Notices
 
Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718
Results 171 to 180 of 180
  1. plecarea din romania in syria... 
    #1
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    sa wr wb

    -dragi surori musulmane,m-am gandit sa deschid acest subiect pt ca pe mine ma intereseaza sa plec in syria cu familia dar sa raman cu baiatul acolo iar sotul sa se intoarca aici .
    -pana azi am vorbit pe privat cu una din surorile noastre de aici,care a fost o draguta si m-a ajutat cu multe informatii ...alhamdulillah,insa azi m-am gandit sa deschid acest subiect pt ca poate mai sunt fete in aceeasi situatie cu a mea sau ...vor fi (adica sa faca acest pas),si nu stiu ce acte trebuiesc si ...nu numai.
    -deci:
    =eu am baiatul care termina cl.a 4a si vreau sa plec in syria sa il inscriu acolo la sc.sa il dau sa repete clasa a 4 a ca sa recupereze si sa ii fie mai usor cu acomodarea.
    =casatoria noastra nu e inregistrata in syria ca...mereu am zis ca e prea mult de alergat si...uite ca a venit timpul cand tot va trebui sa alergam ,pt ca nu avem de ales.
    =sora noastra ishtar ...allah sa o rasplateasca pt bunatatea ei... mi-a zis ca ar trebui urmatoarele acte:
    1-cf.meu de botez,stampilat de MINISTERUL CULTELOR.
    2-cf .meu de nastere si cf.de casatorie,stampilat de DIRECTIA CONSULARA si AMBASADA SYRIEI.
    =pt copil imi va trebui:
    1-cf.de nastere stampilat de DIRECTIA CONSULARA si AMBASADA SYRIEI
    2-foaia matricola de la sc. stampilata de MINISTERUL EDUCATIEI si AMBASADA SYRIEI.
    =in syria actele se traduc la un translator autorizat si se depun la biroul de evidenta a populatiei.
    -va dura timp de cateva luni...dar merita.
     

  2.  
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Fetelor imi pare rau ca acest subiect atat de util surorilor noastre , mai ales cele care vor sa plece ( intr-adevar din cauza unui document poti sa revii in tara si asta inseamna cheltuiala) s-a transformat in cearta. Reveniti la subiect. Si cred eu ca Nazirah nu trebuiai sa mai vii si sa pui gaz pe foc. Ele se linistisera si tu ai aprins flacara iarasi. Sa revenim la subiect , ce ziceti?
     

  3.  
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    *
    faza e ca nu stiu cine ti+a cerut parerea?
    Sper ca esti constienta pe ce site esti acum si de faptul ca scopul unui forum este discutia si ca am voie sa-mi exprim parerea oriunde vreau.Sa ne fereasca Dumnezeu de ziua in care o sa-ti cerem tie voie pt a ne exprima.



    ....mie nu mi se pare ca tu ai avea ceva de spus la topicul asta.
    *si tu esti purtatorul de cuvant?
    Raspuns corect. Sunt si purtator de cuvant si avocat si consilier al ei si cate si mai cate . Ai vreo problema cu asta ????
    Dar poate ca ar fi trebuit sa-ti dai seama ca imi exprimam propria opinie asupra intrebarii lui Myryam si nu aparam pe nimeni. Pana la urma recunosc, am gresit, tu te pricepi se pare mai bine decat mine asupra ironiei doar tu ai inceput o analiza asupra acestui caz.



    da Iman sa se revina la subiectul initial, sunt de acord insa unele persoane sa nu uite ce inseamna "dreptul la libera exprimare"ca Slava Domnului am scapat de comunisti si vb la comanda.
     

  4.  
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    Quote Originally Posted by iman_elsayed
    Fetelor imi pare rau ca acest subiect atat de util surorilor noastre , mai ales cele care vor sa plece ( intr-adevar din cauza unui document poti sa revii in tara si asta inseamna cheltuiala) s-a transformat in cearta. Reveniti la subiect. Si cred eu ca Nazirah nu trebuiai sa mai vii si sa pui gaz pe foc. Ele se linistisera si tu ai aprins flacara iarasi. Sa revenim la subiect , ce ziceti?


    *iman ai dreptate surioara draga
     

  5.  
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Am intrat si eu pe forum si am vazut atatea schimbari ....si totusi fetele noastre nu s-au schimbat deloc
    Nu-i nimic,asa nu ne plictisim
     

  6.  
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    salam aleikom!

    ' hai sa va mai zic ceva de cand am fost ultima oara in syria.

    'mai fetelor eram innebunita dupa sticlutele de parfum.
    'mai ales dupa sticlutele in forma de ruj,pix...s.a.
    'ajunsesem sa fac colectie.ce+l mai mult imi placeau cele de culoare aurie .

    'intr+o zi vazusem in vitrina unui magazin o sticluta super si l+am intrebat pe d'nul de acolo cat costa?a ras si a zis ca nu e de vanzare.
    'dar si+a dat seama ca nu ,,sunt de prin zona,, si pana la urma mi+a dat sticluta cadou

    'apropo de parfumuri imi placeau foarte mult magazinele speciale cu parfumuri.
    'foarte frumos mergeai si iti alegeai esenta sau..esentele..si concentratia care ti+o doreai.


    'din mica ,,colectie,, care o facusem,nu am mai ramas cu nimic pt ca am dat cadou in stanga si in dreapta ca nu rezistam sa aud pe cineva ca imi zicea cat de mult ii place si sa nu ....

    'ei...lasa ca o sa imi fac eu alta colectie

    'de ceva timp a aparut ceva cat de cat asemanator si pe la noi dar...te doare capul daca vrei sa mergi sa iti iei .
    * ba ca nu poti sa cumperi decat daca iei sticluta de la ei care..nu e deloc ieftina,
    'ba ca nu+ti poate pune 2 feluri de esenta,
    ' ba ca trebuie sa platesti separat apa de flori cu care dizolva esenta,
    ...........
    'si tot asa,ca pana la urma te lipsesti.

    ' sa nu mai zic de ,,concentratia,, asa zisei...,,esenta,,.

    si asa cu parfumeriile syriene.
    .........nota 10........
     

  7.  
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    [QUOTE=oardy]'intr+o zi vazusem in vitrina unui magazin o sticluta super si l+am intrebat pe d'nul de acolo cat costa?a ras si a zis ca nu e de vanzare.
    'dar si+a dat seama ca nu ,,sunt de prin zona,, si pana la urma mi+a dat sticluta cadou QUOTE]

    Oardy habibty,iti dai seama cate lucruri ai spus prin asta?pai in Romania nu ti-o dadea de ai fi stat acolo o zi intreaga....bine,si cred eu ca asta e doar un exemplu...probleme sunt intr-adevar mult mai multe...aaa...si ma mai gandeam la ceva asearaare de ce tarilor arabe li se spune/li s-a spus ca sunt din lumea a treia?!?cu toata lumea a treia mie mi se pare ca sunt muuuuuuult mai sus decat noi din multe privinte.
    In fine...nu vreau sa fac si din asta un subiect de cearta,insa doar asa mi se pare.
    Insha'Allah sa ajungi cat vrei tu de repede acolo,sa nu mai ai probleme cu atateeea acte si hartogarii...si insha'Allah sa iti refaci colectia de parfumuri :smile26:

    Assalamou alaykoum wa rahmatuLlah wa barakatouhu
     

  8.  
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    salam aleikom!

    bebe esti o dulce surioara draga!:smile06:

    *mersi pt incurajari.

    *cat despre cum ar fi fost daca tanjeam aici dupa o sticluta....no comment.

    *tarile arabe...lumea a 3 a?am auzit si eu de multe ori aceasta nefericita afirmatie.
    *dar ...important e ca sunt destui din tarile ,,super dezvoltate,, care au vizitat tarile arabe si si+au schimbat parerea si cu siguranta au povestit si cunostintelor ca de fapt nu+i nici pe departe asa.

    *cat despre romania...no comment.

    * surioara ...allah maaky!
     

  9.  
    Incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    87
    Thanked
    2
    Rep Power
    125
    Oardy,n-am inteles care e problema????Ce anume in raspunsul meu te-a deranjat???Am spus ceva incorect?M-am luat de tine???
    CE?
    Eu cred ca ar trebuii sa-ti revizuiesti comportamentul si atitudinea,nu faci decat sa fii neplacuta!
     

  10.  
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    Quote Originally Posted by val
    Oardy,n-am inteles care e problema????Ce anume in raspunsul meu te-a deranjat???Am spus ceva incorect?M-am luat de tine???
    CE?
    Eu cred ca ar trebuii sa-ti revizuiesti comportamentul si atitudinea,nu faci decat sa fii neplacuta!


    n+ai inteles care e problema??????????
    * problema era ca te+ai bagat in discutie fara sa ai vreo legatura cu subiectul.


    *in raspunsul tau nu m+a deranjat nimic.

    *daca te+ai luat de mine???????????
    *DA cand ai facut afirmatia ca sunt ACIDA....sau ai uitat????
    * nu ma luasem de tine, treaba era intre mine si myryam.
    *pt ce ai intervenit tu??????????

    *sa o lamuresti cu raspunsul...ok.
    *dar sa vii cu afirmatia de 2 bani la adresa mea.....chiar ai sarit calul.

    *drept dovada pana la urma s+a aplanat tensiunea dintre noi fara ,,ajutoare ,, din exterior.
    *suntem destul de,, mari,, incat sa vb fiecare in nume personal.


    *cat despre ,,revizuirea comportamentului,,......cred ca trebuie sa mi+o iei inainte.

    * nu uita ca tu ai fost cea care a ,,intervenit,, intr+o discutie in care nu+ti aveai locul!
     

  11.  
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Eu am poza din Homs
    In fata "Masjed Khaled Ben Al-Walid" .

    nu am citit ce ati pus , dar am vazut cuvantul cearta .
    Nu am timp sa vad de ce v-ati certat asa ca inchid subiectul .
     

Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Casatorie in Romania, acte, probleme
    By Simona in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 30
    Last Post: 04-25-2008, 06:56 PM
  2. Ajutor: Inregistrarea casatoriei in Romania
    By Mahi EID in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 11
    Last Post: 08-17-2007, 11:56 PM
  3. Asa ceva nu este posibil
    By Anna in forum Stiri
    Replies: 50
    Last Post: 04-26-2007, 11:11 PM
  4. In Romania, femeia conduce... afacerile
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 38
    Last Post: 11-29-2006, 03:07 PM
  5. comertul din romania...jale
    By oardy in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 5
    Last Post: 06-05-2006, 05:32 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •