Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 26
  1. Aparitia si evolutia conceptului de ,,Trinitate" 
    #1
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    Unul poate spune cu buzele :" Eu cred că Dumnezeu este unul, şi de asemenea, trei, "- dar nimeni nu ma poate face sa cred, deoarece cuvintele nu au nici un sens."
    Lev Tolstoi (1828-1910)

    Evoluţia Sfintei Treimi
    Contrar a ceea ce cred cei mai mulţi creştini, conceptul creştin al Dumnezeirii triunice nu a venit "pre-ambalat" în învăţăturile lui Isus, Pavel sau Biblia. Noul Testament conţine câteva vagi,, formule triadice cum ar fi faptul constatat, în II Corinteni 13:13, care este adesea înţeleasă, anacronistic, ca trinitar. Formularea este mult mai bine înţeleasă daca vorbim de entităţi diferite, care sunt strâns legate una de alta. Un exemplu bun ar fi expresia în engleză "lupta pentru rege şi ţară". Termenii "rege" şi "ţară" nu sunt sinonime, dar sunt concepte strâns legate de patriotism, cu fostul în mod normal, fiind privit ca simbol vizibil din urmă.
    Exegetii şi teologii sunt de acord că Noul Testament nu conţine o doctrină explicită a Sfintei Treimi. Dumnezeu Tatăl este sursa a tot ceea ce este (Pantokrator), şi, de asemenea, tatăl lui Isus Hristos. "Tatăl" nu este un titlu pentru prima persoana a Sfintei Treimi, ci un sinonim pentru Dumnezeu..Formule liturgice timpuri şi de credinţă vorbesc de Dumnezeu ca "Tatăl Domnului nostru Isus Hristos",
    Formularea finală a trinitatii a fost rezultatul luptelor teologice, care s-au dus în primele patru secole ale erei creştine.
    Primele bătălii s-au dus în principal în domeniul hristologiei .
    Declaraţiilor cu privire la natura lui Hristos în Noul Testament au fost atât de vagi încât orice încercare de raţionament şi elaborarea ar duce inevitabil la diferenţe de opinii. Prima încercare de elaborare cu privire la natura lui Hristos a fostGnosticismul . Deşi Gnosticismul a fost în cele din urmă distrus si catalogat ca sectă "eretica" În domeniul hristologiei, gnosticismul poate fi considerat ca primii paşi, sau ca o prima tentativă spre zeificarea lui Isus.
    După Gnosticismul, au existat şi alte experimente timpurii în hristologie . În cele din urmă, ca o reacţie împotriva evoluţiei spre îndumnezeire a lui Isus, mai presus de toate a fost celebra lupta teologica, a controversei ariene . Controversa ariena forţat problema de cap divinitatea lui Isus pe. Un consiliu a fost numit în 325 d. Hr. pentru a rezolva problema o dată pentru totdeauna. Astfel, Isus se poate spune ca formal a devenit Dumnezeu în consiliul de la Niceea în anul 325 CE .
    Controversa ariană a fost doar o avanpremieră a ceea ce avea să vină. Athanasienii (rivalii teologici a arienilor-care în cele din urmă ce vor numi "ortodoxi") a înlocuit ideea ariana de bun simţ cu, evident, un nonsens. Cu toate acestea, evolutia teologica a fost pentru a dezvolta chiar mai departe de bun simţ la absurd absolut. Evoluţia hristologica avea să culmineze într-o doctrină care era complet lipsita de orice sens sau semnificaţie .
    bătălii teologice similare au fost, de asemenea, date pentru definiţia exactă a Duhului Sfânt .
    Astfel s-a format un monstru cu tri capete
    Allah Akbar
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui karim munir pentru acest subiect

    maryam (01-09-2011), yvette (01-10-2011)

  3.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    ALLAH sa va rasplateasca in aceasta viata si in viata de apoi.
    Pe cand o carte????????
    Inshaa ALLAH!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #3
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    Cu voia lui Allah Subhana wa ta`alla cit de curind posibil .InshaAllah sa pot fi sanatos si sa pot duce la bun sfirsit acest proiect la care lucrez de prin anii 1990.
    Allah Akbar
     
     

  5.  
    #4
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    De fapt, cuvântul "Trinitate" nu a apărut pe scena creştina până la sfârşitul secolului al doilea, atunci când Teofil al Antiohiei a folosit cuvântul grecesc Trias pentru a descrie Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt. Cuvântul Trinitas latin a fost folosit prima dată în jurul celei de a doua jumatati al sec II lea, de această dată de Tertulian (C160-c225). Mulţi creştini, inclusiv "ortodoxul" Irineu, au refuzat să accepte aplicarea acestui termen ce facea trimitere catre politeism.
    Abia in anul 381, la primul Consiliu de la Constantinopol, a fost facuta definiţia oficială a Sfintei Treimi . Aici a fost definit ca exista trei substanţe veşnic distincte într-un singur Dumnezeu: Tatăl "există în el însuşi", Fiul, "veşnic născut", şi al Sfântului Duh, "purcede de la Tatăl".
    Vom arunca acum o privire asupra modului în care a treia persoană din Sfânta Treime si-a facut loc în Dumnezeire. Cuvântul "spirit", aşa cum este folosit de către creştini, este de origine ebraica, ruah care înseamnă "suspin" sau "suflare". Faptul că iudaismul este încă astăzi o religie strict monoteistă, spre deosebire de politeismul deghizat al creştinismului, arată că ,cuvântul ruah nu desemnează o persoană distinctă fata de Dumnezeu. Cuvântul este folosit pentru a înţelege o influenţă sau o inspiratie divină , un semn al prezenţei lui Dumnezeu.In conceptia lui Pavel prin ,,pneua" nu se intelegea o extindere la o persoană distinctă a Dumnezeirii. El a extins sensul conceptului original ebraic pentru a cuprinde un fel de atmosferă divină care umple întreaga existenţă a creştinilor. Pavel a fost, de asemenea, mândru de adăugarea adjectivului "sfânt" (greacă: hagion) pentru spirit. Prin urmare, a rezultat termenul creştin "Duhul Sfânt". Este important de remarcat faptul că nicăieri în Biblie, Duhul Sfânt nu este definit asemeni sau ca un Dumnezeu.
    Sfântul Augustin (354-430), cunoscutul teolog al Bisericii romane nu a fost de acord cu formula de la Constantinopol şi a stipulat că Sfântul Duh purcede de la Tatăl şi Fiul, de o potriva. In consiliu întrunit la Toledo, în Spania, în 589 a fost acceptata formularea lui Augustinian şi a fost modificat crezul de la Constantinopol astfel incit sa rezulte că Duhul Sfânt purcede de la Tatăl şi de la Fiul.
    Acest plus, care în cele din urmă a devenit cunoscut ca Filique (în latină "şi de la Fiul")
    . Biserica de vest a acceptat clauza Filique. Chiar şi în timpul Reformei din secolul al XVI-lea, lideri protestanţi, cum ar fi Luther şi Calvin au acceptat pe deplin concepţia Toledoniana a Sfintei Treimi.Clauza Filique nu a fost niciodată acceptată de către jumătatea de est a bisericii. Acesta a fost motivul pentru care, în 1054, biserica de est sa rupt de cea de vest .
    Allah Akbar
     
     

  6.  
    #5
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Am citit acestea şi m-a dus cu gândul la ceva care NU ÎMI PLACE şi poate să mă înjure cine vrea ....şi ca să fac "înjurăturile" mai dulci:
    Zic şi eu ca pe vremea lui Ceauşescu: Am şi eu o părere, dar NU sunt de acord cu ea!
    Iată ce nu îmi place:

    În Quraan, traducerea din română, ruh este scris cu literă mare şi îl numeşte Sfântul Duh!!!!!!!!!!!!!!!
    Exemple:sura 2-87, Ma'ida 110, AnNahl 102: şi l-a pogorât Duhul Sfânt!!!!! Isra' 85 şi aşa mai departe.....şi uneori e vorba de Gavriil, alteori de Harul Lui Alllah, alte ori de suflet...

    Am citit şi pe site-urile Islamice din România şi am văzut scandat pe temă....
    Problema mea nu e scandalul lor ci.... efectul acestor modificări....

    Din ceea ce ştiu, off the record, şefii ortodoxiei din România cam îşi bagă coada....şi au "tras" şi o Lege care le dă acest drept....adică: NUMAI sub oblăduirea Patriarhiei Române se tipăresc şi se difuzează materialele de cult....dar nu specifică că e valabil numai pentru ăla ortodox....şi tare mă tem că "introducerea" Duhul Sfânt să nu fie cumva "capodopera " lor şi a unora constrânşi de situaţie.
     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by karim munir View Post
    Cu voia lui Allah Subhana wa ta`alla cit de curind posibil .InshaAllah sa pot fi sanatos si sa pot duce la bun sfirsit acest proiect la care lucrez de prin anii 1990.



    Amiin, ALLAH sa va dea sanatate si putere.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #7
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Am citit acestea şi m-a dus cu gândul la ceva care NU ÎMI PLACE şi poate să mă înjure cine vrea ....şi ca să fac "înjurăturile" mai dulci:
    Zic şi eu ca pe vremea lui Ceauşescu: Am şi eu o părere, dar NU sunt de acord cu ea!
    Iată ce nu îmi place:

    În Quraan, traducerea din română, ruh este scris cu literă mare şi îl numeşte Sfântul Duh!!!!!!!!!!!!!!!
    Exemple:sura 2-87, Ma'ida 110, AnNahl 102: şi l-a pogorât Duhul Sfânt!!!!! Isra' 85 şi aşa mai departe.....şi uneori e vorba de Gavriil, alteori de Harul Lui Alllah, alte ori de suflet...

    Am citit şi pe site-urile Islamice din România şi am văzut scandat pe temă....
    Problema mea nu e scandalul lor ci.... efectul acestor modificări....

    Din ceea ce ştiu, off the record, şefii ortodoxiei din România cam îşi bagă coada....şi au "tras" şi o Lege care le dă acest drept....adică: NUMAI sub oblăduirea Patriarhiei Române se tipăresc şi se difuzează materialele de cult....dar nu specifică că e valabil numai pentru ăla ortodox....şi tare mă tem că "introducerea" Duhul Sfânt să nu fie cumva "capodopera " lor şi a unora constrânşi de situaţie.
    As salam alaykum surioara .referitor la scrierile aflate sub obladuirea Patriarhiei romane as vrea sa incerci un exercitiu simplu .Sa citesti o Biblie sau citeva capitole fie in ebraica fie in greaca sau chiar si in engleza si ai sa vezi cite modificari majore s-au facut in biblia ortodoxa pe text fata de celelalte si cit de mult influenteaza aceste modificari intelesul acelor capitole .Practic ai sa ajungi la concluzia ca Biblia ortodoxa este cu totul alta fata de celelalte.Acum referitor la Sfintul Qur`an eu nu cred ca Patriarhia Romana a avut vre o interventie .Ai dreptate in ceea ce spui .Am verificat si eu .Dar cred ca este vorba de singura varianta de traducere care sa exprime in limba rimana ceea ce vrea sa exprime cuvintul din limba araba.
    Allah Akbar
     
     

  9.  
    #8
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by karim munir View Post
    As salam alaykum surioara .
    Referitor la scrierile aflate sub obladuirea Patriarhiei romane as vrea sa incerci un exercitiu simplu .Sa citesti o Biblie sau citeva capitole fie in ebraica fie in greaca sau chiar si in engleza si ai sa vezi cite modificari majore s-au facut in biblia ortodoxa pe text fata de celelalte si cit de mult influenteaza aceste modificari intelesul acelor capitole .Practic ai sa ajungi la concluzia ca Biblia ortodoxa este cu totul alta fata de celelalte.Acum referitor la Sfintul Qur`an eu nu cred ca Patriarhia Romana a avut vre o interventie .Ai dreptate in ceea ce spui .Am verificat si eu .Dar cred ca este vorba de singura varianta de traducere in limba romana a ceea ce vrea sa exprime cuvintul din limba araba.
    Tocmai faptul ca el este asociat mai multor stari sau parti ale lucrarii divine (poate nu e cea mai corect termen dar sunt intr-o totala lipsa de inspiratie acum) trebuie sa te faca sa intelegi mai bine ca nu exista alta posibilitate de a definii decit folosirea acelui termen de Duh Sfint
    Allah Akbar
     
     

  10.  
    #9
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    Era mai bine dc obladuitorii erau ai lor si nu ai nostri, crede-ma pe cuvant.
    Autoritatea suprema in ceea ce priveste materialele (noastre) de cult este muftaitul, ma refer la publicatii samd...nu stiu dc se aplica si ptr confectionarea de covorase, basmale sau medalioane care sa te faca mai pios, insa nu m-ar mira nici daca ar trebui sa te bagi argat ptr ca sa-t-ti pastrezi prioritatea in preluarea cererilor, in zilele pe care le petrecem, aici unde suntem, este posibil orice.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    #10
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Am citit acestea şi m-a dus cu gândul la ceva care NU ÎMI PLACE şi poate să mă înjure cine vrea ....şi ca să fac "înjurăturile" mai dulci:
    Zic şi eu ca pe vremea lui Ceauşescu: Am şi eu o părere, dar NU sunt de acord cu ea!
    Iată ce nu îmi place:

    În Quraan, traducerea din română, ruh este scris cu literă mare şi îl numeşte Sfântul Duh!!!!!!!!!!!!!!!
    Exemple:sura 2-87, Ma'ida 110, AnNahl 102: şi l-a pogorât Duhul Sfânt!!!!! Isra' 85 şi aşa mai departe.....şi uneori e vorba de Gavriil, alteori de Harul Lui Alllah, alte ori de suflet...

    Am citit şi pe site-urile Islamice din România şi am văzut scandat pe temă....
    Problema mea nu e scandalul lor ci.... efectul acestor modificări....

    Din ceea ce ştiu, off the record, şefii ortodoxiei din România cam îşi bagă coada....şi au "tras" şi o Lege care le dă acest drept....adică: NUMAI sub oblăduirea Patriarhiei Române se tipăresc şi se difuzează materialele de cult....dar nu specifică că e valabil numai pentru ăla ortodox....şi tare mă tem că "introducerea" Duhul Sfânt să nu fie cumva "capodopera " lor şi a unora constrânşi de situaţie.

    Cred ca s-a recurs la "Duhul sfant" pentru ca este dupa parere mea cea mai apropiata varianta de traducere pentru a face distinctia intre ingeri si ingerul- duh, spirit cum vrem sa-i spunem, Jibriil alaihi salam, ruh al-quddus, poate din cauza misiunii(lor)-sfinte cu care a fost insarcinat: vestirea lui Isa alaihi salam, revelarea Coranului si multe altele.
    Nu cred ca ar fi interventia lor, desi nimic nu e imposibil...insa pozitia lui Jibriil fata de ceilalti ingeri trebuie inteleasa la nivelul real, dupa cum pozitia lui Muhammad trebuie inteleasa in acelasi mod, a lunii Ramadan la fel, a noptii al qadr........
    Ma tot gandesc, ma invart, inshaa ALLAH o sa caut sa vad dc am ceva expoxplicatii pe aici, dar in acest moment mi se pare in regula duhul sfant.
    Dar in dogma crestina duhul sfant se refera tot la ingerul Jibriil, nu?
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •