Notices
 
Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 180
  1. plecarea din romania in syria... 
    #1
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    sa wr wb

    -dragi surori musulmane,m-am gandit sa deschid acest subiect pt ca pe mine ma intereseaza sa plec in syria cu familia dar sa raman cu baiatul acolo iar sotul sa se intoarca aici .
    -pana azi am vorbit pe privat cu una din surorile noastre de aici,care a fost o draguta si m-a ajutat cu multe informatii ...alhamdulillah,insa azi m-am gandit sa deschid acest subiect pt ca poate mai sunt fete in aceeasi situatie cu a mea sau ...vor fi (adica sa faca acest pas),si nu stiu ce acte trebuiesc si ...nu numai.
    -deci:
    =eu am baiatul care termina cl.a 4a si vreau sa plec in syria sa il inscriu acolo la sc.sa il dau sa repete clasa a 4 a ca sa recupereze si sa ii fie mai usor cu acomodarea.
    =casatoria noastra nu e inregistrata in syria ca...mereu am zis ca e prea mult de alergat si...uite ca a venit timpul cand tot va trebui sa alergam ,pt ca nu avem de ales.
    =sora noastra ishtar ...allah sa o rasplateasca pt bunatatea ei... mi-a zis ca ar trebui urmatoarele acte:
    1-cf.meu de botez,stampilat de MINISTERUL CULTELOR.
    2-cf .meu de nastere si cf.de casatorie,stampilat de DIRECTIA CONSULARA si AMBASADA SYRIEI.
    =pt copil imi va trebui:
    1-cf.de nastere stampilat de DIRECTIA CONSULARA si AMBASADA SYRIEI
    2-foaia matricola de la sc. stampilata de MINISTERUL EDUCATIEI si AMBASADA SYRIEI.
    =in syria actele se traduc la un translator autorizat si se depun la biroul de evidenta a populatiei.
    -va dura timp de cateva luni...dar merita.
     

  2.  
    #21
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Quote Originally Posted by oardy
    marhaba!

    =ema....habipti tu esti din categoria celor privilegiati de soarta.alhamdulillah!
    - cum poti sa te gandesti la asa ceva cand ai o familie fericita ?si ..mai ales niste socrii asa cum orice femeie si-ar dori?
    -mai ales ca ai fost in syria si ti-a placut.
    -cat ai stat cel mai mult in syria?

    -daca puteti..incercati sa stati un pic mai mult decat de obicei sa vezi cum e cand stai mai mult?
    - sau mergi singura cu baiatul intr-o vacanta sa vezi cum e?

    -am auzit de multe cazuri in care romance de-ale noastre o data ajunse in syria nici nu au mai vrut sa se intoarca in romania.
    -nu am cunoscut personal pe cineva dar...

    -ema..uite ma dau exemplu pe mine:
    =de la prima vizita in syria,adica acum 11 ani am fost fascinata de aceasta tara.
    - chiar daca nu stiam sa vb ...imi placea sa-i vad pe cei din jurul meu cum se chinuiau sa ma inteleaga sau sa se faca intelesi.
    - de cate ori ieseam in oras mancam numai falafel.atata falafel am mancat ca ..vreo 2 ani nu am mai vrut sa aud de el.

    -la a doua vizita..mai mult mi-a placut .incepusem sa vorbesc cat de cat,ma intelegeam altfel cu lumea..

    -la a treia vizita...nu as mai fi plecat.deaceea am vb cu sotul ca as vrea sa ne ridicam etaj deasupra lu" socrela.

    - la a patra vizita casa era ridicata dar..neterminata(din pacate asa e si la ora actuala),insa sentimentul ala ca..acolo va fi casa mea...ma innebuneste de bucurie.

    - nici eu nu stiu cum ar fi sa raman definitiv si ,,irevocabil,,acolo,insa consider ca am un ,,atuu,, prin faptul ca imi place tara ,ca ma inteleg bine cu familia sotului si ca ...ma simt bine acolo.
    -singurul meu of e casa .
    - daca allah ma ajuta sa-mi indeplinesc si acest vis...

    -ce sa mai zica fetele care poate nu au placut aceasta tara..din motive de ele stiute si care nu se prea inteleg cu familia sotului si poate mai au si alte probleme???

    -cred ca ishtar care e acolo de aproape 5 ani.. e mai in masura sa-ti zica daca s-a produs vreo schimbare in familia ei,stiind ca vor ramane acolo.
    Am fost de doua ori cate 2 luni de fiecare data in total 4 luni in 8 ani.
    Comunicam pe internet ne vedem ne auzim.
    Eu i-l iubesc pe socru deoarece i-mi lipseste tatal a murit acum 4 ani si pe undeva i-l inlocuieste.
    M-au invatat sa scriu sa citesc araba binisor in 4 luni.
    S-au purtat foarte bine cu mine ce a-s putea spune.
    Din pacate nu-mi place acolo ca vin mai tot timpul musafiri.Muream de somn mereu.
    Aici sunt mult timp singura daca vine cineva e doar musafir.
    Mie mi s-a parut ca acolo toti se simteau ca la ei acasa cotrobaiau peste tot i-si permiteau prea multe...
    Nu vroiam sa spun nimic sa nu-i supar dar eram mult timp nervoasa de multe ori i-mi doream sa ma intorc aici.
    Noi am fost educati sa ne comportam civilizat in vizita sa fim cu simt sa nu cersim etc.
    Chiar si la copii de acolo sunt multe care nu-mi conveneau.Oare sunt eu pre suspecta sau am dreptate.
    Mi-ar prinde bine ceva sfaturi.
    De aceia voiam sa intreb fetele care au ceva timp acolo cum sa ma comport,cum sa procedez sa nu-i supar.Vreau sa fiu un om ca toata lumea de acolo.
     

  3.  
    #22
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    stii ema..citeam ce ai scris si ..parca vb eu unele chestii.
    -si eu m-am invatat aici in liniste si...
    - adevarat ca si eu oboseam la un momentdat de atata agitatie,dar ma ratrageam frumos si era ok.
    -de asta imi doresc foarte mult sa imi termin casa .sa stiu ca macar la culcare merg ,,in locul meu,,.
    - si eu aveam tot timpul grija sa nu deranjez pe cineva dar mi-am dat seama ca ce consideram eu deranj...pt ei era ceva normal.
    -uite ..mai ales ca acuma ma gandesc sa plec in syria ca sa raman..deja imi amintesc de toate astea .
    - asa e ...ca noi aici am fost crescuti in alt mediu si deaceea ne obosesc aglomeratiile din casa.
    -dar avand o casa separat ..nu va mai fi la fel.vor veni musafirii un timp la inceput ,apoi viata isi va lua cursul normal.
    - ca tine sunt si eu si ..cu siguranta alte fete.

    -astept sa intre ishtar pe aici si sa ne scrie ,,mai concret,, cum stau lucrurile.
     

  4.  
    #23
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    No,c-am aparut si io!
    Acu' nu stiu,cum preferati sa va beti "cafeluta",seaca sau indulcita?
    Ca sa stiu ce sa va spun!

    Na,glumesc ,nu ma luati in serios!
    Ce-as putea eu sa spun,dragele mele?
    Faptul ca v-a placut aici din prima,ca va intelegeti bine cu familia,samd,sunt,fara indoiala,niste atuuri esentiale!(Mie nu mi-a placut si tot am venit ).
    Fara indoiala,fiecare are prioritatile sale,fiecare apreciaza situatia in functie de mai multi factori...la noi au fost doi,singurii,dar cei mai importanti:copiii si mama.

    Sigur,perfect nu e nicaieri in lume!Suntem oameni cu totii si sistemele noastre sociale sunt intotdeauna perfectibile!

    De lipsit ,imi lipsesc multe lucruri...dar,simplul fapt ca nu intru in panica atunci cand imi intarzie vreunul 10 minute de la scoala,nu stiu cum,dar egaleaza toate lipsurile!

    Eu,in relatiile cu cei de-aici,mi-am fixat niste limite,peste care nu permit nimanui sa treaca.Punct!

    Draga Ema,tu spui ca vrei sa fii la fel ca cei de aici.Foarte bine!Nu-ti ramane decat sa faci si tu la fel ca ei...cu aceleasi rezultate!
    Noi nu ne-am dorit acest lucru,si,in consecinta,ne educam copiii exact asa cum vrem noi...recunosc,nu fara dureri de cap,uneori.
    Rezultatele,insa,ne incanta si ne dau putere sa mergem mai departe!
    Marea majoritate a cunostintelor noastre s-au adaptat sistemului si asa merg mai departe...nu stiu sa-ti spun cum e mai bine...iti spun doar cum am ales noi sa facem

    Musafirii multi,sa nu va sperie...nu e asa in mod normal,daca voi nu va doriti asta.Aici este o regula de aur in aceasta privintaamenii vin la tine fix atat cat te duci si tu la ei .

    Va pup acu',ca tre' sa dorm si eu nitel...mai vorbim.




    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     

  5.  
    #24
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    [QUOTE=Ishtar][FONT="Book Antiqua"][COLOR="Purple"][B][I]No,c-am aparut si io!
    Acu' nu stiu,cum preferati sa va beti "cafeluta",seaca sau indulcita?
    Ca sa stiu ce sa va spun!

    Na,glumesc ,nu ma luati in serios!
    Ce-as putea eu sa spun,dragele mele?
    Faptul ca v-a placut aici din prima,ca va intelegeti bine cu familia,samd,sunt,fara indoiala,niste atuuri esentiale!(Mie nu mi-a placut si tot am venit ).
    Fara indoiala,fiecare are prioritatile sale,fiecare apreciaza situatia in functie de mai multi factori...la noi au fost doi,singurii,dar cei mai importanti:copiii si mama.

    Sigur,perfect nu e nicaieri in lume!Suntem oameni cu totii si sistemele noastre sociale sunt intotdeauna perfectibile!

    De lipsit ,imi lipsesc multe lucruri...dar,simplul fapt ca nu intru in panica atunci cand imi intarzie vreunul 10 minute de la scoala,nu stiu cum,dar egaleaza toate lipsurile!

    Eu,in relatiile cu cei de-aici,mi-am fixat niste limite,peste care nu permit nimanui sa treaca.Punct!

    Draga Ema,tu spui ca vrei sa fii la fel ca cei de aici.Foarte bine!Nu-ti ramane decat sa faci si tu la fel ca ei...cu aceleasi rezultate!
    Noi nu ne-am dorit acest lucru,si,in consecinta,ne educam copiii exact asa cum vrem noi...recunosc,nu fara dureri de cap,uneori.
    Rezultatele,insa,ne incanta si ne dau putere sa mergem mai departe!
    Marea majoritate a cunostintelor noastre s-au adaptat sistemului si asa merg mai departe...nu stiu sa-ti spun cum e mai bine...iti spun doar cum am ales noi sa facem

    Musafirii multi,sa nu va sperie...nu e asa in mod normal,daca voi nu va doriti asta.Aici este o regula de aur in aceasta privintaamenii vin la tine fix atat cat te duci si tu la ei .

    Va pup acu',ca tre' sa dorm si eu nitel...mai vorbim.



    Multumesc pentru informatii.SUNTETI FOARTE DRAGUTE stiti noi nu ne pregatim asa urgent sa plecam acolo definitiv,dar pur si simplu asa-mi traiesc viata acum ca oricand voi ajunge acolo.
    De multe ori spun "Ce mi-a trebuit mie asa o viata ?dar cand i-mi amintesc ca altfel poate nu a-s fi cunoscut acest drum catre ISLAM care cred ca este mai presus de toate.
    Ma consider o norocoasa ca ALLAH ma adus pe acest drum.
    Din pacate traditiile lor stilul de comportament cu femeile e cu totul diferit de religie.
    Intr-o zi ne-am dus in vizita la un var cu sotul,el i-mi spune (nu in araba) :te voi trimite sa-mi aduci nu stiu ce,tu sa spui trakramaiunak nu comenta.Am inceput sa ma cert cu el mi-a spus ca daca fac ce spune el fara sa comentez atunci i-l vor considera un adevarat barbat.Am acceptat asta sa fie considerat tare.
    De multe ori faceam filme de aceste tipuri si seara ne amuzam pe aceasta tema.Ma intrebam ce folos au ei de pe urma asta ca se considera tari.
    Noi faceam asta in gluma dar cine traieste asa?
    In schimb respectul pe care i-l au ei fata de parinti este de neintalnit la noi si multe lucruri pozitive.
    pa! pa! fetelor!
     

  6.  
    #25
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by ema
    ,tu sa spui trakramaiunak
    Ema imi cer scuze dar mi-au dat lacrimile de ras aici.citeam cuvantul in gand si nu reuseam sa inteleg ce trebuia sa zici, abia apoi cand am citit cu voce tare am realizat ca e tekram ayunak. vezi tu cred eu ca greseala e a sotului tau, nu ar fi trebuit sa te puna sa zici asa si nici macar sa te trimita sa aduci ceva doar de a face -----stratie sa zica ceilalti MASHAALLAH AI VAZUT ROMANCA? NICI NU SUGHITA IN FATA LUI. ar fi trebuit sa te faca pe tine importanta prin ceea ce esti. Ema eu zic sa fii tu insati cand esti acolo, si ei te vor placea pentru ceea ce esti, cat despre vizite, daca vei locui acolo nu va fi mereu asa.tu esti cea care traseaza limitele. la ce fac ei in casa ta la fel. nu incerca sa fii ca ele, incearca sa fii ca tine. si impune respect mereu cand esti in jurul lor. apropo de unde e sotul tau din syria?
     

  7.  
    #26
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Quote Originally Posted by amoodia
    Ema imi cer scuze dar mi-au dat lacrimile de ras aici.citeam cuvantul in gand si nu reuseam sa inteleg ce trebuia sa zici, abia apoi cand am citit cu voce tare am realizat ca e tekram ayunak. vezi tu cred eu ca greseala e a sotului tau, nu ar fi trebuit sa te puna sa zici asa si nici macar sa te trimita sa aduci ceva doar de a face -----stratie sa zica ceilalti MASHAALLAH AI VAZUT ROMANCA? NICI NU SUGHITA IN FATA LUI. ar fi trebuit sa te faca pe tine importanta prin ceea ce esti. Ema eu zic sa fii tu insati cand esti acolo, si ei te vor placea pentru ceea ce esti, cat despre vizite, daca vei locui acolo nu va fi mereu asa.tu esti cea care traseaza limitele. la ce fac ei in casa ta la fel. nu incerca sa fii ca ele, incearca sa fii ca tine. si impune respect mereu cand esti in jurul lor. apropo de unde e sotul tau din syria?
    Facea asta doar atunci cand ne duceam la verii primari.
    In fata familiei se purta foarte bine ba chiart le spunea surorilor sa nu ma lase sa fac nimic ca sunt musafir.
    Este din Alep.Acolo cred mentalitatea este diferita de alte orase siriene.
    Aici este de nota 10 se comporta foarte bine cu mine ma respecta ,ma ajuta in bucatarie,i-mi cere sfaturi in tot ceia de face etc.
     

  8.  
    #27
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    aveam o presimtire ca e din Aleppo , pentru ca mai mult acolo se intalnesc situtii de genul asta.daca vrei sa locuiesti acolo sa nu lasati pe nimeni sa-si dea cu parerea la relatia voastra sot-sotie.nu stiu cum e in celelalte orase din Syria, dar in Aleppo sunt multi care procedeaza asa, si e numai de fatada ca de fapt relatia din ei uneori e zero, dar trebuie sa se dea ei macho in fata celorlalti a avut si sotul meu o tentativa de asta la inceput si nu a avut cu cine si de atunci nu mai vrea sa-i mai aduc nimic.ti-a placut Aleppo?stii ca sunt aproape 2000 de romance acolo, asa ca inshaAllah daca o sa va mutati acolo nu o sa fii numai printre ei
     

  9.  
    #28
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    marhaba fetele.


    -iubirea mea e din homs.daca va intrebati sotii de orasul asta au ce sa va spuna.
    -in toti anii de casatorie,nu stiu daca am vazut aici in cta,mai mult de ...5 ,,homsieni,,.
    -dar in rest am vazut mai multi baieti din alep,
    -acuma..sunt oameni intre oameni.am cunoscut si ,,caposi ,, care nu suportau sa li se iasa din cuvant ,dar si baieti de treaba.

    -dar sa stiti ca acuma dupa atatia ani ,am observat un ,,fenomen,,.
    -toti...dar absolut toti cei care candva erau erau ,,caposi,, au devenit foarte ..maleabili.
    -adica nici nu-mi vine sa cred cand ii vad cum sunt cu sotiile lor la ora actuala,pt ca imi amintesc ..,,cum au fost,,.

    - din pacate nu pot vb despre comportamentul lor ...in general...din syria ,pt ca nu am avut ocazia .
    - dar adevarat ca sunt diferente intre alep si...homs de ex.

    -diferenta de mentalitate ,de mancaruri...apropo de mancare,cei din alep(din ce am cunoscut aici) ar pune carne si in prajituri.
    -sunt ,,carnivori,,rau.
    - e prea dimineata (adica 6) sa imi amintesc de toate,dar de ex. pastai cu carne.ceea ce in homs ..e o raritate.
    -aaaa si pun mult ,,semne,, in mancare..


    - ca sa revin la comportament..ma gandesc ca si aici in rom. e diferenta intre oameni din diferite orase.nu?
    - asa si in syria.

    - dar va zic sigur ca in ceea ce priveste schimbarea comportamentului (in bine) o data cu trecerea timpului...am observat-o la multe persoane.

    - eu ma uit si la iubirea mea care a fost ok de la inceput,insa o data cu trecerea timpului s-a facut si mai ok.masanllah!alhamdulillah!

    -dar si eu sunt schimbata. nu de..haine ...nu ca le-as avea pe aceleasi..

    - pai mai pe la inceputuri eram ca..spirtul
    - mama...ce crizoasa mai eram ..si geloasa...nu mai intru in detalii
    -iar acuma ...nu stiu cum si prin ce minune...,,am devenit o mata blanda ...si fara unghii ,,.masanllah!alhamdulillah
    .
    -bine...stati putin ca daca e ceva..care sare calul...cred ca..as face:hocus-pocus si m-as transforma la loc.adica..nu stiu cum sa zic
    - buna ...buna...dar ....

    - da mai fetelor,si asa .

    - mai de cate ori am fost in homs nu am vazut decat o singura data o romanca ,care era si ea in vacanta cu baiatul.
    - in rest...
     

  10.  
    #29
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Quote Originally Posted by amoodia
    aveam o presimtire ca e din Aleppo , pentru ca mai mult acolo se intalnesc situtii de genul asta.daca vrei sa locuiesti acolo sa nu lasati pe nimeni sa-si dea cu parerea la relatia voastra sot-sotie.nu stiu cum e in celelalte orase din Syria, dar in Aleppo sunt multi care procedeaza asa, si e numai de fatada ca de fapt relatia din ei uneori e zero, dar trebuie sa se dea ei macho in fata celorlalti a avut si sotul meu o tentativa de asta la inceput si nu a avut cu cine si de atunci nu mai vrea sa-i mai aduc nimic.ti-a placut Aleppo?stii ca sunt aproape 2000 de romance acolo, asa ca inshaAllah daca o sa va mutati acolo nu o sa fii numai printre ei
    Da sa sti ca m-am simtit minunat ca turista.HamduLILAH toate surorile lucreaza(una inginera 2 profesoare)sunt un pic mai moderne nu-s incuiate deloc.
    Cand ne duceam la chefuri,la nunti ma pregateau ca pe o papusa machiata la maxim.In general nu-mi place sa ma machez strident.
    Va spun sincer comportamentul lor fata de mine este rar intalnit aici.Din pacate cel al copiilor nu prea m-a incantat.
    Cand voi trai mai mult acolo poate altfel ar fi.
    Am cel putin 10 "prietene" alepoaice aici care m-au invatat toata bucataria lor.Sotul este foarte multumit de cum gatesc:beioat,maksii,kape,sumaie,safargerie,mluhie etc.
    Sa stiti ca nu numai barbatilor le place mancatul,sa vedeti femeile si mai si.Fac saptamanal chefuri cu mese foarte bogate mai ales in carne.20 de persone mananca cat 50 europence au peste 100kg. Cand le spun de cura de slabire spun sufera tu daca vrei.
    Acum merg foarte rar la asemenea chefuri din fericire se si vede am slabit 30kg.
    Sa sti ca m-as bucura sa intalnesc romance acolo ca o araboaica nu poate inlocui o romanca fie ea cat de buna.
    PE CURAND FETELOR!
     

  11.  
    #30
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Ema ce anume nu ti-a placut la comportamentul copiilor?
    stii ?mi-ai luat-o inainte cu bucataria. si eu sa stiu sa prepar alea dar ce e Kape? te referi la KAPSE? si eu cand merg acolo stau numai pe la petreceri sau nunti. uneori cand prind un moment de liniste ma duc si stau singura in camera, ca pentru mine uneori e obositor sa fiu inconjurata mereu de oameni, mai ales ca aici in Norvegia stau mai mult singura.si eu cand merg in syria vin inapoi cu 5-6 kg in plus .mereu tin dieta inainte de a pleca acolo.
     

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Casatorie in Romania, acte, probleme
    By Simona in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 30
    Last Post: 04-25-2008, 05:56 PM
  2. Ajutor: Inregistrarea casatoriei in Romania
    By Mahi EID in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 11
    Last Post: 08-17-2007, 10:56 PM
  3. Asa ceva nu este posibil
    By Anna in forum Stiri
    Replies: 50
    Last Post: 04-26-2007, 10:11 PM
  4. In Romania, femeia conduce... afacerile
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 38
    Last Post: 11-29-2006, 02:07 PM
  5. comertul din romania...jale
    By oardy in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 5
    Last Post: 06-05-2006, 04:32 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •