Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. Certitudini - nu presupuneri... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    inshaAllah, un reminder - pentru noi toti, barakAllahu fikum!...





    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui ummraschid pentru acest subiect

    flor6 (02-07-2011), munir (02-08-2011), yvette (02-08-2011)

  3.  
    #2
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    ALLAH sa te rasplateasca in acesta viata si in cea de apoi. Inshaa ALLAH sa ne bucuram de postarile tale, cugetand si invatand din ele.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  4.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Analiza:
    1. Şi domnul din film merge tot pe o presupunere...spune: Deci: "dacă noi ştim" care este o condiţie "DACĂ.... " deci în condiţia în care...aşadar nici el nu are o CERTITUDINE căci nu spune NOI STIM...ci spune: DACA noi ştim... deci PRESUPUNE!!! şi e CORECT să PRESUPUNĂ...pentru că numai Alllah subhanahu wa ta'alla este Cel care ştie cine merge în Iad....şi nici unui om nu îi este îngăduit să se pună în locul Lui spunând cine va merge în Iad şi cine nu!!

    2. Mai departe spune domnul.....PRESUPUNERILE nu folosesc in nici un fel adevărului....aceasta înseamnă că TOATĂ MUNCA DE CERCETARE A POLIŢIEI, care se bazează pe PRESUPUNERI în prinderea criminalilor şi delicvenţilor este o MINCIUNĂ şi un LUCRU DIAVOLESC, cum spune nenea aici în filmuleţ.

    3. El spune Şeitan ii instigă pe unii impotriva altora....corect, aşa e...dar a nu răspunde la telefon sau a nu veni la o intalnire nu este ceva rău.
    Poate omului i s-a întâmplat ceva rău.. şi e o PRESUPUNERE....care te face să afli dacă acelui om îi e bine sau nu, deci a te interesa de soarta lui la modul pozitiv, exact asa cum a făcut-o Profetul nostru sala allah alaihi wa salam cu acela care ii arunca cu mizerii in faţa casei. Cand acela nu a mai făcut răul său, Profetul nostru sala alllah alaihi wa salam a intrebat unde e şi daca e bine. Deci tot o PRESUPUNERE, că nici el nu ştia daca nu cumva i s-a întâmplat ceva rău acelui nemernic.

    4. A nu raspunde la telefon sau a nu veni la o intalnire nu inseamnă nici vrăjitorie, nici minciună.....orice om NORMAL se gândeşte că absenţa cuiva PRESUPUNE un impiediment...poate e ocupat, poate nu a auzit, poate a fost blocat in trafic, poate are o greutate, ...etc.
    Dacă ar fi să ne luam după nenea atunci am fi de o INDIFERENTA totală, căci E INTERZIS să PRESUPUI şi poate un om chiar are nevoie de noi in acele momente dar nu indrazneste sa ceara ajutor sau luat de evenimente nu vede vreo iesire ...

    5. Apoi trece nenea în cauză la ACUZATUL pe NEDREPT, în acest caz, al profeţilor...care NU ESTE O PRESUPUNERE ci un ACT DE INJUSTIŢIE!!!
    A ACUZA PE NEDREPT nu înseamnă a presupune, ci înseamnă a SĂVÂRŞi CU INTENŢIE şi CU PREMEDITARE O NEDREPTATE.
    A ACUZA nu înseamnă A PRESUPUNE!
    DEX
    A ACUZA = A imputa cuiva o greșeală, un delict, o crimă etc,
    A PRESUPUNE = A admite ca adevărat sau posibil ceva

    6. Ce are presupunerea cu venitul la moschee??? Adică eu, dacă, Vasilica PRESUPUNE despre mine că sunt urâtă şi săracă cu duhul, şi răpândeşte ZVONUL ăsta, eu nu mă mai duc la moschee???
    Păi eu mă duc la moschee pentru Vasilica sau pentru Alllah subhanahu wa ta'alla?? Credinţa mea se reduce la PĂREREA lu' Tanti Vasilica??? Atât mi-e mie tăria în Islam???

    7. Bârfa şi jignirea, da! De acord cu ce spune domnul de aici. Însă văd că el face confuzie între PRESUPUNERE şi PONEGRIRE sau CALOMNIE. (Ori e de vina traducere...iar e o PRESUPUNERE!!!) De exemplu: Eu zic Nicoletei că Alina e proastă şi rea. Nu am nici un motiv s-o spun, doar că am aflat de la vecinele ei că Alina face nu ştiu ce chestie din care să rezulte că e aşa. Această acţiune este O CALOMNIE şi NU O PRESUPUNERE.

    Ca să fiu mai clară...PRESUPUNEREA este o noţiune de logică care se bazează pe principiul adevărat / fals, în care rămâne deschisă posibilitatea CONFIRMĂRII sau INFIRMĂRII
    Calomnia este numai RĂUTATE şi FALSITATE. Ea este doar o etichetare MINCINOASĂ, născută din firea păcătoasă a omului care o face.

    8. Cearta se naşte din DIVERGENTĂ de opinii şi nu din PRESUPUNERE!!! Cearta înseamnă atunci când doi oameni au CERTITUDINEA că fiecare are dreptate.
    Nu cred că e cineva pe aici care s-a certat cu cineva doar pentru că ăla a spus: eu cred că...presupun că....
    Ambele afirmaţii conţin dubii, adică admiterea că există posibilitatea de a te afla în eroare sau de a avea dreptate

    9. Totul depinde de CARACTERUL omului. Unii se îndoiesc în sensul rău, iar alţii în sensul bun. ADEVĂRUL, e undeva la mijloc, şi de aceea ne-a dat Alllah subhanahu wa ta'alla darul comunicări...pentru a elimina dubiile, posibilitatea de a crede ceva ce nu e conform cu adevărul, care nu neapărat trebuie să fie si o minciună.
    dacă ceva nu este aşa cum am PRESUPUS noi, NU este o MINCIUNĂ, ci poate fi UN ALT ADEVĂR. Lumea nu se împarte în alb şi negru!! Mai sunt şi nuanţe de gri...Chiar Profetul nostru sala allah alaihi wa salam a spus: Calea de mijloc e cea mai bună.
    Acesta este pâna la urmă şi concluzia de final a nenelui din film!!! şi ne învaţă să combatem PRESUPUNERILE cu alte PRESUPUNERI şi DUBII, că ci el spune singur: "am o senzaţie ciudată, mi s-a părut că ai ceva cu mine..." deci PRESUPUI că ăla are ceva cu tine, că nu ai nici o CERTITUDINE că e chiar aşa!!!
    IN FINAL: TOTUL SE REDUCE LA APLICA PREZUMŢIA DE NEVINOVĂŢIE...IAR PREZUMŢIA TOT O PRESUPUNERE E!!!

    10. concluzia mea: NUMAI ALLAH (subhanahu wa ta'alla) ESTE DEŢINĂTORUL ADEVĂRULUI, nouă nu ne rămâne decât să aplicăm PRESUPUNEREA în sensul ei POZITIV, până când avem CERTTITUDINEA că am aflat măcar 51% din ADEVĂR, ca să putem să emitem o afirmaţie sau o teorie.
    RESTUL...E NEGOCIERE
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  5.  
    #4
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Corecta si foarte bine documentata si sustinuta toata analiza surioarei yvette.Este buna de luat exempu despre modul in care se face o analiza fara patima fara rea vointa ci cu argumente ire----bile.
    MashaAllah surioara yvette.
    Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de tine .
    Nu trebui sa luam de bune toate afirmatiile facute de cineva pe o anumita tema ci trebui sa cercetam personal si sa ne convingem daca acele afirmati sunt adevarate sau sunt simple speculatii pe o tema data.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #5
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...JazakAllah khair, pentru aceasta analiza, inshaAllah, sa nu ramanem din acest topic, doar cu atat...fiecare este indreptatit sa creada ceea ce doreste si sa expuna ceea ce a inteles...bine ar fi sa nu avem nevoie de astfel de nasiha, sfaturi, aduceri aminte...bine ar fi sa ne fie suficient Cuvantul lui Allah Tabaraqa wa ta'ala:

    "O, voi cei care credeti! Feriti-va cu strasnicie de banuieli, caci unele banuieli sunt pacat! Nu va iscoditi si nu va ponegriti unii pe altii!..." (49:12)


    ...si sa fim precum inaintasii nostri evlaviosi, spunand "auzim si ne supunem"...

    ...ce am inteles eu din cuvintele fratelui Abu Adam este simplul fapt ca ar trebui sa fim mai atenti in purtarea noastra fata de altii, musulmani sau nemusulmani...sa fim mai curati in inima, in gand, in vorba si in fapta... in putine cuvinte: Sa ne straduim a ne comporta islamic, in acest fel vom fi mai buni si vom face mai putin rau, atat noua cat si celor din jur...

    Allah Tabaraqa wa Ta'ala sa va binecuvinteze!...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  7.  
    #6
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Vin cu o LĂMURIRE...

    Analiza pe care am făcut-o nu a fost spre a anula ceea ce acest domn (nu stiu ce e..şeikh, ori altceva) a spus, însă ea a fost cumva aplecată (expusă) numai spre partea NEGATIVĂ A PRESUPUNERII.

    Tot ceea ce am vrut să arat prin ANLIZA mea este că PRESUPUNEREA poate fi şi POZITIVĂ şi că e bine să nu privim astfel de probleme la modul radical.
    Desigur, că această analiză se adresează, EXCLUISIV, celor care ştiu BINE ISLAM şi îi stăpânesc bine principiile şi se adresează, în acelaşi timp, şi celor care NU ştiu Islam, spre a-i stârni către cunoaştere.

    Mulţi lideri spirituali, în ardoarea lor pentru Islam, au obiceiul de a duce la extremă nişte situaţii de viaţă. Dar ei o fac spre a preveni, spre luare aminte!

    Dacă ei ar fi ţinut predicile lor şi ar fi expus lucrurile pe calea lor de mijloc, atunci omul, care prin natura lui interioară are obiceiul să îşi minimalizeze greşelile, nu ar mai fi reţinut importanţa şi greutatea subiectul dezbătut.

    HIPERBOLIZAREA este o formă de pledoarie, de retorică.

    Mulţi oameni, şi mai ales cei care nu au conunoştinţe aprofundate despre Islam, iau aceste hiperbolizări drept restricţii şi le văd ca pe o îngrădirii a firii umane, ca pe ceva greu de urmat sau ca pe performanţe greu de atins.

    Islamul însă nu a fost făcut spre a le îngreuna oamenilor viaţa ci spre a le-o uşura, nici de a anula firea umană ci de a o corecta.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •