Notices
 
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 40 of 40
  1. Craciunul, Revelionul - musulmanii si sarbatorile nemusulmane... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

    ...oare avem voie, ca musulmani, sa participam la sarbatorile nemusulmane?...cum ar trebui sa procedam?...












    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui ummraschid pentru acest subiect

    Arif Raif (12-28-2010), flor6 (12-25-2010), maryam (12-25-2010)

  3.  
    #31
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by Arif Raif View Post
    @Yvette,
    Selamun Alaikom !

    Atata timp cat va provoaca , iar voi va consumati din timpul personal pentru a-i raspunde - fara a folosi cuiva ... eu consider ca "va joaca pe degete" si reuseste ceea ce este pus sa faca(macar intr-o oarecare masura) . Timpul pe care il pierdeti cu o fiinta ABSOLUT NEIMPORTANTA poate fi folosit pentru ceva mult mai util.
    Suleiman abi , probabil isi consuma timpul intr-un mod mult mai productiv si de aceea nici nu avem ce sa ii reprosam. Probabil , atunci cand va vedea, va lua masurile ce se impun.
    Este ultima oara cand acord atentie acestui subiect fara valoare.
    Eu am incercat sa va fiu de ajutor si doar atat.REPET: Aveti in link o mare parte din adevarata identitate a acestui personaj abject : http://patriahotilor.blogspot.com/20...ompetenti.html

    INNA LILLAHI WA INNA ILAYHI RAJI'UN ...
    Wa Alaykum As Salam Wa Rahmatullahi Wa Barakaatuh !
    Domnule Raif, vă respect punctul de vedere.
    Sunt perfect de acord că user Abbu este o fiinţă absolut neimportantă...însă nu sunt de acord că îmi pierd timpul.
    Eu nu îmi pierd timpul cu user Abbu, eu mă RELAXEZ!!! Adică, user Abbu este atât de incultă şi atât de slab pregătită în orice domeniu, încât orice ar spune o transformă într-o "pradă" extrem de uşoară pentru mine. Pentru mine Abbu ţine locul unui PC game.
    Cu alte cuvinte, în loc să joc ZUMA sau SOLITAIRE, joc ABBU, numai că...na!... a tăcut...şi nu mai pot să trec la NEXT LEVEL!!!
     
     

  4.  
    #32
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Daca tace,las-o asa,e mai bine.Sa nu provocam noi acum alte discutii.si eu sunt de acord cu ceea ce spune domnul Raif.
     
     

  5.  
    #33
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Daca tace,las-o asa,e mai bine.Sa nu provocam noi acum alte discutii.si eu sunt de acord cu ceea ce spune domnul Raif.
    Ba eu o provoc!
    De-abia aştept NEXT LEVEL!!!
    M-aş simţi ultimul om dacă ajung să îmi cenzurez cuvintele de teama unui PROST!
    Asta ca să înveţe cine e "Stăpânul Inelelor"!!!
    Şi am s-o aghezmuiesc până "la loc comanda"!
    Ori are ciocu mic, face joc de gleznă şi se lasă de făcut figuri la antrenor ori dispare de aici şi varsă dejecţiile în altă parte!
     
     

  6.  
    #34
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Dragi surori...vreau sa va cer un sfat....
    acum,bine sau rau...pomul este facut in casa.
    dar sunt si aspecte la care nu m-am gandit si
    de aceea cred ca voi atat de cultivate,atat de pline de patos creator si credinta
    ma puteti ajuta.
    O sa vina vremea desfacutului pomului...
    unde sa il arunc?
    in primul rand nu pot sa il cobor pe scari ca mirosul lui ar deranja eventualii musulmani care vin la cabinet...in special aia cu cereri de donatii...
    sa il arunc de la fereastra? este -sigur- o solutie.Dar apoi ?
    daca se atinge copilul lui Ahmed de el....copil curios are ahmed...needucat islamic.
    la ghena nu pot sa-l duc..daca locuieste vre-o familie de musulmani in bloc si il vede...nu vreau sa ii tai de pe lista raiului...
    sa il leg cu sfoara in aer ?
    nu e bine nici asa, ca porumbeii pot sta pe pomul pagan de craciun apoi sa mearga pe balconul lui Aisha si saraca,asa de tanara sa aiba pacatul in casa....
    cred ca am sa-l ard...dar fumul....fumul....daca are elemente de alcool in urma arderii si inhaleaza Irahim -doamne (aici fiecare citeste cum vrea) fereste....!!
    Aaaa stiu ,sap o groapa si il ingrop...
    nu e bine...nu e bine.....apa de la zapada....spala pomul....apa curge....ajunge in final la robinet....Maryam bea...si pacatuieste....
    fetelor am o problema....
    mai grea dect oja de ma maini in timpul rugaciunii....

    n-am decat o singura solutie...sa trec la islam si sa zic ca n-am stiut..ca allah e iertator si data viitoare am sa iau unul de plastic sa nu stie nimeni...o sa-l impodobesc in sifonier si tot acolo o sa stea...in fond ce ne trebuie haine...goi am venit...goi ne ducem...

    orice alt sfat e binevenit....
    astept provincia si strainatatea...
     
     

  7.  
    #35
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Numai prostii scrise si timp pierdut...

    ========== ==========
     
     

  8.  
    #36
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Numai prostii scrise si timp pierdut...

    ========== ==========
    Asa e, ia sa vedem, hai sa facem o incercare sa nu-i mai raspunda nimeni la cretinitatile pe care le scoate...Cine semneaza?
    Eu inca va astept cu subiecte interesante.
    Dar yvette are dreptate, uneori este chiar relaxant sa vezi atata prostie, vorba aceea, decat sa planga mama, mai bine sa planga...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #37
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Da, Yumna
    Slab comentariu ...nici măcar la asta nu se pricepe!!
    M-a "văduvit" până şi de NEXT LEVEL!
     
     

  10.  
    #38
    Incepator
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    83
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    de la fiecare se poate invata,caci fiecare din noi avem experienta de viata....


    cu bucurie asi fi intrat si intr-o moschee,dar din pacate acolo vizitatorii mai ales cei nemusumani nu sunt bine veniti.

    Nu fi dintre acei crestini sau iudei ipocriti ! In orice moschee ,cel putin din Romania si mai ales in Constanta ,orice om este bine primit .

    Daca esti iudeu ori crestin fi dintre aceia drepti

    Si daca esti muslim ori muslima fi cu frica de Allah .
    Spune numai adevarul ,si daca nu-l sti abtinete .
    Daca vrei sa inveti despre Islam ,intreaba nu ca sa te certi ci ca sa inveti ,si daca ai nelamuriri, mai intreaba o data .

    :'' Nu toti iudeii si crestinii sunt necredinciosi ,printre ei sunt si oameni dreptcredinciosi ''

    Fi dintre aceia drepti

    Asculta-mi sfatul si o sa-ti prinda bine cel putin in viata asta . Si vei vedea cum o sa ai prieteni fie musulmani ,iudei ,crestini ,sau de oricare alta religie, sau de oricare natie .

    Te voi urmari sa vad cei ai inteles si ce ai invatat din ce ti-am spus
     
     

  11.  
    #39
    Incepator
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    83
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Cunostintele mele de religie iudaica cand nu gasesc o sinagoga pentru a se ruga ,apeleaza la moscheile musulmane unde asi fac rugaciunea fara ca sa le interzica vreun rabin sau imam .Dar nu le este permis ca ei sa intre intr-o Biserica pentru a se ruga .
     
     

  12.  
    #40
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Olgun nu stiu cui incerci sa-i raspunzi ? Abbu a fost banata definitiv si nimeni nu deplinge acest fapt .Tu incerci sa ne readuci in atentie prostiile postate de ea? Lasa-le acolo in arhiva acoperite de praful uitarii.Abia ne-a trecut greata dupa acesta experinta .
    Subiectul acesta este adus in atentie in fiecare iarna asa ca, acum fiind vara, lasa-l acolo sa il discutam la timpul lui.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •