Notices
 

Thread: Despre Deochi

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 40
  1. Despre Deochi 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    IMI POATE SPUNE SI MIE CINEVA DESPRE DEOCHI CU DOVEZI ISLAMICE?CUM SE POATE FACE?CUM TE APERI IMPOTRIVA LUI?
    O SURIOARA MI-A DAT UN LINK SA CITESC DAR NU INTELEG BINE ENGLEZA.DACA AR PUTEA CINEVA SA TRADUCA INSHAALLAH....
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

  2.  
    #2
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Aiscia da link-ul si inshaAllah iti traducem.
    ce stiu eu ca te protejeaza impotriva deochiului sa citesti surat al Fatiha, qul Allahu ahad, qul audhu birabi al falaq, qul audhu birabi al nas, ayat el kursi, surat yasin. inshaAllah sper sa fie corect ce am scris, iar daca nu , rog surorile care stiu mai bine sa ma corecteze.
     

  3.  
    #3
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    1-Quran 68 versetul 51 : "Aceia care nu cred aproape ca te doboara cu privirile lor, cand aud Indemnarea, si zic ei :'El este smintit' "
    A zis Ibn-Abbas (prietenul profetului صلى الله عليه وسلم , explicand "te doboara cu privirile lor" , ca inseamna te deocheaza.
    2- Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : Deochiul este advarat , si daca este ca un lucru sa fie mai rapid decat destinul acela este deochiul, si daca vi se cere sa va spalati sa o faceti.
    Adica , daca il cunosti pe acela care te-a deochiat , ii ceri sa se spele pentru cugaciune deasupra unui lighian (de exemplu) si din apa care rezulta o versi pe tine si , inchallah iti trece .
     

  4.  
    #4
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    MA SCUZATI CA INSIST NU VREAU SA PAR TAMPITA
    POATE CINEVA SA ITI FACA RAU DOAR AVAND O POZA DA A TA?ASA MI -A SPUS O SORA
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

  5.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Eu cred ca e posibil, nu stiu. dar mai demult am vazut o musulmanca care a luat un tricou de-a cuiva chipurile sa nu-i fie dor de persoana respectiva, dar toata lumea s-a indoit de intentiile ei , ca musulmanca respectiva era cunoscuta cu ghicitul in palma, in cafea, uneori chiar stia lucruri despre care nu-i spusese nimeni nimic.
     

  6.  
    #6
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Da se poate .
    Cat despre musulmanca respectiva , nu mai e musulmanca .
    Vrajitorul este blestemat si nu are decat iadul unde va arde in el.

    Parerea mea , sa nu dai poza ta la nimeni.

    Am citit candva , ca un vrajitor poate sa faca o vraja folosind orice obiect atins de persoana in cauza sau de poza ei .
     

  7.  
    #7
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by suleiman
    Da se poate .
    Cat despre musulmanca respectiva , nu mai e musulmanca .
    Vrajitorul este blestemat si nu are decat iadul unde va arde in el.

    Parerea mea , sa nu dai poza ta la nimeni.

    Am citit candva , ca un vrajitor poate sa faca o vraja folosind orice obiect atins de persoana in cauza sau de poza ei .

    Perfect de acord,chiar si cu o singura bucatiaca de unghie sau cu un singur fir de par.
    Mashaa ALLAH Amoo,intr-adevar surele protectoare sunt ultimele 3 sure din Quran.
    Inshaa ALLAH este bine ca acestea sa fie citite in cazul in care se pare ca esti deochiat,se pot strange palmele usor(caus) si sa se citeasca,apoi sa se sufle usor .
    Nu este o simpla imaginatie,unii dintre oamenii de stiinta musulmani au spus ca ,cauza mortii Profetului saaws s-a datorat unei vraji care i s-a facut,dupa ce a mancat o mancare in casa unui evreu(sau trimisa de acesta,nu mai stiu istagfiru ALLAH Al Aziim).
    Insa trebuie sa fim constienti ca lahaula wala quatta illa billah(nu exista putere decat la ALLAH swt) este cea mai buna paza.
    Poate tocmai din aceasta cauza noi musulmanii ar trebui sa fim mai "vigilenti" in privinta expunerii,a fotografiilor (chiar si pe net),sa nu uitam ca raufacatori exista!!!
    Inshaa ALLAH sa va apere ALLAH swt de orice rau.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  8.  
    #8
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Surioara Maryam,scuza-ma daca cumva sunt eu cea care gresesc,eu stiu ca RASUL saaws,am murit in bratele fiicei lui iubite,si a fost singurul Profet saaws, care a fost intrebat de Ingerul Morti daca vine, sau mai vrea sa ramana?
    Iar RASULsaaws, a zis daca mai raman mai fac ceva pentru omenirea mea?
    Cand i s-a raspuns ca NU,atunci el a zis,atunci ia-ma ca sunt nerbadator sa ma intorc la CREATORUL MEU!
    Ceea ce spui cu mancarea,se spune ca este una din miracolele pe care le-a avut PROFETUL NOSTRU saaws,intrdevar a fost invitat la masa si mancarea a fost otravita dar SABHANALLAH ,bucata de carne care i-a fost pusa sa o manace a vorbit si atunci RASUL a zis la femeie ca a otravit mancarea.

    ALLAH U ALAM(ALLAH STIE MAI BINE)

    Si surioara daca sunt gresita sa ma corectati!
     

  9.  
    #9
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by gabriela guettat
    Surioara Maryam,scuza-ma daca cumva sunt eu cea care gresesc,eu stiu ca RASUL saaws,am murit in bratele fiicei lui iubite,si a fost singurul Profet saaws, care a fost intrebat de Ingerul Morti daca vine, sau mai vrea sa ramana?
    Iar RASULsaaws, a zis daca mai raman mai fac ceva pentru omenirea mea?
    Cand i s-a raspuns ca NU,atunci el a zis,atunci ia-ma ca sunt nerbadator sa ma intorc la CREATORUL MEU!
    Ceea ce spui cu mancarea,se spune ca este una din miracolele pe care le-a avut PROFETUL NOSTRU saaws,intrdevar a fost invitat la masa si mancarea a fost otravita dar SABHANALLAH ,bucata de carne care i-a fost pusa sa o manace a vorbit si atunci RASUL a zis la femeie ca a otravit mancarea.

    ALLAH U ALAM(ALLAH STIE MAI BINE)

    Si surioara daca sunt gresita sa ma corectati!

    Draga mea,Inshaa ALLAH,ALLAH swt sa ne corecteze pe toti daca gresim,Profetul saaws a murit in bratele Ayshei raa iar intr-adevar relatarea cu bucata de carne este autentica si intr-adevar Profetul saaws a ales intalnirea cu ALLAH swt in locul vietii vesnice.
    Mashaa ALLAH !
    ALLAH swt stie cel mai bine!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  10.  
    #10
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Nu am vrut sa intervin dar vad ca aveti amandoua unele greseli.

    1- Va roooooooog de milioane de ori sa nu va luati sursele de la seiti .

    2- Profetul صلى الله عليه وسلم a murit in bratele sotiei sale Aisha عائشةbinecuvantata sa fie pe care a iubit-o cel mai tare dintre toate persoanele lumii , si nu in bratele ficei sale Fatima binecuvantata sa fie.

    3- La moartea Sa , Profetul صلى الله عليه وسلم a zis la Aisha : Eu simt urmele otravei in gatul meu . E vorba de otrava si nu de vraja .

    4- Povestea otravii :
    O femeie evraica a gatit un miel si l-a oferit cadou Profetului صلى الله عليه وسلم , si a intrebat "ce parte ii place la profet ?" ii s-a zis pulpa , atunci ea a pus multa otrava in ea si a pus-o in fata profetului . Beshr ben Bara' era cu Profetul si a mancat cu el , dar Profetul a pus carnea in gura sa fara sao mestece, si nu-i placut si a zis "Aceasta pulpa imi spune ca e otravita" si a chemat-o pe evraica si a intrebat-o , ea a raspuns afirmativ , atunci profetul a intrebat-o de ce a facut acest lucru , iar ea a zis :Am auzit de profetia ta , si m-am gandit daca esti mincinos o sa scapam de tine dar daca esti intr-adevar profet o sa aflii de otrava . atunci profetul a iertat-o . Iar Beshr a murit din cauza otravii .
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. ce se spune despre Triunghiul Bermudelor
    By ibadat in forum In jurul lumii
    Replies: 10
    Last Post: 03-10-2010, 11:13 PM
  2. despre Ahadeeth
    By daniela_muslimah in forum Islamul
    Replies: 0
    Last Post: 05-16-2007, 05:07 PM
  3. Trecuta cu vederea...barfa...
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 12
    Last Post: 04-28-2007, 03:02 PM
  4. Fals si adevarat despre CEAI
    By nawal in forum Medicina
    Replies: 8
    Last Post: 08-28-2006, 12:09 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •