Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22
  1. Tradarea lui Iuda 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salamu Alaykum .Dragi frati si surori am sa aduc in atentia dumneavoastra o teorie care nu a fost pina acum dezbatuta pe forum.Si anume acea teorie folosita ca leitmotiv pentru a acoperii crimele,jaful si ororile pe care unii crestini le-au facut de-a lungul timpului in special impotriva evreilor dar alaturi de ei si a multor musulmani atit in timpul cruciadelor dar mai ales in timpul celui de-al doilea razboi mondial.

    Tradarea lui Isus de catre Iuda

    In conformitate cu toate cele patru evanghelii ,Isus a fost trădat de Iuda Iscarioteanul unul din cei doisprezece ucenici. Oricine citeşte acesta relatare cu o minte deschisa va lua notă de faptul că toată povestea cu trădarea lui Iuda nu suna natural sau credibil. De exemplu, la ce bun ,,sarutul lui Iuda “? Isus trebuie să fi fost o fatza foarte bine cunoscuta în Ierusalim, pentru că el avusese discutii divergente cu arhiereii, bătrânii invatati şi chiar cu o zi înainte el a predicat în faţa unei mari mulţimi în Templul din Ierusalim. Deci, în mod evident, sarutul nu a fost utilizat pentru ca ostasii sa recunoasca pe Isus. Dar atunci, ce alte motive ar putea avea acel sărut?
    Confuzia care sta la baza trădarii lui Iuda este agravată si mai mult de faptul că nu ni se spune de ce Iuda a vrut să-şi trădeze stăpânul . Unii apologeti au făcut sugestia ca evident a fost vorba de lăcomie. Dar acest lucru este cel mai puţin probabil pentru că ar fi fost mai profitabil pentru Iuda să ascundă de fapt, fondul comun (amintiţi-vă că Iuda a fost trezorier al grupului), decât să-şi vândă stăpânul pentru o suma infima , cum spun Evangheliile ca ar fi făcut. Pentru cei care nu cunosc acesta relatare am sa o postez mai jos asa cum este ea redata in Evanghelia lui Marcu:

    Marcu 14:10-11 (Matei 26:14-16; Luca 22:1-6)

    Iar Iuda Iscarioteanul, unul din cei doisprezece, s-a dus la arhierei ca să li-L dea pe Iisus.
    Şi, auzind ei, s-au bucurat şi au făgăduit să-i dea bani. Şi el căuta cum să-L dea lor, la timp potrivit.
    Marcu 14:43-46 (Matei 26:47-50; Luca 22:47-48,54)
    [După rugăciunile lui Isus la Ghetsimani]
    43. Şi îndată, încă vorbind El, a venit Iuda Iscarioteanul, unul din cei doisprezece, şi cu el mulţime cu săbii şi cu ciomege, de la arhierei, de la cărturari şi de la bătrâni.
    44. Iar vânzătorul le dăduse semn, zicând: Pe care-L voi săruta, Acela este. Prindeţi-L şi duceţi-L cu pază.
    45. Şi venind îndată şi apropiindu-se de El, a zis Lui: Invăţătorule! Şi L-a sărutat.
    46. Iar ei au pus mâna pe El şi L-au prins.
    Alte sugestii includ faptul că ambiţia şi gelozia l-au impins pe Iuda la tradare. Dar nu se spune nimic in Evanghelii despre care au fost ambiţiile sale sau ca Iuda ar fi fost gelos pe Isus . Unii apologeţi au sugerat chiar că Iuda temându-se de arestarea iminentă a lui Isus, din cauza certurilor sale cu arhiereii şi învăţători ai Legii,l-ar fi trădat de fapt pe Isus, ca să scape el. De teamă! Dar la o analiza atenta toate aceste sugestii rămân neconvingătoare.Mai există si o altă problemă cu povestea trădarii redata în Evanghelii. Evanghelişti au încercat să ne arate că Isus ştia dinainte cine va fi trădătorul lui . Matei, de exemplu, a arătat încrezător cum Isus spune lui Iuda că el este tradatorul:
    Matei 26:21,25
    Şi în timp ce mâncau ei, a spus el, "Eu vă spun adevărul, unul dintre voi mă va trăda ."... Apoi Iuda, cel care l-ar trăda a spus," Cu siguranţă nu eu, Rabbi. " Isus a răspuns, "Da, tu eşti."
    Se pare că povestea trădarii lui Iuda nu a fost universal acceptata în tradiţia timpurie. Pavel în I Corinteni 11:23 a spus că Isus a fost trădat în noaptea Cinei celei de Taină, dar nu a menţionat cine a fost. De fapt, este foarte probabil că sursele lui Pavel sa-i fi spus ca trădător nu a fost unul din cei doisprezece. Pentru ca el a declarat în mod explicit că- Isus a apărut celor doisprezece după învierea lui:
    I Corinteni 15:5
    ... Şi că el a fost văzut de Chifa, apoi celor doisprezece ...
    Acum, dacă Pavel a ştiut despre "trădarea lui Iuda -ar fi spus cu siguranţă ca Isus a apărut celor unsprezece. Faptul că ucenicii au ales să-l înlocuiască cu un alt ucenic purtind acelasi nume- Iuda (Fapte 1:26) nu este adevarat ,pentru ca alegerile au fost efectuate după ce Isus a fost ridicat la cer (Faptele Apostolilor 1:9-11), adică după aparenta sa înviere .
    Am motive serioase să cred că povestea despre ,,trădarea lui Iuda "nu este istorica.
    Nu pare să existe nici un motiv puternic dat în Evanghelii, ca Iuda să-l trădeze pe Isus
    Există dovezi în scrierile aferente tradiţiei creştine timpurii de existenta unui alt substitut a trădării lui Isus care nu ii include pe nici unul din cei doisprezece ucenici.
    Un pasaj din Evanghelia lui Matei care este cel mai probabil preluat de acesta din sursa cunoscuta sub denumirea de,,sursa Q”, arata ca Isus spune ucenicilor săi:

    Matei 19:28
    Isus le-a răspuns: "Adevărat vă spun că, atunci când va sta Fiul omului pe scaunul de domnie al măririi Sale, la înnoirea tuturor lucrurilor, voi, care M-aţi urmat, veţi şedea şi voi pe douăsprezece scaune de domnie, şi veţi judeca pe cele douăsprezece seminţii ale lui Israel.
    Exceptind cazul în care Matei nu se gindea ca unul dintre discipoli va sta pe două tronuri atunci acest pasaj nu se potriveste de loc cu relatarea tradarii.Un ucenic care a tradat nu mai putea face parte dintre cei doisprezece . Este demn de remarcat faptul că Luca a realizat, probabil, incompatibilitatea de bază a pasajului de mai sus din ,,sursa Q” care nu intra in armonie cu trădarea lui Isus de catre Iuda.Luca in Evanghelia lui a modificat acest pasaj astfel incit sa evite capcana in care cazuse Matei :
    Luca 22:29-30
    De aceea vă pregătesc Impărăţia, după cum Tatăl Meu Mi-a pregătit-o Mie,
    ca să mâncaţi şi să beţi la masa Mea în Impărăţia Mea, şi să şedeţi pe scaune de domnie, ca să judecaţi pe cele douăsprezece seminţii ale lui Israel."
    Pasajul din Luca, omiţând cuvântul douăsprezece, sună puţin mai natural decât cel în Matei. Aceasta serveşte confirmarii ideii noastre ca pasajul din Matei, cel puţin în ceea ce priveşte ultima parte ,a fost preluat dintr-o sursa anterioara numita sursa Q.Astfel, pasajul din Matei de mai sus confirmă că a existat o tradiţie timpurie alternativa care nu includea in original (sursa Q) existenta unui trădător printre cei doisprezece ucenici .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui munir pentru acest subiect

    hannen (04-13-2011), yvette (01-24-2011)

  3.  
    #2
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...eu gasesc ca este dimpotriva de o deosebita importanta a incerca sa alegem "bobul de neghina" si nu numai asta:
    ganditi-va ca noi, alhamdulillah, am fot calauziti spre Islam si am devenit musulmani...din nou si din nou, ALHAMDULILLAH!!!...- insa - suntem in acelasi timp obligati sa facem dawa, fiecare, cum putem si cum se iveste ocazia...cu siguranta, in decursul acestei dawa, fratii si surorile nostre au intalnit oameni care sustin perfectiunea Bibliei, infaibilitatea bisericii, etc...
    ...eu una sunt recunoscatoare ori de cate ori reusesc sa-mi imbogatesc cunostintele...este adevarat, ca am avut prea putine ocazii sa le si pun in practica...insa, frate Munir, va urmaresc postarile, impreuna cu fiul meu - (prin mine, pentru ca nu stapaneste 100% limba romana) care este interesat sa afle cat mai multe...cert este ca in acest fel, este mai in tema cu biblia, decat colegii lui de la scoala, de religie catolica...

    ...Allah subhanahu wa ta'ala sa rasplateasca tuturor care depun eforturi, pe calea lui Allah subhanahu wa ta'ala, barakAllahu fikum!




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  4.  
    #3
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by flor6 View Post
    domnule munir cu tot respectul de ce ne-ar interesa gradina vecinului cand a avem destul pir si in a noastra.de ce i-am copia aruncand cu noroi si gasind scuze?
    daca unuii dintre noi nu au studiat bilbia cand au fost crestini de ce ar face-o acum?atat timp cat coranul nu face nici o trimitere noi stim ca nu e adevarat,care ar fi ideea de a cauta prin zecile de biblii crestine ?
    De ce credeti ca acest forum este exclusiv al musulmanilor ?
    Acest subiect este dedicat crestinilor care viziteaza forumul, musulmanii daca au ceva bun de adaugat sa o faca iar daca nu au atunci e mai bine sa se abtina ...

    -------------------------
     

  5.  
    #4
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Teologia spune că trădarea lui Iuda este parte a planului lui Dumnezeu de a salva omenirea.
    Adică Dumnezeu Tatăl îl trimite pe pământ pe Fiul, care prin sacrificiul să salveze omenirea.
    Acum apare problema cum să se materializeze sacrificiul?
    Un om inocent, pur, care face atât de mult bine, nu poate fi trimis la moarte aşa, fără nici un motiv. Isus însuşi (alaihi wa salam) spunea că nu a venit să strice legea (iudeilor) ci s-o împlinească, el nu a spus niciodată: Eu sunt Dumnezeu! Dacă vă amintiţi Isus (alaihi wa salam) nu a fost acuzat de blasfemie, ci motivul condamnării sale la moarte prin crucificare a fost: subminarea autorităţii romanilor în Iudeea. Pe crucea lui a fost scris: Isus nazarineanul, regele iudeilor, iar nu Isus Nazarineanul, Fiul lui Dumnezeu.
    Aşadar, aici intervine Iuda, care îl "trădează"....aşa cum spune fratele munir.... nu se ştie de ce. Ca să existe trădare, se presupune existenţa unor secrete între două sau mai multe persoane, pe care una dintre ele le divulgă în exterior, ori ceea ce făcea Isus (alaihi wa salam) nu era câtuşi de puţin secret! Isus(alaihi wa salam) propovăduia Tora şi Evanghelia şi nu se ţinea de conspiraţii ca să poată fi "trădat".
    Unii analişti, mai înverşunaţi, precum D.Jeremiah, Watts, Shaw susţine că această teologia creştină este de-a dreptul imorală şi plină de blasfemii, deoarece:
    1. Dumnezeu este Atotputernic şi este Stăpânul tutuor, oameni, diavoli, orice creaţie....faptul că El îşi face un "fiu" ca să îl reprezinte este o subminare a propriei autorităţi (deci o blasfemie)
    2. După cum se ştie Dumnezeu este Ocrotitorul sufletelor, şi nici un suflet nu poate ajunge în puterea diavolului fără voia Lui, însă atunci când El vrea să salveze lumea de la Iad (se face referire la filosofia creştină rezultată din sintagma: Şi într-atât a iubit Dumnezeu lumea, încât a dat spre a fi sacrificat singurul Său fiu, astfel încât cine va crede în el să aibă viaţă veşnică), nu o face prin Atotputernicia Sa, ci printr-o stratagemă.: sufletul fiului Său (moartea prin crucificare) contra sufletelor oamenilor păcătoşi, căci toţi sunt vinovaţi în religia creştină, fiind născuţi din păcat şi purtând stigmatul păcatului originar (ispitirea lui Adam şi alungarea lui din Rai).O altă blasfemie şi ofensă adusă lui Dumnezeu.
    3. Dacă este aşa cum spun telologii, atunci există o rivalitate între Dumnezeu şi diavol. Dumnezeu ca să "salveze omenirea" face un pact cu diavolul, căruia pare să îi spună: Ok...îmi dai sufletele oamenilor înapoi din Iad, iar Eu ţi-l dau pe fiul meu. Adică un soi de troc: fiul meu contra restul oamenilor. E o imoralitate şi blasfemie extraordinară!
    4. Se pare că, în această teologie, diavolul este mai "puternic" ca Dumnezeu, căci diavolul pare a avea puterea de a i se opune lui Dumnezeu, căci el refuză să elibereze din Iad sufletele oamenilor decât sub condiţia să primească ceva în schimb. Altă blasfemie şi imoralitate!
    4. Dumnezeu este un înselător, căci El face trocul sufletul fiului contra sufletul restului omenirii, însă regula este sufletele bune merg în rai, iar cele rele merg în Iad,. Cum sufletul fiului lui Dumnezeu "e fărăde păcat-căci el este dumnezeu întrupat" diavolul va rămâne cu buza umflată, căci i se vor lua şi sufletul fiului cel fără de păcat şi toate sufletele "păcătoşilor" conform trocului. Altă blasfemie şi imoralitate!
    George Bernard Shaw spunea că Biblia este cea mai periculoasă carte din lume şi trebuie ţinută sub cheie ca să nu de copiii peste ea!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     

  6.  
    #5
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmadu Allah
    Multumesc tuturor celor care au raspuns postarii mele si asa cum foarte bine a mentionat fratele Suleiman acesta nu este un forum dedicat numai musulmanilor iar cei care sunt crestini sunt la fel de bine primiti pe el.Avind in vedere ca asa cum spunea si sora ummraschid aceste postari ii ajuta intrucitva fiului ei tot asa poate si altora le vor fi de ajutor sa intelega mai bine cum trebuie sa desparta adevarul de fals in aceste scrieri biblice.
    Surioara flor 6 nu asa trebui privite lucrurile .Biblia este o carte revelata (asa se arata in Sfintul Qur`an) chiar de Allah subhana wa ta`ala .Daca a-ti fi citit macar postarea surorii yvette care a facut referire la asta in threadul referitor la ,,Cit de adevarate sunt relatarile din scrierile Evanghelice” sau daca a-ti fi citit cu atentie Sfintul Qur`an nu a-ti mai fi putut spune asa ceva :

    atat timp cat coranul nu face nici o trimitere noi stim ca nu e adevarat,care ar fi ideea de a cauta prin zecile de biblii crestine ? .
    Daca dumneavostra personal credeti ca este inutil sau neadevarat ceea ce Allah subhana wa ta`ala a revelat atunci sunteti pasibila sa fiti acuzata de blasfemie.Chiar daca oamenii au modificat parti importante ale bibliei esenta ei tot ramine.Vi se pare inutil sa o studiati .Foarte bine. Dar va asigur ca nici o data nu veti fi in stare sa raspundeti cuiva care va intreaba de ce a-ti ales Islamul si de ce este el o religiie a adevarului iar crestinismul nu.

    Dar sa revin la subiectul in discutie

    Intrebarea care se ridica este –De ce a fost ales de catre cei patru evanghelisti tocmai Iuda Iscarioteanul in rolul tradatorului?
    Din alte scrieri evanghelice catalogate de catre Ieronim ca fiind ,,Evanghelii gnostice” si deci incompatibile sa faca parte din canonul crestin deducem ca Isus a avut in persoana Mariei Magdalena si a lui Iuda doi dintre cei mai vasnici ucenici.Citind ,,printre rinduri” in evangheliile canonice, vedem cum in afara lui Marcu toti ceilalti incerca ,si reusesc, sa minimizeze rolul jucat de Maria Magdalena in rindul apostolilor lui Isus. Daca in privinta ei acesta a fost un lucru simplu de realizat avind in vedere faptul ca ea era femeie iar rolul femeilor in cadrul religiei era extrem de redus , in ceea ce-l priveste pe Iuda lucrurile se complicau si el nu putea fi inlaturat atit de usor. Avind in vedere ca in ,,sursa Q" cea dupa care s-a inspirat Marcu (primul care a scris o evanghelie in anii~.55-60 en- dintre cei patru evnghelisti Matei ,Luca si Ioan-acesta este ordinea corecta a aparitiei scrierilor evanghelice) nu se face nici o referire la numele celui care a tradat putem crede fara sa ne fie frica ca gresim, ca in perioada anilor 30-60 en nimeni nu sustinea aceasta teorie a tradarii lui Isus de catre Iuda. Dar cine avea interes totusi ca Iuda sa fie inlaturat din rindul apostolilor? Dupa parerea mea acest om se numea Petru.Si iata de ce fac acesta afirmatie
    Urmarind faptele si discutiile avute de Isus cu ucenicii vedem ca Petru era un om vanitos si dornic de marire.El incearca de citeva ori sa-l indemne pe Isus la un compoortament radical fata de oamenii pe care el(Petru) ii considera nedemni sa se bucure de prezenta si invataturile lui Isus ba o data chiar incearca sa il determine sa se opuna Vointei lui Allah subhana wa ta`ala.In acele situatii Isus ii raspunde foarte radical lui Petru- Marcu 8:33 ,
    ,Dar Isus S-a întors şi S-a uitat la ucenicii Săi, a mustrat pe Petru, şi i-a zis: "Inapoia Mea, Satano! Fiindcă tu nu te gândeşti la lucrurile lui Dumnezeu, ci la lucrurile oamenilor."
    - ceea ce dovedeste ca Isus si-a dat seama de caracterul lui Petru.Un alt exemplu relevant pentru a descoperii caracterul duplicitar a lui Petru ni-l da chiar Pavel in Galateeni cap.2 vs.12
    Căci înainte de a veni unii de la Iacov, el(Petru) mânca cu cei dintre neamuri; dar când au venit ei, se ferea şi se osebea, temându-se de cei tăiati împrejur.
    Ce rezulta deci de aici ? Ca toata credinta lui Petru se reducea la salvarea unor aparente.Ca el era mai interesat de aparente si nu era animat in faptele lui de o credinta adevarata .
    O intrebare la care nu am gasit in totalitate raspuns este :,,Ce anume cauta Petru in casa marelui preot in momentul cind Isus a fost dus acolo imediat dupa arestare?- Dar cu o incercare de raspuns pe marginea acestei intrebari am sa revin in alta postare.
    Dupa ce in anii imediat urmatori ridicarii la cer a lui Isus,Petru este alaturi de Iacov in conflictul deschis dintre acesta si Pavel ,nu dupa mult timp el trece de partea lui Pavel provocind o ruptura in cadrul aliantei ce-i lega pe ucenici.
    Bazindu-se pe faptul ca Isus ii spusese ca el va fii,, piatra din coltul unghiului pe care se va cladii biserica “ Petru spera ca acesta insemna si ca el va fi cel care va conduce in functia de episcop biserica de la Ierusalim.
    .Insa atunci cind Isus este intrebat de catre ucenici cine va fi cel care ii va conduce dupa ce el(Isus) nu va mai fi printre ei ,acesta raspunde ..Mergeti la Cel Drept si el va da indrumare".Asa cum stim astazi Iacov supranumit si Cel Drept era fratele lui Isus si el a fost primul episcop al bisericii de la Ierusalim.Petru care spera ca el va fi cel ales nu priveste cu ochii buni acesta numire .Avind in vedere faptul ca viziunea lui Iuda si a lui Iacov cu privire la mesajul transmis de Isus erau aproape identice ( asa cum reiese din cele reflectate atit de Evanghelia lui Iuda cit si a Evangheliei lui Iacov ) exista posibilitatea ca Iuda sa fie cel ales ca urmatorul episcop dupa Iacov . Petru indemna pe cei aflati in anturajul sau sa il acuze pe Iuda ca fiind tradatorul nenumit de cei dinainte(scrieri anterioare primei evanghelii a lui Marcu) in scrierile lor. De aceea toti scriitorii evangheliilor ce s-au aflat sub directa indrumare a lui Pavel au mentionat in scrierile lor rolul important jucat de Petru ca ucenic a lui Isus minimizind la maximul posibil rolul celorlalti si mai ales a celor doi ucenici Iuda si Iacov cit si a familiei lui Isus sau al Mariei din Magdala.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  7.  
    #6
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Frate Munir
    Eu deduc aşa:
    PETRU a fost cel vinovat de condamnarea la crucificare a lui Iisus.

    Argumente:
    1. Petru era avid de putere şi era dintre ipocriţi. El ţinea legătura cu marii preoţi (se afla în casa unui adintre aceştia când Iisus (alaihi salam) a fost arestat.) şi în plus el se vedea ca un soi de rege peste oameni (vanitatea şi dorinţa lui de exclusivitate asupra lui Isus (alaihi salam))
    2. El avea interes să fie asemnea celor "dintre neamuri" şi să devină şeful templului din Ierusalim.
    3. credinţa şi loialitatea lui Iuda, a lui Iacov cel Drept şi a Mariei din Magdol îi erau potrivinice scopului său. (Iacov cel Drept putea lua locul cel mult râvnit de Petru, Iuda avea toată încredere ucenicilor fiind trezorierul grupului, iar Maria magdalena era devotată absolut lui Isus (alaihi salam)).
    4. Prin urmare. ce îi mai rămâne de făcut lui Petru: să CONSPIRE ÎMPOTRIVA LUI ISUS(alahi salam)
    Deci:
    1. Se duce la mai marii popimii şi se sfătuieşte cu ei cum să scape de ISUS(alaihi salam). Aşa că împreună cu partidul zeloţilor lui Barnabas urzesc planul astfel încât Isus(alahi salam) să fie acuzat de conspiraţie împotriva stăpânirii romane
    2. Îl ponegreşte pe Iuda şi îl face trădător...tare mă tem ca aşa-zisa pocăinţă a lui Iuda să nu fi fost un asasinat care să pară sinucidere.
    3. La arestare Petru neagă apartenenţa lui la grupul ucenicilor
    4. Pe Iacov cel Drept îl ucid în afara zidurilor Ierusalimului
    5. Pe Maria din Magdol o transformă în ....prostituată.

    Deci TRĂDĂTORUL este PETRU şi NU Iuda.
    Corect?
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     

  8.  
    #7
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Surioara in proportie de 60-70 % sunt convins ca asa au stat lucrurile (cu unele mici variatii) dar nu am avut timpul fizic necesar sa ma aplec cu toata forta asupra acestei teorii.O sa imi fac timp si voi stringe toate datele necesare pe care le voi gasii atit din scrierile evanghelice cit si in alte scrieri apartinind unor scriitori din acea perioada si apoi cind voi avea toate elementele necesare le voi face publice. Deocamdata sunt doar in stadiul acesta de tatonare.
    As avea o singura mentiune de facut la cele postate de tine .Maria Magdalena sau Maria din Magdala a fost considerata ca ,,pacatoasa care a spalat picioarele lui Isus " pe vremea Papei Grigore cel Mare sau Grigore I (540-604 en) si care a fost papa al Romei intre anii 590-pina in 14 martie 604 cind a murit.,

    Un argument forte care vine sa arate rolul major pe care l-a avut Maria Magdalena in timpul apostolatului lui Isus este dat chiar in scrierile evanghelice .In Evanghelia lui Marcu(Cap 16 vs.9) se arata ca Isus dupa asa zisa inviere s-a aratat mai intii Mariei Magdalena si apoi celorlalti ucenici
    .Isus, după ce a înviat, în dimineaţa zilei dintâi a săptămânii, S-a arătat mai întâi Mariei Magdalenei,....
    Marcu cap 16.vs14 ,
    , In sfârşit, S-a arătat celor unsprezece, când şedeau la masă; şi i-a mustrat pentru necredinţa şi împietrirea inimii lor, pentru că nu crezuseră pe cei ce-L văzuseră înviat."
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  9.  
    #8
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Surioara pentru ca am vazut in postarea ta din 1-21-2011 ca ai adus vorba tangential de teza aceea cu ,,Isus fiul lui Dumnezeu" si in dorinta de a va putea da argumente solide impotriva acestei teze(teorii),argumente reiesite chiar din scrierile evanghelice ,iata ce spun ele :

    Matei cap. 26 vs.67 si 68,, Atunci L-au scuipat în faţă, L-au bătut cu pumnii, şi L-au pălmuit,zicând: "Hristoase, proroceşte-ne - cine Te-a lovit?"
    Marcu cap.14 vs.65,,Şi unii au început să-L scuipe, să-I acopere faţa, să-L bată cu pumnii, şi să-I zică: "Proroceşte!" Iar aprozii L-au primit în palme."
    Si acum exemplul care vine sa ne arate ca ,chiar ucenicii lui afirmau despre Isus ca este prooroc si nu ,,fiul lui Dumnezeu"

    Luca cap.24 vs.19,, "Ce?" le-a zis El. - Şi ei I-au răspuns: ,,Ce s-a întâmplat cu Isus din Nazaret, care era un prooroc puternic în fapte şi în cuvinte, înaintea lui Dumnezeu şi înaintea întregului norod.
    Avind ca argument aceste versete vreau sa vad si eu care crestin este in stare sa mai sustina ca Isus este fiul lui Dumnezeu in sensul de progenitura si nu acela de creatie prin Vointa si Cuvint Divin
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

  10.  
    #9
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Salamu aleykum
    Frate munir

    Să înţeleg că după moartea Papei Grigorie, Mariei Magdalena i s-a adus reparaţia morală care i se cuvenea? Nu ştiu, pentru că popimea noastră tot prostituată o numesc prin predicile lor.

    Mai am o întrebare: sursa Q este de fapt Evanghelia cea adevărată pe care o propovăduia Iisus (alayhi salam) şi care acum este pierdută sau ţinută secret?

    În ceea ce priveşte faptul că Isus (alayhi salam) este fiul lui Alllah (subhanahu wa ta'ala), eu m-am contrazis pe tema aceasta şi cu alte persoane şi i-am întrebat întâi aşa: Are Dumnezeu trup de om? Ei mi-au răspuns: Nu! Pe urmă i-am întrebat atunci ADN-ul lui Isus conţine ADN-ul lui Dumnezeu? (am scris aici mai evaziv...însă gândiţi-vă din ce şi cum se formează embrionul ) Ei nu au ştiut ce să îmi răspundă. Şi artunci eu le-am zis: In acest caz de ce sunteţi aşa de siguri că Isus este fiul lui Dumnezeu?
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     

  11.  
    #10
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Surioara yvette Eu nu am vrut sa spun ca dupa papa Grigorie I i s-a adus reparatia morala cuvenita Mariei Magdalena ci din contra de atunci incolo ea a fost data ca exemplul prostituatei care s-a pocait.Pina atunci nimeni nu a crezut ca in scrierile evanghelice femeia prostituata era una si aceeasi cu Maria Magdalena atita timp cit din aceste scrieri nu reiese asa ceva .In Evanghelii acea femeie poarta numele de Maria dar este cu totul alta persoana.Maria Magdalena fiind cea mai prezenta femeie in aceste scrieri a fost aleasa in mod aleator ca exemplu .
    Atit in Ev.lui Marcu (cap 14 vs. 3-8 ) a lui Matei (cap 26vs 7) si a lui Luca (cap7 vs 36-37) se face vorbire despre o femeie care a uns pe Isus cu ulei de mir si i-a sters picioarele cu parul ei, dar nu se mentioneaza numele acestei femei.
    s-a apropiat de El o femeie cu un vas de alabastru cu mir foarte scump; şi, pe când sta El la masă, ea a turnat mirul pe capul Lui.
    şi stătea înapoi lângă picioarele lui Isus şi plângea. Apoi a început să-I stropească picioarele cu lacrimile ei, şi să le şteargă cu părul capului ei; le săruta mult, şi le ungea cu mir.
    Şi iată că o femeie păcătoasă din cetate a aflat că El era la masă în casa Fariseului: a adus un vas de alabastru cu mir mirositor,
    .Doar in Evanghelia lui Ioan ( cap.11 vs1- 2) ni se spune ca numele ei era Maria si era sora Martei

    Un oarecare Lazăr din Betania, satul Mariei şi al Martei, sora ei, era bolnav. -
    Maria era aceea care a uns pe Domnul cu mir, şi I-a şters picioarele cu părul ei,....
    Deci decizia papei Grigorie I de a atribui Mariei Magdalena faptele evidentiate mai sus este una aleatorie si fara suport in scrierile evanghelice
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •