Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. femeia care imită bărbaţii 
    #1
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Ibn Umar radia allahu anhu, a relatat că Profetul Muhammad sala lalahu alaihi wa salam, a spus: "Trei feluri de oameni nu vor intra în Paradis, acelia care nu îşi împlinesc datoria faţă de părinţi, codoşii şi femeile care îi imită pe bărbaţi."

    Prima categorie: cei care nu îşi repectă părinţii, e clar la ce fel de păcate se referă şi de ce nu vor intra în Paradis, despre codoşii nici nu mai încape dubiu.

    PROBLEMA: La ce se referea Profetul nostru (sala ala alaihi wa salam) când a numit această categorie?
    Care sunt acele atitudini, fapte sau comportamente care sunt considerate păcate aşa de mari încât să NU FIE PRIMITE în Paradis???

    Oare la femeile care se tund scurt, la femeile care fac politică, la femeile care muncesc precum bărbaţii, la femeile care taie lemne?? ori poate la acelea care poartă pantaloni....sau la culturiste...???? ori poate la acelea care sunt şi tată şi mamă pentru copiilor!
     
     

  2. Mersi yvette de la :

    gabriela guettat (01-14-2011)

  3.  
    #2
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Oare la femeile care se tund scurt, la femeile care fac politică, la femeile care muncesc precum bărbaţii, la femeile care taie lemne?? ori poate la acelea care poartă pantaloni....sau la culturiste...???? ori poate la acelea care sunt şi tată şi mamă pentru copiilor!
    Daca ea se tuned pt a avea parul scurt da imita barbatul.O femeie se poate tunde scurt din motive medicale,daca sufera de o boala(ex.cum ar fi leucemie) nu e haram.
    Daca ne gandim pe vremea razboaielor sau in cazului sotului decedat femeia a taiat lemne si a fost in casa si mama si tata pt copii sai.
    In politica am zis mereu ca o femeie nu are ce cauta….dar totusi daca ne gandim la acele fundatii care sunt umanitare sau de sustinere a unor drepturi as zice de ce nu.
    La pantaloni daca peste punem un plover lung si imbracamintea noastra este decenta si nu atrage atentia de ce nu?daca ne gandim la o pereche de pantaloni mulati pe picior si un tricou decoltat eja nu insemna imitatie ci haram 
    In opinia mea femeile care îi imită pe barbati. La ce se referea Profetul nostru (sala ala alaihi wa salam) când a numit această categorie?
    1.O femie imita barbatul daca merge in moschee si nu stie unde ii este locul de a se ruga.
    Alah a spus femeilor sa ramana in casele lor.Rugaciunea femeii este mai buna in casa ei decat in Mosqee. In acelasi timp trebuie sa mentionam ca daca ele doresc sa mearga la mosqee barbati nu au voie sa le impiedice,atata timp cat ele nu sunt o ispita asta insemnand ca ele sa aiba adevaratul hijab.
    Companioni profetului Muhammad sallallahu alahi wa sallam obisnuiau sa ramana un timp in mosqee dupa rugaciune pentru ca femeile sa paraseasca primele mosqeea.Aceasta a fost pana cand profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a cerut sa se construiasca o usa separata pentru femei si in zilele noastre alhamdulilah usile sunt separate.
    2. Modul in care o femeie ar trebui sa merga pe strada sau in institutii cu sotul.Barbatul va vorbi si discuta problema.
    Avem o relatare de la Hamza ca l-a auzit pe profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam spunand: In timp ce am iesit din mosqee am vazut ca barbatii cu femeile s-au amestecat pe drum iar profetul sallalllahu alahi wa salam le-a spus femeilor: Stati in spate : Nu este cuvincios sa mergeti pe mijlocul drumului ci mai degraba in lateral.
    3.Limbajul folosit de o femeie trebuie sa fie diferit.
    Si profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam ne-a ordonat si nu numai femeilor tuturor sa ne oprim limbile in a barfi..el sallallahu alhi wa sallam a spus: FERITI-VA DE ASTEA..PROTEJATI-LE.Si el a aratat spre limba.
    4.Datul mainii cu un barbat.Femeie nu trebuie sa imite salutul pe care barbatii il practica
    Sunt mult mai multe exemple dar nu imi vin in minte toate
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  4.  
    #3
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum surioara yvette eu cred ca stii raspunsul la intrebarea ta
    PROBLEMA: La ce se referea Profetul nostru (sala ala alaihi wa salam) când a numit această categorie?
    Care sunt acele atitudini, fapte sau comportamente care sunt considerate păcate aşa de mari încât să NU FIE PRIMITE în Paradis???
    dar te faci ca nu stii ca sa ne ispitesti pe noi.De lesbiene ai auzit?De femei care imita rolul barbatului intr-o relatie ? De femei care prin atitudinea lor in public fata de barbatul ei lasa impresia ca ea este de fapt barbatul si il pune pe acesta in posturi jenante fata de ceilalti?(sper ca intelegi la ce ma refer).
    ori poate la acelea care poartă pantaloni.
    Da daca pantalonii sunt purtati astfel incit sa ii scoata in evidenta formele ce ar putea fi o ispita pentru alti barbati.De aceea este bine si corect ca peste pantaloni sa se poarte o rochie lunga si larguta sau dupa caz un palton lung si mai largut
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  5.  
    #4
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by munir View Post
    As salam alaykum surioara yvette eu cred ca stii raspunsul la intrebarea ta dar te faci ca nu stii ca sa ne ispitesti pe noi.De lesbiene ai auzit?De femei care imita rolul barbatului intr-o relatie ? De femei care prin atitudinea lor in public fata de barbatul ei lasa impresia ca ea este de fapt barbatul si il pune pe acesta in posturi jenante fata de ceilalti?(sper ca intelegi la ce ma refer).
    Da daca pantalonii sunt purtati astfel incit sa ii scoata in evidenta formele ce ar putea fi o ispita pentru alti barbati.De aceea este bine si corect ca peste pantaloni sa se poarte o rochie lunga si larguta sau dupa caz un palton lung si mai largut
    Nu era o ispită...frate Munir
    Dar în afară de a inversa rolul în viaţa sexuală şi a te purta ca şi cum ai fi bărbat, iată ce mai este:

    Iată că Abu Hurayrah (Allah fie mulţumit de el!) ne spune că Profetul Muhammad (slala allahu alaihi wa salam) a blestemat acele femei care poartă haine de bărbaţi şi viceversa.
    Deci femeia musulmană nu are voie să poarte pantaloni, cu toate "ploverele lărguţe" de deasupra sau rochiţă sau ce o mai invevta moda!!!!!
    Îi este interzis prin sunna femeii musulmane să practice acele activtăţi ca le masculinizează (aici se includ culturistele, pugilistele, halterofilele), inclusiv tunsoarea scurtă, ca cea a bărbaţilor - soldăţel - cum se mai spune pe la noi, în schimb femeia care taie lemne, deşi e o treabă masculină, e ceva ce biata femeie nu face de plăcere, ci de nevoie!!! Ori se ştie că orice este făcut de nevoie, pentru supravieţuire, NU este haram.
    Aici bărbaţii abuzează şi se folosesc de acest hadith pentru a interzice femeii să practice vreun sport: de exemplu echitaţia - ea nu o masculinizează pe femeie, sau tenisul, ori handbalul. Şi nici şofatul nu masculinizează!!

    Deci iată: că şi după dumneavoastră şi după surioara flor este acceptat pantalonul.... ori este greşit.
    Mă refer la pantalonul purtat pe stradă, în public, sau în faţa celor care NU sunt mahram.
    NU e haram dacă te îmbraci în pantaloni în casă sau îl porţi în prezenţa celor care sunt mahram. Dacă în casa ta vine cineva care este nu este mahram, atunci trebuie să te schimbi cu haine adecvate.


    Cât despre greşitul uşii de intrare în moschee, aia nu e activitate care masculinizează, ci doar neştiinţă! Iar în adorarea lui ALLAh, femeia este EGALĂ cu bărbatul... iar penrtru femeie este mai bine să rămână acasă să se roage este din cu totul alt motiv, iar nu pentru că rugatul în moschee o masculinizează!!!

    La fel...o femeie care se adresează autorităţilor NU se masculinizează!!!! E o chestiune de acord între parteneri cine vorbeşte. Dacă soţul meu nu se pricepe ca mine la expuneri sau nu are răbdare sau mai ştiu eu ce motiv şi mă lasă pe mine să vorbesc prima, asta înseamnă că îi imit pe bărbaţi???

    Mersul pe mijlocul străzii nu masculinizează...este doar un comportament extravagant prin care o femeie atrage atenţia asupra ei!

    Bârfitul iar nu masculinizează! Ştiţi vorba aia românească despre unii bărbaţi: "Bârfeşete mai rău ca muierile!" Bârfa e cam "treabă" femeiască! (Desigur, este un păcat, dar nu este o activitae care masculinizează!)

    De aceea spuneam, teoria e teorie şi o scriem aici, dar cu practica ce facem??? Punem oare noi în practică cu adevărat??? Acceptăm noi Islamul în tot sau numai o parte din el???? precum este scris în AlBaqarah, verset 85 "...Oare voi credeţi numai într-o parte a Scripturii şi respingeţi o altă parte?....."
    Înţelegem noi ce spune sunna, înţelegem oare bine ce mesaj transmit hadithurile???
     
     

  6.  
    #5
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As Salamu Alaykum
    Daca am intelge atit de bine totul asa cum trebuie si daca am si pune in aplicare corect cele scrise in Sfintul Qur`an, am fi cu sapte clase mai destepti .Dar asa doar bijbiim si noi prin intuneric catre Lumina ce o zarim in departare
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  7.  
    #6
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Pantalonul a primit o catalogare masculina in timp. Astazi este specific ambelor sexe.
    Profetii Islamului nu purtau pantaloni si imbracamintea lor este perceputa de occidentali ca fiind masculina.
    Cred ca hadisul are un inteles mai puternic decat cel vestimentar.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •