Notices
 
Results 1 to 7 of 7
  1. Sure folositoare 
    #1
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305


    de mult timp nu am mai intrat pe forum si mashallah fratele Suleiman a adaptat o interfata mai draguta !
    Am o mare rugaminte, cine ma poate ajuta inshallah cu ceva materiale.
    Luna viitoare am de terminat un rezumat in care doresc sa cuprind si cateva informatii despre beneficiile pe care unele sure le au daca sunt citite ( ex. Al Kafh aduce mari beneficii daca este citita Vinerea, Al Ikhlas face cat o treime din Qur'an,sura Yasin, Sura Waqiah ....etc ) insotite si de hadithuri.
    Are cineva vreun material cu aceasta tema sau voi fi nevoita inshallah sa caut pe net si sa traduc?
    Jzakallah khayrum
     
     

  2.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    http://www.rasarit.com/vb/showthread...-Sfantul-Quran

    mai cautam...inshaa ALLAH.
    In engleza e mai mult material...scuze.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Yezachallah khayr draga mea,

    era chiar sub nasul meu si eu nu vedeam
    Daca mai gaseste cineva materiale v-as ruga sa le postati inshallah. Eu deja am inceput sa mai adun si de pe siturile din engleza, dar orice completare este bine venita !
     
     

  4.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    Wa yaki, draga mea.
    Am postat cred aici si in tafsir la surat al mulk ceva, cred adica...ma uit.
    Cand termini sa postezi si aici ca sa ne mai amintim, sa mai invatam cate ceva.
    ALLAH sa-ti usureze munca.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #6
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by sara h View Post


    de mult timp nu am mai intrat pe forum si mashallah fratele Suleiman a adaptat o interfata mai draguta !
    Am o mare rugaminte, cine ma poate ajuta inshallah cu ceva materiale.
    Luna viitoare am de terminat un rezumat in care doresc sa cuprind si cateva informatii despre beneficiile pe care unele sure le au daca sunt citite ( ex. Al Kafh aduce mari beneficii daca este citita Vinerea, Al Ikhlas face cat o treime din Qur'an,sura Yasin, Sura Waqiah ....etc ) insotite si de hadithuri.
    Are cineva vreun material cu aceasta tema sau voi fi nevoita inshallah sa caut pe net si sa traduc?
    Jzakallah khayrum
    iata ptr sura baqarah
    (1) Sura vacii şi Virtuţile sale

    În Musnad, Ahmad, Sahih Muslim, AlTtirmidhi şi AlNnasa’i au consemnat o relatare a Profetului Muhammad (saws) prin care acesta spunea: „Nu vă prefaceţi casele în morminte. Cu adevărat, Şaytan nu intră în casa în care Surah AlBaqarah este recitată.” – colectat de AlTtirmidhi în „Hasan Sahih”
    Şi Abdullah bin Mas’ud relata un hadith similar: „Şaytan zboară din casa unde se aude Surah AlBaqarah. ” – colectat de AlNnasa’i în „AlYawm wa AlLaylah”. Şi AlHakim a consemnat acest hadith despre care a spus că lanţul naraţiunii este autentic, altfel cele două Sahihuri. În plus, AlDdarimi, în Musnad a înregistrat relatarea lui Ibn Mas’ud în care acesta spunea: „Şaytan se îndepărtează casa în care se recită Surah AlBaqarah, o părăseşte şi se transformă în abur.” Tot el a consemnat relatările lui AlŞşa’bi şi a lui Abdullah bin Mas’ud, care declarau: „Cel care recită 10 âyaturi din AlBaqarah în timpul nopţii, face ca Şaytan să nu intre în acea casă, în noaptea aceea. Acestea sunt 4 de la început, âyat AlKursi şi următoarele două (256-257) şi ultimele trei.”
    Într-o altă relatare, Ibn Mas’ud spunea: „Atunci Şaytan nu va veni nici lângă acela, nici la familia sa, nici nu-i va aduce vreo vătămare. Ba încă, dacă aceste versete sunt recitate asupra unui senil, el se poate recupera.”
    În plus, Sahl bin Sa’d relata că Trimisul lui Alllah spunea: „Orice are un vârf, iar Albaqarah este vârful cel mai înalt al Quraânului. Oricine recită AlBaqarah, bnoaptea, în casa sa, face ca Şaytan să nu intre în casa aceea trei nopţi, iar acela care o recită ziua va face ca Şaztan să nu intre trei zile în casa lui. ” – hadith colecţionat de Abu AlQasim, Abu Hatim ibn Hibban în Sahih şi de Ibn Marduwyah.
    AlTtirmidhi, AlNasa’i şi Ibn Majah au consemnat că Abu Hurayrah a relatat următoarele: „Trimisul lui Alllah a întreprins o expediţie militără cu mai mulţi oameni, care l-au întrebat ce anume din Quraân să memoreze. Profetul s-a apropiat de cel mai tânăr dintre ei şi l-a întrebat: - Tu ce ai ţinut minte?, iar acela i-a răspuns: -Am memorat sura cutare şi sura cutare şi, în plus, AlBaqarah. Profetul a întrebat: - Ai memorat sura AlBaqarah?› şi el a răspuns: - Da! Atunci Profetul a replicat: - Atunci, tu eşti comandantul lor! Unul dintre oameni a comentat: - Pe Alllah, eu nu am învăţat-o pe de rost de teamă că nu am să pot să o şi aplic. Atunci Profetul Muhammad a zis: - Învaţă Quraânul, recită-l! Orice înveţi din el, recită şi crede acel lucru, căci este asemenea unui sac plin cu mosc care îşi împrăştie aroma în aer, însă dacă înveţi Quraânul, îl reciţi şi nu-l aplici, este asemenea unui sac plin cu mosc strâns legat la gură.” – hadith hasan colectat de AlTtrimidhi
    Şi AlBukhari a relatat un fapt povestit de Usayd bin Hudayr, care spunea că: în vreme ce recita surah AlBaqarah, lângă calul său bine priponit, acesta a început să se agite. Când Usayd înceta recitatul, calul, de asemenea, se oprea din mişcare, iar când reîncepea, calul se agita din nou. În această vreme, fiului său Yahya, se afla aproape de cal, iar lui i-a fost teamă ca acesta să nu îl calce. Când, l-a dat la o parte pe fiul lui, el s-a uitat înspre cer şi a văzut un nor care radia o lumină puternică, precum o lampă. Dimineaţa următoare, el s-a dus la Profetul Muahammad şi i-a povestit cele întâmplate şi apoi a completat: „O, Trimis a lui Alllah, fiul meu era aşa de aproape de cal că mi-a fost frică să nu îl calce. Când m-am dus să îl protejez şi mi-am îndreptat ochii spre cer am văzut un nor luminând ca o lampă. Aşa că am venit la tine, dar nu-l mai pot vedea.” Profetul a spus: - Ştii ce a fost aceasta?, iar el a răspuns: -Nu! Profetul a spus: - Au fost îngerii, ei au venit mai aproape auzind vocea ta, şi dacă nu te opreai din recitat, oamenii ar fi putut să îi vadă când soarele răsare şi nu s-ar mai fi ascuns de ochii lor. ” Această relatare a fost redată de Imam Au Ubayd AlQasim bin Salam, în cartea sa „Fada’il AlQuraân.”
    Imam Ahmad relata că Abz Nu’aym le-a povestit că Bişr bin Muhajir a spus că Abdullah bin Buraydah le-a istorisit de la tatăl său acestea: „Stăteam alături de Profet şi l-am auzit spunând: - Învăţaţi sura AlBaqarah, pentru că a o memora este binecuvântare, iar în neluarea ei în seamă este necaz, iar vrăjitoarele nu o pot memora. Apoi el a tăcut pentru o vreme şi apoi a zis: - Învăţaţi sura AlBaqarah şi sura AlImran pentru că ele sunt ca două lumini şi sunt acoperământ pentru om în Ziua Învierii, şi ele îl vor adumbri ca doi nori, ele sunt două umbre răcoroase, două zboruri de păsări. Quraânul îşi va întâlni tovarăşul său, cel palid la faţă în Ziua Învierii, când mormintele se vor deschide. Şi Quraânul îl va întreba: - Mă cunoşti? Şi omul va spune: - Nu te cunosc. Şi Quraânul va spune: Eu sunt tovarăşul tău, Quraânul, care te-a însetat în arşiţă şi te-a ţinut treaz nopţile. Fiecare negustor îşi are negoţul său, dar în această Zi, tu eşti în afara oricărui negoţ. Împărăţie i se va da în mâna dreaptă, iar în mâna stângă va avea viaţă veşnică şi pe cap va purta coroana virtuţii. Părinţilor lui li se vor da două podoabe inestimabile, aşa încât ei vor întreba: - De ce am fost noi împodobiţi cu acestea şi li se va răspunde: - Pentru că fiul vostru a purtat Quraânul. Şi se va spune celor care recită Quraânul: Citiţi şi urcaţi pe treptele Paradisului. Şi cu cât el va recita mai mult, cu atât el va urca mai sus şi nu contează dacă el va recita rar sau repede.”
    Ibn Majah a consemnat o parte a acestui hadith de la Bişr bun AlMuhajir, iar acest lanţ de naratori este hasan, conform criteriilor lui Imam Muslim.
    O parte a acestui hadith este susţinută şi de hadithul colecţionat de Imam Ahmad, care spune că Abu Umamah AlBahili l-a auzit pe Profet spunând: „Citiţi Quraânul, pentru că el va mijloci pentru oameni în Zioua Învierii. Citiţi cele două lumini, ALBaqarah şi AlImran, pentru că ele se vor arăta ca doi nori, ca două umbre, ca două zboruri de păsări în Ziua Învierii şi vor fi în folosul acelor oameni în ziua aceea.” şi a mai zis: „Citiţi AlBaqarah, pentru că în ea este binecuvântare, şi în nepăsarea faţă de ea e necăjire, iar vrăjitoarele nu o pot memora.”
    Imam Muslim a colecţionat acest hadith în „Cartea Rugăciunii”.
    Imam Ahmad povestea că AlNnawwas bin Sam’an l-a auzit pe Profet spunând: „În Ziua Învierii, Quraânul şi oamenii lui, cei care îl aplicau, vor fi însoţiţi de sura AlBaqarah şi AlImran ” AlNnawwas mai spunea că: „Profetul a dat trei exemple pentru aceste două sure pe care nu le voi uita nicând. El a spus: Ele vor veni ca doi nori, ca două umbre răcoroase, ca două zboruri de păsări în folosul oamenilor acelora. ”
    Imam Muslim a colecţionat şi el acest hadith în Sahihul său, iar Alttirmidhi îl relata şie el.
    Cele două Sahihuri au consemnat faptul că Ibn Mas’ud, având Ka’bah în stânga şi Mina în drepata a aruncat 7 pietricele şi a spus: „Aceluia căruia i-a fost revelată sura AlBaqarah a îndeplinit ritualul rami în acelaşi fel. ”.
    De asemenea, Ibn Marduwyah a relatat un hadith a lui Aqil bin Talhah preluat de la Uthbah bin Marthad, care spunea: „Profetul i-a văzut pe Companionii lui că nu se aflau în prima linie şi le-a strigat: - O, Companioni ai Surei Vacii. Cred că asta s-a petrecut în vremea Luptei de la Hunayn, când companionii săi băteau în retragere. Apoi Profetul i-a poruncit unchiului său AlAbbas să îi cheme cu O, Companioni ai copacului! Desemnându-i pe cei care au fost părataşi al Legământul de la AlRridwan, ce a avut loc la umbra unui copac. ”
    Într-o altă relatare se spune că AlAbbas a strigat: „O, Companioni ai Surei AlBaqarah! ” încurajându-i să se întoarcă din toate direcţiile. De asemenea, în timpul Luptei de la AlYamamah, unde musulmanii luptau împotriva lui Musaylimah Mincinosul, Muhajirun şi Ansar i-au strigat cu acelaşi apelativ, făcându-i să revină din retragere şi , încurajaţi de aceste cuvinte, să obţină victoria.

     
     

  7.  
    #7
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Yezachallah 5ayrum, cu aproximatie la sfarsitul lunii voi termina si referatul si inshallah il voi posta si aici caci nu se stie cum se iveste vreodata ca cineva sa aibe nevoie de acest material
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •