Notices
 
Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 48 of 48
  1. Comentarii la topicul "Profetii si Trimisii lui Allah" - forumul "Islamul" 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Avraham nu poate fi Ibrahim....Avraham care a dat monoteismul poporului evreu-pentru prima data, este cel ce si-a luat poporul si au plecat spre tara promisa.
    El este cel ce si-aa luat copilul Isaac sa-l sacrifice...asta cu 3000 de ani inainte de a apare islamul si Coranul.
    mrs abbu nu raspund la provocari sunt obosita.normal tu stii istoria din viziunea ta eu din a mea.punct.mersi orcum
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  2.  
    #41
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Cu tot respectul si toata admiratia pe care ti le port,iti spun ca mie nu mi se pare ca as avea vreo obligatie de a indrepta un asemenea om ca abbu,de fapt nici nu ai cum sa indrepti.Acel hadith nu cred ca se potriveste cu aceasta situatie,cel putin asa vad eu lucrurile.Sa nu te superi.


    Aaaaaaaaaa, stai mai ca nu ma refeream sa indrepti asa ceva, nici nu se pune problema de a indrepta asemenea creatura, MA REFEREAM LA A INDREPTA CEEA CE FACE SI CEEA CE SPUNE AICI, PE ACEST FORUM, ADICA NU POT STA SA MA UIT CUM CINEVA FACE PE MIELUL BLAND BAGAND DIN CAND IN CAND COADA AIA DE...
    Sigur ca nu e treaba noastra userul, treaba noastra este ca sa nu lasam, macar acolo unde putem, ca sa se spuna lucurui aiurea, ptr ca uite, dc intra unu` care habar nu are o ia de buna.
    Si de ce sa ma supar??? E si normal ca sa avem, nu noi doua, in general, pareri diferite, asta pe mine ma ajuta mult ptr ca am posibilitatea sa-mi dau seama de multe ori ce nu e ok in gandirea mea. Iti dai seama ce ar fi dc am gandi toti la fel...........
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  3.  
    #42
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    M-am exprimat gresit...la postarile ei ma refeream si nu la ea.Te-am inteles de la inceput.
     
     

  4.  
    #43
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Cred că din disperarea de a se arăta cunoscătoare foloseşte clişeul "a luat poporul si au plecat spre tara promisa", confundându-l oarecum pe Avraam cu Moise, mai ales că evreii cred că primele 5 cărţi ale Bibliei au fost scrise de Moise, în care este inclusă, fireşte şi Geneza, la care se adauăgă Hexateuhul lui Iosua, în care se relatează cucerirea "ţării promise".
    Esti asa dornica sa te certi si sa atrarati ce slab pregatit este altul ca nici nu mai gandesti....si cine nu gandeste se face de ras

    cand spui " a venit poporul la masa" ,te referi la 22 milioane invitati la tine la masa???
    cautatul asta cu lupa ca sa evidentiezi prosti arata ca nu gasesti contradictii la lucruri de baza...
    acum o sa-mi spui ca palestinienii erauin Cannan ca "philistini" cand s-au intors evreii din Egipt...

    nici-o grija nu incurc moise cu nimeni si desi citesc biblia ca pe cartea de telefon stiu mai multe ca tine.

    Apropo...ce religie aveau "Philistinii" ???
    dar arabii din zona Golfului ?
    la anul de gratie -(minus) 1000 ??
     
     

  5.  
    #44
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    As salam alaykum Doamna abbu v-am citi toate postarile de pe unde a-ti postat inclusiv blogul personal.Ma uimeste cita spoiala de cultura aveti.De unde atita ,,elocinta" la atit de putina minte habar nu am . Dar sa analizam ce afirmatii faceti aici in dorinta de a va arata inteligenta sclipitoare.
    Esti asa dornica sa te certi si sa atrarati ce slab pregatit este altul ca nici nu mai gandesti....si cine nu gandeste se face de ras
    Aveti perfecta dreptate si acesta este cea mai fidela caracterizare a propriei gindiri.
    cand spui " a venit poporul la masa" ,te referi la 22 milioane invitati la tine la masa???
    Cind inviti la masa familia... nu spui ca inviti poporul la masa.Avraam a plecat din Haran insotit de membrii familiei si de nepotul sau Lot.Atit.
    acum o sa-mi spui ca palestinienii erau in Cannan ca "philistini" cand s-au intors evreii din Egipt...
    Exact.Chiar erau acolo atit philistenii cit si canaanitii cit si iebusitii cit si hevitii cit si amoritii cit si ferezitii cit si gherghesitii etc.Canaanul avea o populatie de aprox.1 milion de locuitori (inclusiv citeva minuscule grupuri de pastori evrei) cind a venit din Egipt grupul condus initial de Moises si mai apoi de Iosua.Philistenii au ocupat costa de sud est a Marii Mediterane inca din sec.XIV ien.si se gaseau acolo si la anul 1100-1050 cind se prezuma ca au venit in Canaan primul grup condus de Iosua.Numele generic de ,,palestinieni” se refera la o populatie eterogena formata din urmasii tuturor popoarelor ce convietuiau in spatiu canaanit cu mult inaite de venirea primelor grupuri de nomazi semiti(cei denumiti de popoarele bastinase ca hebru sau hebreus-om fara tara-de unde a rezultat denumirea de evrei) din zona Mesopotamiei.
    Apropo...ce religie aveau "Philistinii" ???
    Asemeni tuturor popoarelor aflate in spatiul numit Tara Canaan erau politeisti.Atit ei cit si evreii de altfel aveau un panteon bogat de zei fie astrali fie zei ai naturii.Asa pentru stiinta dumneavostra marea masa a evreilor a fost si a ramas politeista (rezulta asta chiar din scrierile biblice)pina aproximativ in jurul anilor 400-300 ien. Ei prelund in cultural or religioasa zei din panteonul popoarelor alaturi de care locuiau.Filistenii (Philistenii)aveau ca zeu suprem pe zeul Dagon iar din panoplia de zei mai faceau parte si Astarte(Istar ) zeita pe care o regasim si in cultura religioasa asiro-babiloniana , zeul Belzebut etc.

    dar arabii din zona Golfului ?
    Arabii din zona Gofului ?!?! La care arabi faceti referire?La asirienii din nord sau la babilonienii din sud? Sau poate la asiro-babilonieni?!?
    Oricum ar fi ,toti erau politeisti.
    Dar ce vreti sa aratati prin acesta intrebare ?Ca evreii erau monoteisti iar ceilalti nu? Greseala fatala.Tin sa va reamintesc avind la baza scrierile biblice ca numai Avraam ,singurul din toata familia a fost monoteist .Ceilalti au ramas politeisti pina la moarte .
    la anul de gratie -(minus) 1000 ??
    Aceasta ultima fraza va arata indubitabil gradul ,,ridicat" de cultura .Este pentru prima oara cind vad un astfel de mod de numerotare a anilor cind se face referire la antichitate.In mod curent si normal se spune si se scrie anul 1000 ien sau crestini spun anul 1000 i.Ch. sau i.Hr.
    Anul de gratie -(minus) 1000
    !!!!! HA HA HA HA HA .E de risul curcilor.
    Si mai ziceati in alta parte ca vreti sa postati nu stiu ce referat cu privire la ,,Istoria religiilor"
    Lasati-va pagubase .Mai invatati sau copiati de pe net unul gata facut .O spun spre binele dumnevostra.
     
     

  6.  
    #45
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    Nush ce sa zic,multi vor gasi de comentat.Eu sunt trista pt. ca am o buna prietena catolica si orice ii zic,orice discut cu ea ii este absolut IMPOSIBIL ca sa ma aprobe vreodata!NIMIC nu are valoare decit Biblia.Nicio pilda,niciun exemplu,nicio ...absolut nimic islamic,din Coran,o versiune despre anumite fapte,profeti..etc..nimic nu accepta,nimic nu`i convine ,niciodata nu este de acord.
    Uuuf,asa de trist!Tin foarte mult la ea si eu nu ezit sa`i dau dreptate unde cred /stiu ca are dreptate,unde intuitia imi zice ca acele cuvinte sunt cele trimise de Allah subhana wa taala,dar ea nu poate face acelasi lucru.Imediat m-am gindit la ea si la ce mi-ar replica daca i-as arata ce scrie in Biblia in limba araba(si m-am intristat).[/QUOTE]
     
     

  7.  
    #46
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    Si mie surioara raga mi se intampla ca una dintre surorile mele s-a convertit de la ortodocsi la catolici si nu ma pot intelege deloc cu ea. Ma face pagana sau atee, ca am luat-o pe cai gresite, se roaga la Fecioara Maria si la Iisus. Degeaba ii spun sa se roage direct la Dumnezeu, nu prin mijlocitori, ca El vede si aude totul si pe cele bune le implineste. Sunt certata cu ea, a zis ca nu mai sunt sora ei. Dar ea nu stie ca aici mi-am gasit surori mai bune si mai credincioase ca ea. Si-a transformat camera intr-o biserica, cu tot felul de icoane pe pereti, cu statuete. Asta i-am zis ca inseamna idolatrie si m-a dat afara din casa ei. Dar o sa fac tot posibilul sa "o trec pe linie moarta", cum spun ceferistii.
     
     

  8.  
    #47
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Dar acest forum s-a transformat in urmarirea lui abbu si eu cred ca e nefolositor,de ce nu avem si alte subiecte?De ce toata lumea e cu ochii numai pe prostiile ei?
    As Salamu Aleykum, surioara, experienta neplacuta pe care am avut-o de a fi defaimata de aceasta abbu viorica, care jigneste pe unde apuca si intra cu asemanari de nume sa induca in eroare, sau intra cu multe nick-uri, imi spune ca este necesar ca aceasta fiinta sa fie monitorizata sa nu mai poata intra niciodata pe acest site sa provoace vrajba si neintelegeri pe un site curat. Toata lumea trebuie sa fie atenta la postarile ei, si sa vada cine este, ca ne-a indus in eroare de multe ori. Ba ca da lectii de pian, ba ca e crestina, ba ca sunt chiar eu. Maine poate inventeaza un alt nick si ne trezim cu o alta sora denigrata. Daca va uitati la ultimele ei postari, m-a amenintat ca a venit dupa mine ca are o rafuiala cu mine. Are ce are cu cei convertiti la Islam, si de cand am intrat pe acest site, m-am trezit ca da copy-paste pe blogul ei mizerabil si ma insulta impreuna cu cei de teapa ei. Si nu sunt simple prostii, ci stie ea mai bine ce urmareste si anume dezbinarea noastra si banare eventual fara motiv. Va multumesc pentru intelegere si sa fim vigilenti in continuare.
    Afla adevarul inainte de a invinui pe cineva
     
     

  9.  
    #48
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Parerea mea este ca daca nu i se da apa la moara nu se amplifica toata nebunia pe care o provoaca.Si mie a inceput sa-mi trimita mesaje private dar o ignor.Sigur ca nu toti reactionam la fel,dar daca pur si simplu nu ii dam atentie nu are ce sa faca.Daca a inceput cu mesaje private cu mine,ma astept la mai mult gandindu-ma ce a facut cu unele dintre voi,dar spun de pe acum ca nu-mi pasa si nu am sa-i fac jocul murdar.
     
     

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •