.  
    #13
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by flor6 View Post
    eu cred ca nu sunteti la subiectul potrivit.eu nu am creat acest topic pt a va certa voi.poftiti de va creati unul doar pt asa ceva.rog pe domnul admin sa stearga tot ce nu are legatura cu subiectul sau sa le mute.
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu, surioara draga,

    am deschis la cererea ta, acest topic, inshaAllah sa fie bine si daca se vor mai posta alte comentarii, ori se posteaza direct aici, ori vor fi mutate aici, inshaAllah ta'ala...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  5.  
    #14
    Incepator umm Aisha's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Kuwait
    Posts
    54
    Thanked
    26
    Rep Power
    87
    As'salamu aleikom wa rahmatullah wa barakatuh

    Am un singur sfat pentru surorile de pe forum, lasati pe aceasta persoana abbu sa se faca de ras singura...

    Cat despre "arab-jews" ca este un non-sens, te-as sfatui sa iti imbogatesti cultura generala inainte sa intri in astlfe de disutii, si cauta poate afli ceva despre Evreii-arabi din Yemen. Sau poate in cartile de unde iti iei informatia vei gasi niste cuvinte mai de bun simti si le vei adauga vocablarului dumitale, ca nivelul se vede de la distanta.

    Daca nu stii iti spun eu, evreii din Yemen sunt arabi puri, si sunt de asemenea EVREI. Au fost din timpul Profetului (salla Allahu alaihi wa sallam) si dinaintea lui.

    Daca nu ai macar atatea cunostinte nu mai intra in discutii care tin de religie, mai bine te-ai intoarce la citit ziarul.
    "None of you truly believes until he loves for his brother what he loves for himself." [Prophet Muhammad(sallallahu aleihi wa sallam)]
     
     

  6. Continuare - comentarii la topicul Profetii si trimisii lui Allah 
    #15
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Eu am sa vorbesc despre Moise,imi place statuia lui facuta de Michelangelo.
    Authu biLLAHI min a seitan a rajiim, lui seitan ii plac seitanii, fara dubiu cel ce are asemenea placeri este unul dintre ei sau prietenii lui
    Carui om de bun simt i-ar putea inspira placere un profet al lui ALLAH si Subhanna ALLAH unul dintre cei mai mari blasfemiat in acest fel?????????
    Sa-ti fie rusine mizerabila gandire, spurcate placeri poti avea.
    Acum este vizibil cu cine avem de-a face.
    http://www.catholica.ro/2003/11/14/m...t-splendoarea/
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #16
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    nu pot sa cred ca cineva care a terminat 8 clase nu a auzit de Michelangelo si de statuile sale...Moise reprezinta o comanda data de vatican lui Michelangelo si milioane de evrei si crestini se minuneaza de maretia lui,operele de acest gen desigur sunt tinta islamistilor care la fel ca in Afganistan unde l-au distrus pe Buda,vor sa le distruga din muzee si case....

    pentru intunecati la minte ca tine,care nu ai pic de cultura genrala iti arat ceva demn de nivelul tau....
    uite-l pe David -tot de Michelangelo- sculptat, capodopera a armoniei si a simtului artistic.

    asta oa sa-ti placa ...iata ce face societatea de consum americana.....

    titlul este David inainte si dupa expunerea in America....
    Last edited by ummraschid; 05-09-2011 at 01:59 AM.
     
     

  8.  
    #17
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    nu pot sa cred ca cineva care a terminat 8 clase nu a auzit de Michelangelo si de statuile sale...Moise reprezinta o comanda data de vatican lui Michelangelo si milioane de evrei si crestini se minuneaza de maretia lui,operele de acest gen desigur sunt tinta islamistilor care la fel ca in Afganistan unde l-au distrus pe Buda,vor sa le distruga din muzee si case....

    pentru intunecati la minte ca tine,care nu ai pic de cultura genrala iti arat ceva demn de nivelul tau....
    uite-l pe David -tot de Michelangelo- sculptat, capodopera a armoniei si a simtului artistic.

    asta oa sa-ti placa ...iata ce face societatea de consum americana.....

    titlul este David inainte si dupa expunerea in America....

    Esti un seitan autentic, authubiLLAHI min a seitan a rajiim, sau esti un idiot fara scrupule, cum altfel ar accepta un om care are cultura generala si credinta intr-un Creator desavarsit ca acesta ar trimite o carte printr-un incornorat?
    De ce te minunezi tu de ceea ce a facut Moise sau de ce a facut Michelangelo?
    De fapt, ce ma mai mir, ca de obicei esti pe langa subiect si nu ai capacitatea de a pricepe, crezi ca ai postat ceva destept facand referire la cultura mea?
    Iti permit sa o faci, alhamdulillah nu am sa ma cobor in intunericul si porcaria ta pentru a iti explica diferentele culturale, de pregatire, stiinta samd dintre mine si...ce esti?
    A unul caruia ii plac coarnele, la asta ma refeream, ptiu d....!
    Last edited by ummraschid; 05-09-2011 at 02:00 AM.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #18
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    citeste "Bucuria vietii" de Irving Stone si ai sa vezi ce e cu coarnele si daca evrei si crestinii nu au probleme, cine esti tu sa ??

    Moise este evreu,conducator al poporului evreu pe vremea cand arabii se inchinau la isoli si la pietre.,...
    hocus-pocus-l-ati transformat in profetul vostru..de unde si pana unde...???
    ati venit cam tarziu la masa....profetii s-au terminat pana in 1600 e.n.
    a mai ramas unul care dintre toti idolii l-a ales pem Allah ca mai mare,stapanul casei... si le-a cerut arabilor sa se inchine numai la el...de voie sau de nevoie.
     
     

  10.  
    #19
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    citeste "Bucuria vietii" de Irving Stone si ai sa vezi ce e cu coarnele si daca evrei si crestinii nu au probleme, cine esti tu sa ??

    Moise este evreu,conducator al poporului evreu pe vremea cand arabii se inchinau la isoli si la pietre.,...
    hocus-pocus-l-ati transformat in profetul vostru..de unde si pana unde...???
    ati venit cam tarziu la masa....profetii s-au terminat pana in 1600 e.n.
    a mai ramas unul care dintre toti idolii l-a ales pem Allah ca mai mare,stapanul casei... si le-a cerut arabilor sa se inchine numai la el...de voie sau de nevoie.


    Era culmea sa existe un seitan authubiLLAHI care sa aiba si stiinta.
    Tare multe tampenii mai debitezi, daca s-au terminat cum a mai ramas unul?
    Si cam cum era practica evreilor pe vremea lui Musa, alaihi salam?
    Si cam ce a practicat Musa, alaihi salam?
    Oare nu ti-e rusine, mai inainte aveai nesimtirea sa ma critici ptr incultura, tocmai tu care nu intelegi nimic si te grabesti sa postezi inainte a pricepe ce scrie omul, tu, un incornorat cu un tel precis?
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    #20
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    USER ABBU "..Avraham care a dat monoteismul poporului evreu-pentru prima data, este cel ce si-a luat poporul si au plecat spre tara promisa."

    Iată dragi surori întru Islam, câtă "erudiţie" zace în user Abbu!!!

    După ea, Avraham a "dat monoteismul"!!! Adică, altfel spus, Avraam dormea el aşa, culcat pe-o mână, şi când s-a trezit a zis: "Ia să fac eu o religie pentru evrei cu un singur dumnezeu!"
    Greşit! Avraam NU "a dat monoteismul", ci Avraam s-a supus voinţei lui Alllah de a le readuce aminte idolatrilor că s-au abătut de la porunca ce le-a fost dată prin Adam, de la coborârea lui pe pământ, de a se închina şi de a-l adora numai pe Alllah, UNUL!
    Monoteismul NU este INVENTAT de Avraam!!!
    Mai departe....
    zice user Abbu: "a dat monoteismul poporului evreu pentru prima dată". Vai de mineeeeeeeee!! Pentru prima data!?! Şi atunci patriarhul Noe sau Noah cui se închina şi cui i se supunea??!! Dar Seth, dar Enoch??
    Pentru cei care nu ştiu Noe sau Noah este strămoşul lui Avraam, cel care s-a supus poruncii lui Alllah de a construi arca.
    Iar Seth şi Enoch sunt tot strămoşi ai evreilor!
    Iată deci, că NU Avraam "a dat monoteismul poporului evreu pentru prima oară!"
    "Poporul evreu" - alt tembelism lui Abbu!
    Milat Ibrahim sau Avraam, înainte de a se supune poruncii lui Alllah de a părăsi oraşul lui natal Ur, făcea parte din triburile seminomade stabilite în sudul Mesopotamiei!! Deci "poporul evreu" se reducea la clanurile lui Terah, tatăl lui Avraam!!!!

    Prostia de final: "este cel ce si-a luat poporul si au plecat spre tara promisa." - zice user Abbu

    Nu, oameni buni, el nu şi-a luat "poporul" ci numai familia lui şi a lui Lot, împreună cu averile, slugile şi sclavii lor. Atât! Nu toate triburile ce se aflau stabilite acolo!
    Conform Bibliei: Geneza 12
    1. După aceea a zis Domnul către Avram: "Ieşi din pământul tău, din neamul tău şi din casa tatălui tău şi vino în pământul pe care ţi-l voi arăta Eu.
    4. Deci a plecat Avram, cum îi zisese Domnul, şi s-a dus şi Lot cu el. Avram însă era de şaptezeci şi cinci de ani, când a ieşit din Haran.
    5. Şi a luat Avram pe Sarai, femeia sa, pe Lot,[B] fiul fratelui său şi toate averile ce agonisiseră ei şi toţi oamenii, pe care-i aveau în Haran, şi au ieşit, ca să meargă în ţara Canaanului şi au ajuns în Canaan.

    Cred că din disperarea de a se arăta cunoscătoare foloseşte clişeul "a luat poporul si au plecat spre tara promisa", confundându-l oarecum pe Avraam cu Moise, mai ales că evreii cred că primele 5 cărţi ale Bibliei au fost scrise de Moise, în care este inclusă, fireşte şi Geneza, la care se adauăgă Hexateuhul lui Iosua, în care se relatează cucerirea "ţării promise".
     
     

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •