Notices
 
Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 55
  1. Revolutia din Egipt 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Asa cum era de asteptat dupa manifestatiile din Tunisia si Egiptul a intrat in febra unei revolte populare decalansata pe fondul unor nemultumiri ce mocnea de mult in rindul populatiei sarace din acesta tara.Criza economica a facut ca si preturile la alimente sa cresca vertiginos iar veniturile populatiei sa scada drastic atingind cote alarmante.Picatura care a umplut paharul a fost declararea PND ca unic candidat al sau pentru functia de presedinte a Egiptului a octogenarului Hosni Mubarak ce ocupa deja acesta functie de 30 de ani.Coruptia a devenit in acesta tara politica de stat.Teroarea si prigoana au ajuns la ordinea zilei.Desii se declara a fii musulmani multi dintre cei care conduc acesta tara alta data infloritoare au uitat si incalca permanent perceptele islamului.Furtul,hotia,si teama a cuprins intreaga tara .Dupa parerea mea era necesara acesta revolutie si ea ar trebui sa se extinda si in alte tari majoritar musulmane .Trebuie ca religia islamica sa fie repusa in drepturile ei firesti.Trebui ca musulmanii sa arata lumii adevarata lor fata .Unde este mindria musulmanului de rind? Unde sunt universitatile si scolile ce au ajutat lumea sa evolueze ? Metodele de predare si programele scolare in scolile primare a ramas la nivelul anilor 1950-1960.Toate acele universitatii ce dadeau lumii cei mai mari invatati s-au topit in dunele desertului acoperite de nisipul uitarii.Islamul nu a cucerit lumea cu aur si bogatii ci cu cultura si stiinta lui.Musulmanii trebuie sa se trezeasca si sa trezeasca la realitate pe cei care ii conduc .Pe aceia care vor doar profit personal iar dupa ce nu mai au ce jefui dau bir cu fugitii lasind in urma lacrimi si durere.

    TREZITIVA MUSULMANI DIN ADORMIREA IN CARE ATI FOST TINUTI , RECUCERITIVA MARETIA DE ALTA DATA .FITI CE ATI FOST SI MAI MULT DECIT ATIT.

    ALLAHU AKBAR
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2. Urmatorii 7 au spus mersi lui munir pentru acest subiect

    Alexyna (02-01-2011), Aliye Alexia (01-30-2011), batool391 (01-29-2011), gabriela guettat (01-31-2011), hannen (01-29-2011), maryam (01-30-2011), Yumna (01-31-2011)

  3.  
    #21
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    No,acum alta belea,s`au luat la bataie intre ei.Protestantii pro Mubarak ia luat la bataie pe cei contra lui Mubarak.Cica arunca cu pietre &co .Doamne!Ce sa mai pricepem noi astia de la distanta?Mie una imi este imposibil sa cred ca oamenii de rind ,clasa aia muncitoare si saraca ,sa iasa sa`l suporte pe mubarak!!Cumnatul meu zice ca sunt oamenii lui Mubarak si ca multi sunt platiti ca sa faca asta.Asa cred egiptenii de rind,cei impotriva lui Mubarak.De e adevarat sau nu,nu stiu,nu garantez.Ma doare sufletul nu mai pot!Vreau sa se termine acuuuuuuuuum!Ajunge atita singe,ajunge atita suferinta,umilinta.Mubarak,pleacaaaaaaaaaaa!
     
     

  4.  
    #22
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    aici opiniile celor din Tahrir Square,majoritatea reporteri Al-Jazeera

    http://english.aljazeera.net/news/mi...026521335.html

    Pe scurt,protestantii anti -guvern sunt de parere ca Mubarak si`a trimis oamenii in incercarea disperata de a provoca violente ca sa poata sa ii forteze pe toti sa plece.De retinut,protestantii PRO Mubarak au intrat in Piata inarmati cu bite,pietre,cutite .Ceilalti nu stiu cum a fost posibil pt. ca armata se presupunea ca`i verifica pe toti la intrare.
     
     

  5.  
    #23
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    slam alikom
    eu voiam sa spun ca azi Mi-a mers netul cu Egiptul
     
     

  6.  
    #24
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    E posibil.
    Da! Mă b ucur. Egiptul nu mai putea suporta.
    Voia să-l numească pe Gamal, exact ca Ceauşescu cu Nicu lui...
    Aştia s-au pus să răstoarene dinastia Mubarak
    ce bine ar fi dacă şi românii ar lua exemplu!!! dar...
    Evreii desigur că sunt speriaţi de Frăţia musulmană...le e frică de mor
    şi lui Mubarak la fel... se zvoneşte că el a dat ordin să se elibereze puşcăriaşii ca să creeze panică şi să se dezbine poporul, dar nu i+a mers
    Au făcut fiecare cartier gărzi..şi să îi fi văzut...mi-era mai mare dragul de ei!!!
    Nu ştiu cum a fost la Cairo, că se dădeau restricţii de părăsire a oraşului după ora 6 seara...
    Aljazeera a fost boicotată şi vruiată cât se poarte de mult
    Televiziunea naţională minţea de îngheţa apele...
    În sfârşit... acum sunt vreo 2 milioane de oameni în Tahrir Sqare...au zis că stau până pleacă Mubarak...
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  7.  
    #25
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum surioara .Ne bucuram ca ne-ai scris .Nu numai evreii sunt cei carora le este frica de,,Fratia Musulmana " ci intregului occident .Pe la televizor la noi sunt invitati niste asa zisi analisti politici care comenteza dar habar nu au ce se intimpla acolo si nici cu ce se maninca islamul.Toti acestia induc tuturor celor care ii asculta ideea ca,daca ar venii la putere un regim islamic in Egipt ,ar fi un dezastru.Niste fraieri ce cred ca politica se invata prin localuri la o bere si nu trebui sa ai o scoala in acest sens.
    Am vazut si eu aseara imaginile de pe strazi cu tineri ce incercau sa isi apere familiile si vecinii de bandele de tilhari care, asa cum ai spus si tu cred ca au fost eliberati cu misiuni precise.Acele imagini mi-au readus in minte zilele revolutiei din Romania si noptile petrecute pe strada asemeni acelor tineri.
    Allah subhana wa ta`ala sa te binecuvinteze si sa aibe grije de tine si de familia ta.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  8.  
    #26
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Erau din PNL lui Mubarak... oamenii din partidul lui...exact ca în Romania şi în USA, şi peste tot
    Politrucii şi mamelucii şi eunucii lui Mubarak ca să arate că el nu e chiar un tiran, că sunt oameni care îl iubesc.
    Or fi, nu spun nu, dar nu sunt majoritatea, ci doar cei care profită cumva...ca peste tot...şi mai ales cei din armată şi poliţie care au adevărate privilegii (spre exemplu ei nu plătesc taxe de autostradă, pot parca oriunde, pot intra în cluburi orinde vor fără plată, au cluburi foarte dotate numai pentru ei, etc.). Ei sunt asemenea tuturor.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  9.  
    #27
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    As salam aleikum !Ce ma bucur ca ai aparut!!
    Ai dreptate,asa zic si cumnatii nostri dar si protestenatii .Noi urmarim Al-Jazeera pe net ,se pare ca au gasit o metoda sa transmita desi le`au fost anulate permisele,reporterii arestati si camerele de filmat confiscate.Nu exista indoiala ca Mubarak a dat ordin sa fie eliberati puscariasii,cum pina atunci nu au scapat si dintr`o data au luat armele de la garzi si au evadat?Dar ce,stateau la cafele cu garzile?
    La voi s-a auzit ceva de 2 avioane militare venite din Israel??
    Sotul meu se uita unde -----streaza "pro-Mubarakii" si cica sunt intr`un cartie high class ,unde traiesc numai politisti!!
    Ce nemernic Mubarak asta,mai destept decit Ceausescu nostru.Ce mizerabil,forteaza poporul sa aleaga intre el si haos!!
     
     

  10.  
    #28
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    As salam aleikum !Ce ma bucur ca ai aparut!!
    Ai dreptate,asa zic si cumnatii nostri dar si protestenatii .Noi urmarim Al-Jazeera pe net ,se pare ca au gasit o metoda sa transmita desi le`au fost anulate permisele,reporterii arestati si camerele de filmat confiscate.Nu exista indoiala ca Mubarak a dat ordin sa fie eliberati puscariasii,cum pina atunci nu au scapat si dintr`o data au luat armele de la garzi si au evadat?Dar ce,stateau la cafele cu garzile?
    La voi s-a auzit ceva de 2 avioane militare venite din Israel??
    Sotul meu se uita unde -----streaza "pro-Mubarakii" si cica sunt intr`un cartie high class ,unde traiesc numai politisti!!
    Ce nemernic Mubarak asta,mai destept decit Ceausescu nostru.Ce mizerabil,forteaza poporul sa aleaga intre el si haos!!
    Merci iubita
    Şi eu mă bucur să te / vă întâlnesc iară..
    Nu ... a fost intenţionat ca să le dea de lucru oamenilor să îşi păzească casele în loc să se ţină de proteste
    Diversiune în toată puterea
    Pe urmă...azi, -----stranţii pro Mubarak şi-au dat în petec rău.... auzi să vii cu caii la -----straţie!!! E clar că s-au pregătit pe undevaAltă diversiune
    DCât despre faptul că Mubarak îi în- c..r pupă pe iudei este foarte adevărat...însă nu ştiu despre această intruziune a avioanelor israeliene...
    Mai întreb...să vedem ce zic şi alţii
    Ba e mai tâmpit... a făcut5 gafe de proporţii: 1. candidaturas lui unică, 2.telefoanele tăiate, 3. netul tăiat, 4. interzicerea presei şi arestarea jurnaliştilor şi pe urmă 5. contra------straţia aia de 2 lei şi un leu!!! Nu a făcut decât săâ întărâte şi mai mult pe oameni!
    Ceauşescu păstra cât de cât aparenţele unei democraţii, Mubarak a făcut exact ca un tiran tâmpit.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  11.  
    #29
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum,
    Ai nostri locuiesc chiar linga aeroport ,in New Cairo City.Saptamana trecuta ,am uitat exact ziua,unul dintre cumnati ne`a zis de cele doua avioane militare care au venit din Israel.Nu stiu daca avioanele alea au aterizat pe aeroportul international,ma indoiesc,probabil la bazele militare.Si inca ceva,doua din trei camioane care transportau incarcatura militara au fost capturate..unul a trecut.Unde se duceau,unde s-a dus cel scapat nu stie nimeni.Nu sunt verificate,sunt zvonurile care zboara intre protestanti.
    Acum auzim ca s`au apucat sa impuste protestantii!LA ILLAHA IL ALLAH!!!

    Despre tactica de a dispersa oamenii,este evident ca asta au vrut ,au dat drumul la hoti si puscariasi sa provoace scandaluri,sa`i faca pe oameni sa se teama pt. siguranta familiilor ,a caselor si sa plece acasa.Am vazut cum s`au organizat si au facut patrule pe cartiere,am vazut cum curatau cartierele in Alexandria ziua.Reporterii al-jazeera ziceau ca Tahrir Square arata foarte curat ,neasteptat dupa un asa numar mare de oameni care au trecut pe acolo.

    Acum,despre tactica lui,restul lumii nu stie,habar nu are ca Mubarak a procedat asa in toti anii de dictatura,ca politia are proprii hoti pe care`i scoate in strada cind are nevoie sa provoace scandaluri,sa alunge masele e cite ori s`a incercat cite un protest timid.e ceva bine cunsocut egiptenilor dar nu si restului lumii care s`au grabit sa`i judece "vedeti,asta le e natia,religia,invatatura,niste hoti protestantii astia s`au repezit sa distruga patrimoniul,valorile istorice...neam de hoti si rau-facatori".E numai bun sa`ti ridice tensiunea cind citesti ca toti ....cel putin din romania stiu deja absolut tot despre Egipt si Egipteni asa cum stiu despre Palestinieni,despre arabi ,Islam si musulmani in general .
    Acum 3-4 ore am inteles ca dintre protestantii pro`Mubarak au fost prinsi si au recunoscut ca li s-au dat 50 de lire egiptene si o masa pe zi sa faca ceea ce au facut.Ai auzit ceva?
     
     

  12.  
    #30
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    MashaAllah,deja se revarsa zorii si Tahrir Square e plin de oameni!!Mult mai multi decit in zilele anterioare protestului de luni "one milion man march" .
     
     

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •