Notices
 
Results 1 to 7 of 7
  1. Briefing conferinţă 
    #1
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    1. S-a discutat despre faptul că NU se sărbătoreşte în nici un fel ziua de naştere a Profetului nostru (Õóáóì Çááå Úóáóíåö æóÓóáóã) . Nu se fac rugăciuni speciale sau petreceri.
    2. S-a discutat despre păcate majore şi păcatele minore sau politeismul (şrik) minor şi cel major.
    3. S-a lecturat despre Noaptea ascensiunii(AlIsraa’)
    4. Întrebări şi răspunsuri

    Sper sa nu fi uitat ceva
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  2.  
    #2
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa rahmatullah wa barakatu

    D-na Yvette, acesta este rezumatul conferintei cu mama Gabi de azi dimineata?

    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  3.  
    #3
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Jazakallah al khair,Yvette,Allah subhanahu sa fie multzumit de tine!
     
     

  4.  
    #4
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    As Salamu Aleykum, sora yvette, am o mare rugaminte la tine, si anume, daca poti detaila sau face un rezumat cu ceea ce s-a spus in aceasta conferinta, deoarece eu am o conexiune slaba la internet, neavand semnal puternic si auzind doar franturi din discutii. Ti-as fi foarte recunoscatoare, atat eu, cred, cat si cei/cele care nu au luat parte la aceasta conferinta. Allah subhanna wa a ta'ala sa fie multumit de tine.
    Afla adevarul inainte de a invinui pe cineva
     
     

  5.  
    #5
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    Este o munca titanica sa faci un rezumat despre conferinta, dar daca este cineva care are ceva de spus, este binevenit. Din ceea ce am retinut eu, cu toate ca auzeam intrerupt, ca pe 15 februarie s-a nascut Profetul nostru Muhammad salli Allah salam si ca nu trebuie sa o sarbatorim nici sa ne rugam in plus. Daca mai e cineva sa mai intregeasca, ar fi foarte bine.
    Afla adevarul inainte de a invinui pe cineva
     
     

  6.  
    #6
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Aliye View Post
    Este o munca titanica sa faci un rezumat despre conferinta, dar daca este cineva care are ceva de spus, este binevenit. Din ceea ce am retinut eu, cu toate ca auzeam intrerupt, ca pe 15 februarie s-a nascut Profetul nostru Muhammad salli Allah salam si ca nu trebuie sa o sarbatorim nici sa ne rugam in plus. Daca mai e cineva sa mai intregeasca, ar fi foarte bine.
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...draga surioara Aliye - data de 15 februarie nu spune nimic, din punct de vedere islamic - datele sunt socotite in calendarul Hijri...
    12 Rabi‘ Al-Awwal corespunde doar anul acesta cu 15 februarie...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  7.  
    #7
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    cu toate ca voi repeta postarea integrala a surori mele UmmRaschid,Allah subhanahu sa fie multzumit de ea,este ceea ce am spus shi eu la conferintza din 13.02.2011:


    ``
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

    IN FIECARE ZI A ANULUI, in fiecare clipa a vietii noastre, noi trebuie sa ne aducem aminte de Profetul nostru mult iubit nu doar intr-o zi anume... daca s-ar fi vizionat sau citit trimiterile de mai sus, s-ar fi inteles deja acest lucru... mai mult - s-ar fi inteles si faptul ca pe 9 Rabi‘ Al-Awwal s-a nascut Profetul - 12 Rabi‘ Al-Awwal este ziua mortii sale ...

    ...insa, NU este o forma de celebrare a acestor zile, de ce tocmai acum, astfel de postari?!?...
    in restul anului nu e nevoie sa ne amintim aceste lucruri?...
    orice adaos la religie este o INOVATIE si orice INOVATIE DUCE LA FOC !.
    ..
    ...daca un lucru ar fi fost bun, ar fi fost poruncit de catre Profet , facut de catre sahaba, de catre inaintasii din cele trei generatii binecalauzite...suntem noi mai buni ca ei?...dimpotriva!...trebuie sa-l iubim pe Profet mai mult decat pe oricare dintre oameni, si sa ii urmam in tot ce facem, zi de zi, clipa de clipa, doar asa ne dovedim iubirea fata de el!...

    ...iubirea pentru Profetul nostru nu sta in cuvinte, ci sta in fapte: sa urmam Sunna sa!... cate lucruri nu lasam la o parte din Sunna, pentru ca ni se par ori neimportante, ori "imposibil" de tinut in ziua de astazi...in schimb, adaugam de la noi, cat putem, sub diferite pretexte, Allah subhanahu wa ta'ala sa ne ierte!...``
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •