Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 25 of 25
  1. Tinerete fara batranete, un concept gresit 
    #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    19
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Bismillaahir’r-Rahmaani’r-Rahyym

    Curiozitatea omului aventura cunoasterii si mai ales indrazneala de a incerca sa depaseasca Creatia Divina, a facut sa apara o ramura stiintifica medicala, denumita geriatrie.
    Aceasta stiinta se ocupa cu intarzierea imbatranirii organismului uman, si chiar incercarea de inlaturare a acesteia prin metode stiintifice, precum si administrarea unor tratamente sub forma de pastille, injectii, etc.
    Dupa parerea mea personala, fondurile care se cheltuiesc in acest domeniu ar trebui redirectionate catre alte nevoi umane; ca daca am fi fost atenti si am fi citit invatatura care a lasat-o Allah subhana wa ta’ala, lucrurile ar fi fost lamurite de mult.
    Citat din cartea “Profetul Mohammed,sallaAllah aleihi wa sallam,
    editura Vremea 2008, scrisa de M. Fethullah Gulen, capitolul
    “Leac pentru orice boala”, pag. 122:
    “In relatarile lui Ebu Davud se spune:
    ”Allah nu va trimite o boala, ca imediat sa nu creeze si un tratament!”
    “In alt hadith:
    “Fiti atenti, nu gasiti neajunsuri in tratament! Daca Allah a trimis o boala, neaparat a aratat si calea vindecarii. Numai o singura boala nu are leac. Aceasta este batranetea.”
    Tot Ebu Davud spune:
    “Pentru orice suferinta exista un medicament.”
    Este lesne de inteles ca orice incercare ar avea omul de a-si prelungi viata, totul incepe cu copilaria, tineretea, batranetea si apoi se opreste in mormant, iar de acolo se prelungeste pana la sfarsitul lumii.apoi gasindu-si viata eterna in Rai sau in Iad…
    Aceasta cale nu poate fi oprita, oamenii se vor naste, vor creste, vor trai si vor muri, ca pe urma sa invie in Ziua de Apoi sa isi ia rasplata sau pedeapsa, dupa faptele savarsite si dupa credinta lor.
    InshAllah, am scris aceste randuri in ideea de a arata acest aspect din viata noastra, care apartine Lui Allah subhana wa ta’ala.
    Ameen.
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui Abdulaziz123 pentru acest subiect

    Aliye Alexia (02-12-2011), gabriela guettat (02-12-2011)

  3.  
    #21
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    19
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    III. MARTURIILE EVOLUTIONISTILOR IN LEGATURA CU LEGEA A DOUA A TERMODINAMICII

    Spuneam ca evolutionistii se feresc in general sa abordeze legea a doua a termodinamicii. Dar sunt si exceptii. Poate ca este un lucru ciudat sa auzi de la un evolutionist marturia recunoasterii unei inteligente care supravegheaza desfasurarea proceselor naturale. Dar, daca suntem interesati sa aflam asemenea marturii, vom gasi chiar neasteptat de multe.In acest capitol vom lua cunostinta de trei marturisiri ale unor asemenea oameni in legatura cu legea a doua a termodinamici.
    Unul dintre acestia este Harold Blum, care spune: ”Oricat de atent am examina energetica sistemelor vii, nu gasim nici o dovada a infrangerii principiilor termodinamicii, dar vom intampina un grad de complexitate neintalnit in lumea nevie.”
    Alt om de stiinta evolutionist este Alfred Kastler, care a primit Premiul Nobel pentru fizica. El specifica faptul ca “toate marile principii ale fizicii pot incepe intr-adevar cu aceste cuvinte: ‘Este imposibil sa…’. Acestea sunt tot atatea constatari de esecuri.” Fireste ca este vorba si de legea a doua a termodinamicii, care specifica faptul ca este imposibil sa construiesti perpetuum mobile, despre care am mai discutat.
    Unul dintre evolutionistii convinsi este Isaac Asimov, renumitul scriitor de Science Fiction. El ajunge la concluzia ca “Universul devine in mod constant tot mai haotic.” Recunoaste ca totul se uzeaza de la sine, acest fenomen fiine efectul legii a doua.
    Cea mai puternica marturie a lui Asimov se gaseste intr-o povestire pe care a scris-o in 1956, tratand problema entropiei. Este vorba despre un computer urias caruia i se pune mereu si mereu intrebarea:”Poate entropia iarasi sa se micsoreze?” Si de fiecare data computerul raspunde:”N-avem destule date la dispozitie ca sa raspundem la aceasta intrebare.” Universul se indreapta “ticaind” spre sfarsitul lui, in timp ce computerul devine din ce in ce mai puternic. In cele din urma Universul expira, stelele se sting, etc. dar computerul devine atotputernic. El mediteaza mai mult si mai mult la aceasta intrebare si se gandeste cum ar putea Universul sa o ia de la capat. Intr-un tarziu el spune:”’Sa fie lumina’. Si a fost lumina”. Si asa se termina povestirea de Science Fiction, ajungandu-se tot la afirmatiile Bibliei din Genesa 1
     
     

  4.  
    #22
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    19
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    IV. REZUMAT SI CONCLUZII
    A. Rezumat
    In cele mai multe formulari ale legii a doua a termodinamicii se specifica faptul ca entropia creste, facand imposibila reversibilitatea unui fenomen termic.



    Cu toate ca aparent legea a doua se aplica fenomenelor termice, ea este universal valabila pentru toate procesele naturale, fie fizice, biologice sau sociologice. Deci, toate procesele naturale sunt ireversibile. Entropia si ireversibilitatea proceselor naturale fac ca lumea noastra sa mearga in mod constant spre haos, spre dezorganezare. Este interesant ca unii evolutionisti recunosc acest lucru, dar problema este ca ei se feresc sa-l abordeze.
    Faptul ca acesti evolutionisti recunosc efectele universale ale legii a doua face ca oamenii sa-si dea seama ca exista o cauza primara a tuturor lucrurilor.

    B. Concluzii
    Solutia problemei dezbatute in aceasta lucrare conduce in mod necesar la Biblie si in mod implicit la Autorul ei, la Dumnezeu. Singurul lucru pe care il avem de facut este sa acceptam ca “La inceput Dumnezeu a facut cerurile si pamantul” (Gen. 1,1), afirmatia cea mai stiintifica ce a fost cunoscuta vreodata. Acceptand aceasta afirmatie biblica, vom fi de acord ca toate fenomenele pe care le intalnim in lumea noastra sunt guvernate de Marea Lege a Cauzei si a Efectului, legea fundamentala care include si legea a doua a termodinamicii.
     
     

  5.  
    #23
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Multumim pentru acest copy-paste din site-ul referate ale elevilor, dar era mai simplu sa de dati link-ul decat sa va chinuiti atat.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  6.  
    #24
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    19
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Sunt informatii pe care unii nu le stiu, sau nu au timp sa le caute, sau le e mai usor sa le citeasca aicii. Iar acest principiu il stiu si eu, e o munca in plus pentru ca toti sa vada, nu sunt egoist sa stiu numai eu.In islam conteaza intentia de a ajuta, nu de a denatura lucrurile. Am explicat in termenii fizicii ceea ce am scris la inceput.
    pentru ca nu m-am facut inteles de la inceput, ci mi s-au pus "bete in roate", am adus alte argumente solide.
     
     

  7.  
    #25
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    eu cred ca aceasta ramura a medicinei nu a fost creata pentru ca omul sa abuzeze de ea. Chirurgia plastica are rolul de a ajuta in primul rand persoane cu defecte care le pun in pericol viata, cum ar fi buza de iepure, in niciun caz pentru a ne injecta botox si colagen in toate locurile posibile si imposibile. Asa cum, de exemplu avem la dispozitie alimente cat pentru a hrani 3 planete si e lalatitudinea noastra cand sa ne oprim, sa nu ne lacomim, asa si in toate celelalte trebuie sa fim echilibrati.
    Beunăziua, pentru interesati, recomand creare site
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •