Notices
 
Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 180
  1. plecarea din romania in syria... 
    #1
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    sa wr wb

    -dragi surori musulmane,m-am gandit sa deschid acest subiect pt ca pe mine ma intereseaza sa plec in syria cu familia dar sa raman cu baiatul acolo iar sotul sa se intoarca aici .
    -pana azi am vorbit pe privat cu una din surorile noastre de aici,care a fost o draguta si m-a ajutat cu multe informatii ...alhamdulillah,insa azi m-am gandit sa deschid acest subiect pt ca poate mai sunt fete in aceeasi situatie cu a mea sau ...vor fi (adica sa faca acest pas),si nu stiu ce acte trebuiesc si ...nu numai.
    -deci:
    =eu am baiatul care termina cl.a 4a si vreau sa plec in syria sa il inscriu acolo la sc.sa il dau sa repete clasa a 4 a ca sa recupereze si sa ii fie mai usor cu acomodarea.
    =casatoria noastra nu e inregistrata in syria ca...mereu am zis ca e prea mult de alergat si...uite ca a venit timpul cand tot va trebui sa alergam ,pt ca nu avem de ales.
    =sora noastra ishtar ...allah sa o rasplateasca pt bunatatea ei... mi-a zis ca ar trebui urmatoarele acte:
    1-cf.meu de botez,stampilat de MINISTERUL CULTELOR.
    2-cf .meu de nastere si cf.de casatorie,stampilat de DIRECTIA CONSULARA si AMBASADA SYRIEI.
    =pt copil imi va trebui:
    1-cf.de nastere stampilat de DIRECTIA CONSULARA si AMBASADA SYRIEI
    2-foaia matricola de la sc. stampilata de MINISTERUL EDUCATIEI si AMBASADA SYRIEI.
    =in syria actele se traduc la un translator autorizat si se depun la biroul de evidenta a populatiei.
    -va dura timp de cateva luni...dar merita.
     

  2.  
    #2
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    -acuma eu am rugamintea ca fetele care sunt din bucuresti ,sau care de curand au trecut pe la toate aceste institutii bucurestene,sa imi spuna si mie daca pot ,ce program au aceste institutii si cat costa fiecare stampila-n parte....ca sa stiu ce bani sa pregatesc.
    - am incercat sa intru pe net...dar acolo nu am gasit sa scrie ceva de program si nici...cat costa...aceste stampile.
    - ce ziceti?se poate?

    aaaa
    -si adresele.uite eu am gasit adresa MINISTERUL CULTELOR:
    ==sos.KISELEFF,nr 30 ,sect 1

    -eu m-am gandit ca aceste informatii ,asa cum imi sunt mie foarte folositoare...tot asa pot fi folositoare si altcuiva.
    -voi ce ziceti???
    - va astept si cu alte informatii


    wa sa wr wb
     

  3.  
    #3
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    site-ul ministerului cultelor e www.cultura.ro

    la linku-l de mai jos, gasesti numerele de telefon pt informatii cu publicul:
    http://www.cultura.ro/Documents.aspx?ID=64

    Compartimentul Informaţii publice- poti intreba cat costa stampilele
    tel./fax: 021 224 39 47
     

  4.  
    #4
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    la acest link gasesti localizarea pe harta a ambasadei Siriei, orarul programului si nr de telefon; eventual poti suna sa spui despre ce e vorba si sa intrebi cat costa:

    http://www.ghidul.ro/firma.php?id=14173


    ministerul educatiei are site-ul : http://www.edu.ro
    la link-ul http://www.edu.ro/index.php/articles/c376 gasesti nr de telefon.
     

  5.  
    #5
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    sa


    =amal multumesc mult... o sa sun maine dimineata sa vad ce aflu,ca acum am citit la ministerul educatiei si scria clar ca vize (de la ei pt inafara tarii) pun numai pt inv.universitar si post universitar acuma...nu stiu ce sa zic...ramane sa aflu maine.
    -la Directia Consulara iar nu am fost lamurita dar tot asa..am un nr de tel si sa vad ce aflu.
    -adresa Directiei Consulare e:www.mae.ro sau...direct pe google:directia consulara

    ok...o sa va tin la curent cu ce o sa mai rezolv.

    o zi buna.....sa wr wb
     

  6.  
    #6
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Dragi surioare,eu zic ca sa ramana acest subiect valabil nu numai ptr anumite acte, pentru o anume tara,toate sa incercm sa ne raspundem la orice fel de probleme,care le intalnim la rezolvarea tuturor actelor;iar cine dintre noi stie sa raspunda MOARHABA

    Ptr sora nostra Oardy iti uram din suflet Bafta si sa te ajute ALLAHswt sa reusesti ceea ce ai in suflet!
    Amal stiai ca esti o mica enciclopedie! MASHALLH habibty!!
     

  7.  
    #7
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    marhaba!

    -azi am sunat la ministerul cultelor si cica nu mai trebuie sa merg la buc pt acea...stampila:smile33: .acum se poate rezolva si aici in cta ...intr-un loc anume(am uitat cum se num exact).
    -asa ca..daca nu sunam...faceam eu un drum degeaba la ministerul cultelor?...faceam
    -am sunat aici la cta dar nu era d.na care se ocupa de asa ceva..a ramas pe maine.
    -la ministerul educatiei...pe sait scrie ca are prog.de la 12 la 16. azi cand am sunat cica are prog pana in 12:smile33: ...deci maine o sa sun din nou.
    - iar la directia consulara...din 2 nr ...nici unul nu a mers:smile33:

    aaaaaa....mi-am amintit ca ieri am fost la sc sa iau foaia matricola si...acritura de secretara comunista care deabea asteapta pensionarea...a inceput sa-mi zica ca vrea o dovada ca eu o sa dduc copilul in alta tara ..cred ca nu a mai dat foaia matricola pt cineva care pleca din tara si...habar nu are ce sa ceara.
    -cica...aduceti pasaportul cu viza:smile33: la care eu i-am zis ca nu fac 10 drumuri la ambasada doar ca sa ii -----strez ei ca plec ...si unde?
    -eu trebuie sa duc foaia matricola la ambasada sa o stampileze.
    cand a vazut ca nu cedez,mi-a trantit ca...trebuie sa fac o cerere si...oricum nu era directoarea in sc pt ca avea un deces in familie:smile33:
    -mi-a zis sa revin azi .cand am intrebat-o daca dimineata sau dupa amiaza...a zis ca oricand e cineva...
    - numai ca azi dimineata...am fost si nu era nici urma de directoare si mi-a zis dupa amiaza.
    -o sa fug acum sa vad ce mai zice?
    -baiatul meu a venit de la sc foarte incantat ca nici maine..nici poimaine nu face sc.
    -deaia o sa merg acum la sc sa vad daca rezolv ceva.

    ==o sa va zic ce am facut===


    salam alekom
     

  8.  
    #8
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    - am revenit
    .nu am facut nimic ,chiar daca am vb cu directoarea adj.
    =mi-a zis sa fac o cerere in care sa specific pt ce anume vreau foaia matricola si maine pe la 10 sa merg la sc.
    -ele or sa trimita aceasta cerere la inspectorat si va trebui sa astepte raspunsul inspectoratului cat va dura....
    -asa ca...pe maine!
    - eu ma gandesc sa fac un drum si la inspectorat ,macar de curiozitate..poate rezolv mai repede decat prin scoala.
    -
    -mai ce rau e asa..cand nu se rezolva repede cate ceva...si te pun pe drumuri....

    =o sa va mai scriu prin cate o sa mai trec pana voi rezolva tot.
     

  9.  
    #9
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    traim in Romania...tara birocratiei, unde functionarii publici si nu numai stiu doar sa urle, nu sa vorbeasca frumos si sa ajute...
    Eu sincer nu stiu cum "intram in Europa", ca mai avem multe de rezolvat...nerespectarea programului de lucru e doar o problema minora...dar destul de des intalnita.
     

  10.  
    #10
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    pai ..amal..cred ca nu ar fi rau sa deschidem un subiect..,,traim in romania..,,si unde sa ne descarcam sufletele de nemultumirile care le avem atunci cand mergem la piata...sau in alta parte,si cred ca o sa fim surprinse prin cate am trecut fiecare dintre noi.
    - ce zici?
    - deschizi tu ?sau...cumva exista un astfel de subiect si nu stiu eu?

     

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Casatorie in Romania, acte, probleme
    By Simona in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 30
    Last Post: 04-25-2008, 05:56 PM
  2. Ajutor: Inregistrarea casatoriei in Romania
    By Mahi EID in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 11
    Last Post: 08-17-2007, 10:56 PM
  3. Asa ceva nu este posibil
    By Anna in forum Stiri
    Replies: 50
    Last Post: 04-26-2007, 10:11 PM
  4. In Romania, femeia conduce... afacerile
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 38
    Last Post: 11-29-2006, 02:07 PM
  5. comertul din romania...jale
    By oardy in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 5
    Last Post: 06-05-2006, 04:32 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •