Notices
 
Results 1 to 2 of 2
  1. "Sfantul Valentin" 
    #1
    Member Norhan's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Salam Aleikum wa rahmatullah wa barakatuh
    Bismillah Al-rahman Al-rahim
    “Sfântul Valentin, sau Valentin din Terni (latin. Valentinus) este un martir declarat ca sfnt al creştinilor romano-catolici, care a trăit în secolul III, fiind episcop în Interamna (azi: Terni, Italia). El a fost condamnat la moarte și executat pe 14 februarie 269, din cauza credinței lui. După legendă el ar fi cununat un păgân cu un creștin, dăruia tinerilor îndrăgostiți flori din grădina lui, a vindecat bolnavi. A fost învinuit de „cununare religioasă” a perechilor de îndrăgostiți, în ciuda poruncii împăratului roman Claudius II (268-270). Azi, Valentin este considerat patronul protector al îndrăgostiților. În cinstea Sfântului Valentin, în Statele Unite și mai nou și în statele europene, se fac petreceri si baluri. Îndrăgostiții își fac cadouri. In calendarul ortodox sfântul Valentin se sărbatorește pe 16 februarie.” (sursa Wikipedia)
    Dragii mei frati si dragi surori, avem ghinionul sa traim intr-o lume in care se pune foarte mult pret pe material, pe fizic si mult prea putin pe suflet. Observam zilele acestea magazinele pline de inimioare si ingerasi, cofetariile deasemenea pline de inimioare de ciocolata si multe alte forme fanteziste menite sa atraga atentia si banii din buzunarul nostru.
    Dupa cum se observa acest sfant romano-catolic a murit condamnat, deoarece a oficiat o slujba de cununie intr-o vreme in care acestea erau interzise.Oare cati dintre oameni stiu aceste lucruri? Este cinstit intocmai aceste sfant? Merg crestinii la biserica, si aloca mai mult timp rugatului dupa cum le este obiceiul?
    Aceste intrebari au fost adresate romano-catolicilor. Sunt absolut sigura ca foarte putini dintre crestinii ortodocsi stiu ca “Sfantul Valentin” se serbeaza pe data de 16 februarie, nu pe 14, dar din ipocrizie, si dorinta de a fi in “trend” nu le mai pasa de religia lor, si se iau dupa altii, considerand ca ei stiu mai bine... de unde au ajuns la aceasta concluzie, nu stiu, dar ma pe mine ca musulmana ma doare sa vad cum altii isi desconsidera religia, aia pe care o au si nu le mai pasa de ceea ce au primit ca mostenire.
    Cu toate acestea nu mica mi-a fost mirarea sa observ chiar musulmani incantati de aceasta sarbatoare... ei bine eu ca sa va trezesc consider de cuviinta sa va amintesc: noi am fost creati numai pentru al adora pe Allah Subhana Wa Ta’ala, si nu trebuie sa ne ratacim de la drumul cel bun, atrasi fiind de mirajul sclipiciului de pe cadourile trecatoare pe care, o data cu moartea noastra le lasam in urma, iar inimioarele parfumate si colorate cu ingerasi pe ele, nu vor fi luate in seama in Ziua Judecatii in care Allah Subhana Wa Ta’ala va privi la inimile voastre si nu la acelea.
    Ingrijiti-va de lucrurile importante, nu faceti din dragoste o sarbatoare, ea este unica si vesnica, ea se simte in tot in in toate, nu numai intro zi, care are defapt la baza o sarbatoare crestina, amintiti-va ca sunteti musulmani, si ca aveti o datorie, trebuie sa dati un exemplu celorlati. Nu inchideti ochii o data asupra adevarului, ca adevarul sa nu isi inchida ochii asupra voastra vesnic.
    Allah subhanahu wa ta ala,sa ne indrume pe calea cea buna!
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui Norhan pentru acest subiect

    Aliye Alexia (02-14-2011), gabriela guettat (02-15-2011), ummraschid (02-14-2011)

  3.  
    #2
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    As Salam Aleykum, surioara mai mica, inshaAllah, ai scris minunat. Ce treaba avem noi cu sfantul acesta? Cel mai mediatizat este in SUA, unde se fac vanzari multe pe seama lor, si nici ca sarbatoare crestina nu ar trebui sarbatorita astfel. Stiu, pentru ca am fost crestina ortodoxa, ca sfintii ii sarbatoream in rugaciune, ori la biserica, ori acasa, fara "nimicuri" de genul acesta. Allah subhanna wa a ta'alla sa te ocroteasca si sa maresti in crediinta ta musulmana!
    Afla adevarul inainte de a invinui pe cineva
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •