Notices
 
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 40
  1. Craciunul, Revelionul - musulmanii si sarbatorile nemusulmane... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

    ...oare avem voie, ca musulmani, sa participam la sarbatorile nemusulmane?...cum ar trebui sa procedam?...












    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui ummraschid pentru acest subiect

    Arif Raif (12-28-2010), flor6 (12-25-2010), maryam (12-25-2010)

  3.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    ALLAH sa te rasplateasca in dunia si ahirah, ca mare bine raspandesti in jur.
    Inshaa ALLAH sa ne bucuram de postarile tale, in forta, liniste si mai ales in pace, cugetand si invatand.
    Te imbratisez cu drag.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Cum ar putea o religie sa-si pastreze forma si originalitatea daca nu pastreaza strict traditia si sarbatorile?
    Cum ar putea avea o religie unicitate daca se amesteca cu altele?
    Este absolut normal ca islamul sa-si sarbatoreasca sarbatorile lui,crestinii pe ale lor, evreii pe ale lor.

    Doar ca....

    Doar ca ceea ce era mult mai simplu acum 1000 de ani,cand comunitatile erau compacte,devine foarte complicat astazi, cand minoritati religiase sunt inglobate intr-o masa mai mare de alta religie.
    Aici intervine maleabilitatea si diplomatia.

    Cobori scarile cu copilul de mana si la vecina de jos usa deschisa,casa plina de musafiri,copilul vede bradul frumos...
    Ce faci? treci uitandu-te in alta parte,astupi ochii copilului ? -sau le strigi : "-Sarbatori fericite, vecine !" ?
    Ca apoi sa-i explici copilului ,functie de varsta, care este diferenta...
    Si daca ai spus sarbatori fericite, se cheama ca ii serbezi serbarea ?
    ca deja faci parte dintre crestini ?????
    ====
    sa va spun ceva real.
    acum doi ani,tehnicianul dentar -evreu- care lucreaza la noi, s-a insurat.
    Cum naiba a facut, a gasit in Romania o evreica.
    Cum era normal,ne-a invitat la nunta .
    religioasa si la local.
    Am stat acasa,am stat si am tot vorbit,am sucit-o pe toate partile,am hotarat ca nu e nici politicos,nici frumos sa nu mergem.
    Dar cum ?
    eu nu stiam ce trebuie sa fac,sotul meu nici atat....
    Telefon la niste prieteni si am aflat cum e ceremonia.
    si iata cum in ziua respectiva,eu cu un batic ce l-am adus in geanta, Ibrahim cu o tichiuta de hartie ce i-au dat-o la intrare,am intrat la templul coral din Bucuresti.
    Partea neplacuta a fost ca pe mine au vrut sa ma trimita pe scari in sus la balcon,m-am gandit ca sotul ramane singur intr-o situtie nu prea simpatica,asa ca am mai stat 10 minute,ne-am scuzat frumos si am plecat.
    Ne-am revazut cu tanara pereche si cu alti prieteni la restaurant apoi,am ras si am glumit pe seama tichiei,a despartirii sexelor si a faptului ca am plecat..
    nu consider ca vre-unul din noi am trecut la iudaism daca am participat la o cununie religioasa...sau la o inmormantare,sau la un botez.
    insa totdeauan se gasesc asa zisii mesageri ai religiilor care fara sa-i investeasca nimeni de sus cu vre-o putere, se erijeaza in purtatorii de cuvant ai lui Dumnezeu,sau Allah.
    Tinand cu tot dinadinsul sa ne tina in tensiune,frica,grija sa nu pacatuim,de parca ei ar lua asupra lor pacatele mele sau ale noastre...
    mersi de ajutor...dar pot sa mi le duc si singura...
     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Cum ar putea o religie sa-si pastreze forma si originalitatea daca nu pastreaza strict traditia si sarbatorile?
    Cum ar putea avea o religie unicitate daca se amesteca cu altele?
    Este absolut normal ca islamul sa-si sarbatoreasca sarbatorile lui,crestinii pe ale lor, evreii pe ale lor.

    Doar ca....

    Doar ca ceea ce era mult mai simplu acum 1000 de ani,cand comunitatile erau compacte,devine foarte complicat astazi, cand minoritati religiase sunt inglobate intr-o masa mai mare de alta religie.
    Aici intervine maleabilitatea si diplomatia.

    Cobori scarile cu copilul de mana si la vecina de jos usa deschisa,casa plina de musafiri,copilul vede bradul frumos...
    Ce faci? treci uitandu-te in alta parte,astupi ochii copilului ? -sau le strigi : "-Sarbatori fericite, vecine !" ?
    Ca apoi sa-i explici copilului ,functie de varsta, care este diferenta...
    Si daca ai spus sarbatori fericite, se cheama ca ii serbezi serbarea ?
    ca deja faci parte dintre crestini ?????
    ====
    sa va spun ceva real.
    acum doi ani,tehnicianul dentar -evreu- care lucreaza la noi, s-a insurat.
    Cum naiba a facut, a gasit in Romania o evreica.
    Cum era normal,ne-a invitat la nunta .
    religioasa si la local.
    Am stat acasa,am stat si am tot vorbit,am sucit-o pe toate partile,am hotarat ca nu e nici politicos,nici frumos sa nu mergem.
    Dar cum ?
    eu nu stiam ce trebuie sa fac,sotul meu nici atat....
    Telefon la niste prieteni si am aflat cum e ceremonia.
    si iata cum in ziua respectiva,eu cu un batic ce l-am adus in geanta, Ibrahim cu o tichiuta de hartie ce i-au dat-o la intrare,am intrat la templul coral din Bucuresti.
    Partea neplacuta a fost ca pe mine au vrut sa ma trimita pe scari in sus la balcon,m-am gandit ca sotul ramane singur intr-o situtie nu prea simpatica,asa ca am mai stat 10 minute,ne-am scuzat frumos si am plecat.
    Ne-am revazut cu tanara pereche si cu alti prieteni la restaurant apoi,am ras si am glumit pe seama tichiei,a despartirii sexelor si a faptului ca am plecat..
    nu consider ca vre-unul din noi am trecut la iudaism daca am participat la o cununie religioasa...sau la o inmormantare,sau la un botez.
    insa totdeauan se gasesc asa zisii mesageri ai religiilor care fara sa-i investeasca nimeni de sus cu vre-o putere, se erijeaza in purtatorii de cuvant ai lui Dumnezeu,sau Allah.
    Tinand cu tot dinadinsul sa ne tina in tensiune,frica,grija sa nu pacatuim,de parca ei ar lua asupra lor pacatele mele sau ale noastre...
    mersi de ajutor...dar pot sa mi le duc si singura...


    UN ALT MESAJ CARE DE FAPT NU TRANSMITE NIMIC IN AFARA DE INCERCARILE LA CARE S-A REFERIT MASHAA ALLAH, EXEMPLAR YVETTE.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    ...si oare sunt la fel cei care stiu cu aceia care nu stiu? Sau cel viu este la fel cu cel mort?
    Si daca cineva ezita sa inteleaga sensul acestei intrebari, sa-si rezerve o clipa de cugetare privind aceasta minunata postare si cea de mai sus scrisa, fara sens, logica si stiinta.

    Profetul Muhammed (salleAllahu aleihi ue sellem) a spus: "Cine se aseamana cu o natiune face parte din ea."
    De asemenea Profetul (salleAllahu aleihi ue sellem) ne-a prevestit inca de acum 14 secole ca va veni vremea cand musulmanii vor urma si vor imita alte natiuni in asa masura incat, daca acestea vor face un pas il vor face si musulmanii, iar daca vor intra pana si intr-o gaura de coropisnita vor intra si ei. Auzind aceste cuvinte, companionii l-au intrebat mirati pe Profet, daca cei pe care ii vor urma musulmanii sunt evreii si crestinii. Profetul (salleAllahu aleihi ue sellem) le-a raspuns: "Cine altcineva poate sa fie in afara de ei?"
    In aceasta relatare Profetul (salleAllahu aleihi ue sellem) ne prevesteste ca va veni vremea cand musulmanii se vor indeparta de propria credinta si vor urma alte credinte din cauza ignorantei sau a nepasarii.
    Spusele Profetului a starnit mirarea companionilor, pentru ca ei aveau o credinta statornica si li se parea imposibil ca musulmanii sa ajunga sa urmeze vreodata conceptiile altei religii in timp ce ei detin adevarata religie a lui Allah Preainaltul.



    Nu este de mirare ca musulmanii de astazi au ajuns sa-i imite pe occidentali in comportament ci este de mirare ca urmeaza pana si conceptiile lor religioase. Nu ne mai mira daca parintii musulmani ii vorbesc copilului de Mos Craciun, ii impodobesc bradul si se bucura de aceasta sarbatoare crestina!



    Fara indoiala, ca religia islamica care are menirea sa-l indrume pe om spre calea cea dreapta si care a fost trimisa pentru a fi aplicata in aceasta viata este un sistem divin. Acest sistem cuprinde toate aspectele vietii atat cele materiale cat si cele spirituale.

    Acesta este un sistem al dreptatii pe care nu-l va atinge nici un alt sistem. Are ca obiectiv formarea unei societati, in care oamenii sa traiasca sub stindardul iubirii, respectului, fratiei si umanitatii. Islamul il indeparteaza pe om de conceptiile gresite si nefolositoare si il indruma spre cele puternice si adevarate.
    In nici una din cele doua surse ale Islamului, Quranul si traditia Profetului, nu este mentionat sarbatorirea acestor zile!
    S-a relatat ca Enes ibn Malik (Allah sa fie multumit de el!) a spus: ���Trimisul lui Allah (salleAllahu aleihi ue sellem!) cand a venit [in Medine] locuitorii ei aveau doua zile in care se relaxau si dansau. El a intrebat: Ei au raspuns: . Trimisul lui Allah (salleAllahu aleihi ue sellem) a spus: .
    Aceasta relatare a trimisului lui Allah subliniaza faptul ca musulmanii au sarbatorile lor proprii care le sunt de ajuns si ca nu trebuie sa le sarbatoreasca pe cele ale altor natiuni.

    Cu ce ocazie se sarbatoreste ziua de Craciun si de Revelion?
    Craciunul este ziua de nastere a lui Isus (pacea lui Allah fie asupra lui!) in viziunea majoritatii crestinilor, iar Revelionul semnifica ultima zi din calendarul gregorian. Cu toate acestea, unii care afirma ca sunt musulmani sarbatoresc si ei aceste zile care nu apartin religiei lor.

    Fara indoiala ca natiunea care isi abandoneaza propria religie si valorile caracteristice ei si apeleaza la obiceiurile si traditiile altui neam inseamna ca s-a prabusit din punct de vedere spiritual, s-a injosit din punct de vedere istoric, si-a pierdut identitatea, acomodandu-se cu sentimentul umilintei.
    De aceea musulmanul nu trebuie sa ajunga sa sarbatoreasca zilele de sarbatoare ale altora. Este rusinos ca musulmanul sa paraseasca poruncile lui Allah Preainaltul si comportamentul moral al acestei religii si sa urmeze obiceiuri din alte religii, ciocnind paharele pline de bautura si imbratisand sotiile altora. Am ajuns la acel stadiu, incat ne impodobim casele mai mult decat adevaratii crestini ca si cum aceasta sarbatoare ar fi din religia noastra.

    Sarbatorirea acestor zile este rezultatul unei credinte slabe si a ignorantei. Musulmanul daca va da importanta unor lucruri care nu apartin Islamului va ajunge sa-si neglijeze propriile crezuri. Foarte multi musulmani nu-si cunosc propriul calendar, nu stiu cand este prima zi a anului conform calendarului islamic, insa cand e vorba de revelion se pregatesc cu multe saptamani inainte sa-l petreaca.
    Sarbatorirea acestei zile este o lovitura data actelor de adorare ale musulmanului. Daca musulmanul ajunge sa bea si sa faca lucruri interzise de Allah Preainaltul in aceasta zi, fara indoiala, ca Allah Preainaltul nu va fi multumit de el si se va indeparta astfel de la adorarea lui. Sarbatorirea acestei zile este de asemenea o lovitura pentru comportamentul islamic, obiceiurile si traditiile musulmanilor fiind o pierdere de timp, de efort si de bani.
    Sarbatorirea acestei zile este o ocazie de destrabalare, o zi dedicata alcoolului si savarsirii tuturor poftelor sufletului.

    Este ironic faptul ca Revelionul marcheaza o crestere a consumului de alcool in timp ce foarte multi oameni se grabesc sa faca o lista cu "hotararile noului an"�. Desigur ca ironia acestui fapt o vedem cel mai bine noi, in calitate de musulmani. O persoana n-ar trebui sa inceapa un nou an la o petrecere mixta cu barbati si femei la un loc, consumand alcool in exces. E chiar ridicol ca dupa aceea se intoarce acasa si isi face un plan despre cum ar putea deveni o persoana mai buna anul urmator. Si totusi, aceasta ironie o intalnim in cazul multor oameni chiar si musulmani.
    In calitate de musulmani, trebuie sa incercam sa evitam bauturile alcoolice si sa-i incurajam si pe ceilalti musulmani sa faca acelasi lucru. De asemenea, trebuie sa fim in stare sa-i ajutam pe fratii nostri musulmani care beau, sa recunoasc[ simptomele alcoolismului sau a urmarilor negative ale consumului de alcool (chiar si un pahar iti poate dauna), dar este necesar ca acest ajutor sa-l acordam fara cuvinte urate, blesteme sau ridiculizare.

    Musulmanii spre deosebire de altii apartin unei religii in carele sunt oprite unele lucruri si nu li se permite sa incalce legile lui Allah Preainaltul in nici una din zilele anului.
    Iar daca ar fi sa sarbatorim sfarsitul anului musulman asta nu inseamna sa satisfacem toate poftele sufletului pacatuind astfel in fata Creatorului.
    Trecerea unui nou an din viata musulmanului trebuie sa-l determine sa mediteze la caracteristica trecatoarea a vietii, la faptul ca, intr-o buna zi, inima lui se va opri si va trebui sa dea socoteala Celui care l-a creat.
    Ultima zi din an trebuie sa fie petrecuta prin adorarea Celui care ne-a dat viata si multumindu-I pentru toate binecuvantarile pe care ni le-a oferit.
    De asemenea, aceasta trebuie sa fie o zi a meditarii in care musulmanul sa-si treaca in revista faptele implinite pe parcursul intregului an si sa incerce sa fie mai bun in anul urmator.

    A nu sarbatori aceasta zi nu inseamna intoleranta fata de crestini, dimpotriva Islamul il invata pe musulman sa le ureze sarbatori fericite crestinilor (fara a folosi expresii sau cuvinte care vin in contradictie cu pricipiile Islamului) si sa respecte credinta, traditiile si obiceiurile lor. Insa toleranta nu inseamna sa-ti pierzi identitatea, propriiile valori si religia prin asemanandu-te cu alta natiune pentru ca musulmanii si crestinii au religii diferite.
    Allah Preainaltul a spus in Sfantul Quran: "O, Muhammed spune: (surat Al-Keafirun)
    Intr-un alt verset Allah Preainaltul ne porunceste sa ne comportam frumos si sa fim drepti cu cei de alte religii atata timp cat ei nu ne-au facut rau muslumanilor si religiei lor.
    "Allah nu va opreste sa faceti bine acelora care nu au luptat impotriva voastra, din pricina religiei, si nu v-au alungat din caminele voastre, (ba din contra) sa fiti foarte buni si drepti, caci Allah ii iubeste pe cei drepti!"(Al-Mumtehine:9)
    Si cum sa nu ne indrume Allah sa ne comportam frumos cu conationalii nostri crestini atat timp cat El Preainaltul ne-a permis sa ne casatorim cu femeile lor si ne-a permis sa mancam din bucatele lor ?
    De ce sa facem ceva care stim ca-L supara pe Allah Preainaltul? Oare la cati dintre noi le mai pasa ca anumite fapte l-ar putea supara pe Allah Preainaltul? Fara indoiala ca va veni ziua in care fiecare om va sta in fata Creatorului, Stapanului Lumilor, si va da socoteala! In acea zi fiecare va primi atat cat a infaptuit, nici mai mult nici mai putin!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    Din pacate, multi musulmani din Romania nu-si mai traiesc viata conform invataturilor religiei lor. Aceasta ignoranta si neglijenta o putem observa atat in viata cotidiana cat si in evenimentele importante de viata. Astfel de evenimente importante pentru fiecare musulman, cum ar fi casatoria, ar fi trebuit sa se desfasoare conform invataturilor religiei noastre, Islamul. Insa realitatea este dureroasa! Musulmanii din Romania isi sarbatoresc nunta pacatuind in fata lui Allah Preainaltul prin consumul de bauturi alcoolice, dansuri mixte (intre barbati si femei), etc. Oare acestia nu stiu ca Allah nu binecuvanteaza o casatorie intemeiata pe nesupunere si desfrau? Dar care musulman se mai gandeste sa obtina prin faptele sale binecuvantarea si multumirea lui Allah!
    Poate ca ignoranta ii va face pe unii musulmani sa spuna ca acest articol are idei fundamentaliste si ca musulmanii din Romania sunt musulmani moderati. Acestia se inseala amarnic! In Islam nu exista musulman fundamentalist sau moderat ci exista doar musulman. Musulmanul este cel care urmeaza oranduiala lui Allah Preainaltul. Fara indoiala ca este unul dintre cele mai mari pacate sa-l numesti pe un frate de-al tau fundamentalist sau extremist. Oare de cand implinirea obligatiilor Islamului inseamna ca esti fundamentalism sau extremism !?
    Foarte multi musulmani din Romania sarbatoresc aceste zile din ignoranta pentru ca nu au suficiente cunostinte despre religia lor. De aceea am simtit ca avem indatorirea de a scrie acest articol pentru a arata situatia in care se afla putinii musulmani din aceste tinuturi. Cei care cunosc Islamul sunt obligati sa le vorbeasca celorlalti despre religie. Daca cei invatati nu le va vorbi musulmanilor despre valorile religiei lor vom constata ca urmasii nostri nu-si mai cunosc nici limba, nici istoria, nici traditiile si nici religia...


    Cherim Enghin

    islamulazi.ro


    ALLAH sa fie multumit de fratele nostru Cherim si de fratele Abdu Rahman, mashaa ALLAH, care ne-a bucurat postand-o in grup.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #7
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    mesajul postarioi mele se afla in primele 4 randuri.
    Ceea ce ai reprodus tu (Kerim: http://islamulazi.ro/forum/index.php...opic=6155&st=0 ; si Mehmet http://www.islamulazi.ro/index.php/c...aciunului.html )
    ambele pe site-ul fundatiei taiba a fratilor musulmani in Romania,adevarat are finalul schimbat,dar spune foarte corect:

    Sarbatorirea acestor zile (ale altei religii,nota mea) este rezultatul unei credinte slabe si a ignorantei. Musulmanul daca va da importanta unor lucruri care nu apartin Islamului va ajunge sa-si neglijeze propriile crezuri. Foarte multi musulmani nu-si cunosc propriul calendar, nu stiu cand este prima zi a anului conform calendarului islamic, insa cand e vorba de revelion se pregatesc cu multe saptamani inainte sa-l petreaca.


    am spus deja ca sunt perfect de acord ca fiecare religie sa-si pastreze traditiile si sarbatorile.si -intr-adevar nu este indicat sa participe la alte sarbatori decat daca este suficient de tare sa nu fie influentat
    daca la acest articol inlocuim "musulman" cu "crestin " sau "mozaic" ajungem la acelasi lucru.
     
     

  9.  
    #8
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    Salamu alaikum, dupa muuuulta vreme. Gratie surorii Maryam am primit si eu pe mail link-ul spre acest subiect. Eu raman la credinta mea intima ca marile provocari de zi cu zi sunt altele mai marunte - cel putin ale mele, nu vorbesc in numele nimanui - cred ca de multe ori trebuie sa ne rezolvam alte probleme eu una ma confrunt cu provocarea de a-mi tine copiii echilibrati, impacati cu ei intr-o societate atat de diferita... in sfarsit cred ca nu vorbesc despre nimic nou. Am vizionat cele 3 clipuri si sunt de acord in mare parte, poate si pentru faptul ca parintii mei nu mi-au ingreunat niciodata lucrurile si al hamdulillah pentru asta ba chiar au fost de acord cu mine in multe privinte. O singura obiectie am ca nu ii pot spune neclaritate - in legatura cu felicitarile de sarbatori. Eu primesc o gramada de felicitari "Bairam fericit!" ba chiar unii prieteni apropiati ma intreaba cum e corect "Bairam fericit!" sau "Eid mubarak!".... nu mi se pare corect sa nu ii felicit de sarbatoarea lor mai ales ca sigur nici unul din ei nu sarbatoreste nici un papa Silvestru sau stiu eu ce altceva. De Paste, de multe ori mi se spune Hristos a inviat! Mi-am invatat copiii sa raspunda cu La multi ani si daca li se cere sa precizele ca in conformitate cu religia mea el nu a murit inca si nici nu va invia.... in fine...nu vreau sa lungesc prea mult.
     
     

  10.  
    #9
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    #10
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    original din Bethelehem,,,,fara fasoane si fara aere de mironosite prefacute...

    CUI II ESTE FRICA DE SANTA CLAUS....?????????














     
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •