Notices
 
Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 55
  1. Revolutia din Egipt 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Asa cum era de asteptat dupa manifestatiile din Tunisia si Egiptul a intrat in febra unei revolte populare decalansata pe fondul unor nemultumiri ce mocnea de mult in rindul populatiei sarace din acesta tara.Criza economica a facut ca si preturile la alimente sa cresca vertiginos iar veniturile populatiei sa scada drastic atingind cote alarmante.Picatura care a umplut paharul a fost declararea PND ca unic candidat al sau pentru functia de presedinte a Egiptului a octogenarului Hosni Mubarak ce ocupa deja acesta functie de 30 de ani.Coruptia a devenit in acesta tara politica de stat.Teroarea si prigoana au ajuns la ordinea zilei.Desii se declara a fii musulmani multi dintre cei care conduc acesta tara alta data infloritoare au uitat si incalca permanent perceptele islamului.Furtul,hotia,si teama a cuprins intreaga tara .Dupa parerea mea era necesara acesta revolutie si ea ar trebui sa se extinda si in alte tari majoritar musulmane .Trebuie ca religia islamica sa fie repusa in drepturile ei firesti.Trebui ca musulmanii sa arata lumii adevarata lor fata .Unde este mindria musulmanului de rind? Unde sunt universitatile si scolile ce au ajutat lumea sa evolueze ? Metodele de predare si programele scolare in scolile primare a ramas la nivelul anilor 1950-1960.Toate acele universitatii ce dadeau lumii cei mai mari invatati s-au topit in dunele desertului acoperite de nisipul uitarii.Islamul nu a cucerit lumea cu aur si bogatii ci cu cultura si stiinta lui.Musulmanii trebuie sa se trezeasca si sa trezeasca la realitate pe cei care ii conduc .Pe aceia care vor doar profit personal iar dupa ce nu mai au ce jefui dau bir cu fugitii lasind in urma lacrimi si durere.

    TREZITIVA MUSULMANI DIN ADORMIREA IN CARE ATI FOST TINUTI , RECUCERITIVA MARETIA DE ALTA DATA .FITI CE ATI FOST SI MAI MULT DECIT ATIT.

    ALLAHU AKBAR
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2. Urmatorii 7 au spus mersi lui munir pentru acest subiect

    Alexyna (02-01-2011), Aliye Alexia (01-30-2011), batool391 (01-29-2011), gabriela guettat (01-31-2011), hannen (01-29-2011), maryam (01-30-2011), Yumna (01-31-2011)

  3.  
    #11
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Internetul nu merge in Egipt de cateva zile iar legatura se tine sau se poate tine prin telefon . Sms-uri nu se pot transmite . In cursul zilei de azi am vazut pe Cnn ca maine in cairo se asteapta sa se adune un milion de oameni . Tot pe cnn au aratat ca liderul opozitiei , cel care a castigat un premiu nobel s-a ridicat si a adunat in jurul lui cateva formatiuni politice inclusiv muslim brotherhood . Oricum situatia e foarte tensionata . Daca s-au organizat cartiere si familii si prieteni atat in Cairo cat si in Port said sa patruleze sa nu se fure si sa aiba grija de familii si sa nu se intre in casele proprietate privata.....
     
     

  4.  
    #12
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Alexyna,or fi si hoti dar egiptenii sunt convinsi ca actele de vandalism sunt infaptuite de oamenii lui Mubarak si de politisti in civil ca sa nu fie recunoscuti.Am inteles de la sotul meu ca asta este o tactica veche si ca insusi politia are hotii personali pe care`i scoate la operat cind vor sa acuze pe cineva...Am vazut pe Al-Jazeera foarte multi cetateni infuriati din cauza actelor de vandalism ,a furturilor.
    Dupa cum stiti Al-Jazeera a pierdut dreptul de a transmite iar ieri,6 reporteri(sper ca nu gresesc numarul) au fost arestati.Ulterior au fost eliberati insa aparatura a ramas in posesia ...cui i`a arestat.Am inteles ca oamenii vor instala in Piata Tahrir 4 ecrane si boxe pt. urmari ceea ce transmite Al-Jazeera.
     
     

  5.  
    #13
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Cu siguranta sunteti mai bine informata decat mine . Eu ma rezum sa redau ce vad la cnn si la stirile de la noi ( care probabil sunt si distorsionate ) si la ce imi spun persoanele cu care tin legatura din Egipt . Mi-ar fi placut sa prindem aici in Cluj postul Al jazeera dar din pacate cel putin upc-ul nu il are in grila de programe ( sau il are dar cum televizoare sunt destul de proaste acasa nu il prindem ) . Oricum ma rog sa se termine cu bine tot ce se intampla acolo.
     
     

  6.  
    #14
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Azi este asteptata greva generala in Egipt .Daca nici in acest mod Hosni Mubarak nu va fi inlaturat de la putere atunci situatia va devenii critica .Egiptul pierde 500 milioane de dolari pe zi iar rezerva nationala este de doar 37 miliarde.Cu cit va trece mai mult timp cu atit Egiptul risca un colaps economic total care fara ajutor extern va arunca tara intr-un haos.Timpul lucreaza in favoarea lui Mubarak si probabil ca el stie asta.Egiptenii trebuie sa se grabeasca altfel totul va fi in zadar si va urma un dezastru total.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  7.  
    #15
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Alexyna,uite aici draguta.
    http://www.livestation.com/downloads

    Descarca ce este compatibil pt. pc`ul tau,windows sau ce folosesti si alegi statia Al-jazeera in engleza e a treia din lista(noi le urmarim pe amindoua ca am egipteanul la purtator sa`mi traduca).E complet gratis si e LIVE!
    E o mare de lume in Tahrir Square!!!
     
     

  8.  
    #16
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Va multumesc mult pentru site . Acum am downlowdat si merge . Si Doamne ajuta sa fie bine . Asa cum a spus si domnul Munir situatia e critica pe zi ce trece
     
     

  9.  
    #17
    Member Eman's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Alexandria ,Egypt( live in Dublin ) born in Onesti
    Age
    46
    Posts
    39
    Thanked
    17
    Rep Power
    0


    Support to the Egyptian people
    Praying for all my friends and family in Egypt... Ya ALLAH Protect them all the protestants in the street.
     
     

  10.  
    #18
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Asa cum probabil stiti deja cu toti Mubarak a anuntat ieri ca vrea sa mai ramina pina la finalul mandatului si ca va deschide calea reformelor .Dupa parerea mea acesta decizie era una asteptata si tinid cont de specificul politic aferent tarilor musulmane cred ca este o decizie de compromis .Am auzit tot ieri ca opozitia refuza sa participe la consultari .Ca prima reactie a acesteia fata de anuntul facut de Mubarak mi s-a parut una fireasca daca tinem cont de faptul ca prin acest refuz ,opozitia cauta sa isi consolideze pozitia si astfel sa isi poata impune unele cereri si sa isi asigure locuri in viitorul guvern.Dar daca acest refuz de a participa la consultari continua ,opozitia va avea de pierdut.Trebuie sa fim realisti.Opozitia condusa de Baradey nu a aratat pina acum nici un plan alternativ de guvernare ceea ce ne face sa credem ca acesta revolutie i-a luat pe nepregatite.Daca pina la urma se ajunge InshaAllah la inlaturarea lui Mubarak, probabil ca cel mai bine ar fi ca pe o perioada scurta Egiptul sa fie condus pe termen limitat (poate pina la alegerile din septembrie) de o junta militara .Aceasta ar acelera restabilirea ordinei in tara( si spun asta referindu-ma la cei citeva mi de detinuti de drept comun evadati ) si ar da timp opozitiei sa se omogenizeze si sa isi stabilesca un plan de actiune.Acum armata este cea care va fi elementul decisiv in ecuatie.Daca armata va sustine pozitia populara atunci Mubarak va fi obligat sa plece .Cred ca in cel mult doua zile se va rezolva intr-un fel sau altul .As vrea sa nu las impresia gresita ca sunt un sustinator a lui Mubarak ba din contra .Dar trebuie sa privim realist lucrurile.Allah subhana wa ta`ala sa aibe grije si sa-I ajute pe cei ce lupta in Egipt pentru libertate.Allahu Akbar
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  11.  
    #19
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum!
    Eu sunt deja obosita peste masura,auziti tupeu la mine,eu obosita.Da,sincer nu mai pot,masa nu`i masa,somnul nu`i somn.Daca eu ma simt asa,oare cum se simt oamenii aia?????????????Imi doresc din tot sufletul sa se termine,sa se termine ACUM!!
    Frate Munir,eu ascultind discursul lui Mubarak parca mi-a fost mila de el si am tendinte sa-l cred ca isi va da interesul(deh,asta sunt eu,am plins si cind l-am vazut pe Sadam Hussein cu funia in jurul gatului...am eu asa o milaaaaaaaaaa si o tendinta sa ofer un milion de sanse,sa iert) din nefericire pt. el(Mubarak) poporul nu`l mai crede.Se pare ca a mai promis aceleasi lucruri de multe ori in cei 30 de ani de dictatura ...promisiuni goale.
    Ma doare sufletul cu gindul la oamenii aia epuizati ,flaminzi ,cu resursele pe terminate si cu tara indreptindu`se catre o criza de mai mare groaza.(oare o vor simti?ma refer la omul de rind care si asa nu are dupa ce bea apa ,traieste cu 2 dolari pe zi.cum l`ar afecta?)
    Ya Rabb,asculta rugile fratilor nostri ,elibereaza`i pe ei de tiranie (actuala)si fereste`i de alta,fa`i pe ei inima ummei,exemplu pt. noi toti tinindu`i pe ei pe calea Islamului cel adevarat si pur .Amin!
     
     

  12.  
    #20
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Am uitat,de la cei din egipt am aflat ca i`au acordat termen pina vineri,apoi i`au planuit "marsul deportarea".Ce inseamna,habar nu am!Cum au de gind sa o faca,tot asa,habar nu am.Cica Mubarak ar fi fost auzit soptind prin cercurile lui ca el are doctorat in domeniul rabdarii/asteptarii.Auzind asta egiptenii au decis ca daca el are doctorat,ei au o rabdare de o mie de ori mai mare decit doctoratul lui.
    Eu am impresia ca acum e un joc psihic intre ei,care rezista mai mult!Eu cred ca poporul cunoaste rabdarea muuuuuult mai bine decit el,din pacate conditiile le sunt nefavorabile.In timp ce Mubarak asteapta la caldurica,cu mincare si pat moale,poporul asteapta pe strazi,dorm in corturi si maninca rabdari prajite.
     
     

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •