Notices
 

Thread: Ce este TAQWA

Results 1 to 5 of 5
  1. Ce este TAQWA 
    #1
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    taqwaᶐ - substantiv, concept / mutaquẅn = cel care obţine taqwa

    In Qurân, conceptul de «taqwa» este întotdeauna legat de conceptul de ibaādah.
    «ibaādah»- ÚÈÇÏå – înseamnă adorarea lui Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) cu cea mai mare dragoste, umilinţă şi teamă, sau a face ceea ce Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) a poruncit şi a evita ceea ce El a interzis.
    ibaādah este un concept care include toate acţiunile care îi plac lui Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) şi le aprobă (aceasta înseamnă iubire pentru Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) )indiferent că sunt intenţii, vorbe sau fapte.
    Taqwa este rezultatul lui ibaādah, adică acela care va face ceea ce Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) i-a poruncit şi se va abţine de la ceea ce El a interzis obţine taqwa.

    Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) ne-a spus prin verset 177, al surei Āl-Baqara (ÇáÈÞÑÉ ), traducerea sensurilor:

    „Cuvioşia nu stă în a vă întoarce feţele spre Răsărit sau spre Apus, ci cuvioşia este în a crede în Alllah şi în Ziua de Apoi, în îngeri, în Carte şi în profeţi, a da din avere – în pofida iubirii pentru ea – rudelor, orfanilor, sărmanilor, călătorului, cerşetorului şi pentru răscumpărarea robilor, a împlini Rugăciunea, a da dania, a-şi ţine legământul dacă s-a legat, a fi răbdător la nenorocire, la rău şi în momentele de primejdie. Aceştia sunt cei drepţi, aceştia sunt cei evlavioşi. - [Al Mu'taqun]!”


    sau în verset 180, traducerea sensurilor:

    „….pentru cei care sunt cu frică - ālmuttaqiyin”


    ori în verset 183, traducerea sensurilor:

    „….Poate veţi fi cu frică - tattaquun”


    taqwa - concept

    Taqwa înseamnă a-ţi curăţa şi purifica mintea şi sufletul.

    Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) ne spunea aceasta în sura As-Şams, versetele 1-10, traducerea sensurilor:


    1. Pe Soare şi pe strălucirea lui
    2. Şi pe Lună care îi urmează!
    3. Pe ziua care îl face să strălucească
    4. Şi pe noaptea care îl acoperă!
    5. Pe cer şi pe ceea ce l-a înălţat
    6. Şi pe pământ şi pe ceea ce l-a făcut întins!
    7. Şi pe suflet şi pe ceea ce l-a plăsmuit
    8. Şi i-a insuflat lui nelegiuirea sa şi evlavia sa!
    9. Izbândește cel care-l curăţeşte
    10. Şi pierdut este cel care-l strică!


    Ca să se obţină curăţirea şi puritatea minţii şi a inimii trebuie ca un om să facă acele acţiuni pe care Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) le-a permis, iar distrugerea constă în acele acţiuni pe care Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) le-a interzis.

    După cum se ştie, Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) este Apărătorul şi Ocrotitorul sufletelor, aşadar fiecare faptă bună are ca scop obţinerea îndurării lui Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) prin ataşamentul şi credinţa în El şi evitarea pedepsei, căci orice faptă rea, făcută prin neabţinere de la ceea ce Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) a interzis atrage pedeapsa Lui.

    Condiţii de a obţine taqwa

    Cum poate cineva să ştie dacă acţiunile lui de ibaādah îl ajută să obţină taqwa?

    Pentru aceasta trebuie:
    1. Ikhlaas – adică intenţia sinceră că fapta sa este făcută de dragul lui Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) şi din iubire pentru El, sperând la îndurarea şi răsplata lui dar şi cu frică faţă de El şi de pedeapsa Lui pentru nesupunere.
    2. Faptele trebuie să fie făcute în concordanţă cu Sunnaɤ: musulmanul trebuie să se conducă numai după Sunna autentică, să cunoască cum anume Profetul Muhammad (Õóáóì Çááå Úóáóíåö æóÓóáóã) acţiona şi să-l ia de exemplu pe el.

    Efectele taqwa

    Odată, cineva l-a întrebat pe Profetul Muhammad (Õóáóì Çááå Úóáóíåö æóÓóáóã): „O, Trimis al lui Alllah! Sfătuieşte-mă cu ceva!” iar el a răspuns: „Te sfătuiesc să te temi (să îţi fie frică) de Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) pentru că aceasta (teama) este esenţa oricărui lucru.”."


    De ce a spus aceasta Profetul Muhammad (Õóáóì Çááå Úóáóíåö æóÓóáóã)? Pentru că taqwa îndeamnă la fapte bune şi la abţinerea de la cele rele.

    Tot Profetul Muhammad, sallallahu alaihi wa salam, ne-a spus: „Cel mai frecvent motiv pentru care se intră Paradis este taqwa şi bunele maniere şi cel mai frecvent motiv pentru care este trimis în Iad este gura şi părţile intime! ”


    Taqwa este frica de Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì)! Aşa ne spune 'Umar bin Āl Khattaāb. El obişnuia să ţină khutba numai din DOUĂ cuvinte: „Ittaqu_llah!!” Temeţi-vă de Alllah!
    Acela care obţine taqwa se străduieşte numai pentru bine, care îi aduce numai bucurie şi aici şi în Lumea de Apoi.

    Ce formă de respect (cinstire) pentru Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) este mai bună decât taqwa?
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  2. Mersi yvette de la :

    maryam (01-20-2011)

  3.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    assalamu 'alaikom,

    sora , cat de tare stii araba ?!

    Te rog frumos sa :
    1- sa folosesti un font si litere latine .
    2- sa scrii versetele din quran in cadrul special dedicat versetelor, si hadithurile in cadrul de hadithuri .

    astfel


    Aici vine un verset de quran



    aici vine un hadith


    ----
    ex. taqwaᶐ - substantiv, concept / mutaquẅn = cel care obţine taqwa

    TAQWA : ÊÞæì
    Taqi'i : ÊÞí

    de unde ai scos cuvantul mutaquẅn ?!
     
     

  4.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869


    Domnule Suleiman...

    Arabă ştiu, deocamdată, cât să nu mă fac de râs că sunt pe dinafară... Nu stăpânesc încă toate tainele gramaticii, mă cam încurc la conjugări, şi, desigur....vocabularul meu nu e aşa de vast.

    De unde am scos cuvântul muttakuun...nu l-am "scos" e ultimul cuvânt din versteul 177 al surei AlBaqarah - "ÇáúãõÊøóÞõæäó"
    probabil că v-a încurcat notarea mea, însă eu mi-am făcut un sistem al meu de transliteratie şi acel w cu două puncte deasupra corespunde literei u - æ - cu funcţie de vocală lungă.
    Da aceea a fost o eroare...trebuia să scriu şi în arabă...dar am omis. Promit pe viitor fiecare cuvânt de provenienţă arabă să îl scriu în limba originală.

    Aş vrea să scriu citatele din Sfântul Quran pe "covoraşele" acelea, dar nu ştiu cum...
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  5.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Sora, haideti sa facem o scriere cat de cat simpla a alfabetului arab ...

    Daca vreti va fac alfabetul scriere si pronuntie .
     
     

  6.  
    #5
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    ok..
    si atunci in postari voi folosi sistemul dumneavoastra
    si toti care nu stiu cum se citeste vor avea punct de reper
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •