Notices
 

View Poll Results: De ce sau pentru cine?

Voters
7. You may not vote on this poll
  • Port hijab, pentru ca asa se poarta!

    0 0%
  • Port hijab, pentru ca este datoria mea de musulmana!

    7 100.00%
  • Port hijab, pentru ca asa doreste sotul meu!

    0 0%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17
  1. A purta Hijab, de ce sau pentru cine? 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Dragi surioare, haideti sa aflam care este importanta Hijabului si de ce il purtam, sau nu il purtam.

    Eu port hijabul pentru ca este datoria mea de musulmana si in acelasi timp este ca o multumire lui Allah subhana wa ta'ala pentru toate binecuvantarile si tot ceea ce EL mi-a daruit.
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  2.  
    #2
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    si eu cum să răspund, pntru că eu port niqab?
    A cui a fost alegerea...sau daca sunt de acord cu aceasta ori daca este datoria mea.....
    Şi o altă întrebare...poate ştie cineva mai bine...că eu, sincer, nu am prins sensul...

    Iată, în Franţa, după cum se ştie, a izbucnit controversa purtării vălului islamic în universităţi şi şcoli, în administraţie şi locuri publice....
    Problema mea nu este ce legi a emis guvernanţii Franţei...ci ce au făcut mai departe, ca răspuns, ca să fie protejate de umilire surorile noastre.

    Rezultatul a fost că mai mulţi şeici au emis diverse fatwa în care PERMITEAU ca femeile şi fetele să NU mai poarte hijab sau văl islamic, ca faptă neimputabilă lor, din cauza contextului social şi politic.

    Până aici toate bune şi frumoase....acum vin şi întrebările mele:

    1. Cine i-a investit pe acei şeici cu autoritatea de a emite legi contrare Islamului şi a celor scrise în Sfântul Quran?

    2. De unde au ajus ei la concluzia că vieţile acelor femei le sunt puse în pericol, căci numai aşa este permisă încălcarea regulilor Islamului.

    3. Oare comunitatea musulmană în frunte cu acei şeici au făcut tot ce le-a stat în putere pentru a combate atitudinea contrară principiului garantat în Uniunea Europeană de liberă alegere a religiei şi de liberă practicare a acesteia, mai ales că Islamul promovează decenţa, bunele moravuri şi bunele maniere?

    4. Dacă pentru Franţa au dat asemena fatwa...pentru celelalte ţări europene cum ar fi România, de ce nu procedează la fel? Credeţi că în România a fost ucis cineva pentru hijab? Dar în Franţa? Deci care ar fi deosebirea?


    Aştept cu interes răspunsurile voastre oricare ar fi ele.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  3.  
    #3
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu d-na Yvette, cred ca d-voastra tot in categoria cu hijab va incadrati.

    Cat despre intrebarile puse de d-voastra... nu stiu daca sunt cea mai in masura sa va raspund... dar dupa parerea mea umila, este ca in ciuda legilor lor, si a tot ceea ce "mai mari" Frantei incearca sa faca, este ca au impins femeile musulmane sa poarte hijab din dragoste pentru hijab si pentru Allah subhana wa ta'ala, si au impins femeile ne-musulmane sa se informeze si sa se educe despre Islam. Alhamdulillah!!

    Eu va inteleg frustrarea, dar avand aceasta discutie cu sotul in casa, mi-a spus ceva cu care sunt in totalitate de acord.... de ce nu ne uitam la tarile cu o populatie musulmana predominanta, cum zice mama "cu Islamul la el acasa" si guvernele acestor tari au interzis hijabului, iar femeile din aceste tari sunt de acord cu aceste conceptii si au o parere foarte joasa despre concetatenele lor care poarta hijab?!?!?!

    Nu vreau sa creez polemici, departe de mine acest gand.

    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  4.  
    #4
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Mulţumesc pentru răspuns soră nadia
    Intrebările mele sunt cât se poate de serioase şi nu sunt puse pentru a stărni polemici ..chiar rog pe cei sau cele în cunoştinţă de cauză să îmi explice.

    Până acum nu am decât două puncte de vedere..al şoţului şi al nadiei.

    Cu atât mai puţin nu sunt frustrată , pentru că locuiesc într-o ţară islamică...deci nu e "jalea" pe mine

    Chiar nu înleg cum funcţionează autoritatea cea "şeicească"....ei şi cu fatwa lor...
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  5.  
    #5
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    d-na Yvette, cred ca d-voastra tot in categoria cu hijab va incadrati.
    bun aşa...dar nedumerirea tot aici intervine...că, la început, a fost impunerea soţului meu...

    şi să nu mă judecaţi prea tare, că eu nu am fost decât o rebelă şi produsul anilor copilăriei trăiţi în ceauşism...N-am să vin să fac pe mironosiţa pretinzând că am iubit niqabul de când l-am pus pe nas!

    Prima dată l-am numit "harnaşament". Mă simţeam ca un cal din evul mediu... ştiţi, acei cai mascaţi cu însemnele stăpânului...

    HIJABUL NU M-A "SUPĂRAT" niciodată, l-am purtat şi în România.... însă cu niqabul am avut ceva "probleme"....

    Pe urmă, venind sora mea, creştină în vizită la noi, aici în Egipt, am plecat împreună cu ea să vizităm oraşul , monumente istorice, muzeze, magazine...

    Ştiind că soţul meu mi-a impus niqab, asta e, n-am avut încotro şi a trebuit să îl pun...
    Sora mea când m-a văzut aşa..a râs cu lacrimi şi mi-a zis: Soro, eu credeam că sunt în Egipt, nu în Japonia!! Ce-i cu costumul ăsta de ninja pe tine!
    Iar eu am zis.. ninja, ne-ninja...asta e!!! Şi cu cât râdea ea mai tare cu atât mă încăpăţânam eu să îl port! Şi cu cât zicea ea mai împotriva soţului meu privitoare la "habotnicia" lui , cu atât mi se părea mai bine să îl ascult şi să port niqabul.
    Pe urmă, m-am obişnuit şi chiar îmi place mai mult decât hijab.
    Acum câteva zile în urmă, am dat peste un film postat pe zoutube în care se spunea că femeile care nu poartă hijab vor fi întrebate despre aceasata în Ziua Judecăţii şi ele nu vor fi întrebate despre niqab, însă cele care poartă niqab vor avea un plus în faţa lui Alllah subhanahu wa ta'ala. Atunci, m-am bucurat şi am zis că nu voi renunţa la niqab niciodată, dacă mi-o ajuta Alllah subhanahu wa ta'alla.

    Deci, după toate acestea, unde mă încadrez! La toate trei, cred.....
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  6.  
    #6
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Din cate stiu eu, in momentul cand trebuie sa delibereze asupra unei Fatwa, se aduna si fiecare cu dovezile lor din Coran si Sunnah Profetului Mohammed, salla Allahu aleyhi wa salaam, Ijma sau consensul Ummei care inseamna acordul tuturor savantilor in privinta unui aspect, fapt sau verdict, din viata unui musulman, apoi iau in considerare analogia sau Kiyas-ul, care este compararea intre doua lucruri asemanatoare, si au multe punte in comun. Si apoi minoritatea se supune majoritati.

    Daca gresesc sa-mi fie cu iertare si poate isi face cineva mila de noi sa ne explice corect situatia. Si eu sunt curiasa, cum se ajung la aceste Fatwa.

    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  7.  
    #7
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    acum eu am vazut imagini din tarile arabe unde femeile mergeau fara hijab sau le puteai vedea parul.cred ca situatia nu e asa de complicata si asta trebuie sa fie la alegerea femeii,nimeni nu iti poate impune ce ai de facut nici o lege din lume cand este vb de felul in care vrei tu sa te imbraci.acolo in franta e strategie politica nu ca le-ar pasa lor de hijab sau niqab.parerea mea
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  8.  
    #8
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Aoleu ce subiect!tocmai in ton cu depresia mea.Aseara am intrat prima data pe un forum numit "romani in egipt" si ce am citit pe acolo la capitolul hijean,niqab...m-a luat cu plins!Plins cu vorbe!!!Femei cu niqab care fura (din cauza asta fiind vorba sa`l interzica),femei cu pantaloni mulati si bluze transparente cu niqab coborind din masinile barbatilor(deci niqab cu functia de a nu i se recunoaste fatza c****i) si muuulte ,muulte opinii intelijente ale muslimelor sau nu.Ca sa nu mai vorbim de yemenite,saudite care cum decoleaza avionul poc intra la toaleta si apar cu mini si decolteuri chiar daca merg in Egipt (ca sa nu mai zicem de Europa) iar la intoarcere procedeaza in sens invers,poc la toaleta si imbraca abaya si niqabul!!!Saudite care nu stiu cum sa le cada manecile mai jos de cot (tin mobilul mereu la ureche cit mai ridicat) yemenite,iraniene care se joaca de "uite hijabul,nu`i hijabul).
    Asta se datoreaza societatilor care impun cu forta hijabul si niqabul!!Femeile alea (care procedeaza asa) nu iubesc Islamul pt. ca nu au fost invatate sa`l iubeasca,asadar nu cunosc importanta hijabului pt. ca nu avut sansa sa aleaga ,sa inteleaga ,sa o faca de dragul lui Allah Subhana Wa Taala!Triiiiiiiiiist!

    Ah,sunt pe aratura.Yvette,crezi ca asta este singura fatwa care te face sa te intrebi "cum s-a dat,cine a hotarit,in baza a ce..?" ehe,mai sunt care mai de care mai minunate .
    Si tot pe aratura,chiar nu am crezut ca vreun sot impune vreodata sotiei hijab sau niqab.Sau ca are vreun drept sa faca asta(e alegerea mea,e totul intre mine si Allah Subhana Wa Taala ,uite de aia avem societati de tipul Arabiei Saudite,pt. ca barbatul crede ca el are permisiunea sa`i impuna femeii ceea ce vrea el)!Eu (mai capoasa din fire) cred ca dadeam cu el de pamant daca ii venea ideea sa imi impuna ceva si cred ca numai contra as fi facut.Ma stiu destul de bine incit sa zic ca as fi ajuns probabil sa urasc niqabul si/sau hijabul daca mi`ar fi fost cumva impuse!
     
     

  9.  
    #9
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    că mai întrebat direct...îţi spun hannene: Da, soţul poate să îi impună soţiei asta, prin aplicarea principiului că soţia este obligată să îşi asculte soţul, mai ales dacă acel lucru aduce un plus de valoare perceptelor isllamice. Învăţaţii spun că purtatul niqabului nu este obligatoriu, însă Alllah subhanahu wa ta'alla te va răsplăti cu mai mult în Viaţa de Apoi pentru aceasta şi mai ales dacă ajungi si tu la concluzia ca este ceva benefic pentru tine. Desigur că intenţia pentru care l-ai purtat contează.
    Dacăfoloseşti Islamul pentru bine, bine vei primi, dacă îl foloseşti pentru rău, şi mai răuiu vei primi. Cred că te-am lămurit, cât de cât
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  10.  
    #10
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmaduAllah
    Desi am vaga impresie ca ma bag in lucruri care ar trebui sa nu ma privesca totusi imi permit (cu voia dumneavoastra )sa imi dau si eu cu parerea in privinta acestui subiect.
    Dupa umila mea parere purtarea hiljabului de catre o muslima nu este negociabila Pot sa dea niste seici cite fatwa vor eu nu pot fi convins ca cele decretate de ei sunt mai presus de cele scrise in Sfintul Qur`an.Un om ,oricine ar fi el si oricit de intelept nu se poate pune mai presus de revelatia divina.Sunt total de acord cu cele spuse de sora yvette referitor la slaba reactie a celor ce trebuiau sa apere acest drept al muslimelor din Franta,dar si a celor ce au renuntat cu atita lejeritate la purtarea lui.In privinta purtarii sau nu a niqabului nu sunt atit de radical.Eu unul sunt de acord cu purtarea lui dar as lasa la latitudinea fiecarei femei daca prefera sau nu sa-l poarte.
    Daca este frumoasa e bine sa-l poarte ...daca este urita poate sa nu-l poarte ca oricum nu va observa nimeni .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •