Notices
 
Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 41 to 50 of 55
  1. Revolutia din Egipt 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Asa cum era de asteptat dupa manifestatiile din Tunisia si Egiptul a intrat in febra unei revolte populare decalansata pe fondul unor nemultumiri ce mocnea de mult in rindul populatiei sarace din acesta tara.Criza economica a facut ca si preturile la alimente sa cresca vertiginos iar veniturile populatiei sa scada drastic atingind cote alarmante.Picatura care a umplut paharul a fost declararea PND ca unic candidat al sau pentru functia de presedinte a Egiptului a octogenarului Hosni Mubarak ce ocupa deja acesta functie de 30 de ani.Coruptia a devenit in acesta tara politica de stat.Teroarea si prigoana au ajuns la ordinea zilei.Desii se declara a fii musulmani multi dintre cei care conduc acesta tara alta data infloritoare au uitat si incalca permanent perceptele islamului.Furtul,hotia,si teama a cuprins intreaga tara .Dupa parerea mea era necesara acesta revolutie si ea ar trebui sa se extinda si in alte tari majoritar musulmane .Trebuie ca religia islamica sa fie repusa in drepturile ei firesti.Trebui ca musulmanii sa arata lumii adevarata lor fata .Unde este mindria musulmanului de rind? Unde sunt universitatile si scolile ce au ajutat lumea sa evolueze ? Metodele de predare si programele scolare in scolile primare a ramas la nivelul anilor 1950-1960.Toate acele universitatii ce dadeau lumii cei mai mari invatati s-au topit in dunele desertului acoperite de nisipul uitarii.Islamul nu a cucerit lumea cu aur si bogatii ci cu cultura si stiinta lui.Musulmanii trebuie sa se trezeasca si sa trezeasca la realitate pe cei care ii conduc .Pe aceia care vor doar profit personal iar dupa ce nu mai au ce jefui dau bir cu fugitii lasind in urma lacrimi si durere.

    TREZITIVA MUSULMANI DIN ADORMIREA IN CARE ATI FOST TINUTI , RECUCERITIVA MARETIA DE ALTA DATA .FITI CE ATI FOST SI MAI MULT DECIT ATIT.

    ALLAHU AKBAR
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2. Urmatorii 7 au spus mersi lui munir pentru acest subiect

    Alexyna (02-01-2011), Aliye Alexia (01-30-2011), batool391 (01-29-2011), gabriela guettat (01-31-2011), hannen (01-29-2011), maryam (01-30-2011), Yumna (01-31-2011)

  3.  
    #41
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    12
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Buna seara la toata lumea,dar dak m-ati ajutat cu sfaturi prima data vin si acum k o rugaminte.
    Am doi prieteni buni care au invatat in Romania acum sunt in Cairo.Unul este in cartierul Mohandisin
    altul in cartierul Doqqi.Eu nu stiu dak sunt in zona tulburarilor,am scris,am telefonat,am dat mail si nimic.
    Sunt ingrijorata caci le datorez foarte mult si asi vrea sa fie bine.
    Va rog frumos daca cineva stie orasul si stie situatia macar sa imi spuna care este.
     
     

  4.  
    #42
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Cele doua cartiere mentionate de tine maricica sunt in Giza la vreo 20 de km de Cairo.Ar trebui sa iti raspunda la telefon daca mai sunt valabile numerele lor .Eu am vorbit astazi in Egipt si telefoanele precum si netul merg.Cine stie or fi si ei ocupati pe afara ,sau poate nu mai au credit pe cartela si nu au cum sa iti raspunda momentan.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  5.  
    #43
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    12
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Dragii mei sunt foarte,foarte bucuroasa.Am vorbit cu unul din prieteni,a fost prins de tulburari in centru cand iesea de la servici,putin ranit,dar acum bine,doar ca a plecat din Cairo la rude.
    Stie si de cel de al doilea prieten comun ca este bine.
    Saru-mana mult de ajutor,va iubesc.
     
     

  6.  
    #44
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    nu mai ziceti nimic azi?Eu sunt un pachet de nervi,e 1:00 a.m ,pic de somn si nu ma pot desparti de al-jazeera!!
    Ce credeti,la modul cel mai serios (dupa ce ne-a trecut euforia primelor zile) care sunt sansele ca Mubarak sa renunte la putere?
    Yvette,care este pulsul acolo?Ce zic oamenii,inca sunt hotarati si optimisti??Eu sunt extenuata psihic(ma vait ca o baba paralitica) dar sincer nu mai pot,am urmarit totul zi lumina cu o intensitate de parca as fi fost acolo ...si am ajuns la capatul rabdarii si puterii(eu!!!Ce sa mai zic de ei sarmanii???????)
     
     

  7.  
    #45
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    nu mai ziceti nimic azi?Eu sunt un pachet de nervi,e 1:00 a.m ,pic de somn si nu ma pot desparti de al-jazeera!!
    Ce credeti,la modul cel mai serios (dupa ce ne-a trecut euforia primelor zile) care sunt sansele ca Mubarak sa renunte la putere?
    Yvette,care este pulsul acolo?Ce zic oamenii,inca sunt hotarati si optimisti??Eu sunt extenuata psihic(ma vait ca o baba paralitica) dar sincer nu mai pot,am urmarit totul zi lumina cu o intensitate de parca as fi fost acolo ...si am ajuns la capatul rabdarii si puterii(eu!!!Ce sa mai zic de ei sarmanii???????)
    Cred ca e incapatanare tipic araba!!!! Nici ala nu vrea sa plece nici astia nu renunta!
    Ştii doar cum fac! Plec cand vreau eu, nu cand spuneti voi! zice Mubarak, iar alaltii pe dos. De acuma e razboi psi....
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  8.  
    #46
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Dupa parerea mea momentul prielnic pentru schimbarea imediata a lui Mubarak a trecut.Asa cum am mai spus timpul lucreaza in favoarea lui Mubarak.Opozitia nu este destul de puternica ca sa forteze o schimbare rapida .Aduceti-va aminte de ce s-a intimplat in Piata Universitatii .Cam asa se intimpla si acum in piata Tahrir.Probabil ca la un moment dat politia si armata vor intervenii pentru evacuarea celor ramasi acolo.Mubarak va pleca cind va avea un contra candidat viabil pentru functia de presedinte sustinut de majoritatea fortelor de opozitie si de PND sau poate chiar din partidul lui va alege un succesor care sa fie sustinut si de armata.Oricum eu ramin la parerea ca o junta militara era mai de dorit pina la alegerile din septembrie.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  9.  
    #47
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Allahu Akbar .Am inteles (si sper sa nu ma insel) ca opozitia inclusiv Fratii Musulmani au inceput discutiile cu Omar Suleiman.Este un lucruu bun daca au reusit sa inceapa negocierile .Speram ca in curind sa se ajunga la rezultate si Egiptul sa devina o tara infloritoare si toti egiptenii sa duca o viata mai buna. Sunt cu ochii cit cepele pe televizor asteptind informatii noi si incercind sa ,,citesc printre rinduri".
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  10.  
    #48
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam alikom ,

    Nu stiu care e pulsul pe al-jazera deoarece am avut probleme cu calculatorul dar am urmarit pana l-am reparat cnn-ul , euronews si ce mai zic pe canalele romanesti despre Egipt . Referitor la discutile avute de opozitie cu Mubarack se spune ca merg destul de incet si ca fratii musulmani ar vrea mai multe reforme fata de Mubarac propune . Referitor la un guvern islamist la un moment dat un operator cnn sau ceva de genu oricum pe cnn vedeam spunea ca sansele ca un guvern islamist sa genereze in ceva ca in Irack sunt destul de mici deoarece Egiptul este preponderent sunit , deoarece armata e seculara si ca exista mai multe partide de opozitie . Imi cer scuze daca am zis ceva gresit dar asa am vazut pe cnn
     
     

  11.  
    #49
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    Salaam Aleykum,

    Comisia a aprobat protestul pentru maine dimineata intre orele 11:00-13:00 in proximitatea Ambasadei Egiptului, intersectia Bd. Dacia cu Str. Polona. Va asteptam incepand cu ora 10:30 Insh'Allah.
     
     

  12.  
    #50
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Foarte frumos ca sustinem Egyptul . Mi-ar fi placut sa particip dar din pacate nu pot ajunge in Bucuresti in timp util
     
     

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •