Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12
  1. Un sfat....un sprijin.....consiliere 
    #1
    Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    4
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam Aleykum, am descoperit site-ul dvs este deosebit de interesant, emana atata caldura si abunda in informatii, inshaAllah fie ca Allah sa va rasplateasca pe toti pentru eforturile depuse ...Am insa o problema pe care doresc sa o discut aici si inshaAllah poate voi gasi un raspuns sau o indrumare:
    Sunt casatorita si am un copil, din pacate sotul meu a fost diagnosticat cu o boala necrutatoare si numai cu voia lui Allah si prin rugaciune inshaAllah se va produce vreo minune care sa schimbe situatia, insa , noi traim in Romania, copilul nostru primeste educatie aici, daca authu biAllahi min saitan a ragim, se va intampla ceva cu sotul meu , numai Allah stie ce e scris si ce este in sufletele noastre insa eu vreau sa stiu care va fi oare atitudinea familiei sale noi ne intelegem bine am 4 cumnate si 2 cumnati din partea sotului, insa ce prevede legea Islamica si ce se va intampla in acest caz cu mine si copilul meu?poate cineva sa ma lamureasca?Va multumesc anticipat si .....Baraka Allahu fiikum!
     
     

  2.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Bine ai venit sora noastra mira .
    Walaikomm asalam.

    ALLAH sa-ti vindece sotul El este Cel Milostiv Indurator.

    In caz in care "La Samah-ALLAH" , barbatul tau pateste ceva , copilul iti ramane tie cu niste conditii :

    1- Sa poti sa-l cresti islamic , asta daca esti musulmanca .
    2- Sa ii inveti limba araba si cultura tarii sale .
    3- Sa nu-l pui departe de familia tatului sau.
    4- Sa nu refuzi ajutorul primit de familia sotului tau.
    5- Sa te recasatoresti (in caz de nevoie) doar cu un musulman care te poate ajuta sa cresti copilul.

    Daca nu esti musulmanca , iti dau un sfat : Du-te in tara sotului tau catva ani pana cand copilul prinde Islamul si limba araba si cunoaste cat de cat ce ii cere ALLAH, dupa aceea te intorci cu el sau ramaneti impreuna unde va convine.

    Nimeni nu are putere sa-ti ia copilul atata vreme cat ii respecti religia si o cresti pe ea indiferent daca esti sau nu musulmanca .

    In caz in care , doamne fereste , o mama moare copilul se duce la matusa lui din partea mamei , daca mama lui nu are sora atunci copilul merge la bunica sa din partea mamei , daca nici ea nu exista atunci copilul merge la bunica sa din partea tatului , si daca nici ea nu exista copilul merge la matusa lui din partea tatului .si daca nici ea nu exista incepem cu barbatii dar in sensul invers: adica bunicul patern -> unchiul din partea tatului -> bunicul matern -> unchiul din partea mamei.

    Sper sa fie totul bine pentru familia ta , si nu ezita sa te rogi , ca ALLAH aude rugaciunea oamenilor si le raspunde sau le amana pana in ziua de apoi unde cei rabdatori sunt in grade mai inalte .
     
     

  3.  
    #3
    Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    4
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Multumesc mult pentru informatiile oferite, inshaAllah sa-mi pot gasi linistea, sunt musulmana insa drumul pe care eu l-am ales a facut ca familia mea sa se indeparteze de mine ma rog ca Allah sa lumineze sufletul lor si sa-mi respecte hotararea vis-à-vis de religia mea, inshaAllah sa reusesc sa-mi cresc copilul dupa normele de conduita Islamica si Allah sa fie multumit de noi toti. La inceput era o parere insa din ce in ce mai mult sotul meu imi spune ca vrea ca, copilul nostru si de asemenea si eu, sa meargem la fratele sau care va trebui sa ne aiba in grija, eu sincer nu stiu cum e mai bine inshaAllah fie ca Allah sa ne indrume cel mai bine…..nu pot sa discut cu sotul meu detaliat acest subiect este extrem de afectat si slabit de boala si stiu cat se framanta in sensul acesta iar ca eu sa deschid subiectul …e foarte dureros ,foarte dureros …..Allah akbar!
     
     

  4.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by mira 33
    Multumesc mult pentru informatiile oferite, inshaAllah sa-mi pot gasi linistea, sunt musulmana insa drumul pe care eu l-am ales a facut ca familia mea sa se indeparteze de mine ma rog ca Allah sa lumineze sufletul lor si sa-mi respecte hotararea vis-à-vis de religia mea, inshaAllah sa reusesc sa-mi cresc copilul dupa normele de conduita Islamica si Allah sa fie multumit de noi toti. La inceput era o parere insa din ce in ce mai mult sotul meu imi spune ca vrea ca, copilul nostru si de asemenea si eu, sa meargem la fratele sau care va trebui sa ne aiba in grija, eu sincer nu stiu cum e mai bine inshaAllah fie ca Allah sa ne indrume cel mai bine…..nu pot sa discut cu sotul meu detaliat acest subiect este extrem de afectat si slabit de boala si stiu cat se framanta in sensul acesta iar ca eu sa deschid subiectul …e foarte dureros ,foarte dureros …..Allah akbar!

    Inshaa ALLAH surioara Bunul ALLAH swt sa va ajute ca peste timp sa va amintiti multumindu-I lui ALLAH swt pentru ca v-a scos din aceasta situatie foarte grea si Inshaa ALLAH sa va usureze aceste clipe grele prin care treceti.
    Nu-ti fa griji,ALLAH swt este cu noi,la greu si la bine si El swt este Cel care ne arat drumul intotdeauna.
    HASBI ALLAH WA NEAMAL WAQIL.
    Inshaa ALLAH nu-ti pierde increderea,minunile exista,duaa-ul poate vindeca chiar si cele mai greele boli,increcarile cele mai dificile se pot trasforma in bine,Inshaa ALLAH cu voia lui ALLAH swt.
    Sper si ma rog din suflet sa va fie bine.
    Sanatate multa fratelui nostru si ALLAH Kariim.
    Lahaula quatta ila billah!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #5
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Maryam habibty,esti o finuta si o SORA DE NADEJDE,ALLAH SWT BERKFIK,ca frumos mai vorbesti!!
    Mira 33,surioara draga ALLAH SWT sa te aiba in grija SA si pe piul tau inshallah,treci prin niste momente foarte grele si noi TOATE SURORILE SI FRATI TAI de aici de pe RASARIT suntem cu tine!

    ALLAH U AKBAR!!

    HABIBTY,daca vrei sa sti din punct de vedere islamic,da fratele lui poate sa aiba grija de voi,si eu cred ca sub protectia lui o sa fi bine,numai inshallah tu sa te intelegi bine cu el.
    Inshallah,sa auzim de bine,ALLAH SWT SA AIBA GRIJA DE TINE SI BAIETELUL TAU!
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Masha Allah,fetelor,sunteti bune de pus la rana!
    Eu,draga mea surioara,Mira,ce-as mai putea sa adaug la aceste cuvinte minunate?...

    Allah(SWT) sa-l aiba in Paza Sa pe fratele nostru aflat in suferinta!
    YA 'RABB,usureaza-i suferinta si da-i sanatate frAtelui nostru!
    YA 'RABB,intareste familia lui in aceste clipe grele,tine-i uniti si fa sa se bucure unii de altii!Amin

    Profetul nostru iubit(SAWS) spunea asa:"cel ce recita de trei ori,dimineata si seara:

    "in numele lui Allah,al Carui nume ne apara de tot raul de pe pamant sau din cer,caci El aude totul si este Atoatestiutor"

    nu va fi lovit de nimic rau."(Tirmidhi si Abu Dawud).

    Draga surioara,v-ati gandit sa mergeti cu totii -tu,copilul si sotul tau-la familia lui?Poate ar fi mai bine pentru toata lumea,insha Allah.Si Allah(SWT) stie cel mai bine,desigur!
    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     
     

  7.  
    #7
    Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    4
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu!!!
    MashaAllah; MashaAllah; MashaAllah; MashaAllah fie ca Allah sa va rasplateasca pentru tot ceea ce sunteti si ceea ce faceti sa va aiba in paza sa sa faca InshaAllah rasplata voastra sa fie Firdawsul, binenteles ca fiecare ruga si fiecare moment din viata mea este rugaciune si multumire lui Allah pentru ceea ce sunt si inshaAllah fie ca Allah sa faca o minune eu sunt convinsa de asta…dar Allah stie mai bine, voi sunteti cu adevarat minunate surori de suflet si in credinta, simt in cuvintele voastre bunatate si caldura, Barake Allahu fiikum!! Noi am fost la familia sotului meu, si suntem in relatii bune, insa in momentul de fata nu putem pleca,sotul meu nu are putere pt.o revedere atat de dureroasa, eu nu fac decat sa-I respect dorinta, si dragele mele cum pot sa plec acolo fara el?sau cum as putea vreodata sa mai ma duc acolo cand el nu e cu mine?toate familia si caldura si sprijinul lor la ce mai foloseste? Da e adevarat pt.copilul nostru aceasta este alegerea corecta dar momentan nu se poate, eu una nu stiu ce sa mai zic sunt mult prea bulversata, inca o data va multumesc din suflet pt.cuvintele voastre si sfaturile atat de pretioase.
     
     

  8.  
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Mira draga mea,noi iti multumim ca ne dai ocazia sa facem fapte bune ,printr-un duaa sau un gand bun pentru un frate muslim si familia lui.
    Inshaa ALLAH ,ALLAH swt este Cel mai Bun si Cel mai Milostiv,ale Lui sunt numele cele mai frumoase si calitatile desavarsite.
    Inshaa ALLAH sa ne incredem in El.
    Stiu ca esti puternica dar trebuie sa fi si mai puternica decat esti,insufla-i Inshaa ALLAH cu voia lui ALLAH swt multa incredere,nu-l lasa sa fie dezamagit,trist,fara nadejde.
    Te rog sa ne spui cum am putea sa te ajutam,mailul meu este silomuslim@yahoo.com,Inshaa ALLAH cu drag,sper si ma rog sa iti pot fi de ajutor,Inshaa ALLAH!


    Dragele mele,Inshaa ALLAH,ALLAH swt sa va rasplateasca numai cu bine atat in aceasta viata cat si in Viata de Apoi.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #9
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    eu zic, indiferent ce alegere faci pt tine si copilul tau, sa ii spui neaparat sotului tau ca vei face tot posibilul incat copilul vostru sa primeasca o educatie islamica...nu ai cum sa stii ce iti rezerva Allah, insa cred ca sotul tau ar fi mult mai linistit daca ar avea siguranta aceasta in privinta copilului vostru.
    Roaga-te, si increde-te in mila lui Allah.
     
     

  10.  
    #10
    Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    4
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    BarekeAllahu fiikum!! va multumesc pentru raspunsuri sunteti niste surori de nadejde inshaAllah ca rasplata voastra sa fie Firdawsul, nu voi ezita sa va contactez, Allah subhane wa ta'ala!!!
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Va rog am nevoie de un sfat..
    By bekolina in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 17
    Last Post: 09-09-2007, 10:29 AM
  2. as dori un sfat...
    By asmaa in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 13
    Last Post: 05-07-2007, 07:28 PM
  3. Va rog sa votati pentru consiliere matrimoniala
    By suleiman in forum Viata de cuplu
    Replies: 18
    Last Post: 03-24-2006, 08:00 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •