Notices
 

View Poll Results: Ati administrat vreodata vreun medicament fara sfatul medicului?

Voters
6. You may not vote on this poll
  • Nu (am folosit numai cele recomandate de medic)

    2 33.33%
  • Citeodata (daca sint bine informata asupra medicamentului)

    1 16.67%
  • De cele mai multe ori eu decid ce medicamente are nevoie

    3 50.00%
  • Intotdeauna (eu sint "medicul" in familie)

    0 0%
Results 1 to 5 of 5
  1. Medicamentele si administrarea lor 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    Ati administrat vreodata vreun medicament fara sfatul medicului?

    * Nu (am folosit numai cele recomandate de medic)
    * Citeodata (daca sint bine informata asupra medicamentului)
    * De cele mai multe ori eu decid ce medicamente are nevoie
    * Intotdeauna (eu sint "medicul" in familie)


    PS: Daca este cazul, va rog sa explicati ce tipuri de medicamente administrati d-voastra fara indrumarea doctorului.


    Last edited by Nadia; 02-17-2011 at 06:24 PM. Reason: modificare context
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  2.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    De cele mai multe ori eu decid ce medicamente are nevoie
    Cind este vorba de altcineva decit persoana mea ( si daca persoana nu imi este ruda de gradul unu) eu decid ce medicamente are nevoie ,dar daca este vorba de mine sunt mai precaut.Ma mai informez, mai vad ce reactii adverse are medicamentul respectiv si daca face bine la bataturi atunci il iau. Daca nu,oricum il iau ca poate ma scapa de matreata.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    stii tu draga nadia atunci cand locuiesti intr-un satuc unde medicul de familie e la km distanta trebuie sa iei o decizie de moment.
    este bine sa avem in casa unele analgezice si antipiretice, picaturi pentru nas, medicamente impotriva durerilor de stomac, impotriva constipatiei, medicamente impotriva diareei, impotriva senzatiilor de greata si a varsaturilor, unguente,solutii de dezinfectat rani,pansamente sterile,diferite sortimente de ceai,si nu in ultimul rand antibiotice.
    din experienta mea niciodata nu am trecut la pastile ca solutie de prim pas,am incercat cu un ceai.
    si daca e sa vb despre copii,parerea mea e ca o mama trebuie sa fie informata si are obligatia de a avea unele cunostinte despre medicamente.de exemplu mama trebuie sa stie cind copilul are febra, ce valoare are febra, in cit timp scade dupa administrarea unui medicament; pentru reducerea febrei sint supozitoarele sau unele siropele.
    in lumea in care traim e mult mai simplu,avem siropele de tot felul:de plante pt tusa,pt dureri e f bun nurofenul sau siropul de paracetamol,au duble reactii de reducere a febrei si calmare a durerii.astea sunt foarte bune pana ajungem la un doctor.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Quote Originally Posted by munir View Post
    Cind este vorba de altcineva decit persoana mea ( si daca persoana nu imi este ruda de gradul unu) eu decid ce medicamente are nevoie ,dar daca este vorba de mine sunt mai precaut.Ma mai informez, mai vad ce reactii adverse are medicamentul respectiv si daca face bine la bataturi atunci il iau. Daca nu,oricum il iau ca poate ma scapa de matreata.


    daca e sa vb serios frate munir ceea ce ati spus e adevarat,unele persoane apeleaza la pastile crezzand ca intr-o noapte vor scapa de boala,iau antibiotice la o simpla durere de gat.aici in anglia tot e cu prescriptie,deci nu iei amoxacilina daca te doare gatul mergi la dr si vede el ce iti da.in afara de vitamine si calmante usoare nu poti cumpara nimic fara prescriptie medicala
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  5.  
    #5
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As-Salaam Aleykum wa Rahmatullah wa Barakatu

    MashaAllah tata Munir, ca de obicei, m-ati facut sa rad cu lacrimi... ...eventual incercam medicamentele pe rudele de gradul unul sau doi si asa avem prea multe...

    MashaAlah surioara Flor6, Allah subhana wa ta'ala sa fie multumit de tine.
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •