Notices
 
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 55
  1. Revolutia din Egipt 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Asa cum era de asteptat dupa manifestatiile din Tunisia si Egiptul a intrat in febra unei revolte populare decalansata pe fondul unor nemultumiri ce mocnea de mult in rindul populatiei sarace din acesta tara.Criza economica a facut ca si preturile la alimente sa cresca vertiginos iar veniturile populatiei sa scada drastic atingind cote alarmante.Picatura care a umplut paharul a fost declararea PND ca unic candidat al sau pentru functia de presedinte a Egiptului a octogenarului Hosni Mubarak ce ocupa deja acesta functie de 30 de ani.Coruptia a devenit in acesta tara politica de stat.Teroarea si prigoana au ajuns la ordinea zilei.Desii se declara a fii musulmani multi dintre cei care conduc acesta tara alta data infloritoare au uitat si incalca permanent perceptele islamului.Furtul,hotia,si teama a cuprins intreaga tara .Dupa parerea mea era necesara acesta revolutie si ea ar trebui sa se extinda si in alte tari majoritar musulmane .Trebuie ca religia islamica sa fie repusa in drepturile ei firesti.Trebui ca musulmanii sa arata lumii adevarata lor fata .Unde este mindria musulmanului de rind? Unde sunt universitatile si scolile ce au ajutat lumea sa evolueze ? Metodele de predare si programele scolare in scolile primare a ramas la nivelul anilor 1950-1960.Toate acele universitatii ce dadeau lumii cei mai mari invatati s-au topit in dunele desertului acoperite de nisipul uitarii.Islamul nu a cucerit lumea cu aur si bogatii ci cu cultura si stiinta lui.Musulmanii trebuie sa se trezeasca si sa trezeasca la realitate pe cei care ii conduc .Pe aceia care vor doar profit personal iar dupa ce nu mai au ce jefui dau bir cu fugitii lasind in urma lacrimi si durere.

    TREZITIVA MUSULMANI DIN ADORMIREA IN CARE ATI FOST TINUTI , RECUCERITIVA MARETIA DE ALTA DATA .FITI CE ATI FOST SI MAI MULT DECIT ATIT.

    ALLAHU AKBAR
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2. Urmatorii 7 au spus mersi lui munir pentru acest subiect

    Alexyna (02-01-2011), Aliye Alexia (01-30-2011), batool391 (01-29-2011), gabriela guettat (01-31-2011), hannen (01-29-2011), maryam (01-30-2011), Yumna (01-31-2011)

  3.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    In acesta seara s-a anuntat ca Gamal Mubarak fiul presedintelui a plecat impreuna cu toata familia(sotia si copilul) in Marea Britanie luind cu el 97 de valize .Milioane de dolari,tablouri si alte valori au fost deja transferate de acesta in Marea Britanie.Dupa cite se pare Gamal Mubarac a plecat definitiv din Egipt.
    Dupa ce au jefuit tot si au umilit poporul acum sobolanii parasesc corabia care se scufunda.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Sa te auda Allah Subhana Wa Taala!Si sa`i auda pe egipteni,sa`i auda pe toti fratii nostri care dau semne ca se trezesc din amortire!
    Allahu Akbar!
     
     

  5.  
    #4
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Acum citeva minute am reusit sa iau legatura telefonic cu cineva din Egipt .In majoritatea oraselor mari lumea a iesit in strada .Nu peste tot politia a reactionat atit de violent ca in Cairo ,Alexandria si Suez.Mubarak a cerut demisia guvernului dar nu vrea sa demisioneze si el.Laitmotivul folosit de cei care il sustin este ca prin demisia lui partidele islamice vor ajunge la putere.Voi revenii cu amanunte daca voi reusii sa aflu mai multe informatii de la fata locului.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Noi urmarim al-jazeera live pe live station,merge non`stop cred ca aruncam contoarul de curent in aer.Aseara am sunat si noi,eu de fapt, si socru`miu s`a speriat de vocea mea (accent strain si ragusiiiiiiiiiita,a zis ca`s frun spion ceva) haha.Soacra`mea "shhhhhhhhh,NU vorbiti politica la telefon" barbata`miu ii zice "mama,lumea in strada,lasa ca nu ne asculta Mubarak pe noi acum!"hahaha
    Acum sunt 50.000 de oameni in Tahrir Square si cer demisia lui Mubarak ,doar a ministrilor din cabinet nu este de ajuns.Sunt de asemeni peste 100 de morti,in Alexandria numai sunt cel putin 23 ,multe sedii ale politiei au fost incendiate .Am inteles mai devreme ca serviciul de telefonie mobila a fost restabilit in timp ce internetul e tot la pamant.
    Mubarak o tine tot pe felia lui,musai vrea sa anunte un nou prim ministru...tine cu dintii de putere ,ma rog cu proteza,daca insista egiptenii mai tare sigur cedeaza (proteza lui Mubarak)
     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    Stie cineva ceva de tasnim, surioara noastra?
    Nu am intrat decat acum, i-am lasta mail si nu a raspuns...pe messenger nu mai ma pot conecta...am vazut acum ca yvette a postat azi, o sa ma uit sa vad, stiu ca si ea e in egypt, yvette, Inshaa ALLAH esti bine?
    Noi suntem in stare de veghe...nu se poate lua legatura cu nimeni acolo?
    ALLAH sa-i apere pe fratii si surorile noastre de acolo si de peste tot!
    Sa va protejeze familiile!

    Ya Rabb!
    Inshaa ALLAH sa facem du`a ptr cunoscutii&necunoscutii nostri...ALLAH sa vegheze asupra lor!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #7
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    Allah sa-i protejeze pe cetatenii egipteni, si noi am trait ce traiesc ei acum si stim ce groaza iti este sa vezi blindate pe strada, sa ai restrictii sa iesi pe strada, sa se traga in tine... cumplit de dureros pentru fratii si surorile noastre... eu o sa ma rog pentru ei sa se termine cu bine povestea asta urata..
    Afla adevarul inainte de a invinui pe cineva
     
     

  9.  
    #8
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...azi noapte la alJazeerah, aratau grupuri de tineri care se formasera in scopul supravegherii si apararii cartierelor lor, pentru ca politia si armata este concentrata doar pe supravegherea centrului, a institutiilor de stat...de asemenea aratau grupuri de delicventi, arestati, in Alexandria, daca nu ma insel...wa Allahu alim...Politia a facut apel la cetateni, sa se formeze in scop de autoaparare, pentru ca nu face fata...

    ... in aceste clipe ne aflam in gand la fratii si surorile noastre din Egipt si din alte tari arabe...Allah subhanahu wa ta'ala sa-i apere in mijlocul haosului si sa le asculte rugile, sa le daruiasca ceva mult mai bun in viata de toate zilele, sa ii protejeze de tot raul din oameni si din toata creatia lui Allah subhanahu wa ta'ala...amin.

    ...surioara Tasnim, surioara Yvette, surioara Nour...inshaAllah cand aveti noutati de la una din surioarele noastre, anuntati inshaAllah si pe ceilalti...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  10.  
    #9
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum!Nu Politia a facut apel la cetateni,ci Armata!Politia a disparut de pe strazile egiptului din seara de vineri.Pina si garzile de la puscarii au fugit(asta nu pot sa o inteleg) astfel incit 6.000 de detinuti au evadat.
    Sotul meu zice ca actele de vandalism nu sunt comise de cetatenii obisnuiti ci ca este o metoda de`a lui Mubarak,mereu a a vut oamenii lui care au iesit sa provoace scandaluri,furturi,batai...ca sa aiba motiv sa aresteze ,sa acuze...dupa bunul plac.Acum cica i s-a retras dreptul de a transmite Al-Jazeerei in Egypt.Daca i-a taiat oare cum vom mai afla ce se intimpla??
     
     

  11.  
    #10
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Situatia din Egipt devine destul de complicata .Israelul a acerut printr-un mesaj trimis marilor puteri din Europa si SUA sa sustina regimul lui Mubarak . El Baradey se afisaza ca reprezentat al opozitiei dar el nu are din partea ei o sustinere totala pentru a ocupa functia de presedinte.De asemenea formatiunea ,,Fratii Musulmani" il sustine pe acesta dar din cite se pare nu pentru ocuparea functiei de presedinte.Armata este si ea scindata in mai multe centre de putere care incearca sa preia conducerea ei.Datorita evadarilor din inchisori a mi de detinuti de drept comun se pare ca de astazi politia va revenii in strada.Cel mai probabil se va contura un guvern de coalitie nationala cu ElBaradei pe postul de presedinte.Acesta ar fi cea mai buna solutie pentru moment.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •