Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 26 of 26
  1. Aparitia si evolutia conceptului de ,,Trinitate" 
    #1
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    Unul poate spune cu buzele :" Eu cred că Dumnezeu este unul, şi de asemenea, trei, "- dar nimeni nu ma poate face sa cred, deoarece cuvintele nu au nici un sens."
    Lev Tolstoi (1828-1910)

    Evoluţia Sfintei Treimi
    Contrar a ceea ce cred cei mai mulţi creştini, conceptul creştin al Dumnezeirii triunice nu a venit "pre-ambalat" în învăţăturile lui Isus, Pavel sau Biblia. Noul Testament conţine câteva vagi,, formule triadice cum ar fi faptul constatat, în II Corinteni 13:13, care este adesea înţeleasă, anacronistic, ca trinitar. Formularea este mult mai bine înţeleasă daca vorbim de entităţi diferite, care sunt strâns legate una de alta. Un exemplu bun ar fi expresia în engleză "lupta pentru rege şi ţară". Termenii "rege" şi "ţară" nu sunt sinonime, dar sunt concepte strâns legate de patriotism, cu fostul în mod normal, fiind privit ca simbol vizibil din urmă.
    Exegetii şi teologii sunt de acord că Noul Testament nu conţine o doctrină explicită a Sfintei Treimi. Dumnezeu Tatăl este sursa a tot ceea ce este (Pantokrator), şi, de asemenea, tatăl lui Isus Hristos. "Tatăl" nu este un titlu pentru prima persoana a Sfintei Treimi, ci un sinonim pentru Dumnezeu..Formule liturgice timpuri şi de credinţă vorbesc de Dumnezeu ca "Tatăl Domnului nostru Isus Hristos",
    Formularea finală a trinitatii a fost rezultatul luptelor teologice, care s-au dus în primele patru secole ale erei creştine.
    Primele bătălii s-au dus în principal în domeniul hristologiei .
    Declaraţiilor cu privire la natura lui Hristos în Noul Testament au fost atât de vagi încât orice încercare de raţionament şi elaborarea ar duce inevitabil la diferenţe de opinii. Prima încercare de elaborare cu privire la natura lui Hristos a fostGnosticismul . Deşi Gnosticismul a fost în cele din urmă distrus si catalogat ca sectă "eretica" În domeniul hristologiei, gnosticismul poate fi considerat ca primii paşi, sau ca o prima tentativă spre zeificarea lui Isus.
    După Gnosticismul, au existat şi alte experimente timpurii în hristologie . În cele din urmă, ca o reacţie împotriva evoluţiei spre îndumnezeire a lui Isus, mai presus de toate a fost celebra lupta teologica, a controversei ariene . Controversa ariena forţat problema de cap divinitatea lui Isus pe. Un consiliu a fost numit în 325 d. Hr. pentru a rezolva problema o dată pentru totdeauna. Astfel, Isus se poate spune ca formal a devenit Dumnezeu în consiliul de la Niceea în anul 325 CE .
    Controversa ariană a fost doar o avanpremieră a ceea ce avea să vină. Athanasienii (rivalii teologici a arienilor-care în cele din urmă ce vor numi "ortodoxi") a înlocuit ideea ariana de bun simţ cu, evident, un nonsens. Cu toate acestea, evolutia teologica a fost pentru a dezvolta chiar mai departe de bun simţ la absurd absolut. Evoluţia hristologica avea să culmineze într-o doctrină care era complet lipsita de orice sens sau semnificaţie .
    bătălii teologice similare au fost, de asemenea, date pentru definiţia exactă a Duhului Sfânt .
    Astfel s-a format un monstru cu tri capete
    Allah Akbar
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui karim munir pentru acest subiect

    maryam (01-09-2011), yvette (01-10-2011)

  3.  
    #21
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    Surioara cred ca am raspuns la acesta intrebare in pag.1 acolo unde am vorbit de modul cum a fost transformat cuvintul ce insemna de fapt ,,inspiratie divina " in parte distincta a trinitatii.
    Allah Akbar
     
     

  4.  
    #22
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by karim munir View Post
    Surioara cred ca am raspuns la acesta intrebare in pag.1 acolo unde am vorbit de modul cum a fost transformat cuvintul ce insemna de fapt ,,inspiratie divina " in parte distincta a trinitatii.
    Şefu' ...să mă iertaţi....recitii..dar tot -am înţeles DE CE le trebuia şi un Duh Sfânt? Nici când eram creştină n-am priceput eu prea bine cine e ală (că unii popi zic ca el este însuşi Dumnezeu, iar alţii ziceau că e o persoană) şi de ce se amestecă?
    Să înţeleg că l-au inventat ca să explice nişte vagi aluzii din Corinteni? Ca să aibă şi ei legătură directă cu Alllah (subhanahu wa ta3alla)- vezi, n-am mai scris swt!
     
     

  5.  
    #23
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    Surioara imi pare rau ca nu itelesesi si ca sa ma duc eu sa-i intreb acum pe ai de facura asta de ce le trebuii ....e cam tirziu.E alegerea lor probabil bazata pe influenta unor practici prezente in mai toate religiile poiteiste existente la acea vreme.Si poate si datorita faptului ca asta dadea bine la publicul invatat cu religiile dominate de mistere .
    Allah Akbar
     
     

  6.  
    #24
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by karim munir View Post
    Surioara imi pare rau ca nu itelesesi si ca sa ma duc eu sa-i intreb acum pe ai de facura asta de ce le trebuii ....e cam tirziu.E alegerea lor probabil bazata pe influenta unor practici prezente in mai toate religiile poiteiste existente la acea vreme.Si poate si datorita faptului ca asta dadea bine la publicul invatat cu religiile dominate de mistere .
    Eu cred că le-a trebuit sfânta stafie că
    Căci ei au o filosofie care zice cam aşa: Tatăl este cel cel care promite şi face demersurile să ajungă la fiu (ex: Legământul cu Avraam, profeţia, semnele, Raiul, Iadul) -adică la Iisus, care acceptă misiunea şi o transpune în practică (propovăduirea, miracolele înfăptuite cu puterea de la Tată, Învierea, escatologia, etc ), iar sfanta stafie o IMPLEMENTEAZĂ în sufletul muritorilor (adică dacă holly ghost nu de "deschide şi nu te inspiră, şi nu te face să vibrezi" e degaeaba-ai pierdut mântuirea şi deci, raiul.), toţi trei colaborând excepţional, ca un tot unitar.
    Ceea ce am expus este chintesenţa filosofiei religiei creştine, însă faceţi abstracţie de sarcasmul meu.

    Conform filosofiei lor: LE TREBUIA un duh ca să îşi justifice unii ÎNDUMNEZEIREA - cum ar fi papa şi alţi sfinţi şi sfinte şi alţi exaltaţi precum călugări, maice şi taice! De ce le trebuia faza asta- clar pentru un plus de AUTORITATE, că să poată ei să facă pe GURU în locul lui Iisus(pacea asupra sa)!
    Voiam însă să văd dacă filosofia asta e susţinută şi de istorie, în zenzul că "minunaţii" lor conducători au emis ceva decrete de îndumnezeire şi cam cum...spre exemplu cum a ajuns papa să zică că e vicaruis filii Dei şi motivul pentru care i l-au făcut "sfânt"
     
     

  7.  
    #25
    Member karim munir's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    37
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    Surioara pentru ca ai adus vorba de papa si papalitate iata citeva repere orientative care sper sa te lamureasca in acesta privinta.
    Mitul lui Petru si al papalităţii
    Romano-Catolică Biserica susţine că Petru a fost primul Papă şi că el a fost numit în acest post de Isus însuşi. Acest mit transporta cu el trei sugestii implicite. Prima este că Isus l-a numit de fapt,pe Petru a fi capul bisericii creştine. Al doilea este faptul că Petru a devenit episcop al Romei (titlul original al Papei) . Şi în al treilea este că supremaţia acestui titlu a fost recunoscuta, inca din cele mai vechi timpuri, de către întreaga biserică în temeiul celor două. de mai sus
    Cu toate acestea, toate cele trei sugestii sunt în mod -----strabil false .
    • Există două pasaje care arată ca punerea lui Petru de catre Isus ca si cap al bisericii crestine –ambele sunt fara sustinere istorica:
    o Pasajul din Matei nu este susţinut de pasaje similare în Marcu şi Luca şi conţine contradicţii interne şi anacronisme
    o Pasajul din Ioan este plasat într-un stabilire fictiva (post-înviere) şi este o adaugire târzie la Evanghelie.
    • Petru nu ar fi putut fi primul papă (sau primul episcop al Romei), deoarece:
    o Unele pasaje din Noul Testament arata ca primul conducator si lider al Bisericii de la Ierusalim( crestinism timpuriu) a fost desemnat de Isus ca fiind Iacov (fratele lui Isus )
    o Tradiţia lui Petru ca fiind primul episcop al Romei a apărut numai în secolul al patrulea
    o Ierarhia Bisericii primare nu avea in organigrama ei de conducere un Papa
    • Supremaţia bisericii romane nu a fost recunoscuta mai devreme si naceasta pozitie de frunte a fost obtinuta , prin manevre politice abile şi fals.
    o Alte centre importante ale creştinismului nu au acceptat niciodată supremaţia de la Roma
    o Supremaţia de la Roma a apărut ca urmare a unor manevre politice abile a papilor de mai târziu şi profitind de anumite circumstanţe istorice contingente.
    o Unii dintre Papi nu au ezitat niciodată să se folosească de documente false ori de câte ori acestea Poteau servii cauzei lor
    În rezumat, învăţătura catolică că Petru a fost primul episcop al Romei sau papă nu poate fi acceptată pentru următoarele motive: pasajul din Matei 16:13-20 nu este istoric; unele pasaje din Noul Testament, Faptele Apostolilor şi în special Galateni arată ca Peter ii era subordonat lui Iacob, fratele lui Isus; tradiţia care învaţă ca Petru a fost primul episcop al Romei este una artificiala si tirzie; ceea ce ştim din documentele care arata dezvoltarea ierarhiei Bisericii este că nu a existat nici un mesaj special de episcop înainte de sfârşitul primului secol , sau aproximativ treizeci de ani după moartea lui Petru, şi, în sfârşit, niciodată alte biserici majore ale creştinătăţii nu au acceptat supremaţia Romei. Într-adevăr ascensiunea Roma în partea de sus a ierarhiei ecleziastice a apărut din motive contingente şi non-teologice. În unele cazuri, chiar falsuri ce au fost folosite pentru a promova cauza de supremaţie ecleziastica a Romei.
    Allah Akbar
     
     

  8.  
    #26
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa ramaduAllah wa barakatuku
    Dragi frati si surori intru islam de astazi voi posta cu numele de munir.Sunt asceeasi persoana care posta sub numele de karim munir.
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •