Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 28 of 28
  1. Atentatele sinucigase... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,



    ...in legatura cu topicul deschis de surioara yvette la Islam Pacatele Majore - Sinuciderea,

    - un link in limba engleza, privitor la situatia actuala din Tunisia On the Current Events in Tunisia

    si un video...





    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui ummraschid pentru acest subiect

    Aliye Alexia (01-26-2011), gabriela guettat (01-26-2011), maryam (01-25-2011)

  3.  
    #21
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Eu cred că revolta oamenilor din Tunis poate fi înscrisă în Jihad, pentru că întruneşte toate condiţiile Jihadului.

    Ce se întâplă acolo nu este o luptă care a început fără provocare (Interzicerea bazelor Islamului - o provocare mai mare ca asta nici nu poate exista!)
    Lupta este îndreptată împotriva tiranilor, a celor care "vând" islamul pentru interese mercantile (Islamul a fost eliminat în favoarea turismului!!! ca cei bogaţi şi puternici să poată profita! - şaytanii!!)

    Tunisienii s-au revoltat nu pentru noi cuceriri, nici pentru lux, ci pentru traiul lor mizer în care li s-a luat şi dreptul de a crede şi de a practica Islamul.

    Că nu le place sheicilor, atunci ruşine să le fie! Căci ei trebuiau să fie cei care să conducă acest Jihad! Nu cumva nu le place că au de apărat locuşorul lor călduţ!?? MUNAFIQIYN !!!! asta sunt!
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...astaghfirAllah, inshaAllah sa nu invinuim fara stiinta:

    Profetul spunea: "O voi cei care ati vorbit cuvintele credintei, insa credinta nu a intrat in inimile voastre! Nu barfiti despre Musulmani sau aratati greselile lor, pentru ca oricine arata greselile lor, Allah ii va arata greselile sale, chiar de ar fi el in casa sa." (Abu Dawud 4880; sahih la al-Albaani)


    O, voi cei care credeti! Feriti-va cu strasnicie de banuieli, caci unele banuieli sunt pacat! Nu va iscoditi si nu va ponegriti unii pe altii! Oare voieste vreunul dintre voi sa manance carnea fratelui sau mort? [Nu] Voi ati urat aceasta! Si fiti cu frica de Allah, fiindca Allah este Iertator si Indurator [Tawwab, Rahim]
    (49:12)


    ...inshaAllah, sa ne temem de Allah subhanahu wa ta'ala, sa avem rabdare si vom afla cine sau ce se afla in umbra acestor evenimente ce abia au inceput, cine va profita si cui ii sunt de folos, dincolo de si prin sacrificiul fratilor nostri musulmani tunisieni... astaghfirAllah...

    Ya Rabb, apara-ne de Fitna, apara Ummah de tot ceea ce deschide drum si oportunitate lui Shaytan, necredinciosilor, inovatorilor si tuturor celor urmaresc ratacirea musulmanilor si raul Islamului, Amin.




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  4.  
    #22
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...astaghfirAllah, inshaAllah sa nu invinuim fara stiinta:

    Profetul spunea: "O voi cei care ati vorbit cuvintele credintei, insa credinta nu a intrat in inimile voastre! Nu barfiti despre Musulmani sau aratati greselile lor, pentru ca oricine arata greselile lor, Allah ii va arata greselile sale, chiar de ar fi el in casa sa." (Abu Dawud 4880; sahih la al-Albaani)


    O, voi cei care credeti! Feriti-va cu strasnicie de banuieli, caci unele banuieli sunt pacat! Nu va iscoditi si nu va ponegriti unii pe altii! Oare voieste vreunul dintre voi sa manance carnea fratelui sau mort? [Nu] Voi ati urat aceasta! Si fiti cu frica de Allah, fiindca Allah este Iertator si Indurator [Tawwab, Rahim]
    (49:12)


    ...inshaAllah, sa ne temem de Allah subhanahu wa ta'ala, sa avem rabdare si vom afla cine sau ce se afla in umbra acestor evenimente ce abia au inceput, cine va profita si cui ii sunt de folos, dincolo de si prin sacrificiul fratilor nostri musulmani tunisieni... astaghfirAllah...

    Ya Rabb, apara-ne de Fitna, apara Ummah de tot ceea ce deschide drum si oportunitate lui Shaytan, necredinciosilor, inovatorilor si tuturor celor urmaresc ratacirea musulmanilor si raul Islamului, Amin.

    Şi dacă unii şeici mă ponegresc pe mine ca femeie, spunând că sunt un animal inferior bărbatului...atunci cum se poate doamnă Umm Raschid? Pentru ei nu se aplică Islamul? Sau se aplică numai pentru cei mici şi fraieri, aşa ca mine??!!
    Iar dacă a arăta greşelile unui musulman nu este voie, atunci de ce mai vorbim pe acest forum??? Nu acesta este scopul?? Nu pentru a arăta că unele lucruri sunt greşite şi că trebuie îndreptate??
    Eu am făcut-o direct, dumneavoastră cu mine aţi făcut-o indirect! Nu este acelaşi lucru???
    Iar eu nu doar bănuiesc...am vrut, doar, să fiu mai delicată...Nu vreau să intru în detalii pentru că aş stârni iar polemică.
    Vi se pare că ceea ce am scris până acum a dus în vreun fel la rătăcirea cuiva???? Am vrut eu răul Islamului spunând că nişte lideri spirituali ar fi trebuit să apere ei înşişi Islamul???
    Sincer, nu vă înţeleg indignarea!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  5.  
    #23
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    surioara yvette,

    inainte de toate, nu sunt decat sora ta in Islam si atat... insa daca doresti, ne "domnim" intre noi doamnele, no problem...

    ...deci, inshaAllah sa facem diferenta intre a se adresa cuiva personal...si a raspunde la modul general, atunci cand avem cu totii ceva de invatat...sigur ca nu este voie sa ponegrim si nici sa acuzam, pe drept sau pe nedrept, o persoana care nu este de fata...

    ...in postarea trecuta, nu te-am apelat, ci doar am folosit postarea ta pentru a reaminti tuturor un lucru...asa am procedat in forum, de cand s-a infiintat, si nu cred ca sunt singura, wa Allahu alim....mai mult, de unde ai dedus, surioara, ca m-am referit in Du'a, in cea mai marunta cu putinta masura, la tine??...sa ma ierte Allah subhanahu wa ta'ala, nici prin cap nu mi-a trecut ca ai putea intelege asa ceva...

    ...cat priveste forumul, convingerea mea este ca nu pentru a pune la zid exista, ci din dorinta de a raspandi Islamul in limba romana, straduindu-ne pe cat putem sa nu aratam decat ceea ce este pur, corect si autentic...sper ca nu vei lua si aceste cuvinte ca pe o aluzie, inshaAllah - deja intorc fiecare cuvant pe toate fetele, sa fiu sigura...astaghfirAllah...
    ...sa-mi spuneti daca am inceput sa ma exprim intr-un fel de neinteles sau ambiguu, sa ma opresc, inshaAllah...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  6.  
    #24
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Soră Umm Raschid
    Nu din dorinţa de a păstra distanţa vă numesc doamnă, ci pentru că am senzaţia că sunteţi ceva mai mare ca mine, şi, în plus, cred că îmi doresc să fiu ca dumneavoastră în ceea ce priveşte Islamul.
    Aşa cred eu, că dumneavoastră sunteţi un exemplu.

    Am înţeles.
    Am greşit. Pe viitor mă voi abţine de la comentarii . Poate că e timpul să corectez modul meu mai combativ de a pune problema.

    Am supărat pe mai mulţi pe aici cu exprimarea mea, ceea ce înseamnă că eu sunt "problema".

    Poate că, mi-am pus precum chelul mâna în cap, în ceea ce priveşte dua aceea, pentru că imediat ce am citit postarea am înţeles că am dat cu bâta-n baltă, şi, ca un copil prins cu lecţia neînvăţată, m-am repezit să folosesc argumentul "dar nu numai eu...ci şi alţii."
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  7.  
    #25
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Eu cred că revolta oamenilor din Tunis poate fi înscrisă în Jihad, pentru că întruneşte toate condiţiile Jihadului.

    Ce se întâplă acolo nu este o luptă care a început fără provocare (Interzicerea bazelor Islamului - o provocare mai mare ca asta nici nu poate exista!)
    Lupta este îndreptată împotriva tiranilor, a celor care "vând" islamul pentru interese mercantile (Islamul a fost eliminat în favoarea turismului!!! ca cei bogaţi şi puternici să poată profita! - şaytanii!!)

    Tunisienii s-au revoltat nu pentru noi cuceriri, nici pentru lux, ci pentru traiul lor mizer în care li s-a luat şi dreptul de a crede şi de a practica Islamul.

    Că nu le place sheicilor, atunci ruşine să le fie! Căci ei trebuiau să fie cei care să conducă acest Jihad! Nu cumva nu le place că au de apărat locuşorul lor călduţ!?? MUNAFIQIYN !!!! asta sunt!

    Exact, e ceea ce urma sa scriu eu, jazaka allahu khairan Yvette... Nu stiu de ce li se permite unor sheikh sa isi dea asa de usor cu parerea, mai ales in astfel de cazuri delicate si sangeroase... Pentru eliberarea Tunisiei trebuia sa se intervina mai de mult, nu trebuia sa se lase nemernicul acela sa isi faca toate interesele lui murdare pe spatele bietilor oameni... Stati, suriorelor, ca acum urma stingerea adhanului acolo, pentru ca deranja ... Nimeni si nimic nu poate stinge lumina islamului, alhamdulillah... JOS DICTATURA, JOS IPOCRITII, VIVA ISLAM... Darrrrrrrrrr, sincer, cel mai tare ma doare sa vad ca anumiti muslim accepta aceasta ''fatwa'' si chiar o considera buna.... Normal, ca cei care traiesc in Occident si nu gusta suferinta zilnica a celor asupriti, li se pare usor sa spuna ''nu'' la o revolutie impotriva guvernatorilor corupti si manjiti de sangele musulmanilor...
    Dar, mi-a placut, ca Ben Ali, dupa ce a vandut religia lui pentru a bucura turistii, a bagat alcool si mizerie de diavol in Tunisia pentru a fi placut lor,a luat de la gura poporului pentru a infrumuseta zonele tusristice, nu a fost lasat, dupa fuga lui, nici macar sa puna piciorul in tarile europene... hahahahahhaha... hahahahhaah...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  8.  
    #26
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Alllahu Akbar! Surioară aiscia!!!

    Ce credea că şaytan are milă! S-a făcut frate cu şaytanii şi când a căutat adăpost şi ocrotire la şaytani, aceştia l-au trimis ...la mama lui de nemernic!

    Ah...vedeţi că Alllah Preabunul nu este nebăgătior de seamă!

    JOS IPOCRITII!! TRĂIASCĂ ISLAMUL! ALLAHU AKBAR!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  9. off topic... 
    #27
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    draga surioara yvette,

    subhanAllah, desi suntem distantate la propriu, suntem extrem de apropiate, in suflet, cu toatele, cu totii, aici, pe Rasarit si aiurea...si eu gresesc, cu totii gresim, si desi se prea poate sa am ceva ani in plus, nu asta conteaza, inshaAllah, suntem toate la fel, toate surori, alhamdulillah, iar Allah subhanahu wa ta'ala nu se uita decat la inimile noastre!...

    ...mashaAllah, spiritul tau combatant ne imbogateste, nu spun ca nu sunt surioare intre noi, la fel de combatante, ca acusi vine surioara hannen, mashaAllah...insa fiecare are felul sau aparte si special, mashaAllah, si este bine sa luam pe fiecare asa cum este si sa ne indemnam si sa ne indreptam unii pe altii, spre mai bine, inshaAllah...

    ...cat priveste "exemplul", nu merit, surioara...noi toate ne straduim sa transmitem si sa facem ce si cum putem mai bine si o sa-ti spun cam ce le spun si fetitelor mele, desi ele sunt mici, si chiar nu ma au decat pe mine in fata ochilor: inshaAllah, sa fii muuuult mai departe, in bine, ca mine... si desi ne iubim intru Allah subhanahu wa ta'ala, si ne respectam si suntem in gand una la alta, inshaAllah sa ne luam mai putin una pe alta ca exemplu, si sa privim impreuna spre exemplul mamelor dreptcredinciosilor, si al inaintaselor noastre, inshaAllah... si Allah subhanahu wa ta'ala cunoaste mai bine inimile noastre, mai bine decat noi...hai ca m-am fastacit de tot si cred ca deja ma invart cu vorba ca pisica in jurul oalei cu smantana...Allah subhanahu wa ta'ala sa ne binecuvinteze si sa ne calauzeasca pe toti, amin.




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  10.  
    #28
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamun alaykum...

    ...la aproape 5 ani de la asa zisa "revolutie de yasmin"...as fi curioasa daca cei care au sustinut ca ar fi fost conforma legilor islamice...mai sunt de aceeasi parere... unde e Tunisia acum?... si Egiptul...si majoritatea tarilor arabe?... haos si suferinta... oare cand vom intelege ca nu pentru pamant sau pentru asa zisa "libertate" trebuie sa lupte musulmanii, ci pentru ISLAM si astfel sa ne intoarcem fiecare, in viata noastra de zi cu zi, la Allah subhanahu wa ta'ala?... scopul nu scuza mijloacele si astfel, atata timp cat intentia noastra va fi pentru dunia, nu vom avea victoria de partea noastra... primii musulmani, Allah sa fie multumit de ei, erau innaripati de dorinta si dorul lor fierbinte pentru akhira, iar Allah subhanahu wa ta'ala le-a daruit victorie si binecuvantare atat duniya cat si akhira...
    ...nici o fapta nu va avea succes si nu va fi primita, decat daca este facuta cu sinceritate de dragul Lui Allah si conform cu Sunnah Profetului Muhammad, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!...
    BarakAllahu fikum...
    Last edited by ummraschid; 10-26-2015 at 12:04 AM.




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •