Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. Fetita de azi-femeia de maine 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Dragele mele copii sunt copii.Indiferent de religie,biblie ,coran sau nimic tot aceleasi trepte trebuie sa le urcam cu fetita noastra.
    Educatia sexuala nu inseamna doar informatii legate de actul sexual in sine.
    Educatia sexuala la fete ar trebui sa inceapa de la versta de 11 ani cu unele explicatii minore si anume:modificarile organismului si menstruatia,ceea ce fac parte din anatomia sexuala,apoi apare si relatiile emotionale,contactul sexual,reproducerea si contaceptia..Pe parcurs mama trebuie sa ia atitudine si sa dezvolte conversatia mama-fiica(atentie programa scolara include toate aceste lucruri mult mai tarziu,deci nu lasati,asa cum fac unii parint “invata ei la scoala de toate!”)
    Sfat :tu ca mama trebuie sa fii prima ei prietena nu o lasa sa isi intrebe colega sau sa caute raspuns in tv sau internet,este fals ca ea va deveni curioasa daca e informata correct in raport cu varsta.
    Discutii mama-fiica
    1. Crestrea sanilor(aici important este explicatia sensibilitatii si durerii in timpul cresterii) si parului pubian
    2. Menstruatia si cum tebuie sa ma pregatesc(aici sunt foarte multe-ex tampoanele uneori pot avea effect allergic)
    -sindrom premenstrual
    -igiena in aceasta perioada
    -durerea menstruala(totusi sa ne gandim caci la 12 ani nu se pot lua pastille asa dupa plac)
    -cum sa ma alimentez in aceasta perioada
    -ce exercitii am voie sa desfasor,etc
    3. Scurgerile –odata cu aparitia pupertatii sunt induse in eroare de patarea chilotului.
    4. Sarutul
    5. Contactul sexual-copii sunt din ce in ce mai expusi la informatii despre sex de la colegi,prieteni de joaca, si aici trebuie intervenit,nu o lasa sa isi formeze o idee indusa de un alt adolescent.
    -ce insemna sau ce conduce la(aici ma refer la unele “activitati”desfasurate de sexul opus)…..fara rusine trebuie sa stie,iar cuvinte putem gasi foarte multe,atat timp cat ne gandim ca ne protejam copilul si il informam,jena in fata fiicei nu are loc
    -riscul de sarcina(aici mai tarziu trebuie amintite si metode caci orcum ea aude asta peste tot)
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Inca de la varsta de 5-6 ani apare intrebarea “cum am aparut eu pe lume?” iar povestea cu barza nu este tocmai una indicata.Ea trebuie sa stie ca mama i-a dat nastere,ea a fost in burtica mamei …..se stie.
    Avand in vedere cat de vulnerabili sunt copii terenul trebuie foarte bun pregatit.Oract de bine ne-am stradui sa ii oferim o educatie,nu suntem tot timpul in prejma lor,iar imaginile media sau colegii isi pun amprenta.Nu trebuie sa ne expunem fiica la o curiozitate periculoasa.
    Fetele care sunt apropiate de mame si cunosc valorile familiei, vor fi mai deschise in ceea ce priveste discutiile cu parintii, chiar si despre sex si evita inceperea vietii sexuale la o varsta timpurie.Amprenta religioasa si atmosfera familiala conduc catre o buna educatie.
    Am sa citez un fragment din cursurile mele univeristare
    “Parintii reprezinta persoanele in care au cea mai mare incredere copii. De asemenea scoala ar trebui sa fie o sursa de informare formala si informala cu privire la sexualitate.
    Tinerii sunt important pentru societate si trebuie investit in ei pentru a-si proteja sanatatea, viata si a educa generatia ce va urma. Adultii nu trebuie sa se simta incomod discutand cu adolescentii despre sex sau sa ignore existenta sexului.”
    As mai avea de adaugat ceva (homosexualitate si lesbianism, bisexualitate)dar aceste lucruri sincer ma depasesc,imi e rusine sa o zic,nu ar trebui avand in vedere profesia mea.

    Atentie traim in anul 2011:democratie,libertate,informatie la tot pasul.Asigura-te daca copilul tau intelege acest lucru pozitiv.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  3.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by flor6 View Post
    Inca de la varsta de 5-6 ani apare intrebarea “cum am aparut eu pe lume?” iar povestea cu barza nu este tocmai una indicata.Ea trebuie sa stie ca mama i-a dat nastere,ea a fost in burtica mamei …..se stie.
    Avand in vedere cat de vulnerabili sunt copii terenul trebuie foarte bun pregatit.Oract de bine ne-am stradui sa ii oferim o educatie,nu suntem tot timpul in prejma lor,iar imaginile media sau colegii isi pun amprenta.Nu trebuie sa ne expunem fiica la o curiozitate periculoasa.
    Fetele care sunt apropiate de mame si cunosc valorile familiei, vor fi mai deschise in ceea ce priveste discutiile cu parintii, chiar si despre sex si evita inceperea vietii sexuale la o varsta timpurie.Amprenta religioasa si atmosfera familiala conduc catre o buna educatie.
    Am sa citez un fragment din cursurile mele univeristare
    “Parintii reprezinta persoanele in care au cea mai mare incredere copii. De asemenea scoala ar trebui sa fie o sursa de informare formala si informala cu privire la sexualitate.
    Tinerii sunt important pentru societate si trebuie investit in ei pentru a-si proteja sanatatea, viata si a educa generatia ce va urma. Adultii nu trebuie sa se simta incomod discutand cu adolescentii despre sex sau sa ignore existenta sexului.”
    As mai avea de adaugat ceva (homosexualitate si lesbianism, bisexualitate)dar aceste lucruri sincer ma depasesc,imi e rusine sa o zic,nu ar trebui avand in vedere profesia mea.

    Atentie traim in anul 2011:democratie,libertate,informatie la tot pasul.Asigura-te daca copilul tau intelege acest lucru pozitiv.
    De ce să îţi fie ruşine flor??? Însăşi Profetul nostru (sala allahu alaihi wa salam) le vorbea companionilor despre aceste lucruri.
    Acel hadit pe care l-am expus eu într-o postare anterioară, acela cu femeile care imită bărbaţii, se referea şi la lesbianism.
    Homosexualitatea este considerată în Islam un mare păcat.
    Degeaba încearcă vesticii să spună că orientarea sexuală nu este un comportament deviant, ci este o chestiune de alegere, că, eu în atâţia ani de muncă cu oamenii, nu am găsit NICIUN homosexual care să nu fi suferit vreo traumă psihică. Nu, nu sunt nebuni, ci doar traumatizaţi.
    Homosexualitatea nu a apărut acum, se ştie! Vechii greci credeau că ADEVĂRATA iubire nu paoate exista decât între doi bărbaţi! Romanii au dus homosexualitatea la cote extreme. În Imperiul Otoman s-a practicat de asemenea, cu toată interdicţia Islamului, păgâni nemernici!
    Lesbianismul nu este generat de o traumă psihică, el este doar un joc erotic, un mod de epatare. Aceasta nu înseamnă că sunt lesbiene care îşi exagerează această latură..şi, precum ştiţi, obişnuinţa devine a doua natură!
    La fel şi bisexualitatea. Începe ca un joc erotic, din curiozitate în majoritatea cazurilor, şi pe urmă devine o adoua natură!
    Cum încep astfel de comportamente? Din esucaţie.
    Se ştie că un copil până la vârsta de 5-7 ani nu conştientizează ce înseamnă sex. În mintea lor o fetiţă sau un băieţel este doar un partener de joacă, el nu are sex.
    Ce fac părinţii? Unele mame, din dorinţa de protecţie exagerată, crede că e bine să o conducă pe fiica ei pe o cale în care să se poată "apăra" singură...şi în loc să îi dezvolte latura feminină, îi dezvoltă abilităţi masculine. Îi inoculează ideea că ea poate domina orice băiat, că îl poate bate, că.... dezvoltând-o într-un mediu tip army. Fata mai târziu, nu va mai vrea păpuşica şi rochiţele, şi floricele şi...va vrea tancuri, arme, maşini, haine băieţeşti....De aici nu e decât un mic pas în a adopta o atitudine masculină...care se va reflecta, desigur, în comportamentul sexual. Totul depinde de MINTEA fiecărui individ, cât de mult efect va avea asupra lor o astfel de educaţie.
    Multe fete nu vor adopta o practică sexuală deviantă, însă vor avea probleme de identitate; adică ele singure se vor afla în dilemă, c e e mai bine pentru ele: să fie prinţese sensibile, delicate, sfioase sau să fie puterea întruchipată în corp femeiesc. De curiozitate: întrebaţi o adolescentă: Dacă ai putea să alegi, ce ţi-ar place să fi o "prinţesă" sau un "soldat universal"? Veţi rămâne surprinse câte fete vor vrea să fie asemenea "soldatului universal"!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    nu imi e rusine sa vb despre aceste devieri comportamentale ci ca eu nu ii pot intelege ma enervez,incep ai judeca.
    Yvette nu stiu daca pot posta video,dar acesti copii predomina aici,nu glumesc dar 50% sunt asa.Si incep sa gandesc "daca ar fi ai mei i-as ucide".lumea in europa nu e usoara,drogurile si alcoolul sunt cumparate precum cumpar eu pui de la shop.e normal sa intram in alerta si sa imi pun problema ce trebuie sa fac sa imi educ copilul,sa il indrum pe o alee cu flori nu pe "drumul mortii".un profesor universitar de medicina sociala ne-a spus,noua studentilor, drumul in care in loc de flori gasesti alcool si droguri aveti grija ca e un drum al mortii.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  5.  
    #5
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykumSurioarelor de ce era nevoie de doua subiecte ce trateaza aceeeasi problema .Acest subiect a fost deschis enterior la subforumul ,,Masa Rotunda" de sora Maryam .Nu-i suparare ca a deschis si sora flor6 unul aici ,dar poate era mai bine sa fie unul intr-un singur loc ,fie aici fie acolo.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    scuze dar eu ma gandeam ca daca tot vb de copil am postat aici ceva teorie caci pana la a pune eu in practica mai e timp.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •