Notices
 

View Poll Results: De ce sau pentru cine?

Voters
7. You may not vote on this poll
  • Port hijab, pentru ca asa se poarta!

    0 0%
  • Port hijab, pentru ca este datoria mea de musulmana!

    7 100.00%
  • Port hijab, pentru ca asa doreste sotul meu!

    0 0%
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17
  1. A purta Hijab, de ce sau pentru cine? 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Dragi surioare, haideti sa aflam care este importanta Hijabului si de ce il purtam, sau nu il purtam.

    Eu port hijabul pentru ca este datoria mea de musulmana si in acelasi timp este ca o multumire lui Allah subhana wa ta'ala pentru toate binecuvantarile si tot ceea ce EL mi-a daruit.
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  2.  
    #11
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum!

    Frate munir,pt. o muslima care are ceva cunostinte elementare despre Islam(asa ca mine )normal ca purtarea hijab-ului ar trebui sa nu fie negociabila!!Insa atunci cind apare o autoritate religioasa care sa aiba grija de acest aspect garantat vor apare abuzurile/nedreptatile care abuz si nedreptati vor duce in lant exact la comportamente ca cele descrie in postul meu de mai sus.Muslime care habar NU au ce rol are hijab`ul sau care chiar daca stiu considera ca merita riscul de a fi nesupuse doar ca sa iasa din cuvintul autoritatilor (de obicei barbati!) ,sa simta ca macar o data in viata au si ele dreptul sa decida pt. ele.Si eu una le inteleg,serios!

    Nu stiu care este legea Frantei ,nu am citit`o deci ma abtin sa comentez pt. ca daca te increzi in info din presa s`ar putea sa iesi sifonat.Am ramas foarte dezamagita cind am vazut cu musulmanii exagereaza si zbiara in toate directiile "sariti Franta ne interzice Hijab`ul" cind de fapt era vorba de Niqan,nu de Hijab!
    Din punctul meu de vedere ii inteleg si pe francezi!Daca vrei frate sa fii ultra religios stai la tine acasa,in tara ta nu te duci in Europa si urli ca`ti vrei nush ce drepturi respectate!In timp ce in tarile islamice vi se interzice si baticul...acolo oare de ce nu tipau ca vor drepturi?
    Franta ca si alte tari europene au alte "valori" sau poate non`valori ar fi mai corect,chiar nu vad rostul niqabului intr`o lume (societate) unde purtarea lui iti va aduce cu siguranta mai mult rau,decit bine!unde cu siguranta vei optine efectul opus al celor scrie in Sfintul Qur`an si anume sa nu atraga atentia,sa nu li se pricinuiasca rau.Da,vor fi mai lesne recunoscute,dar nu pt. a nu li se produce rau,din contra!)In momentul de fata cu islamofobia crescind pe zi ce trece am impresia ca a purta niqab este un act de curaj si nu este garantat ca nu ti se va intimpla nimic pt. ca sunt foarte multi care ne urasc.Nu este garantat un pericol de moarte,dar pericolul nu este chiar nici de ignorat.

    Ma gindesc la mine,cam ce imagine si ce impresie as lasa aici,in Japonia daca as purta niqab!!Ya Allah!Cred ca as speria si pe aghiutza din ei .Numai cu batic si tot se mai gasesc plozi care pling cind ma vad ,dar`mite cu niqab!Ar plinge si adultii.

    Sora yvette,sotul poate sa gindeasca ca multe aduc un plus de valoare perceptelor islamice.El poate considera ca eu am voie sa ies din casa doar cind m`or duce la groapa ,sau el poate considera ca`i mai bine sa`mi dea aer cu portia ,asta tot ca sa imbunatateasca valorile islamice.Actiunile in urma carora barbatii au considerat ca au dreptul sa impuna femeilor ceea ce au considerat ei ca aduc valoare perceptelor islamice se rasfring acum asupra societatilor islamice (Saudi Arabia,Iran-astea cele mai inchistate societati dar si UAE tine aproape,si Marocul,Tunisia..)unde femeile nu mai stiu cum sa se dezbrace mai cu spor,chiar cu riscul propriei vieti!Imagineaza`ti!Fac rau si ma simt bine 5 min. ca sa arat ca ma doare in spate de poruncile Mariei Sale Barbatul si daca mai prind mai bine moarta decit o viata de chin!sunt multe care gindesc asa!!
    Sau cum s-a intimplat in Arabia Saudita unde au lasat copilele sa arda de vii in scoala pe motiv ca nu erau imbracate islamic.Surioara,eu prefer sa decid pt. mine si consider ca barbatul nu are niciun drept sa`mi interzica sau sa`mi impuna ceva din ceea ce ma priveste personal pe mine.Eu ma tem indeajuns de Allah subhana Wa Taala si pazesc ceea ce trebuie pazit de dragul si de frica LUI nu de frica sotului!
    Daca societatile islamice vor persista in a decide barbatul cum trebuie sa se imbrace femeia,ce are voie sa faca sau nu ,unde si cum sa se duca sau nu(asta pe linga invataturile Qur`anului si a Sunnei) garantat raul se va inmulti,rezultatul va fi contrar celui asteptat.
     
     

  3.  
    #12
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Sora yvette,sotul poate sa gindeasca ca multe aduc un plus de valoare perceptelor islamice.El poate considera ca eu am voie sa ies din casa doar cind m`or duce la groapa ,sau el poate considera ca`i mai bine sa`mi dea aer cu portia ,asta tot ca sa imbunatateasca valorile islamice.
    Iubita mea, hannen! nu mai fii aşa aspră "judecătoare" a soţului tău sau al meu, nu contează, Allalh să fie mulţumit şi de el, şi de tine şi de soţul meu!.
    Eu locuiesc într-o ţară islamică, dar în acelaşi timp şi civilă.
    Mai exact: cine vrea să fie foarte religios nu sperie pe nimeni şi este apreciat, purtatul hijabului. Majoritatea de aici, poartă hijab, hijabul este "calea de mijloc" ca să spun aşa, cea între niqab şi cap descoperit.
    Tot aici sunt şi musulmane care NU poartă hijab, mai sunt şi crestinele copte care nu poartă capul acoperit şi plus turiştii străini.
    Deci, aici, fiecare poate să poarte capul sau haina după cum îi e voia şi conştiinţa!
    Că sunt oameni care se folosesc de orice, inclusiv religia, pentru a face fapte care mai de care mai rele, nu contest, dar de ei va avea Alllah Cel Preaînalt grijă să le ceară contul în Ziua Judecăţii!
    Eu am mai spus şi o repet, chiar dacă voi "indigna" creştine ca d-na Marinescu şi voi isteriza "surori" ca Rahma, că voi urma fără tăgadă şi fără condiţii, în afară de cele scrise în Nobilul Quran, Sunna aşa cum ne-a transmis-o nouă Profetul, pacea şi binecuvantarea lui Allah fie asupra sa, aşa cum au explicat-o şi urmat-o Salafii!
    Nu imi pasa de ceea ce cred unii despre mine! Mie îmi e de ajuns Alllah Prea Bunul şi în El îmi pun speranţele mele, şi la El caut şi adăpost şi ocrotire!
    Dacă sunna îmi spune că trebuie să îmi ascult bărbatul, chiar dacă greşeşte, aşa voi face! Nu eu voi da socoteală în Ziua Judecăţii!
    Mie mi se va ierta un păcat pentru fiecare nedreptate pe care am îndurat-o. Aşa că nu eu voi fi printre cei care pierd, ci voi fi, inshalllah, printre cei care vor fi câştigători.
    Iar soţul meu (revenind la cele spuse de tine, sora mea hannen) nu a greşit în nici un fel şi nici nu m-a nedreptăţit!
    Eu m-am supus din respect pentru el întâi, apoi de dragul lui Alllah subhanahu wata'ala. Că am râs de niqab, Allah să mă ierte, dar am făcut-o din neştiinţă şi din neobişnuinţă.
    Nu cred că e nimic rău în a purta niqab, mai ales, că nevestele Profetului nostru (allah fie mulţumit de ele) care sunt şi ar trebui să fie model de urmat pentru orice musulmană, au purtat niqab (feţele acoperite).
    Deci, sora mea hannen, niqabul este o OPŢIUNE, dar şi o obligaţie, depinde cum priveşti.
    Alllah să te apere de tot răul şi să sporească credinţa ta.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  4.  
    #13
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleykum draga mea!
    Eiii,stai asa ca eu nu criticam pe sotul tau sau pe al meu,eu criticam barbatul in general caci stim cu totii cam de ce este barbatul in stare!Azi o mica impunere,maine o mica interzicere ...daca`i dai nas lui Ivan se suie pe divan.Lumea islamica detine recordul unei societati unde femeia are cam atitea drepturi cam cite are ursul din padure si valoreaza putin mai mult decit o pereche de sosete .Stiu,teoria o stiu!!E frumoasa,superba da` vorba ceea,lipseste cu desavirsire!Acum aflu socata ca procentul femeilor agresate sexual in Egipt este nesimtit de mare!!!O tara islamica unde femeile sunt pipaite pe strada,in autobuze...curat -mudrar coane Fanica!Suntem credinciosi de bubuim!Asta sora este o lume condusa de barbati unde femeia prefera sa taca si sa inghita sperind la iertarile din Ziua de Apoi.Daca fiecare barbat ar impune sau interzice sotiei lui ceva dupa cum considera dinsul ca asa ar imbogati valorile islamice am ajunge rau de tot (de fapt am ajuns,uita`te la Saudi unde femeile sunt obligate sa poarte niqab.Ce fac sora yvette femeile alea?cum prind ocazia cum azvirla tot de pe ele!!!Sa nu mai zic de faima lor prin alte tari,sau a iraniencelor care pt. o 100 de votca fac orice!!!)
    Eu asta vreau sa scot in evidenta!Religia se educa nu se impune!Dragostea se castiga ,nu se impune!Nimic nu v-a functiona cu forta!
    Este trist ca nici macar toate femeile nu inteleg asta!Eu sa fiu constienta ca sotul meu imi face un bine impus,as uri si binele respectiv dar si pe el!Vreau sa simt ca eu contez,ca parerea mea conteaza nu ca sunt o cantitate neglijabila .

    Nu stiu cum sa explic sa ma fac inteleasa.Tu ai ales asa pt. ca ajunsese`i deja sa iubesti Islamul.Insa daca te`ai fi nascut intr`o familie unde de mica ai fost fortata sa porti niqab fara sa ti se explice de ce decit "asa vrea tac`tu",nimic nu garanteaza ca la 20 de ani mai dadeai doi bani pe parerea lu` tata.Probabil ai fi fost satula de o societate condusa de barbati ,cu reguli facute de barbati ,unde desi impun atitea restricii cica din motive religioase,barbatii fac prapad pina si pe strazi!Dar si unele femei tin aproape!
    Allah Subhana Wa Taala sa ne pazeasca de dragoste cu forta ,de silire "la credinta"!
     
     

  5.  
    #14
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Insa daca te`ai fi nascut intr`o familie unde de mica ai fost fortata sa porti niqab fara sa ti se explice de ce decit "asa vrea tac`tu",nimic nu garanteaza ca la 20 de ani mai dadeai doi bani pe parerea lu` tata
    De acord cu tine...Nu ştiu cum ar fi fost..deci nu pot spune.
    In schimb nu cred sa fi fost atat de rebela...poate m-as fi obisnuit ca măgarul cu samarul...Asta numai Allah Prea Bunul o poate şti!
    Da, am avut şi noroc cu un soţ bun, dar tot voia Celui Înţelept şi Îndurător a fost!
    Ştii, cred că dacă exagera prea tare, mă revoltam, dar s-a limitat numai la faza cu niqabul, caci aşa cum spune Allah subhanahu wata'alla "Nu este siliore la credinţă".
    Vezi tu, noi presupunem acum...cine ştie mai bine ca Allah ce ar fi fost cu adevărat.
    Cât despre nemernicia lumii, nu am ce să spun. Sunt atâţia oameni care nu au ştiut cum să facă să nu piardă respectul de sine, încât lumea pare mai mult alcătuită din astfel de indivizi.
    E foarte simplu să dai vina pentru viciile şi tarele tale pe altul... de fapt e un "sport" foarte practicat.
    o lume condusa de barbati unde femeia prefera sa taca si sa inghita sperind la iertarile din Ziua de Apoi
    Şi ce propui soră hannen? Să facem o rebeliune de mai mare frumuseţea, să le dăm o bătută zdravănă, aşa cum nu le-a dat-o mă-sa când au fost mici.
    Fără supărare, dar bărbaţii de azi sunt copii noştrii de ieri! Aşa cum şi femeile de azi sunt fetele noastre de ieri. Ce le-am pus în suflet şi în minte, aceea culegem!
    Dacă noi i-am învăţat că fiind bărbaţi pot face orice, aşa au crescut! Dacă noi le-am învăţat pe fete că fiind femei trbuie să accepte orice, aşa sunt. Şi ele vor educa copiilor aşa precum au văzut.
    Refuz să cred, că o mamă care respectă Islamul şi îi aplică principiile lui în creşterea şi educarea copiilor ei , va scoate din ei nişte bărbaţi care vor pipăi femeile şi fetele prin autobuze, iar fetele se vor dezbrăca în public sau vor face orice pentru 100 de votcă.
    Dacă un tată tiran este vreo "scuză" pentru depravare, atunci nu mai am ce spune.
    Să presupunem că o fată are un tată "tiran"...este cumva un motiv ca ea să se facă prostituată, sau alcoolică sau dependentă de droguri?
    Dacă nu îl respectă pe tatăl ei pentru că a fost un rău (să spunem că a fost un tiran în adevăratul sens al cuvântului) este cumva acesta un motiv real pentru a fi asemenea lui. Dacă de tatăl ei nu i-a plăcut, atunci de ce alege să fie ca el??
    Nu cred că e vre un tată normal (nu psihopat) pe lumea asta, oricât de sever ar fi şi nici chiar dur, să îşi împingă fiica la prostituţie.
    uita`te la Saudi unde femeile sunt obligate sa poarte niqab.Ce fac sora yvette femeile alea?cum prind ocazia cum azvirla tot de pe ele!!!Sa nu mai zic de faima lor prin alte tari,sau a iraniencelor care pt. o 100 de votca fac orice!!!)
    Cu atât mai mult, cred că sunt mai vinovate, cu cât ştiu Islam, pentru că una dintre valorile Islamului este aceea de a îi învăţa pe oameni să aleagă între bine şi rău.
    Fac aşa nu pentru că au purtat niqab, ci pentru că factura lor psihologică este de asemenea natură, crezând că dacă fac fapte contrare Islamului şi-au obţinut libertate.
    Aceasta este cel mai prost soi de "libertate"...căci ea de fapt se numeşte "libertinaj".
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  6.  
    #15
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Draga mea,ai dreptate!Insa din nefericire multi zic ca "atunci cind o sa fiu mare nu o sa fac ca mama si ca tata" dar din pacate comportamentul parintilor s-a intiparit bine in subconstient si tot ne trezim ca facem exact ca mama si ca tata.De acord ca nu din cauza unui tata tiran ajungi prostituata nu garantat,insa ai sanse ca dorind sa te razvratesti sa faci contrar a ceea ce ai fost fortat sa nu faci.Am subliniat fortat pt. a se face diferenta intre calea spre bine pe care ai fost educat cu grija si rabdare SI NU FORTAT!Tu nu crezi ca un tata normal sa`si impinga fiica la prostitutie,insa sotul meu mi`a povestit cum un cunoscut intilnit aici din intimplare (cu care a rupt orice legatura dupa faza asta) se lauda cum a "sexat" el o "domnisoara" pe care mama i`o aducea si o astepta in fata blocului sa termine treaba.(In egipt!!!)No,uite ca sunt si de astia ,anormali din punctul nostru de vedere dar foarte normali din al lor!!
    Sora,nu ma intelege gresit ,te rog din suflet!Eu nu ma revolt impotriva Islamului ,din contra!Ma doare enorm de mult ca avem o frumusete de religie cu drepturi,libertati dar si responsabilitati pe masura,cu bunatate,blindete si iertare ...de care ne batem joc efectiv!In tarile islamice dam vina pe lipsa educatiei religioase(desi cu numele suntem musulmani,cu faptele ingrozim "civilizatii" altor tari)Acum eu ma intreb de ce de ex. in Japonia nu mi s`a intimplat niciodata in 11 ani sa fiu acostata,agresata fizic sau verbal,sexual...absolut in niciun fel indiferent de ora la care am iesit pe strada,indiferent ca am fost in autobuz,tren sau alt mijloc de transport ori perpedes?Si vorba aia,discutam despre "kafir" care se inchina si bat din palme in fata statuilor(jahillya curata)!De fapt acesta a fost unul din motivele pt. care am plecat din Egipt,daca intr`o tara musulmana ,femeie cu burta la gura si copil mic de mina sunt claxonata si mi se da tircoale de cite 3-4 ori doar,doar m`oi urca in masina stilatului domn...ce sa mai zic??????????Ce sa cer de la necredinciosi?

    Eu zic asa,din cauza lipsei educatiei religioase dar si din cauza interdictiilor!Multe,mult prea multe!Omului cind ceva ii este interzis ,mai cu abitir face lucrul acela.E mai interesant pt. ca este interzis!
    De fapt eu nu dadeam vina pe un tata tiran,ci pe o societate de felul acela!Pe o societate unde ti se impune cum sa te imbraci (Arabia Saudita,Iran..etc) unde fetele merg cu hijab sau niqab pt ca asa cer normele ,nu pt. ca asa vor ele!Daca maine li se va da libertatea de a alege cum sa se imbrace,cam cite crezi surioara ca vor ramane cu niqab?Sau cu hijab in Iran????Eu cred ca un numar foarte mic.Si abia atunci vom vedea cine poarta niqab si hijab de dragul lui Allah Subhana Wa Taala si cine il poarta pt. ca ii este impus!Sa vezi atunci libertinaj,am plinge cu lacrimi amare si eu si tu si alte femei care au ales calea lui Allah subhana Wa Taala din dragoste ,cu buna stiinta .
    Sper ca intelegi ce ma deranjeaza!Nu propun sa le dam cite o bataie ,sau sa ne revoltam pt. ca nu avem sanse .Trebuie lucrat mai mult la mentalitate si la educatie si religioasa dar si la cei 7 ani de acasa!
    Extrapolam si extrapolam pt. ca esenta e aceasi,azi ni se impune ceva,maine altceva si tot asa de ajungem sa fim niste fiinte care au doar interdictii nu si drepturi ,opinii,ceva libertate pe acolo.Totul este intre mine si Allah Subhana Wa Taala asa cum in cazul tau este intre tine si Allah Subhana Wa Taala.Nu cred ca are cineva vreun drept sa interzica sau sa impuna ceva cu forta unei alte fiinte umane doar pt. ca acel cineva considera ca asa e bine.Poate din punctul de vedere al celui carui i se interzice nu e bine deloc!Si nici exagerarile in credinta nu duc la nimic bun,am fost sfatuiti sa pastram calea de mijloc!Insa exagerind am ajuns unii mai pe linga aratura,altii haat departe de sosea!

    Hai ca o iau si eu pe aratura ,ideea este ca ma deranjeaza foarte mult comportamentul neislamic al majoritatii societatilor care se numesc islamice si cel mai mult ma deranjeaza situatia foarte trista a femeilor din aceste societati.Au drepturi doar pe hartie !Abia astept sa traiesc ziua (inshaAllah) cind vom avea o societate islamica bazata 100% pe invataturile Coranice si Sunna!O societate in care domneste linistea,pacea,respectul,intelegerea si dreptatea!!!
    Oare apuc?
     
     

  7.  
    #16
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Nu cred iubită hannen.
    De aceea ni se expun în Quran istoriile Trimişilor lui Alllah wsubhanahu wa ta'ala.
    Câţi dintre oamenii din naţiile fiecărui Profet i-au umat aceluia în credinţă şi în comportament?
    Câţi au plecat cu Noe în "voiaj"? Sar pe Salih câţi l-au ascultat?
    Generaţia lui Moise, toată a pierit în deşert, până au crescut cei tineri şi au fost ei îndrumaţi şi nu au mai rătăcit.
    Câţi au urmat Profetului Isus de la început? Şi câţi au mai rămas credincioşi dintre ei lui Alllah Cel Preaînalt aşa cum Isus a poruncit şi nu au născocit minciuni despre Isus ca să-l facă pe el fiul lui Dumnezeu?
    Câţi oameni au fost musulmani de la începutul revelaţiei date Profetului nostru (sala alahu alaihi wa salam) şi nu au intrat în Islam din ipocrizie?

    De ce crezi tu că Nobilul Quran accentuează atât de mult fenomenul ipocriziei?

    Tocmai de aceea - pentru că ipocriţii , adică aceia care se pretind a fi musulmani, dar ei nu rurmează în fapte nimic din Islam, sunt plaga oricărei societăţi, fie ea din Iran, Egipt sau Arabia Saudită.
    Ipocriţii, în general, sunt specimenele cele mai periculoase in orice societate, fie ea de nusulmani sau de ne-musulmani.

    Trăieşti în Japonia şi acei "kufar" aşa cum le spui tu, au învăţat ceva ce multe alte popoare au neglijat. Au învăţat să nu fie IPOCRIŢI. Este arhicunoscută expresia ONOARE DE SAMURAI.
    Ce înseamnă oare?
    Statututl de samurai era visul oricui, iar dacă nu era de sânge nobil acela visa să devină măcar ronin.

    Primul lucru pe care îl învăţau astfel de oameni era ONOAREA, adică să fii un om care nici nu minte şi nici nu se minte. Adică să nu fi prefăcut şi ipocrit nici cu tine însuţi nici cu alţii. Şi ce cale grea de urmat! Câtă luptă interioară şi ce "JIHAD" cu propria conştiinţă şi imperfecţiune. Nu a fost simplu, însă ei au stăruit şi au obţinut succesul în această direcţie.

    Deci, ei au înţeles, pe altă cale, ceea ce Alllah le-a dăruit oricărui om de la crearea lui: să aibă puterea de a elimina răul şi a alege binele.

    Şi iată rezultatul!
    Aceasta ar trebui să ne servească de exemplu, pentru a elimina din noi orice formă de ipocrizie, căci rezultatul va fi acela.

    Tot un exemplu de la Alllah subhanahu wa ta'alla este şi faptul că japonezii sunt ceea ce sunt prin perseverenţă şi stăruinţă.

    Tot ceea ce există pe pământ sunt semne ale lui Alllah subhanahu wata'ala pentru un neam de oameni care pricep.

    Islamul ne explică prin Quran ce avem de făcut şi ne exmplifică prin ceea ce există, deci Quranul e teoria şi ceea ce există pe pământ este studiu de caz. De aceea, fiecare naţie are un fel de a fi, ca aceia care vor să vadă şi vor să priceapă să culeagă ceea ce este bun şi va obţine acea Umah (comunitate de aur)!
    Dar nu!
    Omul este mai mut preocupat de nimicnicia vieţii şi aceasta tot şoapta lui waswas este!

    Ei cred că Nobilul Quran este o poveste de demult care NU SE MAI POTRIVEŞTE cu vremurile aşa zise ACTUALE, că ceea ce ne-a spus Profetul nostru prin sunna era valabil acum 100 de ani, că "aţii mai vor şi altceva de la viaţă"!!

    Astea sunt şoapte ale lui waswas care FACE ORICE ca să ne abată de la credinţă.

    Allah să ne lumineze pe toţi şi să nu lase ca şoapta lui waswas să aibă întâietate în mintea şi inima noastră, ci să ne apere de el!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  8.  
    #17
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum .Surioara hannen eu stiu ca tu esti o feminista dar nu poti vorbii la general despre comportamentul barbatului invocind exceptii.Barbatul e un copil mare .Daca tu ca femeie iti intrii de la inceput in rol si il educi astfel incit el sa te ia in calcul atunci cind este vorba de o decizie,mai ales in cazurile ce te privesc direct, atunci el va lua act de asta .Sigur ca sunt si exceptii.Sunt si barbati care ,urmind modelul invatat in familie incearca sa-si impuna vointa fara a tine cont de parerea ta.Acestia sunt si cei care atunci cind esueaza in vre o actiune impusa chiar de el se razbuna pe sotie pentru acest esec.
    Islamul nu este o religie a impunerii ci una a acceptarii liber consimtite.El trebui inteles si aplicat de fiecare individ in parte indiferent ca este barbat sau femeie .Nimeni nu se poate erija in reprezentantul Vointei divine pe pamint si sa impuna altuia anumite reguli crezind ca astfel isi dovedeste taria propriei credinte.Sunt multi cei care nu au inteles ca nu oamenilor trebui sa le dovedesti credinta ta ci lui Allah subhana wa ta`ala care Stie ce-i in imima ta si te judeca dupa asta nu dupa aparente.Este mult mai important sa stii sa-i explici perceptele si dogmele unei religii cuiva si sa-l faci sa le intelega rostul iar el sa ia decizia daca vrea sa le adopte in viata lui sau nu. Daca-i impui sa urmeze o anumita linie facind abstractie de vointa lui acel om nu va fi un credincios convins ci unul de fatada si de conjunctura care se va debarasa de toate acele impuneri si chiar va devenii un dusman al religiei respective atunci cind va avea posibilitatea sa o faca.Relatia dintre Allah subhana wa ta`ala trebuie sa fie una directa dominata de propria vointa si nu una impusa de o persoana indiferent cine va fi ea.Poti crede ca esti musulman dar nu esti decit atunci cind accepti de bunavoie tot ce tine de religia islamica fara a face rabat de la nimic.Altfel esti musulman doar in mintea ta nu si in realitate.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •