Notices
 
Results 1 to 5 of 5
  1. Reţeta secretă Coca-Cola: zahăr şi alcool, ingrediente de bază 
    #1
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Reţeta secretă a Coca-Cola pe care site-ul american thisamericanlife.org arată că gustul de bază este obţinut dintr-un amestec de vanilie şi scorţişoară, la care se adaugă arome diverse.


    Se spune despre Merchandise 7X că este "ingredientul secret" al sucului şi pentru că valoarea sa este inestimabilă, este păstrată într-un seif în Atlanta, Georgia.


    Chiar dacă Merchandise 7X este o "reţetă a succesului" , a beneficiat de schimbări majore în 1935 şi 1985, pentru ca în final, la cererea publicului, să se revină la reţeta originală din 1886.

    Si care este reţeta Merchandise 7X?


    88 g acid citric, 29,5g cafeină, 887g zahăr, 29,5g vanilie, 44,3g caramel, 236g alcool, 20 de picături de ulei de portocale, 30 de picături ulei de lămâie, 5 picături ulei de coriandru, 10 picături ulei de scorţişoară şi aroma secretă 7X.



    Autor: Andreea Livadariu
     
     

  2.  
    #2
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Quote Originally Posted by shama View Post
    Reţeta secretă a Coca-Cola pe care site-ul american thisamericanlife.org arată că gustul de bază este obţinut dintr-un amestec de vanilie şi scorţişoară, la care se adaugă arome diverse.


    Se spune despre Merchandise 7X că este "ingredientul secret" al sucului şi pentru că valoarea sa este inestimabilă, este păstrată într-un seif în Atlanta, Georgia.


    Chiar dacă Merchandise 7X este o "reţetă a succesului" , a beneficiat de schimbări majore în 1935 şi 1985, pentru ca în final, la cererea publicului, să se revină la reţeta originală din 1886.

    Si care este reţeta Merchandise 7X?


    88 g acid citric, 29,5g cafeină, 887g zahăr, 29,5g vanilie, 44,3g caramel, 236g alcool, 20 de picături de ulei de portocale, 30 de picături ulei de lămâie, 5 picături ulei de coriandru, 10 picături ulei de scorţişoară şi aroma secretă 7X.



    Autor: Andreea Livadariu
    As-Salaam Aleykum wa rahmatullah wa barakatu

    Chiar aseara am avut aceasta discutie in casa, si sotul mi-a tradus ceva asemanator din araba, dar binenteles nu este nimic nou si nici socant, dar ce este mai rau si mai socant este ca din ce in ce mai multi musulmani consuma aceasta bautura. Sincer nu stiu, ori este ignoranta, ori nu cred in aceste date, ori nu le pasa.

    Allah yahdium!
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  3.  
    #3
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa rahmatullah wa barakatu

    Abia am primit si eu acest link pe Mess si m-am gandit sa il impart cu voi. MashaAllah, Allah sa fie multumit de tine surioara Mariam, ca ni l-ai trimis.

    http://stirileprotv.ro/stiri/interna...nformatia.html

    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    la facultate ni s-a spus ca la baza , la inceputurile coca cola , era folosita cocaina . Dar nu garantez pentru veridicitatea
     
     

  5.  
    #5
    Member rahma.alssadi's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Romania,Bucuresti
    Posts
    26
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    la facultate ni s-a spus ca la baza , la inceputurile coca cola , era folosita cocaina . Dar nu garantez pentru veridicitatea

    Nu cocaina ci sunt folosite frunzele de Coca, din acest motiv creeaza dependenta!Formula nu este completa deoarece la extragerea din frunze se folosec si alte substante!!!Doar nu divulgau formula
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •