Notices
 
Results 1 to 7 of 7
  1. Polemica sau dezbaterea în Islam 
    #1
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Bismi_Alllah AlRrahmani AlRrahimi

    Pentru a anihila unele acuzaţii nefondate la adresa Islamului în ceea ce priveşte duritatea şi stricteţea lui, am să postez cum este privită polemica în Islam.
    Postarea mea se adresează musulmanilor care sunt provocaţi la polemică de către creştini sau evrei, pe tema Islamului. Aceia dintre evrei sau creştini care se ocupă cu astfel de îndeletniciri, provoacă polemici din necunoaşterea parţială sau toatală a Islamului, cunoştinţele lor despre Islam reducându-se numai la ceea ce au auzit de la cunoscuţi, din mass-media, incluzând aici şi internetul cu blogurile lui sărace în informaţii, dar abundând de frustrări şi păreri personale.
    Aceşti soi de oameni, pe care mulţi îi numesc diversionişti, nu sunt bine pregătiţi în nici un domeniu, nici măcar în ceea ce priveşte propria lor credinţă. Ei cred, în mod greşit, că aceia care nu sunt de acord cu ideile lor trebuie boicotaţi, atacaţi, ironizaţi, batjocoriţi sau chiar ucişi. Din aceste motive ei defăimează Islamul.
    Veţi recunoaşte acest gen de oameni după slaba lor educaţie şi cultură, susţinută de o aroganţă nejustificată de deţinători ai adevărului suprem, împănată cu o vehemenţă verbală dusă pâna la batjocorire şi jignire.
    Ţinând cont că Jihadul şi apărarea Islamului prin comunicare scrisă sau vorbită este o îndatorire pentru fiecare, că Alllah Preaînaltul şi Milostivul este Cel care le aduce victoria celor devotaţi Lui, mă determină să fac cât de cât lumină în acest subiect, cu voia şi ajutorul lui Alllah şi să vă comunic modul islamic de a-i trata pe non-musulmani în ceea ce priveşte polemica.

    Quraânul acceptă polemica sau discuţia în contradictoriu îi impune regulile şi îi explică roadele.

    In nicio altă scriptură nu este permisă polemica pe teme religioase, cu atât mai puţin să prevadă reguli ale desfăşurării ei, aşa cum le prevede Quraânul.
    In Quraân, este permisă polemica cu privire la credinţă, la orice nivel, îngerii îl chestionează pe Alllah (swt) cu privire la khalifatul omului pe pământ - AlBaqrah, 30-33; în Ziua Judecăţii oamenii îşi pot susţine punctul de vedere- AlAn'am 22-24; Profetul Ibrahim discută în contradictoriu cu tatăl lui -Maryam 41-48, cu poporul şi conducătorul lui - AlAnbiya 51-57; între oameni - AlKahf 32-42.
    Asemenea predecesorilor lui, Profetul Muhammad(saws) discută în contradictoriu cu necredincioşii. Ase vedea AlA'raf, AlTtur, Yunus 15-18, AlRrum 1-3, AlImran 33-65 şi 93-95.
    Chiar şi exegeţii Islamului polemizau cu oponenţii, spre exemplu Ibn Qudamah sau Ibn Abbas.

    Reguli cu privire la polemică prevăzute de Quraân

    1. Respingerea ideilor preconcepute sau a prejudecăţilor - AlBaqarah 170-171, AlMa'idah 104
    2. Respingerea prin argumente valide, reale şi corecte a acuzelor şi criticilor oponenţilor chiar dacă ei susţin minciuni sau informaţii eronate. Saba' 43-49
    3. Aplicarea principilului veridicităţii şi corectitudinii pentru a scoate la lumină adevărul - Saba' 43-49
    4. Aplicarea principiului toleranţei, adică se va ţine cont de posibilitatea ca ambele părţi implicate în polemică să se afle în eroare sau ambele părţi să aibă dreptate. Saba' 24
    5. Acceptarea dubiului. Incertitudinea sau suspiciunea asupra problemei dezbătute nu este un lucru nociv, deoarece ea stă la baza cercetării în vederea aflării adevărului. Yunus 94
    6. Argumente aduse trebuie să se bazeze pe dovezi. - AlMu'minunm 117 şi AlNnaml 64
    7. Buna cunoaştere a temei pusă în dezbatere sau adusă în polemică. AlImran 65-67

    Etica polemicii în Islam

    1. Argumentele trebuie aduse numai cu privire la tema dezbătută, fără referinţe la persoană sau viaţa acesteia.AlNahl 125
    2. Polemica trebuie dusă cu fermitate, dar cu bun -simţ şi cu politicos. AlNahl 125şi AlAkabut 46
    3. Argumentele trebuie expuse cu blândeţe şi nu cu agresivitate sau duşmănie -AlŞşura 15

    Filosofia polemicii în Islam

    In ceea ce priveşte religia şi credinţa filosofia islamică a polemicii se bazează pe principiul că adevărul este doar unul singur, iar opusul lui este gresit, fals. - Yunus 32

    Beneficiile metodologiei islamice de dezbatere şi polemică

    1. Dezvoltarea moralei
    2. promovarea cunoaşterii şi a adevărului
    3. confirmarea liberei exprimări a opiniei şi credinţelor personale
    4. conştientizarea fenomenului de diversitate, aşa cum a fost voia lui Alllah.
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui yvette pentru acest subiect

    Alexyna (12-31-2010), flor6 (12-29-2010), ummraschid (12-29-2010)

  3.  
    #2
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    foarte frumos si instructiv ceea ce ai scris dar este istorie.
    ori noi traim astazi si astazi sunt alte subiecte de polemica si alt fel de polemica caci si izvoarele de cunostiinte sunt altele.
    astazi de exemolu dezbatem pomul de craciun,daca sa il ignoram sau sa ne purtam normal fata de el ori chiar sa-l daramam daca contravine invataturilor...

    asa ca sunt foarte bune citatele si recomandarile de acum 1000 de ani,problema este cum le aplicam azi...
    CE FEL DE CADRU PERMIT ACESTE RECOMANDARI....UN CADRU RIGID ? IN CARE ANULTAM DIN START ORICE MALEABILITATE SI ELASTICITATE IN A JUDECA LUCRURILE,SAU UN CAREU LARG SI ADAPTAT CERINTELOR SI STILULUI DE AZI...
    Caci cu tot respectul,nu mai mergem de mult cu camila la servici,nici closet in spatele pomilor nu avem,nu mai facem baie in lac sau in rauri,ci in cada,nu frecam vasele cu nisip ci cu detergenti si nici nevoie sa strigam oamenii la rugaciune din minaret-avem toti ceasuri si putem sa stim timpul rugaciunii...et.....etc...

    Asa ca eu vad polemica dusa pe subiectele de azi in termenii de azi si cu relatiile sociale de azi...nu cu trimiterila versete care s-au referit la altceva la vremea lor.
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    desi nu este strict polemica,o intrebare:
    -de ce se intercaleaza cuvinte si expresii arabesti intr-un text scris in romana.....
    spune doamne ajuta,spune doamne fereste,spune apara-ma doamne....DAR IN ROMANA...
     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    desi nu este strict polemica,o intrebare:
    -de ce se intercaleaza cuvinte si expresii arabesti intr-un text scris in romana.....
    spune doamne ajuta,spune doamne fereste,spune apara-ma doamne....DAR IN ROMANA...
    Din necesitatea de a face cunoscut continutul Coranului acelora care nu sunt vorbitori (nativi sau care cunosc foarte bine limba) araba.
    Este imposibil de redat si de inteles litera Coranului intr-o alta limba ~IN MOD EXACT, PERFECT~ , tocmai de aceea s-a ales varianta pastrarii anumitor expresii si explicarea lor.
    De fapt in ceea ce priveste traducerea, cred ca mult mai potrivit de folosit este explicarea sensului.
    Si in plus, este mult mai bine pentru cei care s-au intors la islam sa isi insuseasca termenii in limba araba.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Maryam,nu m-ai inteles sau nu m-am exprimat eu clar.
    este vorba de frazele de la inceputul si sfarsitul unui text.
    cum ar fi :
    Bismi_Alllah AlRrahmani AlRrahimi

    care dupa parerea mea,pentru ca cei ce scriu si citesc pe acest forum sunt vorbitori de romana-limba materna- trebuie scris in traducere in limba romana.
     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Maryam,nu m-ai inteles sau nu m-am exprimat eu clar.
    este vorba de frazele de la inceputul si sfarsitul unui text.
    cum ar fi :
    Bismi_Alllah AlRrahmani AlRrahimi

    care dupa parerea mea,pentru ca cei ce scriu si citesc pe acest forum sunt vorbitori de romana-limba materna- trebuie scris in traducere in limba romana.
    Am inteles si cred ca te-ai exprimat destul de clar, asa cum am facut-o si eu.
    In cazul de fata explicatia este foarte simpla:
    Conform doctrinei islamice orice lucru pe care omul il face (as dori sa ne limitam strict la intelegerea ideilor expuse- daca se poate si nu la cautarea distorsionarii lor, Inshaa ALLAH!) il face IN NUMELE LUI ALLAH.
    Adica Bi-Ism-ILLAH.

    In cazul versetelor din Coran, avand la baza un hadis (cel putin), nu se stia exact cand se termina revelarea unei anumite sure, pana nu se revela
    BI-ISM-ILLAH-AR-RAHMAN-AR-RAHIIM
    Ceea ce se poate traduce prin
    In numele lui ALLAH Cel mai Milostiv, Cel mai Indurator.
    De cele mai multe ori cei care au incercat sa explice sensurile Coranului au pastrat aceasta sintagma in ambele limbi.
    Ma refer la traducerile autorizate.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #7
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Maryam,nu m-ai inteles sau nu m-am exprimat eu clar.
    este vorba de frazele de la inceputul si sfarsitul unui text.
    cum ar fi :
    Bismi_Alllah AlRrahmani AlRrahimi

    care dupa parerea mea,pentru ca cei ce scriu si citesc pe acest forum sunt vorbitori de romana-limba materna- trebuie scris in traducere in limba romana.
    In legatura cu acest aspect, este doar o presupunere, nu am de unde sa stiu exact, s-a avut in vedere ca cei care intra aici sunt cunoscatori ai termenilor islamici, iar pentru cei care nu sunt exista un topic foarte frumos in care multe expresii folosite "intre noi" sunt explicati.
    Insa se poate face o propunere de a se posta dedesubt si traducerea termenilor in limba romana.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •