Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 27
  1. Islamul - Prima religie a omului de la facerea sa 
    #1
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Omenirea nu a început cu o civilizaţie, ci a început cu Adam şi cu comunităţile formate de descendenţii lui, ca mai apoi aceste comunităţi să dezvolte şi să formeze civilizaţii.

    Calculând după textele Scripturilor, Adam este creat de Dumnezeu acum aproximativ 7000 - 6000 de ani. Deşi Scripturile sunt baza spirituală a israeliţilor, cel mai vechi calendar evreiesc are ca an de început anul 3670 î.Ch.

    Nu se poate calcula cu exactitate anul zero al facerii lumii, deoarece există puţine dovezi istorice sau arheologice în acest sens, iar cronologii înşiş au mari divergenţe de opinii.

    Cu toate acestea, luând în considerare informaţiile referitoare la durata de viaţă a anumitor personaje biblice şi verificând evenimentele transmise prin textele sale cu dovezi istorice şi arheologice ale acestora, se poate determina aproximativ epoca în care aceştia au trăit.

    Aşadar, luând de bază reperele cronologice din Vechiul Testament referitoare la anii de viaţă ai fiecărui descendent al lui Adam, se observă că Noe a trăit la aproximativ 1700 de ani după Adam şi la 5300 de ani înainte de Christos, deci prin anii 5300 î.Ch cel mai devreme sau 4300 cel mai târziu.

    Continuând calculul în acelaşi mod, Avraam, ca descendent al lui Noe, a trăit la apoximativ 2100 - 2500 de ani după Adam şi la 4900 - 4500 de ani înainte de Christos, sau 3900 - 3500. Spre exemplu: Avraam a trăit , aproximativ, între anii 4500 – 3500 î.Ch., în Ur din Mesopotamia.
     
     

  2.  
    #11
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    ok...maryam...modifica titlul postarii!
    si nu te mai chinui să umpli "the black hole" din craniul tâmpiţilor, că e muncă în zadar! Informaţia nu va fi în veci stocată de astfel de entităţi, ci va dispărea în neantul întunericului absolut ce le ţine loc de creier, căci ei se hrănesc cu propria prostie!!
    Nu sunt in masura sa o fac, insa am simtit nevoia sa fac precizari, asta asa, presupunand ca intereseaza subiectul si nu datul cu...batu`n balta.
    In fine, e prea greu oricum sa explici sintaxa si morfologie sarind peste alfabet, notiuni elementare de limba samd...
    Cred ca trebuie sa ai macar disponibilitatea de a cauta-daca te macina acolo unde trebuie si sa nu-ti fie jena sa o iei de la inceput.
    Nu tu!
    Asa, in general.
    In ceea ce ma priveste am luat-o mereu de la 0, atunci cd am vrut sa invat ceva, asa mi se pare normal.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  3.  
    #12
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Nu sunt in masura sa o fac, insa am simtit nevoia sa fac precizari, asta asa, presupunand ca intereseaza subiectul si nu datul cu...batu`n balta.
    In fine, e prea greu oricum sa explici sintaxa si morfologie sarind peste alfabet, notiuni elementare de limba samd...
    Cred ca trebuie sa ai macar disponibilitatea de a cauta-daca te macina acolo unde trebuie si sa nu-ti fie jena sa o iei de la inceput.
    Nu tu!
    Asa, in general.
    In ceea ce ma priveste am luat-o mereu de la 0, atunci cd am vrut sa invat ceva, asa mi se pare normal.
    ok....maryam....atunci voi lua eu o pauza cu postările ca să aibă timp toţi, inclusiv "entităţile" care bântuie pe aici - de altfel, creaţii ale lui Alllah şi ele, săracele! -să înveţe ABC-ul Islamului, al istoriei şi mai ales al limbii române, precum scrisul şi cititul în această limbă.
    Văd că nenea Suleiman a apărut pe firmament dar nu văd nici o atitudine din partea lui....la câte cuvinte ofensatoare am scris la adresa unui user, ar tebui să ma banneze, însă văd că nu o face?? De ce oare? Poate pentru că lui îi place să vadă cum citez: ne "luăm de gât" în lipsa lui şi cât respect au unii pentru site-ul lui, deşi ar fi promis aceasta.
    Am crezut că un anume user are ceva în cap, măcar un singur neuron!!!! dar nu! e prea sec! şi atunci ar fi o imbecilitate şi mai mare din partea mea să mai răspund la aberaţiile lui şi la îndoctrinările de genul "eu aşa am apucat, eu aşa ştiam, aşa zice lumea, etc", pentru că a-i cere unei astfel de creaturi să înţeleagă ceva este ca şi cum a-i cere unui orb să vadă!
    Aşa că, precum sfătuieşte Quraânul, eu mă depărtez de neştiutori.
     
     

  4.  
    #13
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    ok....maryam....atunci voi lua eu o pauza cu postările ca să aibă timp toţi, inclusiv "entităţile" care bântuie pe aici - de altfel, creaţii ale lui Alllah şi ele, săracele! -să înveţe ABC-ul Islamului, al istoriei şi mai ales al limbii române, precum scrisul şi cititul în această limbă.
    Văd că nenea Suleiman a apărut pe firmament dar nu văd nici o atitudine din partea lui....la câte cuvinte ofensatoare am scris la adresa unui user, ar tebui să ma banneze, însă văd că nu o face?? De ce oare? Poate pentru că lui îi place să vadă cum citez: ne "luăm de gât" în lipsa lui şi cât respect au unii pentru site-ul lui, deşi ar fi promis aceasta.
    Am crezut că un anume user are ceva în cap, măcar un singur neuron!!!! dar nu! e prea sec! şi atunci ar fi o imbecilitate şi mai mare din partea mea să mai răspund la aberaţiile lui şi la îndoctrinările de genul "eu aşa am apucat, eu aşa ştiam, aşa zice lumea, etc", pentru că a-i cere unei astfel de creaturi să înţeleagă ceva este ca şi cum a-i cere unui orb să vadă!
    Aşa că, precum sfătuieşte Quraânul, eu mă depărtez de neştiutori.
    Este un gest pe care noi toti trebuie sa-l facem, caci vezi bine in ce intram cu astfel de creaturi, insa asta nu inseamna sa nu ne dam toata silinta sa transmitem atat cat putem celor care chiar au nevoie de asta. De exemplu, nu e corect sa ma privezi pe mine de niste informatii pe care tu le ai deja, nu?
    Stii, de aia au loc acestia, ptr ca oameni ca tine, ca mine, ca multe fete care au renuntat sa mai posteze aici au decis sa se departeze...aproape complet.
    Si cine "castiga" pana la urma?
    Aceia care nu au alt scop decat sa distruga, prin astfel de interventii.
    Vorba ceea sic transit gloria mundi...
    Asa ca lasa-i pe ei dar nu te departa si de noi ceilalti.
    ALLAH sa fie multumit de tine.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #14
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    nu-i bai ca nu ne dai sursa inspiratiilor tale...nu-i nimic...te credem pe cuvant..
    evrei...iudei...mozaici...ia-o cum bvrei ca ei au fost primii,apoi noi impotentii de crestini care in loc sa iesim la lupta impotriva decimarilor in serie intoarcem si celalat obraz...
    si pe locul trei la o aruncatura de sageata iata vine....vine....vine......exact !!
    ati ghicit cine vine...
    si nu te enerva draga stii cum se spune .

    idiotii nu mor niciodata doar se schimba.......
    clar ca vaca...
     
     

  6.  
    #15
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Este un gest pe care noi toti trebuie sa-l facem, caci vezi bine in ce intram cu astfel de creaturi, insa asta nu inseamna sa nu ne dam toata silinta sa transmitem atat cat putem celor care chiar au nevoie de asta. De exemplu, nu e corect sa ma privezi pe mine de niste informatii pe care tu le ai deja, nu?
    Stii, de aia au loc acestia, ptr ca oameni ca tine, ca mine, ca multe fete care au renuntat sa mai posteze aici au decis sa se departeze...aproape complet.
    Si cine "castiga" pana la urma?
    Aceia care nu au alt scop decat sa distruga, prin astfel de interventii.
    Vorba ceea sic transit gloria mundi...
    Asa ca lasa-i pe ei dar nu te departa si de noi ceilalti.
    ALLAH sa fie multumit de tine.
    Right!!!
    Voi continua şi voi aplica şi sfatul lui Arif Raif......o voi IGNORA COMPLET....şi nu pentru că nu am ce-i replica, ci pentru că, prin ultima sa postare s-a autodefinit clar ce fel de femeie este!!!
    De unde credeţi, surori în Islam, că se inspira user ABBU când vrea să jignească??? Am tastat din curiozitate pe google să văd din ce banc a luat stupiditatea aceasta: "idiotii nu mor niciodata doar se schimba......." Din acest site: http://www.aforisme.ro/injuraturi-romanesti!!!
    Dacă, din curiozitate vreţi să îl deschideţi, vă avertizez să vă îndepărtaţi copiii dacă sunt pe lângă dumneavoastră!!! Scâbroşenii mai mari nici nu există!
    Şi eu care am crezut că, în sfârşit, a scos şi ea ceva inteligent pe gaura gurii!!!
    Pentru mine, din acest moment, user ABBU e ca şi cum n-ar fi existat niciodată!
    Şi la final spun: idioţii mor, numai că au grijă alţii să le ia locul!!! Sper să nu aibă copiii, că e posibil să se transmită genetic!
    YAAAAAAAAAAA RAAAAAAAABB! M-a umplut se SCÂRBĂ!
     
     

  7.  
    #16
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    erata:

    Zicerea originala este :
    "prostii nu mor niciodata,ci doar se schimba"

    dar am schimbat cuvintele conform cu postarea dragutei mele surori.
    fara sa ma inspirez de undeva.
    asa va regret ca ducandu-te sa cauti la mine sub saltea in loc de biblie ai gasit...Bocacio....
    bine ca Kamasutra am pus-o la loc in biblioteca...
     
     

  8.  
    #17
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Yvete,poti sa raspunzi la o intrebare, fara atacuri si fara citate cu sursa anonima ???

    ce religie aveau "Philistinii" ???
    dar arabii din zona Golfului ?
    la anul de gratie -(minus) 1000 ??
     
     

  9.  
    #18
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
     
     

  10.  
    #19
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    As salam alaykum.
    Ma distrez de mor citind postrile lui abbu.Cita minte sa ai sa spui asemenea aberatii. Dar sa las acum (nu pentru mult timp )le o parte asta si sa fac citeva corecturi cu privire la greselile strecurate in postarea surorii yvette.
    Calculând după textele Scripturilor, Adam este creat de Dumnezeu acum aproximativ 7000 - 6000 de ani. Deşi Scripturile sunt baza spirituală a israeliţilor, cel mai vechi calendar evreiesc are ca an de început anul 3670 î.Ch
    .
    Conform celor scrise de Iosif Flavius in ,,Antichitati iudaice" intre Adam si Noe sunt 4060 de ani.
    Dar daca ai sa faci o adunare simpla a virstei celor consemnati in scrierile biblice la ,,perioada patriarhilor" respectiv -Adam ,Set,Enos,Cainan,Mahalaleel,Iared,Enoh,Metusala,La meh, Noe- o sa-ti rezulte o perioada de 7169 de ani.
    Iar conform Geneza cap.4 vs.26 la 235 de ani de la alungarea lui Adam din rai este prima oara cind omul chiama Numele Domnului.
    Cu toate acestea, luând în considerare informaţiile referitoare la durata de viaţă a anumitor personaje biblice şi verificând evenimentele transmise prin textele sale cu dovezi istorice şi arheologice ale acestora, se poate determina aproximativ epoca în care aceştia au trăit
    .
    Ar fi o greseala sa facem asta, deoarece datele provenite din sursele biblice referitoare la acea perioada se bat cap in cap cu datele istorice si arheologice.
    Continuând calculul în acelaşi mod, Avraam, ca descendent al lui Noe, a trăit la apoximativ 2100 - 2500 de ani după Adam şi la 4900 - 4500 de ani înainte de Christos, sau 3900 - 3500. Spre exemplu: Avraam a trăit , aproximativ, între anii 4500 – 3500 î.Ch., în Ur din Mesopotamia.
    Oau ...ce greseli faceti surioara .Era mult mai simplu sa stiti doar ca Avraam a trait in jurul anilor 1900-18oo ien iar dupa ultimile calcule plecarea din Ur- Chaldeea a avut loc cam prin 1850 ien.Deci intre Avraam si Isus a fost p perioada de 1800-1900 de ani.
    Allah Akbar
     
     

  11.  
    #20
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    nu-i bai ca nu ne dai sursa inspiratiilor tale...nu-i nimic...te credem pe cuvant..
    evrei...iudei...mozaici...ia-o cum bvrei ca ei au fost primii,apoi noi impotentii de crestini care in loc sa iesim la lupta impotriva decimarilor in serie intoarcem si celalat obraz...
    si pe locul trei la o aruncatura de sageata iata vine....vine....vine......exact !!
    ati ghicit cine vine...
    si nu te enerva draga stii cum se spune .

    idiotii nu mor niciodata doar se schimba.......
    clar ca vaca...
    Mai intii si intii sa stiti dumneavostra doamna ca toti cei de la Adam si pina la Noe nu a fost evrei si nici semiti.Denumirea de ,,semit" vine de la unul din fii lui Noe respectiv Sem.Primul mare popor semit au fost akkadienii care s-au stabilit pe la 3200-3000 ien in nordul Mesopotamiei avindu-i vecini la sud pe sumerieni.De la Adam si pina la Isus toti au crezut in Unicitatea lui Allah (Dumnezeu) deci erau ...musulmani (asa se zice la asta) .Crestinismul este o religie politeista in cel mai curat mod posibil .Atit dogma cit si teologia crestina are la baza practici si dogme preluate din religiile politeiste grecesti sau romane.
    Evreii au fost primii la ce?!? Primii monotesti? Greseala .Primul care a instaurat monoteismul (credinta intr-un singur zeu) a fost Amunhotep alIV-lea Akhenaton pe la 1370 ien.la Amarna in Egipt.(Ar fi trebuit sa stiti asta ca doar spune-ti ca sunteti casatorita cu un egiptean si a-ti mai stat si 2 ani pe acolo!!!! )
    Daca nu v-ati dat seama (din cauza putinelor cunostinte despre istoria religiilor pe care le aveti) perioadele acelea de ,,decimari in serie " de care vorbiti sunt exagerari voite ale unor teologi crestini ce se dadeau loviti de dragul obtinerii unor sinecuri grase.
    Crestinismul nu este continuatorul unei religii anterioare monoteiste ci o noua religie politeista avind la baza scrierile unui om -Pavel- care nu facea parte dintre Apostoli desi si-o dorea cu ardoare si care nu a cunoscut nici o data pe Isus dar a inventat o poveste care sa-l ajute in creearea bazei noi sale religii. Acest fapt a dus inca de la inceput la o ruptura ireconciliabila intre el si adevaratii ucenici .
    Adevaratul continuator a religiei monoteiste revelata de Allah (Dumnezeu) in scrierile biblice iar mai apoi prin Sfintul Qur`an este Islamul .

    Ca sa inchei in acelas mod ca si dumneavostra spun ca :daca inteligenta ar fi ca iarba ar minca-o si magarii -
    Allah Akbar
     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •