Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19
  1. Bine v-am gasit ! 
    #1
    Member daniel barnutiu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Amman-Jordan
    Posts
    9
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Numele meu e Daniel, sunt in Islam de 2 ani,am minime cunostiinte deocamdata, familia mea e crestina si inca ma vade un pagan si-un tradator, incearcand sa ma duca inapoi la religia lor. Schimbarea adevarata am simtit-o de la un Ramadam la altul. De mic am fost pasionat de religie si sunt ferm convins ca stilul de viata al musulmanilor e mult mai apropiat de cel al lui Isus (pacea fie asupra lui ), decat crestinismul de azi care sufera schimbari de la un an la altul.Toti profetii de la Adam . . . Avram . . . Moise . . . Noe . . . Isus . . . Muhamed.Au fost MUSULMANI, supusi singurului Dumnezeu. ALLAH.Un musulman trebuie sa creada in toti profetii. Allah este unul din numele Divinitatii, Creatorului, cel Plin de Intelepciune ... In Coran Creatorul isi spune Allah.
    Profet Muhamed (Pacea fie asupra Lui) este Ultimul dintre Profeti, si a venit sa intareasca si sa complecteze Scripturile.
    Isus (pacea fie asupra lui)nu a zis niciodata ca el ar fi ultimul trimis, ci dimpotriva a zis ca dupa el vor mai veni si altii, dar multi vor fi mincinosi. Matei 7:16
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui daniel barnutiu pentru acest subiect

    gabriela guettat (01-09-2011), maryam (01-09-2011), umalkasem (01-10-2011)

  3.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    ALLAH sa va ajute si sa va usureze toate lucrurile facute de dragul Lui.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by daniel barnutiu View Post
    Numele meu e Daniel, sunt in Islam de 2 ani,am minime cunostiinte deocamdata, familia mea e crestina si inca ma vade un pagan si-un tradator, incearcand sa ma duca inapoi la religia lor. Schimbarea adevarata am simtit-o de la un Ramadam la altul. De mic am fost pasionat de religie si sunt ferm convins ca stilul de viata al musulmanilor e mult mai apropiat de cel al lui Isus (pacea fie asupra lui ), decat crestinismul de azi care sufera schimbari de la un an la altul.Toti profetii de la Adam . . . Avram . . . Moise . . . Noe . . . Isus . . . Muhamed.Au fost MUSULMANI, supusi singurului Dumnezeu. ALLAH.Un musulman trebuie sa creada in toti profetii. Allah este unul din numele Divinitatii, Creatorului, cel Plin de Intelepciune ... In Coran Creatorul isi spune Allah.
    Profet Muhamed (Pacea fie asupra Lui) este Ultimul dintre Profeti, si a venit sa intareasca si sa complecteze Scripturile.
    Isus (pacea fie asupra lui)nu a zis niciodata ca el ar fi ultimul trimis, ci dimpotriva a zis ca dupa el vor mai veni si altii, dar multi vor fi mincinosi. Matei 7:16
    Bine ai venit Daniel,
    Aş fi curioasă ce nume de musulman ţi-ai luat şi dacă nu e Muhammad să ne spui şi de ce ai ales numele acela. Te întreb direct pentru că am văzut că ţi-ai postat numele real, deci nu ar fi nico problemă să îmi (ne) spui numele de musulman.
    Dacă vrei bineînţeles....
    Nu e obligatoriu....
    Cât despre partea cu "trădătorul", dacă te încurajează - şi alţii ca tine au "suferit" aceeaşi titulatură...
    Mama mea nu s-a orpit din văicăreli decât după vreo săptămână, când a văzut că e serios şi că nu glumesc.
    Pe urmă s-a calmat....lui tata nu-i a păsat nici o clipă...a zis că din partea lui pot să mă închin şi zeului Marte dacă vreau....
     
     

  5.  
    #4
    Member daniel barnutiu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Amman-Jordan
    Posts
    9
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Va foarte multumesc pentru frumoasa primire.
    Nu am nici-o problema sa-mi spun numele real si religia pe care am recapatat-o.
    Numele meu acum este asa cum ai ghicit draga sora,Muhammad caci Profetului
    (Pacea fie asupra Lui) ii datorez totul.
    Alte date despre mine le-am scris si pe pagina mea de pe facebook,
    unde caut dupa umilele mele puteri sa arat Adevarul.

    http://www.facebook.com/?ref=home#!/...00000766434692
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    MashaAllah Daniel!Dar vad ca esti in Amman?Ori te`a rapit vreo araboaica?Hai zii repede tot adevarul .Daniel,ca sa fie tot tacamul complet "pagin,ce ai fost si ce`ai ajuns...&co" mai trebuie sa adaugam si "inteleptele cujetari" precum ar fi "te-ai convertit pt. barbat,te-a fortat barbatul sa te convertesti,te-a amenintat ca te lasa daca nu..,te-a fortat soacra sa`ti pui batic...&co".
    Trebuiesc adaugate astea sunt nelipsite in ceea ce le priveste pe femeile convertite ,de ce sa`i scutim pe barbati?

    Daniel,eu glumesc si sper ca ai inteles ironia.Bine ai venit printre noi si Allah SWT sa`ti usureze drumul si sa`ti accepte faptele .

    bey,ce foame am .oare maninc litere de foame???
     
     

  7.  
    #6
    Member daniel barnutiu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Amman-Jordan
    Posts
    9
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Selam Aleykum!

    Draga Sora,sunt de 10 zile aici in Amman,de buna voie si nesilit de nimeni.
    Doar ca internet am perioade scurte.
    Cu ajutorul lui Allah -prea bunul,sper sa-i vad pe fratii palestinieni
    daca o sa primesc aprobare de intrare.
     
     

  8.  
    #7
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887

    Fii binevenit Daniel,nu eshti singurul,shi nici nu vei ramane sigurul vazut asha de familia lui.Curaj,capul sus,daca ai nevoie de un sfat,o sa inceram sa tzi-l dam asha cum este normal intre fratzi.
    Allah subhana wa tala sa te binecuvanteze!
    Last edited by gabriela guettat; 10-05-2011 at 04:21 PM.
     
     

  9.  
    #8
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmadullah wa barakatuku

    As vrea sa urez un calduros ,,Buna Venit" tuturor noilor inscrisi pe forumul ,,Rasarit" si sa le urez postari cit mai multe si o sedere placuta pe acest forum.
    V-as ruga proaspeti nostri prieteni sa nu uitati ca sunteti pe un forum islamic.
    O alta rugaminte as vrea sa adesez tuturor forumistilor indiferent de vechime si de ,,functie" -incercati ca atunci cind intrati sa folositi aceasta si pentru a posta nu doar pentru a citi,caci altfel vor fi zile in care nu veti mai avea ce citi ! Si ar fi mare durere pentru cei care ne spioneaza.

    Allahu Akbar
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  10.  
    #9
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmadullah wa barakatuku
    Dupa o lunga absenta datorata unor cauze independente de vointa mea ma reintrorc pe forum cu forte prospete ,cu placerea de a va regasii si cu mai multa credinta in inima mea.Mi-a fost tare dor de voi si abia asteptam sa va regasesc .Sper ca inshallah sunteti bine si sanatosi si familiile voastre de asemenea. Vad ca ne-am cam imputinat si cei care mai intra nu prea mai au subiecte de discutie sau comentarii.Imi pare rau.Sper ca vom putea sa mai pastram acesta casa a noastra si nu vom lasa ca pinza de paianjen sa se asterna peste ea facind astfel pe placul celor care asta si doresc si ne ataca pe toate caile dorind doar sa distruga ceea ce nu inteleg.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  11.  
    #10
    Member yasemin's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ludus
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    As salam alaykum wa rahmadullah wa barakatuku
    Numele meu este yasemin, sunt membra noua a acestui forum.....marshallah aveti un forum reusit..Allah sa va rasplateasca pt munca voastra.
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •