Notices
 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 40
  1. Craciunul, Revelionul - musulmanii si sarbatorile nemusulmane... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

    ...oare avem voie, ca musulmani, sa participam la sarbatorile nemusulmane?...cum ar trebui sa procedam?...












    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui ummraschid pentru acest subiect

    Arif Raif (12-28-2010), flor6 (12-25-2010), maryam (12-25-2010)

  3.  
    #11
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Cum ar putea o religie sa-si pastreze forma si originalitatea daca nu pastreaza strict traditia si sarbatorile?
    Cum ar putea avea o religie unicitate daca se amesteca cu altele?
    Este absolut normal ca islamul sa-si sarbatoreasca sarbatorile lui,crestinii pe ale lor, evreii pe ale lor.

    Doar ca....

    Doar ca ceea ce era mult mai simplu acum 1000 de ani,cand comunitatile erau compacte,devine foarte complicat astazi, cand minoritati religiase sunt inglobate intr-o masa mai mare de alta religie.
    Aici intervine maleabilitatea si diplomatia.

    Cobori scarile cu copilul de mana si la vecina de jos usa deschisa,casa plina de musafiri,copilul vede bradul frumos...
    Ce faci? treci uitandu-te in alta parte,astupi ochii copilului ? -sau le strigi : "-Sarbatori fericite, vecine !" ?
    Ca apoi sa-i explici copilului ,functie de varsta, care este diferenta...
    Si daca ai spus sarbatori fericite, se cheama ca ii serbezi serbarea ?
    ca deja faci parte dintre crestini ?????
    ====
    sa va spun ceva real.
    acum doi ani,tehnicianul dentar -evreu- care lucreaza la noi, s-a insurat.
    Cum naiba a facut, a gasit in Romania o evreica.
    Cum era normal,ne-a invitat la nunta .
    religioasa si la local.
    Am stat acasa,am stat si am tot vorbit,am sucit-o pe toate partile,am hotarat ca nu e nici politicos,nici frumos sa nu mergem.
    Dar cum ?
    eu nu stiam ce trebuie sa fac,sotul meu nici atat....
    Telefon la niste prieteni si am aflat cum e ceremonia.
    si iata cum in ziua respectiva,eu cu un batic ce l-am adus in geanta, Ibrahim cu o tichiuta de hartie ce i-au dat-o la intrare,am intrat la templul coral din Bucuresti.
    Partea neplacuta a fost ca pe mine au vrut sa ma trimita pe scari in sus la balcon,m-am gandit ca sotul ramane singur intr-o situtie nu prea simpatica,asa ca am mai stat 10 minute,ne-am scuzat frumos si am plecat.
    Ne-am revazut cu tanara pereche si cu alti prieteni la restaurant apoi,am ras si am glumit pe seama tichiei,a despartirii sexelor si a faptului ca am plecat..
    nu consider ca vre-unul din noi am trecut la iudaism daca am participat la o cununie religioasa...sau la o inmormantare,sau la un botez.
    insa totdeauan se gasesc asa zisii mesageri ai religiilor care fara sa-i investeasca nimeni de sus cu vre-o putere, se erijeaza in purtatorii de cuvant ai lui Dumnezeu,sau Allah.
    Tinand cu tot dinadinsul sa ne tina in tensiune,frica,grija sa nu pacatuim,de parca ei ar lua asupra lor pacatele mele sau ale noastre...
    mersi de ajutor...dar pot sa mi le duc si singura...
    Alllah să se îndure de sufletul meu, dar nu mă mai pot abţine!!!!
    Această postare NU este un răspuns pentru Abu, ci este o atenţionare destinată surorilor mele întru Islam despre cum Alllah (swt) lasă pe lume tot soiul de specimene, ca să servească celor care pricep drept exemplu.

    Ce trebuie să învăţăm de la oameni ca Abu???

    1. Învăţăm că ipocrizia este o modalitate prin care omul pierde, în cel mai scurt timp, onoarea, preţuirea şi respectul celorlalţi.
    Iată ce zice Abbu:
    "Cum ar putea o religie sa-si pastreze forma si originalitatea daca nu pastreaza strict traditia si sarbatorile?"
    Analiză: din prima citire se trage concluzia că o religie îşi păstrează forma prin respectarea strictă a tradiţiilor. Evit intenţionat cuântul "sărbători"

    Dacă ar Abbu şi-ar asuma ceea ce a scis şi ar ştii ce însemană "strict", atunci cum vă explicaţi că a acceptat ca : "in ziua respectiva, eu cu un batic ce l-am adus in geanta, Ibrahim cu o tichiuta de hartie ce i-au dat-o la intrare, am intrat la templul coral din Bucuresti."

    Explicaţia e simplă: Ea este asemenea ipocriţilor makkani, care una declaru şi alta practicau. Adică, cum să "piardă" ea respectul vecinului că nu s-au dus nunta lui, mai bine să uite de principiul mai sus enunţat cu atâta pasiune şi să-şi calce în picioare tradiţia ca să "dea bine în faţa lumii."
    Deci: strict sau indulgent??? Răspuns: ipocrit!

    Dacă postarea ei era pe un site de dovedirea a toleranţei (= parşiveniei) era de înţeles, dar ea postează pe un site Islamic, unde tradiţia chiar are mare importanţă în menţinerea unităţii comunităţii.
    De ce o face? Din 4 motive: 1. din prostie, pentru că scrie doar stereotipuri clişee şi lozinci, sau "nu ştiu ce înseamnă, dar îmi place cum sună", 2. din lipsă de originalitate pentru că preia şi plagiază idei, 3. din spirit de contradicţie cu sine însăşi pentru că nu poate să fie constructivă şi 4 din izolare socială: nu ştie să comunice şi se răzvrăteşte din nimica (Gigi-contra).

    2. Învăţăm de la Abbu că simpla înşiruire a unor cuvinte nu dovedeşte erudiţia, ci IGNORANŢA (prostia).
    exemplul 1: spune ea: "Cum ar putea avea o religie unicitate daca se amesteca cu altele?"
    analiză: religia este o instituţie nu o persoană, deci religia nu "se amestecă" cu altele, ci oamenii sunt cei care nu sunt staornici şi fermi în credinţa lor şi amestecă elementele altor religii cu cea pe care, se presupune, că o au ei.
    În plus, uncitate înseamnă proprietatea de a fi unic. Nici o religie NU este unică, din simplul motiv că TOATE, dar ABSOLUT toate religiile, sunt fundamentate pe principiul bun/rău, drept/nedrept, adevărat / fals. Unei religii i se poate atribui doar calificativul de particulariate, şi nu de unicitate. Particularitatea este cea care face deosebirea dintre religii. Argument: mosaicii cred în Dumnezeu, precum şi musulmanii şi creştinii. Toate cele teri religii statuează că Alllah este cel care face regulile şi impune ceea ce este bine sau rău, drept sau nedrept, fals sau adevărat. Ceea ce le deosebeşte sunt particularităţile, adică musulmanii cred în Unul Dumnezeu, iar creştinii îl fac din trei entităţi: Tatăl, fiul, sfantul duh, etc.
    Cred că Abbu a vrut să spună "Cum poate fi păstrată o religie nealterată, dacă oamenii îi aduc inovaţii?"
    Concluzie: Religia nu se amestecă singură, ea însăşi. Religia este un concept, o instituţie, cu excepţia Islamului, care este ceva mai mult: este şi un mod de viaţă. Numai cei care se abat de la Religie (=i Islam) şi o aplică superficial pot crede că "au amestecat" Religia, În fapt, aceia nu sunt decât nişte rătăciţi, dezordonaţi şi superficiali.

    exemplul 2: spune ea "doar ca ceea ce era mult mai simplu acum 1000 de ani,cand comunitatile erau compacte,...cand minoritati religiase sunt inglobate intr-o masa mai mare de alta religie."
    Este o dovadă de incultură crasă să spui că "acum 1000 de ani comunităţile erau compacte". Iată ce se întâmpla prin anii 1000 en. În acele vremuri existau Imperiul Roman de Apus şi Imperiul Bizantin, ambele având religie oficială creştinismul. Imperiul Roman de Apus, spe exemplu, se extinsese şi asupra teritoriilor triburilor germanice şi celtice, care, desigur, nu erau creştine. Acesta îi îngloba şi pe gali, pe sirieni, pe greci. Deci o multitudine de alte credinţe şi tradiţii. Asta ca să vedeţi cât de compacte erau comunităţile acum 1000 de ani! ca să nu mai punem la socoteală, exitenţa triburilor evreieşti, abisiniene, etc, de pe teritoriul Peninsulei Arabice. etc

    3. Învăţăm de la Abbu că este o greşeală să nu îţi asumi deschis propria identitate
    exemplu: spune ea: "Aici intervine maleabilitatea si diplomatia.", probabil cu referire la fraza ei anterioară.
    maleabilitate = capacitate de adaptare
    diplomaţie = ansamblu de manevre la care recurge cineva pentru a-şi atinge scopul

    analiză: din această simplă propoziţie se relevă caracterul celor ca Abbu, adică meschinăria, ipocrizia şi şiretlicul, cu alte cuvine, fă-te frate cu dracu până treci puntea. Adică, după ea, un minoritar trebuie să accepte impunerile majorităţii, să se prefacă că este dintre ei, astfel încât să poată trăi în acea comunitate, uitând de valorile şi principiile sale.
    Este întruchiparea versetului 13. din AlBaqarah "Şi dacă li se spune lor: „Credeţi, aşa cum au crezut oamenii!”, ei zic: „Să credem precum au crezut cei fără de minte?”. De bună seamă ei sunt cei fără de minte, dar nu o ştiu!" (Este un răspuns care face referire la persecuţiile pe care le aveau de suportat musulmanii din partea idolatrilor. Aşadar, ipocriţii îi considerau fără de minte pe musulmanii adevăraţi, pentru că mulţi dintre ei îşi pierduseră statutul social şi bunurile ca urmare a aderării la Islam).

    4. Învăţăm că toleranţa are şi ea o măsură de aplicare, şi că a fi tolerant nu înseamnă a renunţa la propria identitate
    toleranţă = îngăduinţă, indulgenţă
    A se vedea relatarea ei despre batic şi tichie... penibil!!!

    5. Învăţăm de la Abbu că sunt situaţii în viaţă când trebuie să spui NU, adică să rămâi ferm în Credinţă şi loial principiilor islamice.
    Nu înşir toată scenele pline de penibil în care s-a pus madam Abbu, ci subliniez, că dacă exista o cale onorabilă şi demnă de a face faţă unei asemnea situaţii. Cel mai simplu era: o vizită la domiciului persoanei, cu un cadou, cu felicitările şi urările de rigoare, explicat direct persoanei că nu vă pueţi prezenta la ceremonia religioasă pentru că nu împărtăşiţi aceeaşi religie, apoi prezenţa la restaurant unde vă puteţi bucura de o seară petrecută împreună.

    6. Învăţăm de la Abbu că educaţia superficială a copiilor noştri în ceea ce priveşte Islamul îi expune pericolului de deveni necredincioşi.
    "Cobori scarile cu copilul de mana si la vecina de jos usa deschisa,casa plina de musafiri,copilul vede bradul frumos...
    Ce faci? treci uitandu-te in alta parte,astupi ochii copilului ? "
    Copilul nostru, dacă va fi învăţat temeinic, de mic, ce înseamnă Islam şi ce înseamnă rătăcirile creştinilor nu va dori niciodată un "brad frumos" şi că aşa cum primesc creştinii musafiri de Crăciun, tot aşa primesc şi musulmanii de Ramadan.

    7. Învăţăm de la Abbu că autosuficienţa şi aroganţa nu aduc niciun câştig
    "de parca ei ar lua asupra lor pacatele mele sau ale noastre...
    mersi de ajutor...dar pot sa mi le duc si singura... "
    Cea mai sugestivă explicaţie o găsesc în versurile poetului arab Umar Khayyam: "Pe înţelept - prieten ţi-l faci dintr-o povaţă / Nărodul, pentr-un zâmbet, te va urî o viaţă!"
     
     

  4.  
    #12
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Alllah să se îndure de sufletul meu, dar nu mă mai pot abţine!!!!
    Această postare NU este un răspuns pentru Abu, ci este o atenţionare destinată surorilor mele întru Islam despre cum Alllah (swt) lasă pe lume tot soiul de specimene, ca să servească celor care pricep drept exemplu.

    Ce trebuie să învăţăm de la oameni ca Abu???

    1. Învăţăm că ipocrizia este o modalitate prin care omul pierde, în cel mai scurt timp, onoarea, preţuirea şi respectul celorlalţi.
    Iată ce zice Abbu:
    "Cum ar putea o religie sa-si pastreze forma si originalitatea daca nu pastreaza strict traditia si sarbatorile?"
    Analiză: din prima citire se trage concluzia că o religie îşi păstrează forma prin respectarea strictă a tradiţiilor. Evit intenţionat cuântul "sărbători"

    Dacă ar Abbu şi-ar asuma ceea ce a scis şi ar ştii ce însemană "strict", atunci cum vă explicaţi că a acceptat ca : "in ziua respectiva, eu cu un batic ce l-am adus in geanta, Ibrahim cu o tichiuta de hartie ce i-au dat-o la intrare, am intrat la templul coral din Bucuresti."

    Explicaţia e simplă: Ea este asemenea ipocriţilor makkani, care una declaru şi alta practicau. Adică, cum să "piardă" ea respectul vecinului că nu s-au dus nunta lui, mai bine să uite de principiul mai sus enunţat cu atâta pasiune şi să-şi calce în picioare tradiţia ca să "dea bine în faţa lumii."
    Deci: strict sau indulgent??? Răspuns: ipocrit!

    Dacă postarea ei era pe un site de dovedirea a toleranţei (= parşiveniei) era de înţeles, dar ea postează pe un site Islamic, unde tradiţia chiar are mare importanţă în menţinerea unităţii comunităţii.
    De ce o face? Din 4 motive: 1. din prostie, pentru că scrie doar stereotipuri clişee şi lozinci, sau "nu ştiu ce înseamnă, dar îmi place cum sună", 2. din lipsă de originalitate pentru că preia şi plagiază idei, 3. din spirit de contradicţie cu sine însăşi pentru că nu poate să fie constructivă şi 4 din izolare socială: nu ştie să comunice şi se răzvrăteşte din nimica (Gigi-contra).

    2. Învăţăm de la Abbu că simpla înşiruire a unor cuvinte nu dovedeşte erudiţia, ci IGNORANŢA (prostia).
    exemplul 1: spune ea: "Cum ar putea avea o religie unicitate daca se amesteca cu altele?"
    analiză: religia este o instituţie nu o persoană, deci religia nu "se amestecă" cu altele, ci oamenii sunt cei care nu sunt staornici şi fermi în credinţa lor şi amestecă elementele altor religii cu cea pe care, se presupune, că o au ei.
    În plus, uncitate înseamnă proprietatea de a fi unic. Nici o religie NU este unică, din simplul motiv că TOATE, dar ABSOLUT toate religiile, sunt fundamentate pe principiul bun/rău, drept/nedrept, adevărat / fals. Unei religii i se poate atribui doar calificativul de particulariate, şi nu de unicitate. Particularitatea este cea care face deosebirea dintre religii. Argument: mosaicii cred în Dumnezeu, precum şi musulmanii şi creştinii. Toate cele teri religii statuează că Alllah este cel care face regulile şi impune ceea ce este bine sau rău, drept sau nedrept, fals sau adevărat. Ceea ce le deosebeşte sunt particularităţile, adică musulmanii cred în Unul Dumnezeu, iar creştinii îl fac din trei entităţi: Tatăl, fiul, sfantul duh, etc.
    Cred că Abbu a vrut să spună "Cum poate fi păstrată o religie nealterată, dacă oamenii îi aduc inovaţii?"
    Concluzie: Religia nu se amestecă singură, ea însăşi. Religia este un concept, o instituţie, cu excepţia Islamului, care este ceva mai mult: este şi un mod de viaţă. Numai cei care se abat de la Religie (=i Islam) şi o aplică superficial pot crede că "au amestecat" Religia, În fapt, aceia nu sunt decât nişte rătăciţi, dezordonaţi şi superficiali.

    exemplul 2: spune ea "doar ca ceea ce era mult mai simplu acum 1000 de ani,cand comunitatile erau compacte,...cand minoritati religiase sunt inglobate intr-o masa mai mare de alta religie."
    Este o dovadă de incultură crasă să spui că "acum 1000 de ani comunităţile erau compacte". Iată ce se întâmpla prin anii 1000 en. În acele vremuri existau Imperiul Roman de Apus şi Imperiul Bizantin, ambele având religie oficială creştinismul. Imperiul Roman de Apus, spe exemplu, se extinsese şi asupra teritoriilor triburilor germanice şi celtice, care, desigur, nu erau creştine. Acesta îi îngloba şi pe gali, pe sirieni, pe greci. Deci o multitudine de alte credinţe şi tradiţii. Asta ca să vedeţi cât de compacte erau comunităţile acum 1000 de ani! ca să nu mai punem la socoteală, exitenţa triburilor evreieşti, abisiniene, etc, de pe teritoriul Peninsulei Arabice. etc

    3. Învăţăm de la Abbu că este o greşeală să nu îţi asumi deschis propria identitate
    exemplu: spune ea: "Aici intervine maleabilitatea si diplomatia.", probabil cu referire la fraza ei anterioară.
    maleabilitate = capacitate de adaptare
    diplomaţie = ansamblu de manevre la care recurge cineva pentru a-şi atinge scopul

    analiză: din această simplă propoziţie se relevă caracterul celor ca Abbu, adică meschinăria, ipocrizia şi şiretlicul, cu alte cuvine, fă-te frate cu dracu până treci puntea. Adică, după ea, un minoritar trebuie să accepte impunerile majorităţii, să se prefacă că este dintre ei, astfel încât să poată trăi în acea comunitate, uitând de valorile şi principiile sale.
    Este întruchiparea versetului 13. din AlBaqarah "Şi dacă li se spune lor: „Credeţi, aşa cum au crezut oamenii!”, ei zic: „Să credem precum au crezut cei fără de minte?”. De bună seamă ei sunt cei fără de minte, dar nu o ştiu!" (Este un răspuns care face referire la persecuţiile pe care le aveau de suportat musulmanii din partea idolatrilor. Aşadar, ipocriţii îi considerau fără de minte pe musulmanii adevăraţi, pentru că mulţi dintre ei îşi pierduseră statutul social şi bunurile ca urmare a aderării la Islam).

    4. Învăţăm că toleranţa are şi ea o măsură de aplicare, şi că a fi tolerant nu înseamnă a renunţa la propria identitate
    toleranţă = îngăduinţă, indulgenţă
    A se vedea relatarea ei despre batic şi tichie... penibil!!!

    5. Învăţăm de la Abbu că sunt situaţii în viaţă când trebuie să spui NU, adică să rămâi ferm în Credinţă şi loial principiilor islamice.
    Nu înşir toată scenele pline de penibil în care s-a pus madam Abbu, ci subliniez, că dacă exista o cale onorabilă şi demnă de a face faţă unei asemnea situaţii. Cel mai simplu era: o vizită la domiciului persoanei, cu un cadou, cu felicitările şi urările de rigoare, explicat direct persoanei că nu vă pueţi prezenta la ceremonia religioasă pentru că nu împărtăşiţi aceeaşi religie, apoi prezenţa la restaurant unde vă puteţi bucura de o seară petrecută împreună.

    6. Învăţăm de la Abbu că educaţia superficială a copiilor noştri în ceea ce priveşte Islamul îi expune pericolului de deveni necredincioşi.
    "Cobori scarile cu copilul de mana si la vecina de jos usa deschisa,casa plina de musafiri,copilul vede bradul frumos...
    Ce faci? treci uitandu-te in alta parte,astupi ochii copilului ? "
    Copilul nostru, dacă va fi învăţat temeinic, de mic, ce înseamnă Islam şi ce înseamnă rătăcirile creştinilor nu va dori niciodată un "brad frumos" şi că aşa cum primesc creştinii musafiri de Crăciun, tot aşa primesc şi musulmanii de Ramadan.

    7. Învăţăm de la Abbu că autosuficienţa şi aroganţa nu aduc niciun câştig
    "de parca ei ar lua asupra lor pacatele mele sau ale noastre...
    mersi de ajutor...dar pot sa mi le duc si singura... "
    Cea mai sugestivă explicaţie o găsesc în versurile poetului arab Umar Khayyam: "Pe înţelept - prieten ţi-l faci dintr-o povaţă / Nărodul, pentr-un zâmbet, te va urî o viaţă!"

    Mashaa ALLAH.
    Si ma bucur si regret.
    Ma bucur ca, in sfarsit prinr-o analiza riguroasa ai aratat ceea ce am tot bla blaaaaaaaaaaaaaaaaa (nu stiu, are si verb? ca n-am gasit unu` sa-mi placa) de zile intregi, sperand ca cine trebuie sa faca curat, va face.
    Insa astept revenirea, fara sa aud iar si iaaaaaaaaaar ca de cate ori ne lasa singuri ne luam de gat.
    Si, fireste, ma bucur ca ai inteles ca, desi specimenul nu e un dusman, nu e nici vreun lider care ma/ne reprezinta, merita, nu, nu merita, dar trebuie scos de aici; motivele fiind expuse in postarile orecedente, n-are rost sa mai revin.
    Ce regret?
    Ca trebuie sa arat (nu cu degetul) si celor care se incapataneaza sa nu vada sensul exact al acestei dispute in care m-am ambitionat sa raman (inca!) ceea ce este de fapt atat de simplu.
    A si fireste regret ca mi-am pus o haina (limbaj) de bad boy aparut din bronx, insa mi-am insusit o invatatura asimilata mai demult cf careia trebuie sa-l tratezi pe fiecare asa cum este, caci altfel n u te va intelege.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #13
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Da!
    M-am decis să o trimit pe Abbu la locul care i se cuvine.
    Ce m-a determinat?
    Excepţionala postare video (mi-au dat lacrimile ascultând) a doamnei ummraschid şi pe care user Abbu a înţeles-o de joi până mai apoi!!! şi pe care s-a scremut ea, din prepuţul gâdirii ei, să o ridiculizeze cu penibilele ei poveşti!
     
     

  6. Nu mai raspundeti provocarilor. Nu vedeti ca va joaca pe degete?! 
    #14
    Member Arif Raif's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Romania
    Posts
    32
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Adevarata fata a personajului abject Abbu Viorica : http://patriahotilor.blogspot.com/20...ompetenti.html

    Este doar un individ a carui ocupatie este bine definita, determinata si chiar remunerata, in mediul online. Este doar una din "conservele" mediului online. Are scopul de a submina si de a destrama anumite nuclee, de a provoca agitatie in comunitatile online si a starni ura acolo unde comunitatile crestine au ajuns la o oarecare buna intelegere cu comunitatile de musulmani. Deasemenea are ca scop infiltrarea si destramarea din interior a acestor comunitati. Incearca sa studieze mai inainte slabiciunile celor vizati, iar apoi incearca sa se foloseasca de aceste chestiuni. Este doar unul din multii diversionisti israelieni, un biet soldat al mediului online. Insa a fost aruncat in pripa in aceasta lupta si este foarte slab pregatit.
    Nu locuieste in Bucuresti asa cum pretinde. Locuieste in Israel. Probabil ne crede atat de prosti incat nici nu s-a mai sinchisit sa foloseasca servere oglinda si proxy-uri.
    Nu este "casatorita" cu un cetatean egiptean asa cum pretinde pe diferite forumuri.
    Cu siguranta nu este "o crestina" asa cum pretinde prin diferite spatii virtuale, pentru a-si atrage simpatizanti.
    Face parte din grupul "patrupezilor" aflati "in linie dreapta" ......
    Cea mai buna metoda este aceea de a-l ignora complet si a nu-i mai raspunde la provocari + exccluderea din mediile pe care incearca sa le infecteze cu mizerii .


    "(Satan Said) I will come to them from before them and behind them, from their right and from their left, and You will not find most of them as thankful ones (i.e. they will not be dutiful to You)."
    (Allâh) said (to Satan) "Get out from this (Paradise) disgraced and expelled. Whoever of them (mankind) will follow you, then surely I will fill Hell with you all."[Al Qur'an 7:17-18 ]
     
     

  7.  
    #15
    Member Arif Raif's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Romania
    Posts
    32
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
     
     

  8.  
    #16
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    "Nu mai raspundeti provocarilor. Nu vedeti ca va joaca pe degete?!"

    Mă joacă pe degete??!!!
    Nu prea cred.
    Orice naş îşi are naşul!
    Am scris despre ea, dar nu a îndrăznit să replice.
    Şi, sincer, să nu o pună dumnezeul ăla la care se închină ea (dacă o avea!!!) să mai scrie ceva, că nu se va alege decât cu cea mai cruntă ironie!!!
    IQ-ul ei lasă de dorit! Dar rău de tot!!
    Crede că musulmanii sunt proşti??? Foarte bine!! Nicio problemă, nu mă interesează opinia ei nici cât negru sub unghie! Dar să nu vă imaginaţi, domnule Arif Raif, că am să permit unui "neica nimeni" să îmi batjocorească credinţa şi să denigreze Islamul!
    NU! Asta niciodată! Eu nu am intrat în Islam cu truma, eu nu am intrat în Islam din complezenţă, eu nu am intrat în Islam de dragul nimănui, eu nu am moştenit Islamul. Eu l-am căutat vreme de 27 de ani!!! Eu am intrat în Islam din propria convingere, din propriile căutări de Adevăr, din propriul discernământ de a alege între Adevăr şi manipulare!! Eu iubesc Islamul pentru că m-a întregit şi m-a vindecat! Şi nu am să pemit niciunui Iţic şi niciunui Bulă să îmi împroaşte cu noroi tot ceea ce eu am mai sfânt!
    Insha'aAlllah!
     
     

  9.  
    #17
    Incepator umm Aisha's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Kuwait
    Posts
    54
    Thanked
    26
    Rep Power
    87
    As'salamu aleikom wa rahmatullah

    Ma sha Allah surioara, umm Rasheed, foarte frumoase videouri, Allah sa te rasplateasca pentru toata truda ta surioara draga.

    Ceea ce vedem ca se intampla nu este nimic nou, asa este noi am fost avertizati, alhamdulillah, Allah ne-a spus despre aceste vremuri si despre cei necredinciosi:

    "Deci, nu da ascultare celor ce socot minciuna!
    Ei ar dori ca tu sa; fii binevoitor si sa; fie si ei binevoitori.
    Nu da ascultare celui care juruieste întruna si e vrednic de dispret
    Defaimator, care umbla; cu clevetiri,
    Care împiedica; binele, e nelegiuit, pacatos..."


    [Traducerea sensurilor, Surah Al-Qalam, ayah 8-12]

    Sa nu uitam ca Profetul nostru nu a facut nici un fel de compromis cu necredinciosii, aveam ayah in Sfantul Coran si avem Seerah Profetului (salla Allahu alaihi wa sallam).
    Stim foarte bine cu totii intamplarea cand mai marii kuffarilor au incercat sa faca un compromis cu Mohammed (salla Allahu alaihi wa sallam) ca el sa adore macar pentru o zi idolii lor si ei il vor adora pe Allah timp de un an, iar raspunsul lui (salla Allahu alaihi wa sallam) a fost unul ferm "NU!"

    Asadar luati aminte si invatati religia voastra asa cum este ea din Coran si Sunnah, si nu din impresiile personale a unora si altora.

    Allah sa ne fereasca de tot raul si ne tina fermi pe calea cea dreapta. AMIN
    "None of you truly believes until he loves for his brother what he loves for himself." [Prophet Muhammad(sallallahu aleihi wa sallam)]
     
     

  10.  
    #18
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    MashaAllah Yvette!!Ce de ajutor mi-ai fi fost tu pe site`urile unde m-am duelat eu ani de zile(maryam,ce zici?e ca faceam o echipa de pomina cu yvette ??haha,prietenii stiu de ce)Yvette,esti asa pe sufletul meu,apriga ,dragostea pt. Islam te-a facut asa si sincer nu stiu daca am intilnit multe persoane asa.Bineinteles ca toate surorile si fratii nostri iubesc Islamul insa majoritatea sunt mai blinzi,au mai multa rabdare,altii au ales sa nu`si mai piarda timpul cu toti ..."pierde vara" pe internet.Vorba lui Maryam,daca traiam noi pe timpul Profetului SWAS...ce de sabii am fi manuit .(oare?sincer ma intreb oare as fi fost capabila sa fiu dintre cei care au luptat pt.Islam alaturi de Profet SWAS,ca sora maryam asa mi-a zis)
     
     

  11.  
    #19
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Alllah să se îndure de sufletul meu, dar nu mă mai pot abţine!!!!
    Această postare NU este un răspuns pentru Abu, ci este o atenţionare destinată surorilor mele întru Islam despre cum Alllah (swt) lasă pe lume tot soiul de specimene, ca să servească celor care pricep drept exemplu.

    Ce trebuie să învăţăm de la oameni ca Abu???

    "
    de la fiecare se poate invata,caci fiecare din noi avem experienta de viata....

    draga mea, daca am mers sa vizitez o biserica in tara sau cand m-am plimbat prin Europa,sau o sinagoga,nu m-am molipsit de alta religie ci AM VIZITAT.
    asa cum am vizitat si prietenii mei la casatorie fie ca erau evrei sau crestini.
    cu bucurie asi fi intrat si intr-o moschee,dar din pacate acolo vizitatorii mai ales cei nemusumani nu sunt bine veniti.
    Asa ca e o prostie sa se spuna ca daca participi la o ceremonie de alta credinta....imbratisezi credinta....argument de cine are putina credinta in fapt.

    la restul punctelor nu raspund,sunt observatii hilare.
    dar am sa vorbesc de punctul 6 unde spui:" Copilul nostru, dacă va fi învăţat temeinic, de mic, ce înseamnă Islam şi ce înseamnă rătăcirile creştinilor nu vioa dori niciodată un "brad frumos"
    minciuna...
    minciuna draga mea daca crezi ca un copil aflat intr-o minoritate si care stie papagaliceste niste sure se poate confrunta singur cu ispitele a ceea ce vede la majoritatea copiilor.
    minciuna draga mea.minciuna si dovada de mama rea care impingi copilul in fata sa fie erou,in timp ce tu te duci la servici cu Kufar,te duci cu avionul cu ei sau cu metroul,sau stai la cafenea sau la restaurant doua mese de cineva care mananca haram...
    minciuna si prostie,scuza-ma daca crezi ca un copil pana la 15-16 ani se poate infrunta cu spiritul majoritatii,oricate nuieluse i-ai da in modul "cel mai usor"
    caci va face fronda.
    da,trebuie diplomatie...diplomatie,rabdare....si intelegere...
    ma mir ca "insotitoarele" voastre nu va spun asta este a,b,c..-ul
     
     

  12.  
    #20
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Domnule Arif Raif...ma bucur ca gandim la fel.
    Vad ca te dearanjeaza amestecul fratilor musulmani,ai "licentiatilor" la diverse universitati fantoma prin Jordania,dezbinarea si fundamentalizarea musulmanilor romani de catre "surorile musulmane",Taiba si nu mai stiu ce Asociatie culturala care a luat locul lui Taiba in acte (vezi la tribunalul Constanta,cererea de persoana juridica)...
    vad ca ne dor aceleasi lucruri...
    asa ca nu vad de ce nu am colabora..

    http://patriahotilor.blogspot.com/20...amice-din.html

    plus ca ti-am -----strat ca totul se poate falsifica...
    o sa te chem la masa intr-o duminica si am sa-l pun pe sot sa gateasca, sa mananci linistit....
     
     

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •