Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 28
  1. Atentatele sinucigase... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,



    ...in legatura cu topicul deschis de surioara yvette la Islam Pacatele Majore - Sinuciderea,

    - un link in limba engleza, privitor la situatia actuala din Tunisia On the Current Events in Tunisia

    si un video...





    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui ummraschid pentru acest subiect

    Aliye Alexia (01-26-2011), gabriela guettat (01-26-2011), maryam (01-25-2011)

  3.  
    #11
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Multumesc surioara aiscia!M-am cutremurat!Si egiptul tine aproape!!!Si cica sa rabdam!!Incredibil!Sa rabdam pe Shaitan sa`si faca mendrele cu noi si noi sa stam cu mainile in sin .Sau sa facem Dua!Dar sa nu uitam ca am fost invatati sa indepartam raul cu mainile noastre si daca nu putem sa`l condamnam in inimile noastre ,asta fiind cea mai slaba credinta!
    Sa fim alaturi de Egipt ,Tunisia ,Algeria si de alti frati(natii ) care au iesit sau vor iesi in strada.Sa facem Dua pt. ei sa`i ajute Allah Subhana Wa Taala sa scape de dictatori si Islamul adevarat sa triumfe .Cu mainile noastre trebuie sa indepartam raul ,nu doar sa`l condamnam si sa ne lasam calcati in picioare pt. ca rezultatul este ceea ce a descris surioara Aiscia si mult mai rau,fapte pe care noi nici macar nu ni le inchipuim probabil.
     
     

  4.  
    #12
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Si inca ceva,voi stiti ca suntem de risul lumii din cauza dictaturilor care domina lumea Islamica?Voi stiti ca lumea care nu cunoaste Islamul crede ca aceste este Islamul?Ca faptele acestor guverne sunt inspirate din Islam,Quran si Sunna?Ca nu avem drepturi,ca nu avem libertate ,ca suntem tratati precum vitele pt. ca Islamul invata asa?Stiti?Stiti ca ei ne rid in nas cu "Drepturile Omului" ,nivelul la care ei au ajuns ,libertatea de exprimare,justitia ...legile lor ,guvernele lor "by the people,for the people" ...in timp ce noi suntem cum suntem (in Evul Mediu) din cauza Islamului?
    NU DOARE???Au ei legi mai bune si mai drepte decit legile lui Allah Subhana Wa Taala?Au ei mai multe drepturi decit noi ,drepturile ce le avem de la Allah Subhana Wa Taala?
    Islamul indeamna sa nu avem teama de alta fiinta decit de Allah Subhana Wa Taala,Allah Subhana Wa Taala ne zice "SI nu va temeti de oameni ,ci temeti`va de MINE!".Si cum sta de fapt treaba?De cine se teme mai mult ummah surioarelor?De Allah Subhana Wa Taala sau de presedinte,politie,etc,etc...
    Nu ne este rusine ?Nu ne doare?Pe mine una,da!
     
     

  5.  
    #13
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    Si inca ceva,voi stiti ca suntem de risul lumii din cauza dictaturilor care domina lumea Islamica?Voi stiti ca lumea care nu cunoaste Islamul crede ca aceste este Islamul?Ca faptele acestor guverne sunt inspirate din Islam,Quran si Sunna?Ca nu avem drepturi,ca nu avem libertate ,ca suntem tratati precum vitele pt. ca Islamul invata asa?Stiti?Stiti ca ei ne rid in nas cu "Drepturile Omului" ,nivelul la care ei au ajuns ,libertatea de exprimare,justitia ...legile lor ,guvernele lor "by the people,for the people" ...in timp ce noi suntem cum suntem (in Evul Mediu) din cauza Islamului?
    NU DOARE???Au ei legi mai bune si mai drepte decit legile lui Allah Subhana Wa Taala?Au ei mai multe drepturi decit noi ,drepturile ce le avem de la Allah Subhana Wa Taala?
    Islamul indeamna sa nu avem teama de alta fiinta decit de Allah Subhana Wa Taala,Allah Subhana Wa Taala ne zice "SI nu va temeti de oameni ,ci temeti`va de MINE!".Si cum sta de fapt treaba?De cine se teme mai mult ummah surioarelor?De Allah Subhana Wa Taala sau de presedinte,politie,etc,etc...
    Nu ne este rusine ?Nu ne doare?Pe mine una,da!

    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuuh,

    subhanAllah, pai TOCMAI asta este!...actionand de capul nostru, aratam ca nu ne este teama de Allah subhanahu wa ta'ala!...vrem competitie cu necredinciosii??...cine e mai tare??...sau vrem ADORAREA lui Allah subhanahu wa ta'ala, PUR SI SIMPLU...subhanAllah, eu nu va mai inteleg de loc...nu mai ascultam de adevaratii invatati, ca oricum nu mai sunt multi, Allah subhanahu wata'ala ne-a avertizat ca stiinta va dispare odata cu disparitia acestora...nu ii mai respectam, ca in definitiv, stim noi mai bine, de la stiri...nu mai avem RABDARE, ca in secolul vitezei, aceasta a disparut cu totul...nu mai asteptam rasplata din viata de Apoi, O VREM AICI, PE LOC!!....subhanAllah...intr-adevar, ne-am molipsit de la tot ce este in jurul nostru, neislamic...
    ...sa ne ierte Allah subhanahu wa ta'ala pentru tot...amin.




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  6.  
    #14
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by aiscia View Post
    Salam aleikum everyone...
    Deci, am citit, si, m-am gandit cum sa raspund... Buuuuuuuuuunnn... In legatura cu articolul unde ni se cere sa avem rabdare in fata unei dictaturi ''inspaimantatoare'' de care a avut parte Tunisia si nu numai, vreau sa spun, ca m-am socat cand l-am citit, si nu cred ca sunt mai putin musulmanca daca nu urmez parerea unui sheikh...
    Eu nu stiu situatia fiecaruia, dar sunt frati care nu vad Tunisia de mai bine de 20 de ani si sunt ''obligati'' sa traieasca in tari occidentale ca sa evite ''minuntata'' inchisoare tunisiana, unde tortura este teribila si infricosatoare, si , care totusi sunt urmariti in afara tunisiei si gusta oricum amaraciunea inchisorii, asa nevinovati cum sunt... Sunt frati care nu au apucat sa fuga si care, doar , pentru ca au spus ca Islamul e mai presus decat presedintele, care doreau sa poarte barba si a caror sotii iubeau hijabul ''interzis'', au fost aruncati in inchisori si torurati fizic si psihic intr-un mod de nedescris...
    Famei care , mergeau linistite pe strada ci hijab si cineva din spate, care lucra pentru iubitul guvern, le smulgea baticul si le spunea '' Daca te mai vad odata asa, sotul tau sau tata tau sau fratele tau intra la parnaie...''' Documente fara hijab, scoli fara hijab,,, Mai adaug???? Deci sa nu vb daca nu traim... Khutba facuta vineri unde alaturi de Allah se pune presedintele pentru a fi multumit pentru binefacerile pe care le aduce poporului, bleah...
    Muzica care inlocuieste Coranul, goliciunea si iubirea pentru discoteci, tratarea turistilor mai bine dacat ai propriilor oameni ai poporului, alcoolul si zina care au inceput sa intre in masa... Numim asta islam???? Adica oamenii trebuie mai bine sa indure asta, sau sa combata si sa se elibereze de un guvern mizerabil...??????
    Sunt pe deplin de acord ca gestul acelui baiat care si-a dat foc este Neislamic...
    E usor sa vorbim cand nu traim, sa nu uitam ca si in romania am facut o revolutie pentru a ne elibera... Alhamdulillah pentru eliberarea Tunisiei...
    Ah, si vreau sa mai adaug, ca daca un tunisian fugea , toata familia lui era patata, daca una din surorile lui vroia sa se marite, acel viitor sot era chemat de politie, amenintat si speriat de moarte daca nu lasa balta casatoria...
    Sa nu confundam lucruriel...
    [/COLOR]
    [COLOR="rgb(0, 100, 0)"]As salam aleikum wa rahmatullahi wa barakatuhu,

    Subscriu la ceea ce ai postat surioara si sunt total de acord cu tine. Eu nu cred ca Allah ne-a poruncit sa rabdam indiferent de ceea ce ni se intampla si sa nu actionam. Oare nu Preainaltul ne-a spus ,, ca Allah nu schimba starea unui om pana ce el nu trece la actiune?'' Ce fac acei teologi inoculand ideea ca e pacat sa te revolti, oare nu sustin un rau? Oare nu sunt ei sustinatorii unor drame si nu incurajeaza ei nedreptatea? Profetul Muhammad- Pacea si indurarea fie asupra lui!- ne-a spus sa nu ii toleram pe tirani. Rabdarea e buna si frumoasa , de acord, dar asta nu inseamna ca omul trebuie sa indure la nesfarsit un regim care in primul rand nu ii permite sa traiasca ca un musulman. Eu nu cred in parerea acelor sheici care le spun oamenilor ca a te revolta este o atitudine demna de un kafir. E dreptul unui musulman sa traiasca demn in tara lui si nu sa emigreze pe aiurea zeci de ani doar ca sa aiba ceea ce nu are in tara lui. Imi permit sa ii acuz de complicitate pe toti cei care cer populatiei sa stea si sa indure nedreptatile, saracia, umilinta, incalcarea unor drepturi. Sa ne uitam spre Palestina, ce ar trebui sa faca ei, conform acestor pareri sa ii invite pe ocupantii israelieni la o makluba si o cafea? Sa nu exageram cu rabdarea, sa nu inoculam in mintea oamenilor idei precum cea ca a te revolta este o atitudine de kafir. Si eu m-am trezit dupa 10 ani ca am gresit, neluptand ptr a-mi obtine dreptul pe care mi l-am castigat cand am nascut copii, cel de a fi mama copiilor mei, din cauza unora care mi-au spus doar sabr si ca totul e o incercare si nu m-au incurajat sa lupt ptr drepturile mele. Atata timp cat nu exista actiune nu exista schimbare, si nu au decat sa ma acuze unii ca as gandi ca un kafir, este pacatul lor, si nici macar nu au dreptul sa imi puna aceasta eticheta care in zilele noastre este lipita de unii atat de usor, uitand ca doar Allah are dreptul de a ne declara astfel, dar eu nu cred in schimbari fara luari de pozitie si in asteptare, sa nu uitam ca Allah ne da dar nu ne baga in traista. Inshallah fie ca fratii nostri arabi sa scape de regimurile tiranice si de dictatorii care i-au umilit cu legile lor inumame. Amin, amin, amin, fie ca fratii mei musulmani arabi sa fie la fel de curajosi precum soldatii de la Badr si de la Haybar.

    [/COLOR]
     
     

  7.  
    #15
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post

    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuuh,

    subhanAllah, pai TOCMAI asta este!...actionand de capul nostru, aratam ca nu ne este teama de Allah subhanahu wa ta'ala!...vrem competitie cu necredinciosii??...cine e mai tare??...sau vrem ADORAREA lui Allah subhanahu wa ta'ala, PUR SI SIMPLU...subhanAllah, eu nu va mai inteleg de loc...nu mai ascultam de adevaratii invatati, ca oricum nu mai sunt multi, Allah subhanahu wata'ala ne-a avertizat ca stiinta va dispare odata cu disparitia acestora...nu ii mai respectam, ca in definitiv, stim noi mai bine, de la stiri...nu mai avem RABDARE, ca in secolul vitezei, aceasta a disparut cu totul...nu mai asteptam rasplata din viata de Apoi, O VREM AICI, PE LOC!!....subhanAllah...intr-adevar, ne-am molipsit de la tot ce este in jurul nostru, neislamic...
    ...sa ne ierte Allah subhanahu wa ta'ala pentru tot...amin.
    [COLOR="rgb(0, 100, 0)"]Daca cineva vrea sa isi faca dreptate in aceasta lume nu inseamna ca nu are rabdare si credinta. Oare nu spunem noi in dua-uri ,, O, Allah da-ne noua bine in aceasta lume si in viata de apoi si fereste-ne de focul iadului?''[/COLOR]
     
     

  8.  
    #16
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    As salam aleikum

    [COLOR="rgb(0, 100, 0)"][COLOR="rgb(0, 100, 0)"]In legatura cu tanarul tunisian care si-a dat foc de disperare au arat cu degetul catre sistemul care l-a impins sa faca asa ceva, ei sunt in primul rand vinovati de gestul lui. Ce putea sa faca un om care a ajuns la limita disperarii? Eu nu incurajez suicidul si este un pacat sa te sinucizi, insa sunt cazuri cand se creaza circumstante care il fac neajutorat pe un om si il arunca in bratele pacatului. Nu vreau sa ajung in iad dandu-mi cu presupusul ca e martir sau va fi aruncat in focul iadului acest tanar neajutorat care s-a aruncat in flacarile mortii. Dar cred in mila si in indurarea Celui Milostiv si indurator si fie ca Allah sa daruiasca iertarea acestui tanar tunisian caruia sistemul politic din tara lui i-a rapit dreptul la o viata demna.[/COLOR][/COLOR]
     
     

  9.  
    #17
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    MashaAllah Hudico!Bine le graisi!Eu luata de val am uitat,aveam atitea argumente la indemina...
    Sora mea draga mami de Raschid,tu stii ca noi toate te iubim si te admiram pt. intelepciune si rabdarea ta.Pt. mine esti un adevarat exemplu!Inteleg ce vrei sa zici,insa eu nu sunt de acord cu tirania,cu faptul ca am ajuns sa ne cerem drepturile noastre oferite de Allah PreaInaltul cu pumnul,cu forta!Dar asta este,daca ei nu ni le dau,trebuie sa ni le cerem.Altfel cum sa obtinem ceva?La ce bun sa induram, ce sa induram fitna?Necredinta,nestiinta...umilinta?Cu ce scop?Intr`o zi ne vor lasa fara Islam in inimi surioara!In ce directie crezi ca duce drumul despre care scria Aiscia?Fara batic,fara aia,fara ailalalta,muzica,discoteci...Ce drum e asta surioara?
    Daca o tara islamica nu`mi acorda dreptul sa port batic atunci cu ce nas ma duc in Europa si zbier sa mi se respecte dreptul sa ma imbrac cu vreau?De ce am curajul asta?Pt. ca ei au drepturi si inclusiv eu am drepturi si pot sa deschid gura!Dar nu`i mai mare rusinea sa nu pot face asta la mine acasa?Dar mai am oare tupeul sa le tip in nas europenilor ca ma discrimineaza?Curat tupeu e asta zau,cind eu vin din tiranie sa fac teatru in alte tari europene pe motiv ca nu mi se respecta drepturile.
     
     

  10.  
    #18
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    [COLOR="rgb(0, 100, 0)"]As salam aleikum,

    Sora Umm Rashid , Allah sa fie multumit de tine, te rog sa nu iei postarile mele ca pe un afront , eu consider ca aceste e pctul tau de vedere la care nu pot sa subscriu, dar pe care il respect. Insa eu cred in rabdare, credinta si actiune atunci cand vrem sa schimbam un regim politic tiran.
    [/COLOR]
     
     

  11.  
    #19
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    Quote Originally Posted by batool391 View Post
    As salam aleikum

    Nu vreau sa ajung in iad dandu-mi cu presupusul ca e martir sau va fi aruncat in focul iadului acest tanar neajutorat care s-a aruncat in flacarile mortii.Dar cred in mila si in indurarea Celui Milostiv si indurator si fie ca Allah sa daruiasca iertarea acestui tanar tunisian caruia sistemul politic din tara lui i-a rapit dreptul la o viata demna.
    AMIN.




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  12.  
    #20
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Eu cred că revolta oamenilor din Tunis poate fi înscrisă în Jihad, pentru că întruneşte toate condiţiile Jihadului.

    Ce se întâplă acolo nu este o luptă care a început fără provocare (Interzicerea bazelor Islamului - o provocare mai mare ca asta nici nu poate exista!)
    Lupta este îndreptată împotriva tiranilor, a celor care "vând" islamul pentru interese mercantile (Islamul a fost eliminat în favoarea turismului!!! ca cei bogaţi şi puternici să poată profita! - şaytanii!!)

    Tunisienii s-au revoltat nu pentru noi cuceriri, nici pentru lux, ci pentru traiul lor mizer în care li s-a luat şi dreptul de a crede şi de a practica Islamul.

    Că nu le place sheicilor, atunci ruşine să le fie! Căci ei trebuiau să fie cei care să conducă acest Jihad! Nu cumva nu le place că au de apărat locuşorul lor călduţ!?? MUNAFIQIYN !!!! asta sunt!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •