Notices
 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 40
  1. Craciunul, Revelionul - musulmanii si sarbatorile nemusulmane... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

    ...oare avem voie, ca musulmani, sa participam la sarbatorile nemusulmane?...cum ar trebui sa procedam?...












    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui ummraschid pentru acest subiect

    Arif Raif (12-28-2010), flor6 (12-25-2010), maryam (12-25-2010)

  3.  
    #21
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Iman3 View Post
    O singura obiectie am ca nu ii pot spune neclaritate - in legatura cu felicitarile de sarbatori. Eu primesc o gramada de felicitari "Bairam fericit!" ba chiar unii prieteni apropiati ma intreaba cum e corect "Bairam fericit!" sau "Eid mubarak!".... nu mi se pare corect sa nu ii felicit de sarbatoarea lor mai ales ca sigur nici unul din ei nu sarbatoreste nici un papa Silvestru sau stiu eu ce altceva. De Paste, de multe ori mi se spune Hristos a inviat! Mi-am invatat copiii sa raspunda cu La multi ani si daca li se cere sa precizele ca in conformitate cu religia mea el nu a murit inca si nici nu va invia.... in fine...nu vreau sa lungesc prea mult.

    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...bine ai revenit surioara Iman3 , Allah subhanahu wa ta'ala sa iti usureze si sa-ti rasplateasca tot ce faci pentru familia ta, pentru Islam, pentru noi toti, amin!...surioara draga, eu consider ca este o mare diferenta intre a primi felicitari de Eid de la ei si a transmite noi, la randul nostru, felicitari, de sarbatorile lor: in primul rand, sarbatorile lor sunt shirk, deci cum as putea sa-i felicit pentru asta...in al doilea rand, asa cum a sublininat f frumos surioara yvette, pentru ei, a ne felicita, nu este decat un lucru superficial, pe care ei nu-l considera important, vorba aia "una spun - alta gandesc", lucru care pentru noi musulmanii nu este valabil - noi nu putem fi cu doua fete, nu pot sa le urez sarbatori (shirk) fericite, sperand insa in sinea mea, sa-i vad reintorsi la Islam...in al treilea rand, trebuie sa fim mereu vigilenti in astfel de chestiuni, chiar daca sau mai ales pentru ca ni se par lipsite de importanta, pentru ca tocmai aici, va gasi sheitaan prilej de amestec, sansa sa... vorba unui frate care si-a facut din dawa - o misiune: sheitaan nu o sa vina sa ne bata pe umar, sa ne invite cu el, ci se va strecura deghizat, sub pretexte convingatoare, aparent nevinovate...


    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Eu nu am intrat în Islam cu truma, eu nu am intrat în Islam din complezenta, eu nu am intrat în Islam de dragul nimanui, eu nu am mostenit Islamul. Eu l-am cautat vreme de 27 de ani!!! Eu am intrat în Islam din propria convingere, din propriile cautari de Adevar, din propriul discernamânt de a alege între Adevar si manipulare!! Eu iubesc Islamul pentru ca m-a întregit si m-a vindecat! Si nu am sa pemit niciunui Itic ti niciunui Bula sa îmi împroaste cu noroi tot ceea ce eu am mai sfânt!
    Insha'aAlllah!

    ...mashaAllah, surioara Yvette, Allah subhanahu wa ta'ala sa iti daruiasca Jannah Firdaws, pentru toata stradania ta!...unde ai fost ascunsa, surioara??...Allah subhanahu wa ta'ala sa-ti daruiasca multa sanatate si putere sa implinesti numai bine, pentru tine si pentru noi, pe calea Sa si sa aduni multa rasplata, surioara draga!...barakAllahu fiki, iti multumesc pentru tot!...

    ...dragi surioare, Hannen, si Maryam, si UmmAisha, dragi frati si surori de pretutindeni, ALHAMDULILLAH, Lauda lui Allah Azza Wa Jall, pentru ca ne-a unit in Adevar si ne-a adunat in acest forum!...fie ca Allah Azza Wa Jall sa ne ierte si sa ne ingaduie sa ne regasim, asemenea - si in Jannah!...amin.

    Allah subhanahu wa ta'ala sa va binecuvinteze!...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  4.  
    #22
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    "006:


    Mashaa ALLAH, mashaa ALLAH!
    Cred ca atat timp cat musulmanii se mai revolta, inca nu e timpul pierdut.
    Nu sunt adepta violentei, imi reprosez ca am recurs aici la cea verbala, insa, asa cum am mai spus nu exista o regula generala in discutii, uneori este doar trebuie dupa care nu mai este nimic, pentru astfel de scursuri.
    Nu am niciun dubiu ca acest zid de care se loveste acesta, aici va aduce beneficii vreunuia din cei implicati, insa este obligatia fiecaruia dintre noi sa "indreptam" cu propriile forte, macar ceea ce se poate. Si impiedicarea patrunderii pe acest forum al unor postari diabolice, a unor ipocriti, a unor authubiLLAHI se poate!
    Am spus de fiecare data cand a fost cazul, ca daca musulmanii ar fi trait-vorbit-aratat mai responsabil in tot ceea ceii defineste, poate (Si ALLAH stie cel mai bine!) altii nu ar fi avut atatea nise si atata credibilitatea in a isi expune ideile mizerabile, bazate pe nicio cunoastere.
    Insa, vorba aceea, somnul natiunii naste monstrii.
    Ma intorc mereu la ceea ce ii spuneam lui hannen, de fiecare data, cred, ca inainte de a ii critica pe altii-efect ar trebui sa ne uitam la ceilalti, care trebuie cu adevarat criticati si re...re...re..........-cauza.
    Cum a spus si profetul "Vai o data pentru cel care greseste fara sa stie si vai de sapte ori pentru acela care greseste stiind!"
    Nu ma simt vinovata ca exista expozanti ai unor asemenea mizerii (la nivelul meu de jos, josssssssssssssss, am incercat cat am putut, mai putin, sau mai mult, sa fac atat cat m-a dus capul ca sa-mi prezint religia, urmand un indemn sfant de a transmite chiar si un verset...), insa ma simt responsabila sa nu le las usa deschisa, chiar daca, vedeti bine, intra si pe geam.
    Apropo, cine tinea cheia pe aici???
    Cred ca dnul Arif se inseala cand spune ca acest...joaca pe cineva, aici pe degete.
    Este cat se poate de vizibil ca tot ceea ce scrie este cum am spus din haul in care se zbate.
    Ignoranta nu este in cazul acestuia un antidot adecvat.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #23
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    Acum ca ne-am mai adunat un pic, alhamdulillah, poate facem cumva sa incepem sa citim si lucruri intersante pe aici.
    Va astept cu drag sa ne impartasiti ceea ce stiti, ce gasiti, ce invatati...
    Amiin du`aurilor tale ummraschid.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #24
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    "cu bucurie asi fi intrat si intr-o moschee,dar din pacate acolo vizitatorii mai ales cei nemusumani nu sunt bine veniti."
    ABBU dar acesta idee "haotica" de unde ti-a mai venit?
    ai incercat tu sa intri si ti-au spus nu ai voie!!!
    offfff ce iti mai vine in minte )))))))))
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  7.  
    #25
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    demult,cand am intrat eu pt prima data intr-o mochee mie mi-au dat voie
    uite aici am aratat fotografii si chiar sunt sigura ca aceei oameni nu sunt toti musulmani:
    http://www.rasarit.com/vb/showthread...er!?highlight=
    oare lor cum le-o fi dat voie????????????
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  8.  
    #26
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by flor6 View Post
    demult,cand am intrat eu pt prima data intr-o mochee mie mi-au dat voie
    uite aici am aratat fotografii si chiar sunt sigura ca aceei oameni nu sunt toti musulmani:
    http://www.rasarit.com/vb/showthread...er!?highlight=
    oare lor cum le-o fi dat voie????????????
    User Abbu: "cu bucurie asi fi intrat si intr-o moschee,dar din pacate acolo vizitatorii mai ales cei nemusumani nu sunt bine veniti."
    Tembelism tipic Abbu
    Surori întru Islam, nu confundaţi moscheea cu muzeul, aşa cum face user Abbu! Sunt sigură că ea intră în biserică sau templu doar să se uite, să viziteze, din curiozitate, din mercantilism, din superficialitate.
    Moscheea e casă de rugăciune comună, acolo se intră cu sufletul care îţi poartă corpul către Alllah, împreună cu cei asemenea ţie, iar nu muzeu de vizita spre laudă, reclamă, publicitate şi câştig bănesc!
    Cinste musulmanilor acelora că nu au dat voie unora ca Abbu să le pângărească casa cu curiozităţi de mahala!
     
     

  9.  
    #27
    Member Arif Raif's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Romania
    Posts
    32
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    @Yvette,
    Selamun Alaikom !

    Atata timp cat va provoaca , iar voi va consumati din timpul personal pentru a-i raspunde - fara a folosi cuiva ... eu consider ca "va joaca pe degete" si reuseste ceea ce este pus sa faca(macar intr-o oarecare masura) . Timpul pe care il pierdeti cu o fiinta ABSOLUT NEIMPORTANTA poate fi folosit pentru ceva mult mai util.
    Suleiman abi , probabil isi consuma timpul intr-un mod mult mai productiv si de aceea nici nu avem ce sa ii reprosam. Probabil , atunci cand va vedea, va lua masurile ce se impun.
    Este ultima oara cand acord atentie acestui subiect fara valoare.
    Eu am incercat sa va fiu de ajutor si doar atat.REPET: Aveti in link o mare parte din adevarata identitate a acestui personaj abject : http://patriahotilor.blogspot.com/20...ompetenti.html

    INNA LILLAHI WA INNA ILAYHI RAJI'UN ...
    Wa Alaykum As Salam Wa Rahmatullahi Wa Barakaatuh !


    "(Satan Said) I will come to them from before them and behind them, from their right and from their left, and You will not find most of them as thankful ones (i.e. they will not be dutiful to You)."
    (Allâh) said (to Satan) "Get out from this (Paradise) disgraced and expelled. Whoever of them (mankind) will follow you, then surely I will fill Hell with you all."[Al Qur'an 7:17-18 ]
     
     

  10.  
    #28
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Arif Raif View Post
    @Yvette,
    Selamun Alaikom !

    Atata timp cat va provoaca , iar voi va consumati din timpul personal pentru a-i raspunde - fara a folosi cuiva ... eu consider ca "va joaca pe degete" si reuseste ceea ce este pus sa faca(macar intr-o oarecare masura) . Timpul pe care il pierdeti cu o fiinta ABSOLUT NEIMPORTANTA poate fi folosit pentru ceva mult mai util.
    Suleiman abi , probabil isi consuma timpul intr-un mod mult mai productiv si de aceea nici nu avem ce sa ii reprosam. Probabil , atunci cand va vedea, va lua masurile ce se impun.
    Este ultima oara cand acord atentie acestui subiect fara valoare.
    Eu am incercat sa va fiu de ajutor si doar atat.REPET: Aveti in link o mare parte din adevarata identitate a acestui personaj abject : http://patriahotilor.blogspot.com/20...ompetenti.html

    INNA LILLAHI WA INNA ILAYHI RAJI'UN ...
    Wa Alaykum As Salam Wa Rahmatullahi Wa Barakaatuh !

    Mergand pe un principiu inductiv ar trebui asadar sa stam cuminti in ciubusoarele noastre si sa postam doar cand e eid felicitandu-ne cu drag?
    N-am sa aduc in discutie punctul meu de vedere in privinta unei posibile atitudini a fratelui nostru suleiman, nefiind momentan, aici si ca atare mi se pare nepotrivita ideea.
    Suntem atat de diferiti si ideile care ne bantuie sunt si mai si, tocmai de aceea se cuvine sa ne aplecam cu indulgenta si cu...disponibilitate asupra acelora care provin de la cei apropiati.
    Insa nu-ti impartasesc ideea cu ceva mult mai utitl. Sau nu complet. Ptr mine ar fi desigur mult mai simplu si mai productiv, dar nu traiesc singura in aceasta lume. Cred ca ai observat ca pe acest forum intra SI oameni care au nevoie de sprijin, de confirmari, de raspunsuri sau chiar de un umar pe care sa se sprijine.Fereasca ALLAH sa gaseasca in postarile acestei scursuri ceea ce cauta.
    Ar mai fi si alte argumente...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    #29
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post
    [FONT="Georgia"][SIZE="3"][COLOR="Green"]assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


    ...mashaAllah, surioara Yvette, Allah subhanahu wa ta'ala sa iti daruiasca Jannah Firdaws, pentru toata stradania ta!...unde ai fost ascunsa, surioara??...Allah subhanahu wa ta'ala sa-ti daruiasca multa sanatate si putere sa implinesti numai bine, pentru tine si pentru noi, pe calea Sa si sa aduni multa rasplata, surioara draga!...barakAllahu fiki, iti multumesc pentru tot!...

    Allah subhanahu wa ta'ala sa va binecuvinteze!...


    Mulţumesc pentru urări. Ishaallhah pentru toată lumea!
    Nu m-am ascuns. Doar că imi place să ascult (în acest caz să citesc) şi pe urmă să vorbesc (să scriu).
    Prietenii îmi spun "puma", pentru că tac, ascult, înregistrez şi "atac" acolo unde nu îmi place sau unde cred că e greşit.
    Eu nu sunt adepta surlelor şi trâmbiţelor, nu îmi place să fiu centru atenţiei, nu mă cararcterizează vedetismul.
    Cât despre Firdaws...tare mă tem că e cam târziu pentru mine! Aş fi fericită ca măcar ultimul loc, ultimul colţişor de Paradis să primesc! Însă nici asta nu voi şti până când nu se vor deschide mormintele.....
     
     

  12.  
    #30
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Mulţumesc pentru urări. Ishaallhah pentru toată lumea!
    Nu m-am ascuns. Doar că imi place să ascult (în acest caz să citesc) şi pe urmă să vorbesc (să scriu).
    Prietenii îmi spun "puma", pentru că tac, ascult, înregistrez şi "atac" acolo unde nu îmi place.....
    Inshaa ALLAH sa ai parte de un loc in Jennat!
    Acum imi explic de ce nu ti-a mirosit mai demult si ai stat asa cumintica.
    Implineste-mi o dorinta, ----morfozeaza-te intr-un adevarat vip daca asta inseamna o atitudine asa, in gura mare, uneori, aici, cu astfel de creaturi decenta si ignoranta zau ca nu functioneaza.
    ALLAh sa te/va rasplateasca.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •